Zattirdagr 19 Maart. WOENSDAG EH ZATUBÖAG. 23. 1804 Besturen en A dm i nistratien Bekendmaking. Bekendmaking. Biimenlandsche T ijd ingen Buitenlandsehe Tijdingen ZIERIKZEESÜECOllANT P RIJ b DER AD V E RTENT IE N. Gewone \2x,i cents de règet. Geboorte*^ Huwelijks- en Doodberigtenvan l6 regels af 1 behalve hel zegelregt* VERSO II IJ N T ABON'NÊ E N TS-P PIJ S. Per drie maanden f 2.00. Franco per post f 2.25- Inzending der Adverltnlïèn daags tevoren, voor 10 ure'smorif Burgemeester en Wethouders van rLie- r ik zeebrengen ter kennis van de ingezetenen dat de Lijsten der Kiezers naar aanleiding van art. 10 der wet van 4 July 1850 zijn herzien gn vastgesteld onder dagteekening van heden wijders dat zij zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente 'Voor een ieder ter inzage nédergelegd /ierilczee den 14 Maart 1864. r:-'1De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. PUMPKINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter openbare kennis dat 'de verkiezing van één Lid in den Gemeenteraad ter vervanging van den heer J. JI OCHT- MAN Jonz. j overleden, zal plaats hebben op liet landhuis dezer gemeente, op dingsdag den 12 April eerstkomendevan des morgens ten .negen tot des namiddags ten vier ure'en dat acht «lagen te voren, bij iederen kiezer, een gesloten brief van oproeping een stem briefje bevattende zal worden te buis bezorgd ingevolge de wet. Zieriièzee den 16 Maart 1864. De Burgemeester B. C. CAU. ])e Secretaris J. P. N ERMÈRIN3. Zikrikzee 16 Maart. Heden bevond zich aan boord der stoomboot de Stad Zierikzee een buitengewoon dikke passagier namelijk een vette os toebehooren.de aan den heer A. Moolenburghte Eikerzee. Het verdient wel den naam van wonderbeesten allen die het dier gezien hebben moesten bet bewojir deren zoodat bet de tentoonstelling van Schie.- dam waarheen bet vervoerd is, niet weinig zal opluisteren. Naar men verneemt is dtin eigenaar er reeds 500 voor geboden. Zijn ge- wigt is moeijelijk te bepalen doch het kan zonder overdrijving op 1400 pond geraamd worden. Uit Middelburg schrijft men 14 dezer. Het onlangs in de Staats-Courant opgenomen vei slag nopens de werkzaamheden aan de staats spoorwegen en voornamelijk het daarin voor komende, betrekkelijk eene afdamming of ovèt- bragging van bet Sloe welke eerste men reeds als bep aaldelijk vastgesteld meende heeft een der leden van den gemeenteraad doen voorstellen andermaal zich bij adres tot den minister van binnenlandsche zaken te wenden. Daartoe is met algemeene stemmen heden besloten te meer daar reeds in September aan de hooge regering een bijzonder groot finantieel aanbod ten deze gedaan is, in verband met het aan te leggen kanaal van Ylissingen door Walcheren zonder dat daaromtrent alsnog eenig antwoord ont vangen is. Naar men verneemt zijn de voorioopige werk zaamheden voor de uitbakening van den spoor weg op Walcheren geëindigd en hebben de daarmede belaste ingenieurs heden deze stad verlaten. Men vleit zich dat misschien nu aan de onzekerheid waarin men bier blijft verkee- ren een einde zal komen betgeen voor alle handelsbelangen zeer wenschelijk zoude zijn. Heden werd de eerste steen gelegd voor liet nieuw te bouwen gasthuis op het Noord- poortplein alhier. De burgemeester, mi'. J. F, Bijloveld van Serooskerkedaartoe door het bestuur der godshuizen uitgenoodigd verrigtte 'deiê plegtigheid in tegenwoordigheid van onder scheidene tot dat bestuur in betrekking staande collegien en personen. De voorzitter de heer II. Rekkerhield daarbij eene toepasselijke rede. Ju den nacht van jl. woensdag en donderdag is .er een dijkval van ruim 200 ellen ontstaan aan den zeedijk van den cahi- miteusen Vlie.te-polder in Noord.-Bevel.and gemeente Wissenkerke. Ondanks de oumid- dehik in bet werk gestelde pogingen tot be houd van liet ^dreigde gedeelte, was, door gedurige afbrokkeling en het dezer dagen geheerscht hebbende omstuimige weder, die polder* vrijdag in gevaar van doorbraak en inundatie. Gelukkig is bet weder eenigzins bedaard en houdt de afbrokkeling opzoodat er hoop bestaatdat mep den dijk zal kun nen behouden. De ingenieur van Iitersum en liet dijkbestuur van. den polder houden een onafgebroken toézigt,,ii,teriwijl': 3'CKV man arbeiden om het weggevallen gedèefe der steehglooijing door eene .-nqpdvei'dediging te vei vangen, en een aantal daartoe gerequi- reerde landlieden zijnmet kar en paard bezig, om den dijk aan de binnenzijde te verzwaren. Ponderdag envrijdag zijn de hoofdingenieur in deze provinciede heer Ortten de commissaris des konings op bet bedreigde terrain geweest. De val was zeer onverwacht daar men op dat gedeelte nog eene plaat voor den dijk had van wel 150 a 160 el lengte; die plaat is niet alleen weggevallen maar ook een gedeelte van de steeiigïooijing vernietigd. Op de plaats waar men vóór weinige dagen nog mosselen zocht, is nu bij laag water reeds 10 a 20 ellen diepte. Het is te hopen dat bet gelukken zal door zooveel ijverige inspanningden vruchtbaren polder te behouden. Uit Bergen-op-Zoom meldt men van 14 dezer. Bij de vergravingen van het glacis dezer vesting voor de spoorweglijn naar VVoensdrecht beeft men eergisteren een menscbelijk geraamte opgedolven met een nog ongeschonden metalen helm op liet hoofd, waarbij twee ponjaarden en drie ijzeren spaden lagen. Vermoedelijk zijn bet de overblijfselen van een der Spaansclie strijders uit de belegeringen vail 1588 onder Parma of van 1622 onder Spinola. Volgens berigt van Zr. Ms. minister resident te Kopenhagen zijn bij eene bekend making van het departement van marine van 8 dézer de volgende havens instaat van blokkade gesteld te rekenen van 1 5 dezer te weten CammiitSwinemünde Wolgast Greifswald Stralsund en Barth. Deze bekendmaking zal door de loodsen worden medegedeeld aan alle door de Sond en de beide Belten varende schepen. Een te Kortland gearriveerd schipper rapporteert den 28 Kebr. II. op de hoogte van Plymouth gezien te hebben het Deenscb oor logsfregat Niels Juel dat twee Oostenrijksche, een Pruissische en eene Hamburger bark prijs maakte. Den 10 dezer was bedoeld fregat ander maal door hem gezien tusschen St Alban's en de Needies. Uit Nieuwe Diep meldt men van 15 dezer, lieden morgen zijn hier tel' reede gekomen drie Pruissische oorlogsstooml oeten.' -Men schrijft uit Harlingen van 1 5 dezer Hoogst waarschijnlijk uit vrees voor de Deensche kruisers, zijn hier ter stede een vijftal Hanoversche schepen binnengekomen. Een dezer schepen biedt men ten verknop aan en een ander schijnt, zoo het mogelijk, iszich bier te willen laten naturaliseren. Mevrouw de wed. Pruimers beeft vrijdag 10 dezer wederom een verhoor voor den regter commissaris ondergaan dat vijf uren heeft ge duurd. 1 Naar wij vernemen zullen dit jaar de voornaamste kermissen in ons land bezocht wor den door 'hetwijd vermaarde cirque-van den lieer- W:' Ca,ré, wiens gezelschap artisten en collectie gedresseerde paarden', volgens de bui- tènlandrahe bladen,- alles moet overtreffen wat tot dusverre gezien is 'R-tt. Ct Ken koopman te Almelo had in de vorige maand twintig Ned. kannen gedistilleerd in zijnen tuin in den grond begraven om daardoor de toen' aanstaande verhooging van den accijns op het gedistilleerd te ontduiken Dezer dagen biervan willende gebruiken bemerkte bij dat al rle'begraven stei keu drank hein ontstolen en alzoo de bedrieger bedrogen was. Uit Hoogeveen meldt men van 14 dezer. Terwijl de prijs van den turf bier gedaald is tot 9 cent per ton verneemt men dat het in de uit gestrekte veenkoloniën van vaartuigen wqmelt die tot het nemen van eene lading turf den tijd afwachten dat de accijns zou zijn afgeschaft. Evenwel moeten de veenbazen volstrekt onge negen zijn om hunne waar voor minderen iprijs dan vroeger met de belasting af te staan terwijl velen dien zelfs op den/elfden prijs willen houden. Men meldt uit Zwolle van 15 dezer. De heden hier gehouden voormarkt der palm- paardenmark't keiimérk'e zich door eene bui tengewone levendigheid. Er waren veel Fransche kooplieden en e'én"belangrijk getal paarden werd reeds verkocht tot. h'ooge prij zen alvorens ze ter markt gesteld waren. Morgen laat zich eene groote drukte voorzien Uit Samarang wordt aan de redactie van het Bataviaarch Handelsblad geschreven „In het algemeen overzigt van uwe Mail editie dd. 5 jl. komt een berigt voor over de laatste vulkanische uitbarstingen op .lava als hebbende plaats gevonden uit de Kloet en de Merapi. De uitbarsting uit den laatsten vuur berg heeft niet plaats gevonden hoezeer herig- ten uit de residentien Banjoemas en Kadoe in bet officieel gedeelte der Jav. Cour. geplaatst daaraan eenigzins het gewigt eener officieele uitbarsting geven. De ascbrege'n1 in de resi dentien Solo en Djocjoook rotndom den Merapi gevallen was afkomstig van de Kloet er. aangezien het gewas daarvan is bevrijd geworden door de denzelfden dag overvloedig gevallen regens, zoo'Zijn bewoners en planters der bedoelde residentien er met den schrik afgekomen en zullen daarvoor in de vermeer derde vruchtbaarheid van den bodem eenigzins schadeloos gesteld worden." Vrijdag II. is te Brussel in de rue neuve een buis plotseling ingestort en heeft in zijnen val ook een deel van liet daar nevens gelegen hotel de Saxe medegenomen In bet huis zelf was men aan bet werk, om de beneden ver dieping tot een magazijn in te rigten de werk lieden ziende dat een muur begon te wijken namen ijlings de vlugt. In het ingestorte deel van liet hotel waren slechts twee reizigers gelo geerd de een die des nachts niet had kunnen slapen was reeds teil 7 ure opgestaan en had zijne kamer verlaten toen hi t ong^vaPttrn 8 ure plaatshad. De ander zag plotseling^ dé deur van zijne kamer openga in en dat een deel van liet huis verdwenen was, maar had nog juist den tijd om .zijne vi in] te neinenenzich te redden. Een bediende in een Franscli magazijn van manufacturen bad eene maitresse die zeer verkwistend was. Meermalen had bij om aan hare eiscben te kunnen voldoen, uit het magazijn gestulen zonder dat dit was opgemerkt 1 inde- lijk wilden zijne ouders dat bij huwen zou met een meisje dat hem fortuin zou aanbrengen. Hij onderwierp zich maar zijne maitresse was wanhopend. Op zekeren avond bij haar komende vond hij haar dood liggen bij een comfoor met kolen. Zij was gestikt. Ten prooi aan de vreeselijkste smart, knielde hij bij het lijk neder. Een commissaris van policie trad binnen en vond een brief aan. zijn adres van de zelf- moordeuares. Zij verklaarde daarin waarom zij zich den dood gege. en had maar wreekte zich op har -n beminde door hem aan te klagen van dioPtal. Debedroef-le minnaar werd oumidde- 1 ijk in hechtenis genomen en is uit hoofde van verzachtende omstandigheden lo' eene gevange nisstraf van acht maanden veroórdeeld. Van het verhaal betrekkelijk het voorge vallene met een schijndoode te Hoofdplaat is naar men ons uit die gemeente mededeeltgeen woord waar. '1 as een van die verzinsels zoo als de Eecloonaer er zijne lezers wel eens meer opdischt. (Miild. Ct.) DUnSCH L AN D. Te Weenen liep ter beurse liet gerucht 'dat de conferentie door Denemarken aangeno men zou zijn De beurs was dien ten gevolge vast met levendigen handel. Uit Berlijn meldt men van 16 dezer. De generaal-veldmaarschalk von Wrangel heeft de kroonprinses van Pruissen een Deenscben kanonkogel toegezonden die, bij eené recognoseering zeer in de nabijheid van den kroonprins viel. Door de prinses is dien kogel eene plaats in haar woonvertrek aangewezen. De Staats-Anzeiger deelt een berigt uit Gravestein mede volgens hetwelk de brigade Röder voorwaarts gerukt en slaags geweest is en Rüchebul] heeft ingenomen met verlies van den luitenant Froschel en 3 man terwijl kapi tein Bahlham zwaar gekwetst is en 10 man minder ernstig gewond zijn Voor Duppel heb ben gedurig voorposten-gevechten plaats. Zondag is eene afdeeling Denen door twee compagnien 'van het 15de en 55ste regement op de vlugt geslagen met verlies van 55 gevangenen. Bij eene door den veldmaarschalk von Wrangel te Kobling uitgevaardigde proclamatie wordt de uitvoer van paarden slagtvee en gra nen uit Jutland op straffe van verbeurdver klaring verboden. De ligt gekwetste Oosten rijksche soldaten zijn vervoerd, maar 50 zwaar gewonde manschappen hebben moeten achter blijven. Door bet ongunstige weder is de ge steldheid de." wegen uiterst slecht geworden. De Denen hebbm in de laatste dagen in verschillende gevechten de nederlaag geleden en moeten terugtrekken uit de onhoudbare posi- tien. Men schrijve dit niet toe aan gebrek aan moed of aan onvoldoende krachtsontwikkeling. De Denen worden door eeneovermagt bestookt die verraderlijk is en waartegen geen dapperheid geldt, l iet twee tegen een is hier in letterlijken zin het geval. Maar de Denen wijken ook slechts voor de overmagt en komen zonder

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1