rv.° WOENSDAG EN ZATURDAG. 4 1864 Besturen en Administratiën kennisgeving. Bekendmaking. ji. e. eu'. Bekendmaking. Binneïilandsche Ti jdingen Buitenlandsche Tijdingen PliUS DEK ADV ER TE N TIE N. Gewone 12'', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve hel xegelregl. VERSCHIJNT: ABONN E ME NTS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per posI f 2.2D. Inzending der Advertentiëndaags tevoren, voor 1 O-ure 'snwrn iiUitOKMKESTKIt ell VV K T H IJ 1 K KS valZie- riJcsr*1 brengen ter openbare kennisdat het kohier tier belasting op de honden in deze gemeente wer het locpend dienstjaarop heden door den Gemeente-Raad is vastgesteld en gedurende acht dagen ter lening «al liggen ter secretarie d-r gemeente, ingevolge de wet. /sitti-ikzeey den 27 April 1864. 4'ie Burgemeester B. O. CAD. De Secretaris P. N. ERMRUINS. D<; Burgemeester van Zierikzee. Gelrt op art. 22 der wet van 13 Juaij 1857 (Staatsblad tin. 87) Herinnert de ingezetenen dat het zoeken of rapen van eijere» v-an Waterwild en Kievitten na den 30 April verboden en het verkoopén of' vervoeren van Iiievits-eijeren tot en met den 5 Mei toegelaten is met herinnering aan de bij genoemde wet tegen de overtreding bedreigde: boete. Zieriïeee den 27 April 186:4. De Burgemeester van Zierilczee brengt ter kennis van de^ ingezetenen: dat zij die voor liet saizoen van 18.6 */3 een e- Jagt 'of Visch-acfe verlangen, zich daartoe ter gemeente-secretarie behooren aan to melden en dat zij.» die'Yer zake ran onvermogen eene kostelooze vergunning voor de. visschertj wen*chau te bekomen aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming door eigenaren van liét visch-water af te geven met uitpoodiging pip dksaanvragen; zoo spoedig mogelijk te doen opdat ieder in tijds van zijne acte kun nep voorzien zijn. i: kiikzee, den 27 April 1864. B. C. CAU» Zierikzee, 3 Mei. Door het bedanken van den heer clr. F. Keiler,-heeft gisteren alhier eene nieuwe keuze vóór een f iel van den Gemeenteraad plaat? gehad. Bij de opening iler stembriefjes op heden bleek, dat 257 geldi- dige stemmen waren uitgebragt van welke jhr. A. O. van den Santheuvel 86 en de heer J Langoumois de Does 57 stemmen hadden ver kregen. Tusschen deze moet mitsdien herstem ming plaats hebben. Voorts bekwamen de heeren D. Q. Mulock Houwer 32, J. Brood man 21 A. BuijzeMz. 16, A. A.Mes 16 P. Schillemans 13D. van der Maas 4 en J. Gordon Spandaw 4 stemmenterwijl de ove rigen over eenige personen verdeeld waren. - 1 Dezer - dagen hadden eenige poldergasten te Zutphen den eersten kermisdag ingewijd met overvloedige offers aan. den jonevergod.' Uit eètie her-berg op i-e Groenmarltt komende ge raakten eëü paar Van hen in eenedronkaardstwist, welke «op hevig liepdat degene die het meest beschonken was zijn mes trok en zijnen makker eene geduchte snede over de geheele breedte van hel aangezigt toebragt. Het bloed gudste uit de wonde men schoot toe de dader werd op staande» voet in hechtenis ge nomen en dp gekwetste naar zijne slaapstee ge dragen. Het dagblad van Huif verhaaltdat onlangs iemand aldaar eene weddingschap aRnging, om namelijk een hoender-ei uit te broeden en een levend kuiken voor den dug te brengen. Na 21 dagen van zorgen en voorzor gen godurende welke het ei geen oogenblik den boezem' van zijn beschermer verlaten had werd de schaal verbroken en een springlevend en welgeschapen kuiken trad de wereld in. Sedert geruime» tijd liep in de gemeente Woensdrecht het gerucht, dat in liet naburige België zich eene maatschappij.had gevestigd., tot de daarstelling van eene spoorweglijo 'loopemie van Antwerpen in eene regte rigting tot en aansluitende aan den staatsspoorweg van Kosondaal naar Goes aar, het station )Voens- drecht- Dat gerucht wordt al meer dn meer bevestigd immers maandag morgen-verschenen in die gemeente.een Belgisch ingenieur verge zeld van den heer A. Martensvan Antwerpen welke heeren, na alvorens ter secretarie der gemeente de kadastralegemeentephms te hebben geraadpleegd, .zich op het terrein begaven ten einde de juiste en geschikte lijn voor den bedoelden spoorwegtak uit te bakenen zoo dat men aldaar teregt alle hoopt voedt, dat deze voor die gemeente zoo gunstige spoor- weglijnna erlangde concessie weldra tot stand zal worden gebragt. De draaibrug van .den Nederl centraal- spoorweg over de rivier den I.fsel bij Zwolle die ruim 1 el boven haar, vast standpunt in el- ka.rider, was gezet, en een gewigt van 500 a 600,p00 pond heeft, is verleden Zaturdag op de spil geplaatst; Dit werk. is met den besten uit slag- .verrigten wel zoo dat de brug door éen persoon kan wordep open- en digtgedraaid LI. Vrijdag morgen werd bij laag water in de Schelde voor Antwerpen een visch ge vangen die in onze wateren niet te huis behoort. Het. dier dat. bij de, vier Ned. ellen lang is behoort' tot het geslacht der Noordkapers (cachelotten) en weegt .400 pond. Met veel moeite heeft men het op het di'ooge gehaald het. zeemonster bezat verbazende kracht. Later is het op de vischmarkt te Antwerpen voor 115 francs verkocht. Men meldt uit Groningen van 27 April. Bij het Instituut voor Doofstommen alhier wor den thans weder de noodige maatregelen genomen voor de opneming van nieuwe kweeke- ngeu bij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doofstommen die in Augustus e. k. den ouder dom, van zes jaren bereikt hebben en nog geen vólle, 15 jaar oud zijn; Aan de ouders, die zulks mogten verlangen kan ook toegestaan worden hunne kinderen, ten hunnen koste, buiten het instituut te doen verplegenzoodat deze dan als externes het onderwijs bijwonen. Onvermogende kweekelingen worden gratis gehuisvest, gevoed en onderwezen. Behalve die doofstommen, welke reeds Jby het instituut zijn aangegevenbevinden zich in ons land ongetwijfeld nog vele, die wel in-de termen vallen om geplaatst te worden, maar voor welke nog geene aanvrage is gedaan. In het belang dier kinderen wordt elk, die met htf» bestaan bekend is, verzocht "het zijne toe te brengen ten einde zij niet langer-van liet- hun zoo noodïg onderwijs verstoken blijven. Eene kennisgeving aan de directeuren- van een departement van hef instituutof aan de hoofddirectie alhier is voldoende om de noodige inlichtingen aangaande hetgeen er verder vereischt wordt te ontvangen. Wegens de nabijheid van den nieuwen cursus is eenige spoed allezins noodig daar in den regel alleen hij den aanvang van het schooljaar nieuwe kweekelingen opgenomen kunnen worden. Men meldt uit Hardenberg van 27 April. Als eene zeldzaamheid vermeldt men dat de vrouw van den tolgaarder J. H Waridselieer alhier dezer dagen van haar 22ste kind is .bevallen. Men schrijft uit Amsierdam van 29 April. Door wijlen jhr. mr. G. FaasEiias zijn, naar men verneemtde navolgende legaten gemaakt; Aan de Ned Hervormde Diaconie alhier j 40,000 en aan het Burgerweeshuis 10,000; aan de Herv. Diaconie te Baarn f 5000 en aan de Kerkvoogdij f 3000, alles vrij van sitcces- sieregt. De heer F. Lenaersvan St. Trniden (Belgie), heelt eene uitvinding gedaan die tot groot not voor den landbouw kan strekken hij heeft namelijk een molen vervaardigd om beetwortel te malen e» de bewerking daarvan moet zoo eenvoudig zijn, dat een lDjarige jongen er 3000 kilogr. per uur of 15 kil. per minuut mede kan malen. De uitvinder heeft octrooi- aangevraagd. Men meldt uit Meppen (gemeente.Zweelo) van 29 April. Gisteren avond omstreeks elf ure ontstond alhier brand, waardoor in korten tijd 7 huizen met de schuren en inboedels eene prooi der vlammen werden. Daarenboven zijn 2 mensehen omgekomen. Uit de laatstelijk ontvangen nommers van de Japan Herald blijkt dat de verjaardag van onzen koning te Yokohama zeer feestelijk is gevierd. Van allo schepen in de haven, vaii de beide admiraalschepen af tot de kleinste kanonneerboo'en toe, wer 1 gevlagd. Des avonds waren verscheiden huizen van Neder landers verlicht; daaronder muntten uit de woningen van ile heeren 1'. Stuyt en Visser. Ten huize van dén consul-generaal den heer de Graett van Polsbroek, was eene soiree, welke door alle te Yokohama aanwezige gezanten, consuls en hoofd-officieren werd 'bijgewoond. Li. woensdag is er in het kanaal de Zuid- WMIemsvanrtbij de magazijnen van den heer B; Wefsch, koopman te 's Bosch voor wien het geladen was, een groot bijna nieuw schip (Mignio) met kalk geladen toebehoorende aan de firma Landot, te Maastricht, in brand geraakt; met veel moeite heeft men het al brandende buiten het kanaal en den boom gesleeptwaar inen het heeft doen zinken. De schade wordt begroot op ongeveer f 10,000. Oen 28sten April stond voor het provin ciaal geregtshof té Arnhem te regt de persoon van Christoffel Veldink, beschuldigd van vier brandstichtingen en drie diefstallen. Na het gétuigen-verhoor en het pleidooi van den advocaat heeft het hof de doodstraf geëischf. UitspraakiOver 8 dagen. Hoe gevaarlijk het is kinderen met licht alleen te laten werkenleert weder het volgende Te Ossendrecht waren op den avond van den 23 April een jongen en twee meisjes in dat gedeelte der woning van Maria Theuns,hetwelk tot schuurtje dient, bezig met vlas te zwingelen. Daar het kaarsje dat hen verlichte in den lan taarn bijna waa verbrand, werd ven ander opgestoken en wierp men het nog brandende gedeelte uit, den lantaarn onachtzaam weg. Ongelukkig viel dit up oen weinig vlas, hetgeen oumiddeUjk vlam vatte en zich zqp snel ver spreidde, dat. bluseching.. yoojc.jtet aanwezige personeel onmogelijk was. ito brand deelde zich al spoedig aan de woning der genoemde Maria Theuns mede en niettegenstaande alle aangewende pogingen wet ri i ok liet aangren zende huis van haren-broeder Gei ar lus Theuns door het woedende element vernield. De inboedel in de beide woningen is bijna totaal verbrand terwijl niets tegen brandschade was verzekerd. DUl TSCHLAN I). Men verhaalt dat de commandant der Deenscnè schans no 2 te Duppel, na <Je inne ming dier redoute krijgsgevangen gemaaktaan een Pruissisch officier te kennen .gaf dat hij iets in liet nabijgelegen kruidhuis had vergeten en dit wilde halen. Reeds had de luitenant Anker eenige passen in die rig'ing gedaan doch de Pruisische offiicier beval hem met eeii pistool injde hand, om geen stap verder te doen. Een Pruissisch artilleristdie weinig oogenblikkeu later het kruidhuis binnen trad vond daar echmr een Deeusch soldaat, bezig met eene lont aan te steken. Dezé werd neergesabeld en aldus het springen van het kruidhuis verhinderd. -Den 22 April 11. kwamen met een extra trein 500 niet gekwetste Deensche krijgsge vangen soldaten en 8 officieren te Posen aan. Ken talrijke menigte ontving hen de Ouitschers met onverborgen trots, de Polen met wreivei. De behandeling der krijgsgevangenen was uiterst zorgvuldig en menschelijk. Dooreen halve compagnie infanterie geëscorteerd mar cheerden de gevangenen regtstreeks naar het fort Winiory waar duizenden huisvesting incle kazematten vinden kunnen Voor de Deensche officieren waren huurrijtuigen in gereedheid ge houden. Reeds des namiddags zag men som migen hunner, in gezelschap van Pruisaische officieren door de straten wandelen. Gedurende de laatste dageir, zoo schrijft men uit Posen zijn in verschillende kreitsen aanzienlijke depots van geweren in het bosclt begraven gevonden grootendeels m in ié ge weren met bajonetten van Belgisch maaksel. Dientengevolge zijn weder verscheidene Poolsclie grondeigenaars in hechtenis genomen Ken huijnér in de kreits Obornik een 20jarig jon- gelifjg wiens vader zich reeds te Berlijn in de gevangenis bevindt droeg in den borstzak van zijnen rok het door de Poohche nationale rege ring verleend, patent als i'idmeester Van liet insu rgentenleger bij zich. Mét hoe wéinig nit- zigi, op gewenscht gevolg ook, worden echt er door de Poolsche giondeigeuaHt's de grootste offers voor het weder aanwakkeren van den nationalen opstand gebragt en wie hunner zich ook aan persoonlijke deelneming door het leveren van wapenen niet waagtomler.«tennt de zaak voor het minst door aanzienlijke guld- sominen. Een sterken stenti onzer Pruissische regering makelt de gediende militairen onder de Poolsche landlieden uit terwijl bovendien de geheele Duitsche bevolking vast besloten heeft elke poging om de provincie of een gedeelte daarvan, van den Pruissischen staat los te scheuren, krachtdadig tegen te gaan, hetzij met of zonder medehulp der autoriteiten. Het is niet te loochenen dat de nationale gisting in die provincie gedurende de acht laatste weken yreder sterk is toegenomen. Een aan-

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1