W.° 29. Zaturdag 9 April. WOENSDAG ENZATURDAG. 18d4 Geburen-V erhoor. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Besturen en Administratien ZIERIKZEESDHEtDURAMT PRIJS DER ADVERTENT! EN. Gewone 121', cents tie regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van i6 regels a/1, behalve bet zegelregl. VERS C HIJ NT. ABONNEMENT S-P RIJ s. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlentién daags tevorenvoor lOure'smorg Bubgemeestf.k en Wkthouders vnn V.ie- rikzee roepen bij deze op de omwonende Ge- buren en een ieder die daarbij belang hebben mogtom op Woensdag den 13 dezer maand des middags twaalf ure te verschijnen op bet Raadhuis dezer gemeente in de gewone verga derkamer van het bestuur, ten einde alsdan hunne bezwaren daartegen op te geven en verder in hunne belangen te worden geboord met de eigenaren van de Zoutkeet op den Visschersdijk alhier die verlangen daarin eene nieuwe PAN bij te plaatsen. /Aerikzeeden 4 April 1864. ,J. L. de JONGE H e/A. I. B. De Secretaris, J. P. N. ERMER1NS. HURGRMKESTF.lt en Wf.THüUDERS van '/Ae rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat. bet kohier van den hoojdilijken omslag dezer gemeente, over het loopend dienstjaar, voor- loopig is vastgesteld en van heden af, gedurende veertien dagen op de gemeente secretarie, voor een ieder ter lezing ligtkunnende de reclames daartegen op ongezegehl papier, aan den Raad gerigtin eene daarvoor bestemde bus aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van bet raadhuis te Zierikzee den 6 April 1864. J. L. de JONGE, Weth. I. B. De Secretaris, J. P. N ERMERINS. Z. M. heeft met 1 April wegens langdu- rigen diensttijd, aan den gewezen commissaris der loodsen te Brouwershaven C. F. van Dierendonck, pensioen verleend van 800. Naar men verneemt uioet de predikant J. G. van Kijn dienog steeds te Zwolle in hech tenis is het voornemen hebben zijn ontslag te vragen als leeraar bij de Nederduitsche Her vormde gemeente aldaar. Dit wordt in verband gebragt met het oprigten eener nieuwe gemeente, die zich onder leiding van dien predikant zou vestigen. x Bij de afschaffing tier belasting op de brandstoffen werd van verschillende zijden de vrees geopperd dat daardoor de veen-exploi- tatie in ons land zou worden te gronde gerigt. De verminderde prijs der steenkolen zou de concurrentie voor den turf onmogelijk maken, terwijl de zijdelingsehe voordeelen welke de verveeners door de belasting genoten en een deel hunner winsten uitmaakten bovendien zouden komen te vervallen Tegenover die redeneringen waren er anderen, die voorspelden, dat de door de afschaffing gevreesde concurren tie zou aanleiding geven dat de bezitters van veengronden zich onderling zouden vereenigen en zich zouden toeleggen op het vervaardigen eener goede brandstof, welke de plaats der steenkool gr.oo.telijk^zou kunnen vervangen. Dat de laatsten de zaak juist hebben ingezien blijkt uit de ontvangen mede- deeling dat drie groote grondbezitters, de herren G, Salomonsoii industrieel te Almelo graaf van Reehteren Limpurg en van Rnijen, eominissaiis des konings in de provincie Gronin gen zich vereenigd hebben om onder mede werking van de Nedei landschecredit- en depo sitie-bank eene groote Veen-maatschappij op te rieten. Deze maatschappij /.al den naara van Eerste Nederlandsche Veen-Maatschappij dragen en heeft ten doel de veenexploitatie op oroote schaal voort te zetten en de nieuwe verbeterde turf bereiding daarlij in toepassing te brengen. Naar wij vernemen zullen behalve bovenge noemde heeren ook de heeren dr. S. Sarphati en L R. Bischoffsheim te Parijs commissaris sen zijn dezer maatschappij De oprigting dezer Veen maatschappij kan, indien de uitkomst aan de verwachting beant woord inderdaad als eene weldaad voor Neder land worden beschouwd Men schrijft uit Leiden van 4 dezer. Een der werklieden in de lakenfabriek van de lib. J. J. ICrantz en zoon, zekere Koenen, gehuwd en huisvader geraakte heden namiddag door onvoorzigtigheid niet zijne regterhand in eene wolmachine, terwijl zij in werking was. Hoezeer de machine, hij de ontdekking, onver wijld tot stilstaan werd gebragtwas de hand van den ongelukkige dermate gekneusd, dat zij, ondanks spoedig aangebragte genees- en heel kundige hulp reeds kort daarna moest worden geamputeerd, zoodat de lijder, wanneer hij her steld toch bij gemis van zijne regterhand voor allen verderen arbeid ongeschikt zal zijn. In de Rotterdamsche stads-courant leest men het volgende Heinenoord den 4 April 1864 Gisteren namiddag ten 4 ure verlaten in deze gemeente twee krachtige flinke jongelingen van ruim 20 jaren, de trots hunner oudersde ouderlijke woning begeven zich naar den '/4 uur van hier aan den Blaakschendijk wonenden kroeghouder J. v. d. H.drinken daar zanien niet minder dan 43 borrels jenevermet dit ongelukkig gevolg, dat de eene 's avonds ten 8 ure op een ladder dood bij zijne ouders is te huis gebragten de andere in zeer zorgelijken toestand verkeert, zoodat hij nog heden sprakeloos in zijn bed nederligt. Overigens waren het jongelieden .van een onbesproken gedrag. Een flaauw denkbeeld kan men slechts hebben van de sensatie, die op de droevige mare hier van in deze anders zoo stille gemeente ontstond; alsmede van de aan wanhoop grenzende droef heid der diep beklagenswaardige ouders van deze nieuwe slagtoffers van eigenbaat en sterken drankwier vrolijke en gezond vertrokken kinderen op deze wijze door den kroeghouder werden teruggezonden, maar't is waar ook de man is huisvader, heeft verpligtingen jegens zijn gezin envoor de winst van 43 borrels dient dan toch ook iets gewaagd te worden. Onmenschelijk moge het zijn van kroeghou ders of andere drankverkoopersdat door hen in dergelijke gevallen de drank met wordt oeweigerd; nog onverantwoordelijker is het van de policie wanneer zij overbekend is uiet hetgeen helaas! inzonderheid 's zondags maar al te veel in die kroegen gebeurt dat zoo iets niet wordt belet. Of zou het welligt niet tot hare verpligting-m behoorenom te waken voor de veiligheid van iemand die zich zelf bedreigt of aanrandt LI. zatur-lag werd van de «-erf van den lieer Fop Smit te Kinderdijk te water gelaten hot ijzeren clipper fregatschip Hoek van Hol land gebouvd voor rekening der reederij van de heeren W Rnys en Zonen te Rotter-lani groot ongeveer 500 lasten gevoerd zullende worden door kapitein J. Kakker. Op d- zelfde werf is de kiel gelegd voor eene ijzeren schroef stoombootgenaamd Stad Dordrecht, bestemd voorde dienst tussciien Dordrecht en Londen. In den nacht van 13 op 14 Maart jl. is in de woning van J. Voets onder Hazerswoude ingebroken. De dieven, waarschijnlijk twee in getal cn vermoedelijk van een lantaarn voor zien hebben in die w oning eerst tien bewoner ,1. Voets, door middel valt twee zwarte dassen en touwen gebonden eir hem daarna belangrijk mishandeld vervolgens een kabinet eti eene ladetafel opengebroken m.var geen geld vin dende tie aldaar aanwezige effecten laten liggen. Aanvankelijk meende men dat niets was ont vreemd later beeft men vermist een zakje waarin ongeveer 100 halve centen meestal nieuwe. Aangaande de signalementen der dieven beeft men alleen opgemerktdat de een grooter handen had dan de ander; nier. vermoedt dat een hunner eene wontl bekomen heeft, doorliet verbreken eener glasiuit veroorzaakt. Men schrijft uit Botterdam van 6 dezer. Heden voormiddag is alhier uit het water van de Gelderschekade nabij de Koningsbrug opge haald het lijk van een koopman uit Giezen die II. zaturdag avond bij het zich aan boord bege ven van een daar liggend vaartuig in het water was gevallen. Hij laat eene vrouw en zeven kinderen achter. LI maandag zijn te Putten onder Harder wijk twee lijken aangespoeld die na naauw- keurig onderzoek bleken te zijn een vissclier en zijn zoon, beide van het Gooiin den jongsten storm omgekomen. Aanstaanden vrijdag, den 8 dezer, zal voor het provinciaal geregtshof in Zuid-Hol land, onder het voorzitterschap van mr. J. A. ji Philipse, worden behandeld de zaak van Jan Willem Slotboom, oud 33 jaren van beroep kleedermakergeboren en laatst woonachtig te Molenaarsgraaf, be-chuldigd van 1., geweld dadigheid tegen een bedienend beambteonder hot waarnemen zijner bediening gepleegd met voorbedachten ra-Ie en geleider lage, welke bloedstorting heeft veroorzaakt en eene ziekte en beletsel om te werken van meer dan twintig dagen, en 2.gewelddadigheid aan een bedie nend beambte in de waarneming zijner bedie- ning gepleegd, zonder wapenen en zonder dat er kwetsuren uit zijn ontstaan Uit de instruc tie der zaak moet zijn gebleken dat de be klaagde 1. in den nacht van 1 7 op 18 November 1863, ongeveer ten 12*/jUre A. Oudenaarde, veldwachter der gemeente Molenaarsgraafdie de herberg van L. Brandwijk aldaar had doen sluiten en van daar een beschonken persoon huiswaarts geleiddeheeft opgewacht in een gangetje behoorende bij den woning van den nted. doctor de Koemet de bedoeling dien veldwachter gewelddadig aan te randen en vervolgens dien beambte voorbedachteüjk en moedwillig, onder den uitroep „den donder," met een scherpsnijdend werktuig eene diepe snede in het aangezigt hèef't toegebragtwaar door eene bloedende wonde is ontstaanten gevolge waarvan die beambte gedurende meer dan drie weken zijn gewoon dagelijkse!; werk niet beeft kunnen verrigten ,en 2 in denzelfden nachtkorten tijd daarnatoen die beambte aan de woning van den beklaagde kwam en sommeerde in naam der politie open te doen diep veldwachter onderscheidene hevige slagen op bet hoofd moedwillig heeft toegebragt. Voor bet openbaar ministerie zal in deze zaak optre den de advocaat generaal mr. C. F. Th. van Maanen terwijl den beschuldigde ambtshalve als verdediger is toegevoegd mr. J. Léon. Men meldt uit Helder van 3 dezer. De vischvangst gaat tegenwoordig zoo voor.leelig als de vissclters zich herinneren. Een der visschers heeft in 10 uren tijds 150 manden schol gevangen te zamen gemiddeld wegende 90 wigtjes of 900 pond hetwelk hem een som opleverde van f 500. In jaren werden zoo veel haringen niet gevangen in de Zuiderzee als ditmaal. Zij wor den thans bij millioenen aangevoerd en verkocht de 220 a 240 zijnde een tal voor den gerin gen prijs, van tusschen 7'/, en 10 centen even wel maakt die vangst voor d.' visschers eene zeer goede rekening. De zee is soms zoo vol Inn ing, dat de scheepvaart daardoor belemmer 1 wordt de schepen kunnen door de haringen niet voort komen. Als een voorbeeld van de menigte dier vissollen verhaalt ons een vissclier die zestien netten uitgelegd had dat hij tot zinkens toe ge laden was bij bet ophalen van slechts acht netten, zoodat hij de overige moest laten staan tot den den anderen dag. Woensdag II. hal te Haarlemmermeer een vreeselijk ongeluk plaats, dp de boerderij van den heer W. was eene stoommachine tot dosschen enz. in werking Eenigejongelingen waren daarbij tegenwoordig en al stoeijentle had een van ben de onvoorzigtigheid om een strop, dienende tot bet ophijschen van zakken een anderen jongeling over liet hoofd te werpen, waardoor deze tiaar boven gehesclien werd het gevolg biervan wasdat da ongelukkig» met snelheid naar boven steeg en daar, over er, tusschen de windas lettel lijk verntors-ld en uit elkander gerukt werd zoodat hij een elletuligen dood stierf. De justitie bemoeit zich met deze droevige zaak. Men meldt uit Japan Volgens schrijven van den consul-generaal der Nederlanden te Kanagawadd. 16 .lanuarij 1864, had den 2den dier maand, des morgens ten 10 ure, een zware brand te Jedo gewoed die eerst tegen den avond gebluscht werd Volgens zeggen van de Japannez.n was de brand gesticht do tr soldaten, dié, naar men vermoeddein dienst zouden zijn van de Japansclte regering. Zij waren van vuurwa penen voorzienbet huis van een tier voor naamste bandelaren aldaar binnengedrongen en hetna eenige schoten gelost te hebben in brand gestoken, terwijl zij vervolgens de daaraan belendende brandvrije pakhuizen hadden open geproken en uitgeplunderden ten slotte in vlam men hadden doen opgaan. Ook alle andere pakhuizen van Japansclte kooplieden die met Europeanen handel dreven, werden eveneens geplunderd en verbrand voor zoo ver zij namelijk in dezelfde straat stonden. Eene hoeveelheid van 4000 picols ruwe ka toen was daarbij vernietigd geworden. In het vreemden kwartier Jokohama was eenige dagen te voren 's morgen vroeg het lijk gevonden van een Japanschen koopman die verscheidene zware wonden met een Japanschen sabel had bekomen. Eenige Japansclte hande laren in ruwe zijde waren door den Gouverneur van Kanagawa gearresteerd geworden omdat zij in weerwil van het verbod om ruwe zijde te Jokohama in te voeren zich daaraan op clan destine wijze hadden schuldig gemaakt. Uit Jeddo wordt van den 6 Januarij berigt dat in de aristocratische wijk dier stad zaturdag te voren niet minder dan veertien huizen van boven tot beneden wit geverwd waren. Dat

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1