N.° 37. Ziiturdiig l Mei. WOENSDAG EN ZATUROAG. Besturen en dministratièn Inspectie op de Straten. Tv. EKMERINS. Bekendmaking. Biimenlandsche Tijdingen Buiteiilandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENT I EN. Gewone 12'', cents de regel. GeboorteHuwelijke- en Doodberiglen van l6 regels af 1, behalve hel zegelregl. V E RS C H IJ N T BUKGKMKESTl I! eil WëTHOUDKRS vall y.ie- rikzee maken bekend dat op Zaturdag den 21 dezer maand eeiie Inspectie op de Stralen in deze gemeente zal gehouden worden en noo- digen de ingezetenen uit om ieder voor zijne woning of erf, de straten, paden stoepen en goten rein en zindelijk ie houden en alzoo de bepalingen van het pulieia-regh-ment behoorlijk na te. leven; opdat de strafbepalingen niet zouden behoeven te worden toegepast. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal. deze «orden afgekondigdomgeroepen en in de Courant geplaatst ZieriMzeeden 3 Mei 1864. l)e Burgemeester B. C. CAU. .De Secretaris Burgemeester en Wethouders van Zie- rtkzeemaken bekend dat de uitslag der verkiezing van een lid in den Raad dezer gemeente op den 2 dezer is getveesr, dat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Jhr. A. O. van den SANTHEUVEL en J. L. de DOES. waartoe de dag is bepaald op Bingsdag den 17 dezer maand van s morgens 9 tot 's namid dags 5 ure., in de bovenzaal op het Raad huis dJzer gemeente volgens oproepings brieven aan de huizen der kiezers acht dagen te voren te bezorgen ingevolge de wet. '/.ierdczee(ivp 3 Mei 1864. Be Burgemeester B.C. CAU. Be Secretaris j. I'. X. EKMERINS. De arrondissements-regtlmnk te 's Hage heelt maandag jl. uitspraak gedaan in de zaak der Deltsc.be stinlenten. De regthank heeft den eersten beklaagde, tien duellist, schuldig ver klaard aan moedwillige verwonding en hem veroordeeld tot een» cellulaire gevangenisstraf van drie dagen en eene geldboete van/ 25 en de vier overige beklaagden de secondanten schuldig verklaard aan in depligtigheid en hen veroordeeld ieder tot betaling eener geldboete van 3. M en meldt uit Zutphen van 29 April. Nadat zeker Zwitser, die in het zoogenaamde hardlonpen een wisselvallig middel van bestaan vindtgisteren eenige proeven van zijn vlugheid had gegeven, nam hij ten slotte nog op zich.', om van den W ijnshuistoren alhier naar de herberg de Kap onder VVarnsveld binnen den tijd van 22 minuten heer. en terng te loopen. ABO N N E M E NTS-P RIJ S. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending derAdvertentiëndaagstevoren, voor 10ure'smorg De afstand tusschen beide punten is 39 minuten gaans. Hij legde voorschreven weg in den bepaalden tijd af; doch was bij zijne terugkomst zoo uitgeput, dat hij naauwelijks.kracht genoeg overhield om een glas water te ledigen. Eenige seconden daarna, viel hij in bezwijming op den grond neder, en het koste vee) moeite hem weder tot bewustzijn te brengen. Om een denkbeeld te geven hoe weinig de eenvoudigste regelen der physfologfsche wetenschappen ondanks alle populaire geschriften van de maatschappij: l ot' Nut .van 't Algemeen en anderen ,i onder het volk zijn doorgedrongen vermelden «dj nog dat de omstanders in goe len ernst beweerden dat door de werking van het koude, water het. vet hl het Iigehaam van den hardlooper, was gestoldwaaraan dan ook de vox populi de gevaarlijke flaau.ite toeschreef. Men verhaalt de volgende anm-cdote. Zoo als men weet zijn de heeren pr -fessor Donders en doctor Suell beroemd om hunne ervaring in de oogheelkunde Nu moet onlangs een jongeling/u een.e smederij in Noordbeveland, een stukje ijzer ineen zijner opgen ontvangen hebben dat door de gewone chirurgen niet kón. verwijderd worden 'l zat te diep tioedoa'aad was duurhij ging naar den professor; deze met zijn collega examineerden het oog, spraken een oogenhük te zamen en gaven dtr. knaap liet weinig troostrijk berigt dat er niets aan te dóén was ten zij hij besloot zich te laten ophangen. De jongen besloot, daartoe en werd opgehangen. Toen zijne oogen genoegzaam uitpmilden ver wijderde een der heeren het stukje ijzer uit het oog, de ander sneed den knaap afdie na deze zeer eenvoudige operatie verheugd de ophang- kamer verliet. Te Zoelen zijn jl. vrijdag drie huizen door brand vernield, terwijl van den inboedel weinig of niets is kunnen worden gered. Als een merkwaardig voorbeeld van dierenirouw wordt daarbij vermeld dat. eene kat, welke pas ge worpen had,'hare drie jongen een voor een uit het brandende gebouw haalde en in veiligheid bragt. Reeds hij de tweede reis werd zij geheel ver zengd hetgeen echter niet belette ook ten derden male den gevaarlijken togt te wagen waarbij zij echter zulke hevige brandwonden ontving dat zij kort daarop aan de gevolgen is gestorven. Dezer dagen stond voor de regthank te Dendermonde een zekere pater Htiygens hoog leeraar aan het Jezuiten collegie te Aalst, be nevens de tamboer Sleckaart teregtbeschuldigd van openbare vergrijpen tegen Je eerbaarheid. Na eene behandeling der zaak met geslojene deuren, zijit beide echter van 'r'ègtsveryolging ontslagenv „dewijl het regtehs niet voldoende gebleken was, dat zij zich aan liet geqoalificeerde feit in het openbaar zouden hebben schuldig ge maakt," Le Bien Public van Gent vindt hierin aanleiding om de getuigen k charge op de grofste wijze voor „ellendelingen" uit temaken. La Vérité een te Turnhout verschijnend blad, beweert intusschen dat het openhaar ministerie zich van deze uitspraak in hooger beroep heeft .voorzien De visscher Peter Weer, van Norderny, berigtte dezer dagen het volgende „Voor een'ge dagen ontmoette ik ongeveer 3 mijlen noordelijk van het eiland Baltrum een Deensch oorlogschip. De Denen kwanten met hunne boot bij mij aan boord en kochten kontant eene par'ij visch. Daarop zeide do'bevelhebber mij, dat zij opgemerkt hadden dat eenige viss.chers vaartuigen voor de Denen dé vlugt genomen hadden maar dat zulks niet noodig ivas daar zii geen visscher in zijn arbeid storen zouden zoo lang zij geeneloodsen aan boord hadden, of iets dat den Denen nadeelig kon zijn. De bevel hebber gaf mij toen een gedrukt stuk w aarin alles stond wat hij mij gezegd had met ver zoek dat aan de andere visschers te willen mededeelen DUITSCHLAND. Volgens berigten uit A tliene, is het kabinet Canaris gevallen en door een ministerie Balli opgevolgd. Het nieuwe kabinet zal naar men onderstelteenigermate onder Engelsclu n invloed staan. - Maarschalk von Wrange! heeft in Jutland 11 burgers als gijzelaars .oor de betaling der schatting van 100,00.0 thaler doen opligt en en wegvoeren De inwoners ge. en er de voor keur aan geplunderd te «orden. VoPéns den Staats-.',nzeigpr, is de divisie van den generaal-majiior Muenster tot Lymfiord voorigerukt. Behalve een gedeelte ten Noorden van Lynjfiord bevindt zich geheel Jutland in de rnagt der Geallieerden. Uit Minden schrijft men dat de aldaar in staat van gevangenis verblijf houdende I leensche offic eren aden zeer he-chaafde mannen van alle kanten met de grootste oplet'enhe.d behan deld worden en een aantal hunner laatstledeu Zaturdag een door de muzivkvereeniging ge geven concert bijwoonden De Privssisci.e vb.pt telt tegenwoordig reeds 69 oorlogs. aartnigen met 392 kanonnen en de bemanning ilaar.aii op voet van vrede 75 off'icien-n 4U zet km letten 52 dekoflicieren 1000 onderofficieren en matrozen 260 scheeps jongens 1(H) zeesoldaten en 300 zee-artilleristen, benevens 416 «erflieilen derhalve in s,Iles 2743 man. In aanbouw zijn nog: 1 pants 'i schip 2 korvetten en 2 schrdèfkannnneerbooten eerste klasse die gezamelijk 51 stukken voeren zullen. Aan 'Ie National Zeitung wordt tut War schau gescln even: „Onze horizont schijnt zich eenigzins op te helderen hed-rt eenige dagen zijn vreemde 'geruchten in omloop Men spreekt van de komst van den grootvorst Konstantijn ja van den keizm zelf, te Warschau. Ook de oude Wielopohki zou terugkomen. Zooveel is zeker, dat hiér in de bekende keizerlijke zomerresidentie Lazienski groote toebereidselen tot ontvangst van hooggeplaatste personen gd- maakt ordin. Keeils zouden ongeveer 200 boflakeijen aangenomen zijn. Verder wordt van eene na ophanden zijnde verzachting van dyn.'staat van onrlog,gesproken en zijn sedert 'meerdan acht dagen alfe arresfatien en deporta tion gestaakt, naar mén wil tèn gevolge van lfopgcre bevelen uit Sint Petersburg. neboeren- fleputatieis reeds uit din hoofdstad teruggekeerd en algemeen over de ten Hove genoten ont vangst voldaan Doof het begunstigen der boeren heeft Rusland een der verstandigste maat regelen ten* uitvoer gebragt en zich misschien voor ui tijd althans zeker gednraiidé een reeks van jaren, weder rust verschaft." Flyveposten schrijf;iu een zeer opmer kelijk artikel.de zware nederlaag bij Huppel aan den schadelijken invloed der dagbladen van de hevige partij toe. Het waren toch 'lie dag- bladen welke op allerlei wijzen tot het verder inhouden der stelling trachten te dwingen of schoon het nu uit alle berigten blijkt dat zij on houdbaar geworden «as en re"ds toenmaals bijzondere brieven van officieren het onvermijde lijke der ontruiming aantoonden. Maar de be doelde bladen wilden van die ontruiming zonder strijd niets weten zeiden hoe het van zelf sprak dat de stelling tot den Gutsten man toe moest verdedigd worden en werkten daardoor op de regering en door deze .veder op het leger. Zoo gingen tusschen de vijf en zes duizend ir.an een groot aantal der beste officieren, veel 'veldge schut veldartillerie, ammunitie,., wapenen., paarden en wagens verloren en we.rd hetgansche land met rou.v en vertwijfeling vervuld. En nogtans dringt die partij er nog op aan het leger in de AKéh-Sónd als eene sterke vesting te handhaven ofschoon zich op A'lsen sléehts op grooter maar treuriger schaal herhalen zou wat op Fehmertt gebeurd is. Flyveposten raadt ernstig aan de stelling van ALen op te geven en a) de verdedigingskracht der natie ter zee zamen te trekken. FI\ A X K R IJK. Te Parijs loopt een gerucht ofschoon het geen betoog behoeft dal de bevestiging daar van de aandacht in Imoge mate zou verdienen. Garibaldi zou namelijk door zijne Engelsche vrienden van de noodige middelen voorzien om het welslagen zijner pogingen te verzekeren het .oornemen .hebben een.e landing te bewerk stelligen op de Napelsche kust alwaar hij de elementen vooreen klein legercorps ree et- geheel gereed zou aantreffen, en daarmede naar Rome voort te rukken. De generaal zou zich («ij het hervatten eener poging, welke Item bij Aspro- monte eene zoo droevige en langdurige herinne ring bezorgde, ditmaal van een geheel anderen uitslag durven overtuigd houden Over Messina zijn tijdingen ontvangen uit Tunisvolgens welke de opstand aldaar thans algemeen is. Door 20,000 liedouïnen is de gemeenschap afgesneden tusschen Tunis en de overige provinciën. Zij bezetten Kirvan en bedreigen Susa en Monastir Volgens den geneesheer Mélier, welke daaromtrent eene mededeeling heeft gedaan in eene der laatste zittingen van de Fransche keizerlijke academie voor geneeskundeschijnt het dat de ziekte van den wijnstok voor den menscli zeer gevaarlijk kan wezen. Een zestal gevallen zijn w aargenomen waarbij personen, die zich bij het snoeijen van zieke planten met het snoeimes eene Z'-er ligte kwetsuur hadden, toegebragtgevaarlijk ziek zijn geworden; een. der lijders is overleden. Men is thans begonnen friet het doen van proeven op verschillend» dieren. GROOT-B RITT A N N 1 E X. De jongste berigten uit Amerika hoewel zij-, in substantie zeer mager zijn doen toch zien, (lat-er in het Noorden onzekerheid he'erscht aan gaande de vooruitzigten van den oorlog. Vrij algemeen gelooft men dat de Ataerikaansche. slag van Waterloo op handen is ntaar niemandi waagt het te voorspellen of de Zuidelijke dan we! de Noordelijke hoofdstad door het zege vierend leger zal worden binnengerukt. -— Uit New-York meldt men van 23 A pi tl. Het gouvernement heeft verboden dat er herig- ten uit Virginia zouden worden overgemaakt. Het leger van generaal Lee heelt rationa voor tien dagen ontvangen. Er loopt eeti gerucht dat zij voort zullen rukken E' n gepantserd schip der Zuidelijken heeft nabij Plymouth in Massachussetsdrie kanonneerbooten van de Noordelijke)) in den grond geschoten. Omtrent de groote overwinningwelke door de Oi e.mfedereerden op de troepen der Noordelijke staten van de Amerikaansche Unie behaald is, wordt nog liet'vólgen Ie gemeld. De striid heeft den 8 April II. plaats gehad in Louisiana op vijf mijlen afstand* van Pléasant- hifl. De Federalen'onder de bevelen der generaals Stowe en Rontso" zijn'en eenenmafe op de vlugt gejaagd. 2000 maft hunne geheele

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1