N." 2». WoensdMo 6 April 18(54 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen eo X dministratién Bekendmaking. Bekendmaking. Geburen-Verhoor. Bekendmaking. Biniienlandsche Tijdingen PRIJS DER AD VERTEN TIEN. Gewone 12'cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve het zegelregl. V E RS CHIJ NT.. Per drie hizendiny Burgemeester en Wethouders van Z/e- rikzeeherinneren de ingezeten: dat volgens de wel van den 8 November 1815 (Staatsblad no. 51) alle schuldvorderingen ten laste van den Staat, over het ufgeloopen dienstjaar 1863 vóór oj uiterlijk op den 30 Juni/ eerstkomende bij de betiokkene administratiën collegiën autoriteiten of ambtenaren door wie de bevelen tot het doen van werken leveraneiën als ander zins gegeven zijn moeten worden ingediend. Dat de bij ,die wet gestelde termijn van ver jaring ook volgens art. 125 der provinciale- en art. 228 der gemeente wetop de vorderingen ten laste der provincie en van d e gemeente, toe passelijk is; weshalve de belanghebbende inge zetenen worden aangemaand om den uiterlijken termijn niet af te wachten maar hunne reke ningen en verdere bewijsstukken, wegens schuld vorderingen ten laste van het ltijk de provincie of de gemeenteover het dienstjaar 1863 ter plaatse waar het behoortten spoedigste in te dienen /üerikzeeden 30 Maart. 1864. De Burgemeester B. C. CAU. ]>e Secretaris J. P. N. EUMERINS. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Lettende op art. 87 der wet van den 19 Au gustus 1861(Staatsblad no. 72) en art. 26 van het koninklijk besluit van den 8 Mei 1862, (Staatsblad no. 46). Brengen ter openbare kennis, dat de tweed'è zitting van den Militieraad in dit jaar voor deze gemeente is bepaald, op Dingsdag den 12 April e k.de? morgensten half tien ure, hl het gewone lokaal in de Abdij te Middelburg en dat in die zitting wordt uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te tredéri Zierikzeeden 1 April 1864. C. J. FOKKER, Wrik l. B. De Secretaris J. P. N. ERM RUINS. Burgemeester en Wethouders van 'lie rikzee roepen bij deze op de omwonende Ge- buren en een ieder, die daarbij belang hebben mogtom op Woensdag den 13 dezer maand, des middags twaalf ure te verschijnen op het Raadhuis dezer gemeente in de gewone verga derkamer van het bestuurten einde alsdan hunne bezwaren daartegen op te geven en verder in hunne belangen te worden geboord mat de «eigenaren Van de Zoutkeet op den Visschersdijk alhier die vprlangen daarin eene nieuwe PAN bij te plaatsen. Zierikzeeden 4 April 1864. J. L. de JONGE Weth. L B. De Secretaris J. P. N. EK.MEK1NS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat bet kohier van den hoojtldijken omslag dezer gemeentej over bet loopend dienstjaarvoor- loopig is vastgesteld en van heden af, gedurende veertien dagen op de gemeente secretarievoor een ieder ter lezing ligtkunnende de reclames daartegen op ongezegeld papier, aan den Kaad gerigtin eene daar\oor bestemde bus aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van het raadhuis te Zierikzee den 6 April 1864. J. L. de .JONGE, Weth. I. B. De Secretaris J. P. N EHMRRINS. Men meldt uit Brielle van 1 dezer. Onze stad is wederom in feestdos getooid van alle gebouwen, zoo wel openbare als particuliere wappert onze geliefde driekleur en het vrolijk carillon laat zich hooren. Is het heden niet de eerste April, de geboor tedag van Neërlands onafhankelijkheid de dag, die met gouden letteren schittert op 's lands historieblaan en voor elk regtgeaard l lollandsch halt eene hooge beteekenis'heeft? Moge deze dag welligt overal elders stil en ongemerkt voorbijgaan alsof bij geen feestdag voor het gebeele Vaderland ware: Brielle moet blijven herdenken het roemrijke feit, vermeld in liet ons, sints onze prilste jengd bekende vefsje: „Op den eersten dag van April Verloor Due d'Alvezijn Bril." Gedenkteekenen mogen verrijzen, standbeel den worden opgerigtmaar geen gedenkteeken van grooischer beteekenis dan dat eenvoudig devies onder het BrieJ.scha wapenschild: „Ltbértafis Primitiae Pie Eerstelingen der Vrijheid worden heden binnen Bridle's veste dankbaar en feestelijk herdacht: Den 31 Maart jl. werd voor het provin ciaal geregtshof in Noord-Brabandin tegen woordigheid van een zeer talrijk publiek, be handeld de zaak van den bordeelhouderflermans, beschuldigd van moedwilligen manslag gepleegd op een korporaal van het 5de regement in den avond van den 10 Januarij 11. Terwijl deze in woordentwist met zijn meisje was, waarvoor hij partij trokwerd hem met een kagcheldeksel zoodanig het hoofd verbrijzelddat hij korte dagen daarna ten gevolge daarvan is overleden. Het openbaar ministerie requireerde voor Hermans eene tuchthuisstraf van 6 jaren. Zijn verdediger ex officio bestreed de beschuldiging, dat de verwonding det: omniddelijkeu dood tengevolge zou liehb n gehad, en concludeerde uit aanmerking van de bewezen voorafgegane mishandeling die de verslagene zijne minnares had aangedaan tot aanmerkelijke verzachting der straf He schedel van den verslagene heeft op de teregtzitting tot overtuigingstuk gediend. Uitspraak op 7 April e. k. Men meldt uit Papendrecht van 1 dezer. Gisteren avond, omstreeks half zeven ure, barstte in deze gemeente een hevige brand uit, welke zich zoo snel uitbreidde, dat in weinige uren 20 huizen tot den grond waren afgebrand Hierdoor zijn 24 huisgezinnen van dak en velen van hunnen inboedel beroofd w aarvan wéinig is gered geworden. De brand moet in eene arbeiderswoning zijn ontstaan doch overigens is de oorzaak onbekend. ll(t onheil ware waarschijnlijk nog grooter geworden zot,der den bijstand der brandweer van Dordrecht die ijverig ter hulpe was gesneld Uit het arrondissement Dordrecht wordt gemeld, dat te Puttershoek en omstreken de volgende gebeurtenis heelt plaats gehad die mede onder de dagelijksclie kan worden geteld die de sterke drank oplevert. Een vijftal jongelieden der genoemde ge meente, waaronder een predikants-zoon hadden zich in den afgeloopen winter naar een herberg begeren nadat vier hunner vooraf met de herbergierster overeengekomen, waren om bij iedere haar besteld wordende borrel klare met suiker, bun water met suiker te geven, doch den bedoelden predikants-zoon brandewijn met suiker, daar zij er dezen wilden laten inloo- pen, lij eene onderlinge uittarting, wie het 't langst met horreltjes drinken zou kunnen volhouden. Dit alles goed afgesproken en naauwkeurig ten uitvoer gebragt zijnde kon liet wel niet anders of de predikantszoon moest het verliezen, in hij is ''an ook lij die gelegenheid zoo dronken geworden, dat hij ten laatste alle bewustzijn schijnt verloren te hel hen. Den volgenden morgen is hij thuis gekomen half ontkleed tot op het hemd met modder en slijk bedekt, en geen wonder, hij werd daarop zwaar ziek en is kort daarna, aan de gevolgen onder lievig lijden bezweken. Niet lang daarna is een van ziine makkers, zonder ziek te zijnplotseling dood gebleven. Evenzoo een tweede van deze jongelieden. Ook de her bergierster, die de hand tot het bedrog geleend had, is overleden en nu 18 Maart II. is, weder plotseling, nog een persoon van he'zelfde gezelschap gestorvenzonder ziek te zijn geweest. Nog slechts één van dit geheelo gezelschap is derhalve in leven. Velen zien in deze droevige ontknooping de straffende hand Gods. Er wordt ook erkend dat de sterke drank de oorzaak van al het gebeurde is maar de vaste meening dat ook de borrel eene gave Gods isdie op zijn tijd goed is en gezond maakt 't vooralsnog onmogelijk deze lieden hunne ongelukkige dwaling te doen inzien. (Volksvr.) Men schrijft uit Biertim van 1 dezer. De persoon van 8. K. v. H., zonder beroep wo nende te Godlinze, reeds sedert jaren verslaafd aan het misbruik van sterken drank, heeft zich dezer dagen door ophanging van het leven beroofd. Sedert eenigen tijd verkeerde hij gedurig iu een beschonken toestand en zoo kwam bij ook op een avond in een verregaand beschonken toestand uit de kroeg te huis. Zijne Vrouw zocht hem zijne verkeerde handel- w ijze onder het oog te brengen met de woorden „O man, hebt gij nog gezigt van de kortston digheid van des menschen leven? Hier zijn reeds drie dooden in de buurt." waarop de beschpnkene haar antwoordde „Goed dan zijn er morgen vier ik verkies ook niet langer te leven." Zij gingen hierop naar bed en slie pen beide in. Des morgens ontwaakte de vrouw en ontdekte dat haar man niet meer te bed was. Zij herinnerde zich zijne woorden van den vori- gen avond stond snel op en begaf zich naar de schuuren vond aldaar haren echtvriend met een strop om den hals hangen. De ont stelde vrouw, op punt van in onmagt te vallen vond nogtaus in de liefde tot haren verdwaalden man nog de kracht en den moed om hem met eigen hand af te snijden. Maar het was te laat hij was reeds niet meer. A BONN E M EN T S-P RIJ S. maanden f2.00. Franco per pust f 2.25- der Advertcnliën daags tevoren, voor 111 nre'smorg De vrouw welke de vorige week als ver dacht van kindermoord te Zutphen werd gevat werd dien zelfden avond ten 1 l, nre weder los gelaten omdat de politie us getfipië lijkschou wing geenè termen vond haar verder gevangen te houden. Gedurende den geheelen avond had zich eene groote volksmenigte voor liet bureau verzameld zij was niet zonder opge wondenheid legen de zoogenaamde kinder- moordster zoodat deze eerst zeer laat onder geleide van politie-agenteri naar huis werd gebragt Dooreen Belgisch loodsvaartuïg is te Vlis- aiiigen binnengebragt een nieuw ijzeren vuur schip bestemd oin van wege de Belgische rege- ring ten dienste der scheepvaart te worden ne- deruelegd op den West-Hinder, even als dit van wege de Nederlandsche regering op den Noord Hinder wordt onderhouden. De inrigting „van dit vaartuig is nagenoeg overeenkomende met de algemeen bekende Nederlandsche licht schepen. - Men meldt uit Vlissingen dat alhier is ter reede gekomen het Fransche stoomjagt der marine Prins Jeróme Napoleon zoo men ver neemt bestemd naar Antwerpen. „Prins Napoleondie zich aan boord be vond is met een sloep met stooinvèrmogen aan den wal gekomen en heelt zich naar Middelburg begeven. Waarschijnlijk zal het jagt van hier weder vertrekken." Wij kunnen hierbij voegen dat de prins alhier de verzameling van oudheden op het raadhuis heeft bezigtigd, waarbij hij zich echter niet be kend maakte. In de sociëteit „de Vergenoeging" op de groote markt waar de prins met zijn ge volg een dejeuner gebruikte, werd hij in het introductieboek ingeschreven onder den naam van comte deMeudon. In de Volksvriendleestmenlietvolgei.de, omtrent de militairen in Nederl.-Indië: Krijosbroeders Zeker zoudt gij denken, dat ik den moed verloren had, om u, zoo als Ik reeds eenige malen gedaan heb door de Volksvriend een en ander mede te deelenof een woordje van waarschuwing tegen uwen vijand toe te spi eken. Geenszins.; mijn correspondentdie een wapen broeder van u is, heeft in den tij I van mijn stilzwijgen zijn vaderland met den bodem van Oost-Indië verwisseld Eenige malen heb ik berigten van hem ontvangen en daaruit tot mijn genoegen geziendat hij zijn vaandelniet alleen aan koning en vaderland maar ook als afschaffer getrouw is gebleven. Vit die berigten wensch ik u dan iets mede te deelen het zijn onopgesmukte uittreksels die-u bet ongelukkige lot der jeneverslaven uwe krijgsbroeders in Nederl.-Indiëzullen doen kennen. No 1 luidt aldus: „Dat zuipen weet hier wat; 's morgens vroeg begint het alen dat gaat den geheelen dag zoo door, daarbij eten zij veel vruchten, loopen op het midden van den dag in de brandende zon, en worden op die manier gek of zwaar ziek geen wonder dus dat het hospitaal altijd vol is." No. 2 is van den volgenden inhoud. „De compagnie waarbij ik sta, bestaat, behalve de onderofficieren, enkel uit Arnboinezen. Dit zijn zeer gewillige en getrouwe kleurlingen en in vele opzigten betere soldaten dan de Europe anen daar deze hier bijna allen aan den drank verslaafd zijn en met een dronken soldaat is het nog erger dan met onwillige honden. De AmboineZen daarentegen zijn vijanden van den jenever en besteden.al hun geld, om alle mogelijke sieraden aan te schaffen. Ik had vroeger gehoorddat hier zoo gestolen werd maar dat zijn groote leugensmaar jk zal u I

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1