Zaturdag 14 Mei. nr.° 39. 1864 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen en A dministratiên Inspectie op de Straten. AAABESTEMAG. Biunenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen IKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12l', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van l6 regels af 1 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT. AB O N N E M E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 225 Inzending der Advertentiën daags tevorenvoor 1 Oure'smorq Burgemeester en Wethouders van Zie- ril-z<>e maken bekend dat op Zaturdag den 2 t dezer maand. eene Inspectie op de Straten in deze gemeente zal gehouden worden en noo- digen de ingezetenen uit om ieder voor zijne woning of erf, de straten, paden stoepen en goten rein en zindelijk te houden en alzocHle bepalingen van het policie-reglement behoorlijk na te leven opdat de strafbepalingen rnet zouden behoeven te worden toegepast. JÏÏn opdat niemand hiervan onwetendheid voorwenfje, zal deze orden afgekondigdomgeroepen en in de Courant geplaatst /itnÈ-zeeden 3 Mei 1864v Je Burgemeester - l)e Secretaris J. P. N. ERMKIilNS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Van Zie- nhzc zijn voornemens op Woensdag den 18 dpzer maand, des nvddags ten Raadhuize der gcnieen'e, in het openbaar bij enkele inschrij ving, aan den min<teischende, aan te besteden: Hetvernieuwen en on<ierlxou.d.eii van <1© Straten der gemeente gedurende den tijd -van "vijf* achtereenvolgende jaren aan vangende dadelijk na de goed keuring der besteding- en ein digende 1 Mei 1869zonder leverantie van de daartoe be- noodïgde materialen overeen komstig bestek en voorwaardenvan heden af ter lezing liggende ter gemeente secretarie alwaar afschriften voor gega- dingden te bekomen zijn. Zierikzeeden 9 Mei 1864. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ER.ME RINS. Men meldt uit Deventer van 10 dezer. Men heeft in deze omstreken eene ziekte onder de perziken- en abrikozen-boomen opgemerkt. Vele dezer boomen sterven nadat zij zijn uit gebloeid. Men verneemt dat er te 's Gravenhage plan bestaat tot het aanvragen van concessie voor den aanleg van een kanaal tot verbinding van de residentie met de Noordzee. Dit kanaal zou beginnen bijna aan bet eind van den geprojecteerden watetweg van Rotterdam naar zee en dus loopen van den boek van Holland tot aan den noordwal aldaar waar de havenkom zou gemaakt worden. De uitgestrektheid van bet kanaal is berekend op 3 uren. Tevens zou met dit plan verbonden zijn een spoorweglijn van Scbeveningen langs 's Gravenhage Leid- schendainBodegraven en Woerdentêrvvij! langs het kanaal zelfs eveneens een spoorweg zal worden aangelegd speciaal met het oog op het goederenvervoer bij gesloten water en eene pakketvaart op Engeland. Te 's Hertogenbosch is het berigt ontvan gen dat Z. M. de koning kwijtschelding van straf beeft verleend aan den heer Grasveld vroeger ontvanger van bet domein, en is deze op vrije voeten gesteld. In den nacht van Zaturdag op Zondag jl. is in de buurtschap Haarle onder Kaalte ge poogd de R. C. kerk aldaar te bestelen. Pastoor Vos reeds te bed liggende, die zulks boorde had den moed den dief, die zich toen reeds ver scholen had te grijpen hij werd hem na lang worstelen meester en reeds den volgenden mor gen is de dief in banden der justitie overgeleverd en naar Deventer getransporteerd. Men meldt uit Tilburg van 9 dezer. Zaturdag jl. is alhierals verdacht van kinder moord door de policie in verzekerde bewaring gebragt een meisje M. V. genaamd oud 26 jaren, welke reeds moeder was. Thans verneemt men, dat dit meisje in het laatst der afgeloopen maand werkelijk van een kind van bet mannelijk ge slacht is bevallen en reeds de bekentenis heeft afgelegd-dat zij dat kind na het te hebben ge worgd en op het vuur verkoold onder hare bedstede heeft begraven. liet Utrechtsch Dagblad bevat het vol gende zonderling berigt uit den Helder „In de laatste dagen liep hier het gerucht dat aan den vice-admiraa]opperbevelhebber der land- en zeemagt alhier de vraag zou gedaan zijn in hoeveel tijd de vesting in staat van ver dediging zou kunnen gebragt worden. De hoofd-officieren der verschillende wapenen zouden reeds bij z. exc. ontboden zijn om hem hunne gevoelens hieromtrent mede te deelen.' Men leest in de Noord-Brabantsche Cou rant dat de leer der Inenting tegen de besmet telijke longziekte van liet vee wederom in den vreemde eene nieuwe en schitterende bekrach tiging ontvangen heeft. Na eene reeks van proeven te hebben bevolen welke alle met den besten uitslag bekroond zijn heeft Z. M. de koning van Italië bij besluit van 20 Maart 1864, dr. Willems te Hasselt, benoemd tot ridder der orde van de HH. Mauritius en Lazarus als belooning voor de gewigtige diensten welke hij door zijne uitvinding aan den landbouw van Italië heeft bewezen. Gelijk men weet is dr. Willems sedert eenige jaren door Z. M. den koning der Nederlanden voor deze schoone uit vinding benoemd tot ridder der orde van den N'ed. Leeuw. Hetprov. geregtshof van Gelderland heeft hij arrest van 6 dezer C. Veldiok schuldig ver klaard aan de hem bij de acte van beschuldiging te laste gelegde misdaden (brandstichtingen met gevaar voor menschenlevens en diefstallen) en hem veroordeeld tot de straffe des doods uit te voeren te Arnhem. LI. maandag en dingsdag is voor het prov. geregtshof van Drenthe behandeld rfe zaak tegen Hendrikje Kolk weduwe Dalsum en Margje Kolk wonendete Ruinerwold beschuldigd de eerste van vergiftiging van haar man Hendrik Dalsum en de tweede van medepligtigheid daaraan. Na het verhoor der getuigen en de deskundigenwaardoor zeer weinig aan het licht is gebragtwerd door den procureur gene raal ten slotte de schuldigverklaring der be schuldigden gerequireerd aan de hun ten laste gelegde misdaden en hunne veroordeeling tot de straffe des doods De verdediger der beschul digden mr J. A. Willinge Gratama betoogde dat de noodige bewijsmiddelen niet bestonden welke de wet voorschrijften concludeerde tot vrijspraak van heiden. Daar Hendrikje Kolk nadat zij met den eisch van den procureur-gene raal bekend gemaakt werd ten prooi is aan hevige zenuwtoevallen kon zij woensdag niet voor het hof verschijnen en zijn mitsdien de pleidooijen uitgesteld. Het Amerikaansch oorlogstoomschip Kearsargein het drooge dok te Vlissingen liggende, is daar de toegang voor iedereen vrij wasdoor honderden van nieuwsgierigen bezocht geworden. De machine van het vaartuig wordt, als zeer doeltreffend en fraai geprezen. DUITSCHLAND. Men meldt uit Berlijn van 9 dezer. Volgens berigten uit Helgoland van heden namiddag 4 ureheeft in de nabijheid van dat eiland gedurende anderhalf uur een zeer hevig zeegevecht plaats gehad tusschen drie Deensche fregatten en het Duitsche marine eskader. Van de Oostenrijksche schepen schijnt een fregat in brand geschoten te zijn en de gezamenlijke Duitsche schepen kwamen naar Helgoland terug, terwijl de Deensche zich noordwaarts begaven. Een nader berigt meldt: dat de vereenigde schepen der Penen ten 5 ure des namiddags onder Sandinsel geankerd waren l'e brand van het fregat was gebluschtmaar dit vaartuig heeft zijn fokkemast en boegspriet verloten De Penei: hielden later weder oostwaarts in de nabijheid aan. Den 10. Volgens nadere berigten van Helgoland van gisteren avond netten uur omtrent het hevig gevecht tusschen het Oostenrijksch-Pruissisch eskader, en drie Deensche fregatten, was het Oostenrijksche schip, dat in brand geraakte en fokkemast en boegspriet verloor, de Schwarzenberg, aan boord waarvan men 100 dooden en gewonden telde, terwijl er zich aan boord van de Radetzkv 25 bevonden. Beide schepen hadden veel geleden, doch de Pruissische bodems niet. Het eskader was thans onder de duinen gean kerd. De Deensche schepen verwijderden zich in noordelijke rigting; zij schenen mede veel geleden te hebben. Aan de hoogeschool te St.-Petersburg studeren thans ongeveer dertig jonge dames om zich itl de geneeskunde te bekwamen. Volgens berigt uit Opatow zouden aldaar zes jeugdige Polen die geheel onschuldig door de straten wandelden zijn gevangen genomen en zonder eenige voorafgaande veroordeeling opgehangen. Van het aan het station te Dortmund voorgevallene wordt de volgende anecdote ver haald Op het hordes merkte de koning een eenigzins verwijderd staanden soldaat op her kende in hem aan den witten armband een dergenen die den laatsten veldtogthadden mede gemaakt, en riep hem toe: „Gij Dtippeler kom eens hier!" De soldaat naderde eerbiedig en nu vroeg hem de koning of hij ook bij de bestorming der Dtippeler schansen geweest was: „Om u te dienen Uwe Majesteitluidde het antwoord. „En welke schans moest gij mede helpen bestormen?" „No. 3 Uwe Majesteit." „En toen zijt gij zeker wel weggeloopenDe soldaat rigttezichop en verzekerde den koning op zoodanige wijze van zijne dapperheiddat het duidelijk bleek hoe hij de scherts als ernst had opgevat. De koning lachte genoegelijk en zeide terwijl hij den neus van den soldaat met den wijsvinger aanraakte „dat kan ik wel den ken ik geloof liet gaarne", waarop hij hem tot tweemalen toe hartelijk de hand drukte Een algemeen hurrahder aansvezigtn steeg open de soldaat werd als in triomf weggedragen. Reizigers, die in den nacht vanjl. Vrijdag op zaturdag van Neustrelitz naar Berlijn 1 reden verzekeren dat de glasruiten der diligence bevroren waren. FRANKRIJK. Parijs, 9 Mei. Menotti Garibaldi, die zich sedert eenige dagen alhier bevond zal heden avond vertrekken om zijn vader weder te gaan opzoeken. Naar men verzekert is hij ten gehoore ontvangen bij prins Napoleon hetgeen intusschen niet zoo bevreemdend is, doch er wordt niet bij verhaald of hij hoofden van de republikeinsche partij heeft ontmoet. Sommigen willen overeenstemming of verhand zien tusschen deze ontdekking en de aan Garibaldi toegeschrevene plannen om het een of ander tegen Rome te ondernemen of voor het minst eene landing bij Percara te bewerk stelligen. Voor het hof van assises der Seine wordt dezer dagen eene zeer belangwekkende zaak behandeld. Zekere geneesheer Couty de la Pommerais 34 jaar oud, wordt namelijk be schuldigd van vergiftiging van twee personen door middel van digitaline. In de eerste plaats zou hij zekere weduwe de Pauw dit gif toegediend hefeben met liet doel om eene som van 550,000 francs magtig te worden als het bedrag eener op haar hoofd geslotene levensverzekering bij acht verschil lende maatschappijen. De geneesheer die hoewel gehuwd met haar in ongeoorloofde ver standhouding leefde sedert het overlijden van haren echtgenoot in 1858 had zich verbonden daartoe de jaarlijksche premien tot een bedrag van 18,840 francs te betalen. ïfpoedig wilde hij echter van die verpligting ontslagen zijn en na zich langs allerlei wegen verzekerd te hebben dat de uitbetaling na haar overlijden aan hem en geen ander zou kunnen geschieden ried hij eerst de weduwe aan zich ziek te houden om alsdan zoo mogelijk eene transactie te sluiten met de levensverzekering-maatschappijen en eene jaarlijksche lijfrentete verwervenin plaats der zoo hoogst belangrijke sommen na haren dood. In die gewaande ziekte diende hij haar intusschen het vergif toe. Hierbij is men tevens op het spoor gekomen dat de beschuldigde twee jaren vroeger hoogst waarschijnlijk zijne schoonmoeder de weduwe Dubizy op soort gelijke wijs had om het leven gebragtten einde in het bezit harer nalaten schap te komen en van haar toezigt verlost te zijn op de goederen zijner vrouwmet welke hij buiten gemeenschap van goederen was gehuwd. Niet minder dan 85 getuigen zijn in deze zaak gedagvaard, waarvan 21 a décharge. In de gemeente Ferriéres had onlangs eene vrouw haar kind in de wieg gelegd en toen het sliep de deur zorgvuldig gesloten, alvorens zij naar haar werk ging. Zij had er echter niet op gerekend dat de varkensstal slechts door een dun beschot, dat daarenboven zeer slechi was van het woonvertrek gescheiden was Bi. hare terugkomst vond zij het varken bij de wieg en de beide handjes van het kind door het var ken afgeknaagd. Weinige uren daarna was het kind ten spijt van alle aangewende middelen een lijk. GROOT-BRIT TA NN I E N. In het Britsche lagerhuis is jl. Vrijdag een opmerkelijk incident voorgevallen. Ter ge legenheid van eene motie des heeren Verney betreffende de Deensche kwestie verzette lort

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1