N.° 21 tuning 2 April. WOENSDAG EIZATURDAG Besturen en A dministratiën I Bekendmaking. Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESDHECOURANT PRIJ S DER ADV ERTE NT IEN. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels af I behalve liet zegelregt. VERSCHIJNT ABONNEME NTS-P P.IJ S. Per drie maanden f 2.00. Franco per post f 2,25* Inzending der Adverlcnliëndaags tevorenvoor 10 ure'smorg burgemeester en \V btiio udeks van Zie- rikzeeherinneren de ingezeten dat volgens de wet van den 8 November 1815 (btaatsblad 110. 51) alle schuldvorderingen ten laste van den Staat, o.er het afgeloopen dienstjaar 1863 vóór oj uiterlijk cp den 30 Junk) eerstkomende bij de betrokkene administration oollegiën autoriteiten of ambtenaren door wie de bevelen tot het doen van werken leveraneiën als ander- zins gegeven zijn moeten worden ingediend. Dat de bij die wet gestelde termijn van Ver jaring ook volgens art. 125 der provinciale- en art. 228 der gemeente-wetop de vorderingen ten laste der provincie en van de gemeente toe passelijk is; weshalve de belanghebbende inge zetenen worden aangemaand om den uiterlijken termijn niet al te wachten maar hunne reke ningen en verdere bewijsstukken, wegens schuld vorderingen ten laste van bet Rijk de provincie of de gemeenteover het dienstjaar 1863, ter plaatse waar het behoort ten spoedigste in te dienen Xierikzeeden 30 Maart 1864. De Burgemeester B. C.' CAU. De Secretaris ,1. I'. N. ER.MERINS. De Burgemeester van Zierikzee maakt be kend dat bij hem van den heer controleur der directe belastingen alhier zijn ingekomen: twee, op den 18 dezer, door den liter Commissaris des Ko'iings in deze provincie executoir ver klaarde kohieren te weten voor de belasting op het personeel no. 6zes maanden reylen van het patenlregt, Ade kwartaal, dienstjaar 1863/64 van deze gemeente; en dat dezelve op heden aan den heer ontvaiger der directe belastingen alhier zijn overgegeven, ten fine van invordering, ingevolge dë wet. Zietikzee-, den 31 Maart 1864. B. O. CAU. NATIONALE M I L 1 T I E. Burghmeister en Wethouders van Z<v- r ikzee. Lettende op art. 87 der wet van den 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72) en art. 26 van het koninklijk besluit van den 8 Mei 1862, (Staatsblad no. 46). Brengen ter openbare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad in dit'jaar voor deze gemeente is bepaald op Dingsdag den 12 April e k.des morgensten half tien ure, in het gewone lokaal in de Abdij te Middelburg en dat in die zitting wordt uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden 'Aierikzeeden 1 April 1§64. C. J. FOKJCEK, Weth. I. B. De Stttrelari» J. P. N. ER.MERINS fNiet officieel gedeelte.) IS a;»«ls vergadering g« houden ie Xlrrfkzer, den 30 Maart IK64 Voorzitter mr. R. C. Cau. Secretaris nir. J. P. N. Ermerins. Afwezig de heeren mr. van Dongen mr. Moolenburgh en van der Grijp. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld a. eene missive van Gedeputeerde Staten begeleidende goedgekeurde Raadsbesluiten tot af- en overschrijving, voornotificatie. b. eene dito idem tot heffing eener belasting op het gedistilleerd waaraan reeds executie is verleend. Voor notificatie aangenomen. c eene missive van den minister van binnenl. zaken houdende mededeeling van de opbrengst van het telegraafkantoor in 1863 ten bedrage van 2360,56'. Voornotificatie aangenomen. d. een dito van de kamer van koophandel, begeleidende een afschrift van een adres aan den minister van binnen!, zaken betrekkelijk de uitbreiding van de telegraafdienst tot een on beperkte dagdienst. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit vooralsnog voor kennisgeving aan te nemen, in afwachting wat van wege het hooger bestuur zal worden gedaan Mr. de Cran« zegt het met genoegen te heb ben vernomen en stelt voor het krachtig te appuyeren. De Voorzitter wil eerst het berigt van de kamer afwachten welk antwoord zij van den minister heeft bekomen. Aldus besloten. e. eene missive van Burgemeester en VI'et- houders van Bergen -op-Zoomomtrent de regeling van het beurtveer. De Burgemeester stelt voor de noodige auto risatie aan Gedeputeerde Staten te vragen om met Bergen-op-Zoom in gemeenschappelijk overleg te treden. De heer Zuurdeeg geeft in overweging die zaak geheel en al ongeregeld te laten met het oog op de voorgestelde stoombootdienst. De Burgemeester zegt dat vat: die stoomboot- dienst nog niets officieels hekendis, en acht eetie behoorlijke regeling wrinschelijk. Mr. Fokker merkt op, cla$ liet beurtveer vol strekt geen aanleiding tot beperking van parti culiere ondernemingen geeft en dat de regeling in het belang van den handel is. Wordt overeenkomstig bet voorstel des Voor zitters besloten. f. een adres van schipper van Gastel om te worden benoemd tot beurtschipper op Amster dam. Wordt gesteld in handen der kamer vap koophandel en fabrieken om later welligt m overleg met Amsterdam te treden. g. Eene missive der plaatselijke school-com- uiissiehoudende voorstel tot het verleenen eener toelage voor een kweekeling op de 2de burgerschool. Dienovereenkomstig besloten. idem begeleidende het verslag van den toestand op het lager onderwijs in 1863 het welk voorde leden gedurende 14 dagen ter visie ter Secretarie zal gelegd worden. Door het Evangelisch Luthersch armbestuar wordt eene wijziging in de begrooting van 1863 voorgedragen welke ten fine van onderzoek wordt gesteld, in handen der heeren Mr. fok ker dr. Goetnans en Zuurdeeg. De rekeningen der commerciewerfder f e_rra;ifjil.ints en dci'ïbrei- en naaischool over 1863 worden gesteld'fötliamien van de zelfden tot onderzoek on rapport. De rekening betrekkelijk de exploitatie der gasfabriek met balans over 1863 en het verslag der commissie over 1863 met vergelijkenden staat, worden gesteld in handen eener commissie voor welke hij stemming, waarbij mr. Fokker en Houwer als stemopnemers fungerenals leden worden gekozen de heeren tnr. Fokker mr Moolenburgh en Zuurdeeg, Op de verzoekschriften tot remissie van hoofdelijkèn omslag over 1 863 van mej de wed. Broeksmit en mej. Aalburg., geb Ochtman wordt besloten aan de eerste 2 maanden of 3.30 en aan de laatste 4 maanden of ƒ6.60 te verleenenwaarvan aan den ontvanger zal worden kennis gegeven. In handen der heeren jhr. de Jonge Mulock Ilouwer en van der Vliet wordt gesteldde reclame van den heer D. van der Maas tegen het kohier der honden belasting over 1864. De behandeling van het kohier zal worden uitgesteld tot dat op die reclame zal zijn beschikt. Wordt medegedeeld eene missive van het Burgerlijk Armbestuur houdende kennisgeving dat het lid van gemeld Armbestuur J. C. Ral Cz.zijn ontslag als zoodanig heeft gevraagd en houdende aanbeveling van een dubbeltal be staande uit de heeren, C. van Schelven en C. Korsten waarop eervol ontslag aan den lieer Bal met dankbetuiging werd verleend en bij stemming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur benoemd de lieer O. van Schelvenwaarvan aan het Burgerlijk Armbestuur en den be noemde zal worden kennis gegeven. Wordt medegedeeld dat door Burgemees ter en Wethouders aan den concierge van het Raadhuis A. 11 oogstraat e, op diens verzoek eervol ontslag is verleend in te gaan 1 Julij e k en in diens plaats is benoemd de gemeente bode H. de Vos, onder gehnudenheid om de functien van gemeente-bode te blijven vervullen Wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschrijving. Tot leden der commissie voor het onderzoek der; reclames tegen het kohier van den hoofde- lijken omslag van 1864, worden hij stemming, waarbij de heeren Fokker en Houwer als stem opnemers fungeren benoemd, de heeren mr. MoolenburghHouwer en Zuurdeeg. Tot leden van het stembureau voor de ver kiezing van een Raadslid op 12 April, worden bij stemming (dezelfde heeren fungeren als stem opnemers) gekozentteheeren mr. Moolenburg en jhr. de Jónge. Hierna wordt de vergadering gesloten. Men schrijft uh, Hellevoefsluis aan de Nieuwe Rotterdamsche courant, dat het dezer .dagen medegedeelde nopens een scheepsjongen aan jboord van de Belinedie, bij het vergaan vun dat schip,, op wonderdadige wijze gered (z.ou zijn geheel bezijden de waarheid is. De jongen is van zijn schip terwijl het te Hellevoet iu de haven lag, gedeserteerd en schijnt dus zijn hartroerend verhaal alleen uitgedacht te hebben om reis'juitjes te krijgen. i>e Beline ligt nog op de reede te Hellevoet. Men schrijft uit Tilburg dat door den bur gemeester van Moergestel bij den officier van ju stitie te 's Hertogenbosch eeneklagt is ingediend tegen den Tilburger bode en den inzender van bet stuk, voorkomende in het no. van den 5 Maart jlbevattende eene lasterlijke aantijging, Itetn be treffende. De uitgever beeft den inzender van het bedoelde stuk reeds aan den officier van ju stitie bekend gemaakt. Dit? Nieuwe Diep schrijf? men aan het Utrectitsch Dagblad van den 2 7^ Maart. Giste ren is hier van Batavia binnengekomen liet schip Robertus Hendrikus, kapitein R H. Mulder. De gezagvoerder en de bemanning moeten zich, naar wij vernemen gedurende een gedeelte der reis en bij binnenkomen alhier zoo verdraagzaam onder elkaar betoond hebbendat al aanstonds de tusschenkomst der politie vereis'clit werd. De oorzaak van deze geschiedenis moetnaar men verhaalt, zoo ir delicaat zijn dat die niet is uit te drukken. - Men schrijft uit Workum van 28 dezer. Dezer dagen is hier een zelfmoord voorgevallen, door de omstandigheden even ijsHijk als betreu renswaardig op zich zdf.' Een boerop zijne eigene plaats wonende had gepoogd zich door ophanging van liet leven te beroovendoch was door de meid nog in tijds afgesneden Toen begaf hij zich in de woonkamer en bragt zich met een daar liggend broodmes drie zoo erge wonden in het bovenlijf toe, dat binnen weinige oogen blikken de dood er op volgde. Een ongeregeld leven, inzonderheid voortdurend misbruik van steiken drank, tnoet als hoofd oorzaak van dit opzet beschouwd worden. Bij gelegenheid van de invoering der ver hoogde belasting op het gedistilleerd, heeft men in het dorp M.in Groningerland ook de kerk onderzocht tot boven op het verwelf, om te zien of daar ook ergens eenige sterke drank ver borgen was. Men meldt uit Makkum van 27 dezer. Dezer dagen brandde' hier een watermolen op de vlakte aan een vaarwater staande op onver klaarbare wijze af. Thans schijnt men vermoe dens van moedwillige brandstichting opgevat te hebben tegen iemand van de aanzienlijkste ingezetenen der plaats, die met twee zijner broeders, alle drie ongehuwd, zamelt woont. Althans de officier der regibank teSneek heeft hier een uitvoerig getuigenverhoor gehouden overeen aantal tnenschen van welke opgegeven was dat zij eenig licht in de zaak konden geven. De uitslag van het verhoor tnoet zeer zeker bezwarendeomstandighedenaan I) et licht gebragt liebben daar de verdachte te Sneek in hechte nis gesteld. Het volk l.rengt den molenbrand in verband met andere branden vroeger even geheimzinnig en onverklaarbaar geschied. Het Algemeen Overzigt van het Batavi- aaiisch Handelsblad behelst het volgende: „Wij hebben gedurende de laatste 14 dagen een tijdperk doorleefd, namelijk een tijdperk van bandjirs. In de residenflén Bantam Tagal, Japara, Madioen SóerabaijaSama- rang en Soerakarta hebben bandjirs dijkbreu ken en watervloeden sommige streken geteisterd. Maar hadden in eerstgenoemde residenlien die evenementen het gewone karakter dér west- moussonsclie natuurverschijnselen, in de twee laatstgenoemde residentien hadden zij althans wat hunne gevolgen betrefteen ernstiger aan zien. „Sinds menschen geheugen schrijft een Samarangsch blad „is er alhier geen bandjir geweest,' zoo hoog als die, welke m den nacht van den 25sten op den 26sten (Jan deze stad en omstreken heelt geteisterd In de stad en een gedeelte der buitenwijken stond het water 2 en 3 voet in de huizenen groot is de schade aan huizen en meubelen aangerigt. Maar grootere onhielen werden gevreesd hij eene, zelfs minder sterke herhaling van den bandjir daar de waterwerken zwaar geleden hebben, en tegen een nieuwen aanval niet bestand zouden zijn. Ongelukkig worden per telegraaf nieuwe

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1