N.° 25. Zaterdag 26 Maart. WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen en dministratiën Bekendmaking. iiinnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADV ERTENT1EN. Gewone 12'', cents lie regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels af 1 behalve hel zegelregt. v e rs c hij nt. aronnements-prijs. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2.25. Inzending der Advertentiën daags tevoren, voor lOure'smorg NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Ete- rilrzee. Gelet oj> art. 150 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) noodigen de lote- lingen die verlangen bij de zee-militie te dienen uitom zich tot dat einde voor 1 April e. k. bij ben ter Secretarie dezer ge meente aan te melden. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en jp de courant geplaatst. /.ierikzee, 8 .Maart 1864. L)e Burgemeester 13. O. CAE. 1 )e Secretaris J. P. N. ER.ME RINS. t ZlERIKzEE, 22 Maart. Het alhier gevestigde departement der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid hield gisteren eene gewone maandeiijksche vergaderingwelke door 46 leden werd bijgewoond. Nadat eenige huishoudelijke werkzaamheden waren verrigt sprak een der leden eene ver handeling uit over galvano-plastiek. De ver rassende uitkomsten dóór spreker verkregen (en gedurende de pauze geëxposeerd) bewijzen dat de beoefening dezer kunst niet alleen aange naam maar ook ten hoogste belangrijk en nuttig is. Eenige der schoonste proeven waaronder bladen van bloemen werden door den spreker voor de waren-verzameling afgestaan. Deze verhandeling v\erd gevolgd door eene over warmte. Spreker ging de verschillende wijzen nawaarop warmte kan worden opge wekt beantwoordde levens de vraag: „Wat is warmte en ging over tot de verschillende soorten van thermometers welker doel en za- menstelling hij beschreef. Moge de blijkbare belangstelling waarmede de leden beide verhandelingen volgdende sprekers ten spoorslag strekkenom spoedig weder voor de vergadering op te treden. De vraagbus bevatte ééne vraag die door het bestuur zal worden overwogen. Men schrijft uit Brielle van 22 dezer. In eene heden avond gehouden zitting heeft de gemeenteraad met acht van de elf stemmen, benoemd tot gemeente architect den heer J Ki Lahrijn thans gemeente architect te Gouda Aan de Alig. deuk Zeitung wordt uit Stutt- gunlt gemeld dat. de.koningin der ,Nederlau.den aldaar vertoevendeongesteld was Eene hevige hoest had in den nacht van 1718 Maart den geneesheer eene aderlating doen voorschrijven Daarop was aanmerkelijke beterschap gevolgd. Vrijdagjl. werden Z. M. den koning, door den heer van LitH ,.flD. leverancier van vruch ten te 's Gravenhage de eerste nieuwe aard appelen aangeboden. Het aantal manschappen door de na te melden gemeenten in de provincie Zeeland dit jaar voor de nationale militie te leveren is be paald als volgt Middelburg 39 Vlissingen 19, Zierikzee 18, Goes 12, Hontenisse 10, Biervliet 9 St. Annaland 8 Axel, Groede Neuzen Wissenkerke en Zaainslag ieder 7 Aardenburg en Heille Brouwershaven, Clinge s' Heer Arendskerke Koewacht, St. Maartens dijk St. Jan Steen en Tholen ieder 6, Borssele en Driewegen Golijnsplaat Graauw Hein- kenszand Oud- VossemeerStoppeldijk en BoschkapeUe IJzendijke en Waterlandkerkje en Wolfaartsdijk ieder 5; de overige gemeenten allen minder. Naar men uit 's Gravenhage mededeelt zou behalve de luitenant-generaal der artillerie Daneels van Wijkhuizen ook de heer van Ileum hoofdofficier bij het wapen der.genie zijn ontslag als zoodanig hebben aangevraagd. Men schrijft aan het Utrechtsch dagblad uit 's H age „Naar wij vernemen bestaat bij onderscheidene officieren lust om aan, de krijgsbedrijven in Sleeswijk en Jutland een werkdadig aandeel te nemen, niet uit sympathie voor de eene of andere partij maar o,m tè zien hoe men de theorie der krijgskunstzoov el in het open veld als voor versterkte stellingen en vestingen aldaar in pracrijk brengt." In 't konsistorie ,van de. IVjaalsche kerk te Utrecht ligt een adres ter teëkening, hou dende een schrijven aan den heer A. Coquerel, den zoon, te Parijs, namens den kerkeraad der Waalsche Hervormde gemeente, waarin de sympathie der vergadering wordt te kennen gegeven voor zijne degelijke zelfstandige hou ding tijdens zijn ambt als hulpprediker te Parijs Zoowel leden als niet leden der ge meente volgen de opwekking van den- heer Nolst Trenité te Utrecht en bekrachtigen dit schrijven met hunne handteekeningen. Men schrijft uit Utrecht van 21 dezer. Heden werd alhier de groote en zoo bekende paardenmarkt gehouden. Er waren p m. 1000 paarden ten verkoop aangebragt. De handel was levendig; de prijzen der paaiden waren vrij hoog. Verschillende vreemde kooplieden zoo als Fransche waren ter markt aanwezig. Men schrijft uit Gorinchem van 22 dezer. Op de heden alhier gehouden paarden markt, een der nieuw opgerigte waren circa een vierhonderd tal ter markt aangebragt. Vele jonge en schoone paarden waren aange voerd echter weinig veulens. De handel was evenwel hoogst lusteloos, veroorzaakt door de hooge prijzen door de verkoopers geëischt. Eenige buitenlandsche kooplieden bezochten onze markt. Als eene zeldzaamheid kan men vermel den dat bij de wed. A. Ailkema te Slochteren een lam is geboren met een menschenhoofd het achterste gedeelte is bovendien als dat van een paard het bezit een oor dat achter aan den kop zich bevindt Men schrijft uit Groningen dat een vis- scher van Lemmer die jaarlijks in de zomer maanden 2 a 800 zeehonden- vangt en daarvoor 1200 tot f 1500 maaktethans een schip doet inrigten om deze visscherij te drijven op groote schaal. Uit Maastricht meldt men van 20 dezer. Zekere U.gediend hebbende als muziekant bij het 2de reg. dragonders kwam in den vroegen ochtend van heden ten huize van zijn vadereen welgesteld spekslager alhier, en bragt aan dezen, na eenige woordenwisseling met een mes een steek toe in den rug en nam daaröp de vlugt. De justitie wist hem echter spoedig op te sporen en nadat hij eerst halstarrig had ontkendheeft hij in tegenwoordigheid van den regter-commis- saris en den substituut-officier van justitie die hem aan het bed van den verwonde had .en doen brengen zijn misdrijf beleden. De toestand van den vader is zeer zorgwekkend. Te Handel (kanton Helmond) is den 17 Maart jl in het klooster „de Kluis''bestemd tot opsluiting voor krankzinnigen brand ont staan. De brand barstte uit op het oogenblik dat het middagmaal werd gebruikt. Van de vele zicli daarin bevindende kt ankzinnige per sonen lleefr er een (blijkbaar de verstandigste) het hazenpad gekozen en is tot heden toe nog niet teregtde overigen zijn allen in'het huis Padua, onder Boekei, behouden overgehragt. De brand in het oude gebouw nam door den feilen wind zoo spoedig toe, dat stalling, bergplaats,' huizingen der knechts, schuur, de gansche o<>gst en bijna de geheele veestapel waaronder 20 stuks vee een prooi der vlammen zijn geworden. De oorzaak is voor alsnog onbekend. Op het kanaal van' Charleroi ziet men sedert eenige dagen een aantal kruidschepen bestemd voor Antwerpen, welke vesting men met den meesten spoed in staat van verdediging schijnt te brengen. Te Antwerpen begint men manschap te werven voor een bataillon van het naar Mexico bestemde vreemdenlegioen. Uit Brussel meldt men van 21 dezer. De architect van het huis dat onlangs in een der voorsteden is ingestortwaarbij zeven werk lieden oin het leven kwamen is do >r de correc tionele regtbank veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. 't Is zeker nog al een harde straf, maar 't was noodig dat er een ernstig voorbeeld wierd gesteld. Een commissaris van policie alhier is naar Engeland gevlugt, met achterlating van zijne vr>'UW en vijf kinderenna ongelukkige speculation te hebben gedaan. De man had geen reisgeld, doch wist zich dit spoedig en gemakkelijk te verschaffen. Hij begaf zich tot een koopman, wien voor eenige dagen 10,000 francs waren ontstolenen zeide hemdat hij (commissaris), om andere redetien te Londen moetende wezen, zich belasten wilde met het arresteren van den dief, die zich daar ophield doch dat hij 1000 francs verlangde, om voor eerst in de kosten te voorzien. De bestolene gaf dadelijk en zeer gaarne de 1000 francs, maar is nu 1 1,000 francs kwijt. Men .verneemt dat de p'ëgtige onthulling van bet monument door de stad Brussel te I wijden aan de nagedachtenis der graven van Egmont en Hoorne op den 5 .funij zal plaats hebben, als de 296<te verjaardag van het treurig uiteinde dier beide helden. DUT TSC LI LAND. De berlgten van het tooneel des oorlogs doen vermoeden dat het vijandelijk leger spoediger dan men meende in het bezit zal zijn van de punten dien men dacht dat eenige weken door de Denen zouden kunnen verdedigd wor den. Het beschieten van Fredericia duurt steeds voorten op verschillende plaatsen stond de stad reeds in brand eene aanzienlijke legermagt staat voor de Düppeler schansen die mede reeds gedurende eenige dagen worden gebombardeerd, zoodat men spoedig de tijding mag te gemoet zien van eene beslissende overwinning, die zeer waarschijnlijk koning Christiaan zou nopen om niet langer te dralen met het aannemen van den voorgestelden maatregel om den vreeseiijken oorlog te doen eindigen. LVanneer geheel Sleeswijk in de magt is van den vijanddan zal hij zich toch wel aan eene conferentie moeten onderwerpen te meer daar het met eiken dag waarschijnlijker v.'ordt dat alle belofien van feitelijke hulp te zuilen toebrengen, ijdel zijn. Men meldt uit Kopenhagen van 23 dezer. De koning is naar liet leger vertrokken. Naar men verneemt zijn twintig Z weed - sche officieren na de dienst van Zweden veriaten te hebben in die van Denemarken overgegaan en dat onderofficieren en sol daten der eerstgenoemde natie insgelijks in I grooten getale aankomen om zich bij de Denen te voegen. Uit Ivoiding meldt men van 21 dezer. Ged uren de den afj/eloojien nacht en heden heeft liet beschieten van Fredericia voortgeduurd, Aanhoudend staat de stad op verschillende plaatsen in brand. Volgens verhalen van deser teurs bevonden zich gLteren ongeveer 200 doo- den en gewonden in de vesting. Aan onze zijde zijn sedert gisteren avond twee gewonden. Het vijandelijk vuur heeft heden bijna geheel ge zwegen Men meldt uit Berlijn van 21 dezer. Volgens berigten van het tooneel des oorlogs verlaat de bevolking van Fredericia zooveel doenlijk de stad de stoom- en zeilschepen in de haven aanwezig worden allen daartoe gebezigd. In een EngeLch tijdschrift vindt men eenige oudheidkundige aanteekeningen van sir Emerson Tennent, overliet dezer dagen zooveel besprokene Dannevirke. Volgens dien schrijver zou dit bolwerk oorspronkelijk door Harald Blaaland tegen een inval van Karei den Groote opgerigt zijn. Ook bestond het ten tij Ie van koning Olaf Tryggveson die tusschen de jaren 995 en 1000 vóór Christus in Noorwegen re geerde en het Dannevirke gebruikte regen keizer Otto die de Denen met geweld tot het Chris tendom wilde bekeeren. Graaf Ilako, die de Denen aanvoerdesloeg menigen storm der Duitschers zegevierend af. Daarom trok keizer Otto zuidwaarts terug verzamelde zijne oorlog schepen aan den mond der Schlei, landde met zijne troepen bij het noorden van het Dannevirke en zegevierde door li^t omtrekken van deze po sitiezoodat, gelijk de genoemde schrijver opmerktzich aldaar dezer dagen bij den aan val der Duitschers, de geschiedenis der vroe gere eeuwen heeft herhaald. De Weener bladen maken meteen angstig voorgevoel gewag van revolutionaire bewe gingen in de Donau-vorstendommen zij zien daarin de voorbode van een grooten Poolsc-hen en Magyaarschen opstand, welke in die pro vinciën zou worden georganiseerd. Men wil dat het Weener kabinet vorst Couza zou hebben bedreigd met de diplomatieke relatiëii te zullen afbreken indien geene maatregelen genomen werden om deze opruijers over de grenzen te zetten. De regtbank te Berlijn moest dezer dagen zekeren persoon als getuige hooren welke op dit oogenblik bij het Pruissische leger in Slees wijk in dienst is. De opperbevelhebber van het legerbij wien men omtrent dezen persoon onderzoek deed berigtte dat hij zich onder de voorposten bij Duppel bevond. Le regtbank heeft daarop de zaak geremitteerd tot „na de inneming der duppeler stelling." De overleden koning Maximiliaan II heeft een vermogen van ongeveer vier millioen gulden nagelatendatvolgens zijn testament ten behoeve van die liefdadige en algemeene nuttige instellingen moet aangewend worden welke gedurende 's konings leven de bewijzen zijner bijzondere belangstelling mogten ontvangen. •Een iniilioen is bestemd voor hét op te rigten

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1