N.° 19. %atiii*<lag 5 Maart. 1864 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en A dministratièn Biruienlandsche Tijdingen n*vy- 1 i f cv i PHIJ S DER ADV ERT ENT I EN. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels af 1 behalve liet zegelregl. V E R S C H IJ N T ABONNEMENT Ü-P RU S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2.25. Inzending der Adverlentiëndaags tevorenvoor 10ure'smorg De Kamkr van Koopiiandei. en Fabrieken te Zierikzee berigt dat de volgende bij haar in- gekoraene stukken op de gewone uren in het Telegraafgebonw voor belangliebbenden ter visie liggen 1. Handels- en scheepvaartberigten van Groot-Brittannie over de maand en de maanden Augustus, September en October 1863 2. Overzigt van de zeevaart en reederijen te Hamburg over 1862 3. Overzigt van Hamburgs en Altona's scheepvaartverkeer met de Boven-Elve 4. Beursberigt van Hamburg dato l Jan. 1864 5. Statistiek van Belgie over 1862; 6. Statistiek van Nederland over 1862 7. Overzigt van den handel te Bremen over 1863; 8. Toelichting der gronden waarop stormen verwacht worden en waarop het hijschen van stormsignalen steunt. Zierikzee, 1 Maart 1864. De Kamer voornoemd II. A. van IJSSELSTEIJN Voorzitter. C. van dhr VLIET Secretaris. Zierikzee 3 Maart. H. K. H. de prinses Frederik der Nederlanden, heeft aan de loterij der Dorcas-Vereeniging alhier, een zeer fraai canapé-kussen doen toekomen, om te dienen als prijs in die verloting Zierikzee, 3 Maart. Bij de heden alhier gehouden paardenmarkt zijn van wege de socië teit Tot Nut en Genoegen aan de navolgende landbouwers prijzen en premien toegekend voor de schoonst gekeurde paarden te weten voor het schoonst gekeurde 2jarig merriepaardaan de wed. J. Snaauw te Ouwerkerk, de prijs ƒ4; voor het schoonst gekeurde 4jarig ruinpaard de prijs 4 en voor het merrie-veulen geboren in het jaar 1863 de prijs f '6beide aan P. Geradts te Zierikzee voor het schoonst ge keurde 3jarig ruinpaard aan de wed. Jb. Kooi man te Zierikzee de prijs 3 voor het schoonst gekeurde hengst-veulen, geboren 1863, prijs 3 aan B. Gr. van der Have Jz te Ouwerkerk en voor het best gekeurde 4jarig merrie-paard, eene premie van f 4 volgende op den prijs van de Z. M. v. L en Y. aan Joh v. d. Stolpe, te Ouwerkerk. Namens de gemeente Zierikzee was uitgeloofd aan den eigenaar van het schoonst gekeurd 5jarig merriepaard de prijs van 10 welke is behaald door M Geelhoedte Serooskerkeen de premie van 5 door jhr. mr. Jac. S. Boeije te Zierik zee en voor het schoonst en best gekeurde merrie-paard voor gemengd gebruik van 3 tot 5 jaren oud de prijs van 10 aan A. Giljam, te Ouwerkerk Yan wege de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, afdeelifig Schouwen en Duiveland was uitgeloofd voor het schoonst gekeurde 4jarig merrie-akkerpaard de prijs van ƒ6, behaald door C. van de Velde, te Brouwershaven en voor het schoonst gekeurde 3jarig merrie-akkerpaard de prijs van'ƒ4 aan D Kwant te Zierikzee.-: In den namiddag werd er mast geklommen waarvoor prijzen waren uitgeloofd en had er een omrid dom' do stad plaats. De avond werd door de leden van genoemde sociëteit genoegelijk bij den logementhouder H van Veen (hotel van Veen), doorgebragt, alwaar de uitreiking der prijzen en premien plaats had. Zierikzee 3 Maart De opbrengst van door het rijks-telegraafkantoor alhier ontvangen en verzonden berigt en heeft in 1863 bedragen 2360,565 welk cijfer de door de gemeente gewaarborgde som overtreft. De heer Otto Verhagen eigenaar eener zoutziederij to Goes hoeft een adres bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend waarin hij aandringt op de goedkeuring van de wetsvoordragt betreffende den accijns op het zoutwelke overwegende bezwaren in vele op- zigten daaraan ook verbonden mogen zijp omdat die goedkeuring oiuDr de tegenwoordige wetgeving op het zout naar zijne overtuiging de eenige afdoende maatregel is .om het open lijk in consumtie brengen van onveraccijnsd zout te beletten. LI. donderdag had de politie të Zaandam eene goede vangst namelijk een persoon die uit Amsterdam was gekomen om gestolen «roe- deren te verknopen werd op heetordaad gevat, waarbij bleek dat het een oud gediende was die reeds 10 jaren in de gevangenis had doorge bragt. i.Ook zijn medepligtige die,hem bij zijne aankomst te Amsterdam; aan de stoomboot- steiger stond op te wachten is gearresteerd. Men meldt uit Arnhem van 27 Febr. Door den heer Ch. I Ionódge zich ook noemende Somerset Lee, schal lig vei klaard aan moed- wiiligen manslag op di;n ^epensipn.eerde/j kapi-, tein van Dongen Francke en te dier zake ver oordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren, was een r-qm^st tot gratie aan Z. M. den koning ingediend. Dezer .dagjeji- is het berigt ontvangen, dat doorZ. M. op dat verzoekschrift afwijzend is beschikt De Arnh. Ct meldt dat op 1 dezer de dag der afschaffing van de belasting op de brand stoffen twaalf dubbele waggons met steenkolen geladen en met vlaggen en groen versierd van de maatschappij (Jelria herkomstig met den spoortrein naar Zevenaar en Arnhem zijn aan gevoerd, als een eerste vrucht van die afschaf fing. Den 11 February jl. vervoegde zich bij den schipper T .1 Hendriks, wonende te Gent (Gelderland) bevarende het schip de Omnibus, tijd«dijk te Venlo zeker persoon die voorgaf te zijn de kapitein der sleepboot Frans Haniel toebehoorende aan den heer Frans Haniel te Kuhrort (Pruissen), genaamd te zijn Thieman- nie en van wege den heer llatviel belast te zijn met het treffen van overeenkomsten met schip pers voor het transport van ijzererts. Hendriks sloot daarop een contract met den gewaanden kapitein Thiemannie, die hem eenigen tijl daarna mededeelde dat hij naar Maastricht moest vertrekken om bij den heer Stevens in- koopen te doen doch dat hij daarin verhinderd werd, omdat een brief met 500 dien hij wachtende was nog niet was gekomen. Wijl evenwel zijn vertrek moest plaats hebben, ver zocht hij aan Hendriks gelden ter leen en magtigde hem den bedoelden brief in ontvangst te nemen; deze voldeed aan dit verzoeken gar Thiemannie,/50 die hij beloofde den 15. Feb. terug te zullen geven. Daar dit niet geschiedde en de kapitein Thiemannie niet meer van zich liet hooren won men informatien omtrent hem in waaruit bleek dat hij bij den heer Haniel te Ruhrort ten eenenmale onbekend was. De verdachte, van Venlo naar Maastricht ver trokken heeft zich daar naar het schijnt onder den naam van Langenbeek uit Londen in het hotel Maul opgehouden hetgeen bij zon der betaling verlaten heeft achterlatende in eene enveloppe, eene beweerde banknoot van 1000 p. st. die evenwel bleek eene factuur te zijn. Bij de loting voor de nationale militie in de gemeente Engwirden heeft zich het geval voorgedaan, dat a*n een jongeling, die als eenjgst.e zoon reden van vrijstelling had daags vóór de loting-een broertje werd geboren. Hij trok een laag nomrner en wyrd alzoo in zijne verwach'ing niet weinig teleurgesteld. 1 n de Amsterdarnsche courant van woens-r dag 2 Maart leest men het volgende Wij ontvangen he h n van geachte zijde nadere mededeeling aangaande het gisteren door ons uit Parijs vermelde betreffende den heer A tb. Coquerel fils. Zestien jaren was hij te Parijs als hulpprediker werkzaam en zijne benoeming als zoodanig moest om de vier jaren bekrachtigd worden; Ditmaal werd hij niet weder gekozen daar het Conseil presbytérial zich met 12 van de 16 stemmen daartegen verklaarde. Deze daad van onverdraagzaam heid schrijft onze berigtgever„is te betreuren omdat zij een gevaarlijk precedent opleverten niet min Ier omdat het toch van algemeene bekendheid is, dat de heer Atli. Coquerel, vader, gedurende 3* jar n de roem der Prote- stantsche kerk te Parijs was en zijn zoon, niet minder dan hij welhgt heeft med«-'ge\\ erkt tot den bloei en de opkomst der gemeente aldaar." Ten vervolge op hetgeen reeds is medege deeld diene.datjl. zondag de bejaarde predikant Paschaud verklaard heeft geen anderen hulp prediker te willen hebben dan den heer Coquerel. Hierna beklom hij den kansel en maakte door zijne leerrede een buitengewonen gunstigen indruk. Nog nooit was zulk een aanzienlijke menigte in den tempel van het Oratoire vergaderd geweest als dien dag. Ten 1 ure was het onmogelijk over den drempel te geraken om in de ,k«'rk te komen Na afloop der godsdienstoefening werd een schitterende manifestatie ter gunste van den heer Coquerel gedaan bij de uitgangsdeur was een protest tegen het besluit van het konsistorie nederge- Jegd en niemand verliet de kerk zonder dit document onderteekend te hebben. Uit Brussel schrijft men aan de Rotter- damsche courant het volgende De laatste hoop op het behoud van den vrede 1 is verijdeld. De bloedige oorlog zal met ver nieuwde kracht in Denemarken worden voort gezet. De vrees neemt hier steeds toe. Het schijnt evenwel dat het kabinet het nog niet goed heeft gevonden om publiek te maken hetgeen het weet betrekkelijk de plannen van den magtigen nabuur. L'Etoile Beige deelt echter een berigt medeeen berigt dat men erkent omdat men liet niet heeft kunnen loochenenen dat een van die materieele gebeurtenissen meldt waardoor het noodzake lijkerwijze het onderwerp uitmaakt van commen taren bij het publiek. Ik laat het hier woorde lijk volgen: „De correspondent van het .Journal de Liège zegt dat de koning a. s woensdag den 2 Maart naar Engeland zal vertrekken, dus den dag nadat de .parlementaire bezigheden weder een aanvang zullen hebben genomen. Z. M. zal te Calais inschepen met een gevolg zoo talrijk, dat twee paketbooten ter zijner beschikking zullen moeten gesteld worden." Men vraagt zich af door welke oorzaak dit gevolg zoo talrijk moet zijn? Eenige indiscrete geruchten willen dat Z. M. alles wat waarde heeft naar Engeland doet overbrengen. Natuur lijk deel ik dit gerucht onder alle i^serven mede, maar een feit is het, dat het de' verwarring en de ongerustheid bij het publiek zeer heeft ver meerderd, die bovendien levendig wordt ge houden door de openhartige bekentenissen van den Parijsschen correspondent van L'Etoile Beige, het onafhankelijkste blad in België en dat na L'Indépendance het meest verspreid is. Vergun mij u een uittreksel uit een dier jongste correspondëntien te geven „Het oogenhlik is nabij waarop de aarzelingen van Engeland, de begeerlijkheden van Pruissen, het schrikbe wind van Oostenrijk de begeerten van Italië de heldhaftige tegenstand van Polen een toestand zullen in het leven roepen waaruit eene vreese- lijke botsing zal voortspruiten. Dan zal Napo leon op de hem eigen wijze gaan handelen en het reeds zoo lang gekoesterde denkbeeld ver- wez nlijken om Frankrijks grenzen aan de zijde van den Rijn uit te breiden" De algemeene oorlog en de inlijving der Rijnprovinciën staat te lezen op de keerzijde der medaille op welker regterzijde de man van den 2den December de schijnbaar edelmoedige woorden schreef: „N'on-interventie en Congres." Pruissen kan noode den schijn aannemen die plannen niet te vermoeden. «Vilhelm doorziet ze, hij raadt ze en schijnt er vrede mede te hebben. Het is waar Pruissen zal de Rijnpro vinciën verliezen, doch zich daartegen schade loos stellen met de hertogdommen die meer in de nabijheid en Pruissen veel nuttiger zijn. Ik weet niet hoe men er in Holland over denkt, maar ik bevestig nogmaals fiat men hier zeer bevreesd is over hetgeen kan gebeuren en ik deel die vrees volkomen. In het algemeen overzigt van den Java- Bode leest men het volgende Uittreksel uit eenen brief van Blitar van 4 Januarij. Ik had mij gepasseerde nacht ter ruste be geven toen ik ontwaakte dooreen aanhoudend donderend gebrul, als of er een zware wind of orkaan in aantogt was. Ik snelde naar buiten en wat zag ik een vuurspel Goddelijk schoon, zoo prachtig en indrukwekkend dat ik er van sidderde en toch mijne oogen er niet van konde afhouden. Het donderde zonder ophouden vurige ballen vlogen door de lucht en spatteden daar uit elkander als bliksemstralen met allerlei kleuren. Waarschijnlijk groote steenen waar zich minerale stoffen in bevonden in bijna vloeibaren toestand. I)ie vuurballen vlogen hoog in de lucht boven ons hoofd. Steeds was ik in den waan een soort van tropisch on weder voor mij te hebben toen er eene soort van kleiregen begon te vallen in de gedaante van kegelballen. Van den aschregen spreek ik niet die was eerst den vol genden dag zigtbaar. Toen was ik overtuigd dat de Kloet aan het werken was. In bange verwachting ging een half uur voorbij Toen hoorde ik eensklaps op circa 300 passen afstands op mijn achter erf een scherp geloei. Door een panische schrik ge troffen en zonder met iemand een woord te spreken, sprong ik naar de eerste dakrib der schuur gevolgd door ettelijke inlanders met vrouwen en kinderen die hun geheele huis houden met zich mededroegenDaar kwam de bergstroom die thans in eene kokende zand- of brei-stroom was herschapenin zijne volle kracht aandruischen. Bij den eersten aan voer werd een dam van vier steenen dikte door mij met het doel van irrigatie daargesteld mijne badkamer en eene zware houten brug door elkander geslingerd en een eind wegs verre gevoerd en zuidelijker vau mijn erf vast op

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1