I W.° 15 Zattmlag 20 Februarij. 1864 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen en A dministratiën Publicatie. Bran dschou wing Binnenlandsche Tijdingen ZI1RIKZEESCME CÖIRANT PRIJS DER AD V E RTE NT I E N. Gewone 12", cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van I6 regels af 1 behalve lietzegelregl. VERS C HUNT. AB O N N E M E NTS-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,26- Inzending derAdverlentiëndaagstevoren, voor 10ure'smorg NA T10NAL E MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Lettende op het bepaalde bij art. 9 van het Koninklijk besluit van 17 December jl. (Staats blad no. 127). Roepen de ingezetenendie verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te treden op om zich tot dat einde op Woensdag den 24 Felruarij e. k des voormiidags van 10— 12 ure ter Secretarie op het Raadhuis aan te melden onder kennisgeving, dat, om als vrijwilliger te worden toegelaten men moet zijn ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten voorts Iigchamelijk voor de dienst geschikt ten minste 1,56 el lang, op den 1 Januarij jl. zijn 20?te jaar ingetreden zijn en zijn 35ste jaar niet vol- bragt hebben tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligtingen ten aanzien van de Militiezoover die te vervullen waren voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben en dat het bezit dier vereischten met uitzondering van de ligchamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte wordt bewezen door een ge tuigschrift van den Burgemeester welk getuig schrift op Zalurdag den 27 February e, k. des voormiddags van 10 12 ure ter Gemeente-Secretarie aan de daartoe geregtigden zal worden afgege ven terwijl hij, die bij de zeemagt, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen heeft gediendmoet overleggen behalve een bewijs van ontslag een getuigschrift van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, inhoudende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedra gen. Iederdie bij het verlaten van den dienst zulk een getuigschrift heeft ontvangen kan tot dat zijn 40ste jaar volbragt is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd en in de courant geplaatst. Zierikzeeden 1 February 1864. De Burgemeester B. O. CAU. De Se:ret'iris J. P. N. ERMERIXS. Burgemeester en "Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op maandag den 22 dezer maand en volgende dagen eene algemvene Urandschou- tving door de Directie der Brandweer in de woningen der ingezetenen van deze gemeente zal worden gehouden, overeenkomstig de be palingen der verordeningafgekondigd den G December 1855. Zierikzee den 16 Februarij 1864. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzkk 18 February. Heden had alhier de openbare aanbesteding plaats van liet begrin- den en bestraten van eenige wegén in den polder Schouwen in de jaren 1864 1865 en 1866 ter lengte van 23555 elen is daarvan aanne mer geworden Hendrik Ringelherg te Pui- vendijke voorde som van f 65,325. Zierikzee, 19 Februarij. Hedtn werd alhier de jaardag van Z M. onzen geëerbiedigden koning feestelijk gevierd. Het carrillon werd bespeelden uit vele woningen wapperde de vlag. Des avonds werd er een militair concert gegeven dat met een bal werd besloten. In liet laatst van de maand April a. s. zullen de staf en vier linie compngnien van het 3de bat. 2de reg infant., te Neuzen in garnizoen, die stad verlaten en zich onder bevel van den majoor Rost van Tonningen naar Maastricht begeven en zullen daarna te Neuzen in garni zoen komen de staf en vier linie-compagnieii van het 1ste bat. 6de reg. infant. uit Breda, onder bevel van den majoor Gout. Rotterdam, 16 Febriiirij. Een vreese- Iijke brand is op dit oogenblik uitgebarsten in het Museum Boymansaan de Korte Hoogstraat. Van alle kanten slaan de vlammen boven uit het gebouw. Een der fraaiste gehouwen or.zer sta l wordt met geheele vei nieling bedreigd terwijl van de schoonste kunstverzameling, waarop onze stad te regt trotsch was en welke Europesche vermaardheH verkregen had wel- ligt weinig zal worden gered te oordeelen ten minste naar de woede waarmede de vlammen rondom zich grijpen en schier redding onmoge lijk maken. Weinige oogenblikken. nadat de brand was ontdekt, vertoonde het brandend gebouw eene vuurzee en vooral schijnen de vlammen het hevigst te woeden boven in het pand aan de zijde van het Boymansplein. Van alle zijden zijn brandspuiten toegesneld doch daar het gebouw op een plein staatis het zeer moeijelijk om water in de vlammen te storten. Policie en schutterij zijn mede in de weer tot handhaving der orde. Drie ure des nachts. De vlammen woeden voortterwijl de wind zich meer verheft. Men hoort nu en dan het instorten der daken terwijl de brandende vonken tot op verren afstand worden geworpen. De pogingen tot blussching worden ijverig voortgezet ofschoon nog zonder gevolg. Een groot deel der stad is in een rookwalm gehuld. De huizen in den omtrek zijn tot nu toe niet Duizenden bij duizenden zijn overal bij -en om het aandoenlijk schouwspel gade te slaan Vier ure des nachts. Het vernielend element, dat zich tot nu toe meer tot de bovenste étage had bepaald wint nu meer en meer veld in die, waar de kunstschatten van het museum zijn verzameld Bij het opwapperen der gordijnen ziet men nog de meesterstukken onzer schilder school aan de wanden prijken om weldra door den vuurgloed te worden verzwolgen. Aan de zijde van de paauwensteeg slagen de spuiten er in de waterstroomen in de br andende mns<a te storten maar aan de zijde van de Boymansstraat is de breedte te groot en tnoete i zij zich meer bepalen tot beveiliging der huizen aldaar. Vijf ure des morgens. De geheele étage waar zich de zalen van het museum bevinden staat in lichte laaije vlam. Vooral aan den voorgevel en aan de zijde van het pand in de Boymanssti'aat grijpen de vlammen met hevig heid om zich. Ons museum zal weldra geheel eene prooi der vlammen zijn. Ook de benedenlokalen in gebruik bij de academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen en waar mede zoo veel schoons bijeen is zijn reeds brandende. Met geheele kolossale gebouw zal naar het zich thans laat aanz'en denkelijk uitbranden terwijl vermoedelijk alleen de romp zal blijven staan. De brandweer blijft al hare krachten inspan nen en kwijt zich allerl -fïelijkst. Rotterdam heeft in deze weinige uren een verlies geleden dat onherstelbaar is Des namiddags Men is er in geslaagd de lammen tot het aangetaste gebouw te bepalen ofschoon de omring nde panden door de hitte schade leden. Heden morgen ten 7 ure begon men de vlam men meester te worden ofschoon gedurende den geheelen voormiddag deze nog nu meer dan minder uit het gebouw sloegen. Voort durend blijven nog verschillende brandspuiten in werking. Van de kostbare collectie schilderijen van het museum zouden ongeveer 140 gered en ge borgen zijn. Van de schilderijen d--r academie zijn velen gered doch de verzameling pleister beelden is geheel vernield. Zooals uij reeds vermelden, werd de brand ten half drie ure in den nacht ontdekt toen de vlammen eensklaps aan de achterzijde boven uit het gebouw sloegen. Ten twaalf ure des nachts had de bewaarder van het gebouw, die het be neden gedeelte bewoonde zijne gewone ronde nog gedaan en alles in orde bevonden waarna hij zich met zijn gezin ter ruste had begeven, terwijl hij gewekt werd toen de vlammen reeds boven uit het gebouw sloegen. Wat dus de aanleiding tot den brand mag zijn geweest is onbekend maar men veronderstelt dat het roet in een der schoorstenen is aangegaan en dat de brand zich daardoor aan een der bindten en vérder aan het gebouw medegedeeld heeft. Naar verzekerd wordt, was de collectie van het museum Boymans geassureerd voor ƒ200,000, die der academie voor 100,000 en het gebouw voor 60,000 allen bij hier ter stede gevestigde assurantie-maatschappijen. Jl. vrijdag avond werd in de maatschappij Diligentia, te 's Hage de spreekbeurt inde natuurkunde gehouden door den heer Delprat over den magneet en de vordering in de weten schap betreffende den telegraaf, en eindelijk over den zangtelegraaf. Vele proeven werden ter verduidelijking van d"n magneet aan de hoorders en hoorderessen voorgesteld en de begaafde spreker ontwikkehle bij afmaling op het bord de mogelijkheid om het schrift zoowel als fotografische afbeeldingen door den telegraaf te kunnen overseinen. Bijzonder voldeed spre kers laatste proef met den zang-telegraaf, die op eenen verren afstand door een daartoe ver vaardigd werktuig aan het toestel in de zaal werd wedergegeven en ieders verwondering verwekte daar men de overtuiging erlangde dat de uitvinding van tien telegraaf verre na nog niet op die hoogte isdie men er van verwach ten kan Een allervreemdst geval deed zich gisteren (maandag) bij de regt bank te 's Gravenhage voor. Er stond te regt zekere B aangeklaagd van medepligtigheid aan diefstal. Maar wie was nu de dief? De eerste getuige in deze zaak verklaarde onder eede „Ik hel» gestolen, ik ben de dief' en bragt de gewigtigste bezwaren bij tegen den aangeklaagden medephg'igen. En toch kon en mogt hij niet als dief vervolgd wor den omdat de diefstal door hem gepleegd is bij zijnen vader. Te regt mogt de verdediger, de a-lv. mr. Jae. van Gigch er op wijzen dat ia het belang der moraliteit aan dien beëdigden getuige niet veel geloof mogt worden g« h'dit. De substituut officier van justitie, mr, Raedt vair OMenbarneveld hield de aanklagt vol en rekwireerde dan ook de .-chuldverkhmng des beklaagden en veroordeeling tot eer.e gevange nisstraf van minstens een en hoogstens vijf j iren. De advocaat mr. van Gigoh trachtte het onbe- wezene der aanklagt aan te toonen c. >nclu- deerde tot viij-praak. Aanstaanden maandag zal de regtbank uitspraak doen. D v. Z.- II en 's O r Op 13 «January dezesjaars stond te Am- 1 sterdam voor de correctionele regtbank t-regt I zekere O. W. de Boer, wegens m shand.ding van een 18jarig mei je met wier moeder eene j weduwe, hij op nog al gemeenzame!) voet leefde. Volgens zijne bewering en di" van zijn verdedi ger, zou hij eerstdaags m t die weduwe gaan trouwen en meende nu ree Is vaderlijk gezag over dit meisje op gev jelige wijze te mogen doen gelden. De regtbank begreep dit anders, vooral nadat de officier eene schildering van beklaagde* liederlijk leven had gegeven en ver oordeelde hem tot twee maanden cellulaire ge vangenisstraf Ilo'zeer dit meisje en hare moeder alle pogingen hadden in het werk ge steld deze zaak door den officier te doen intrek kenhetgeen, zoo als boven blijktniet ge lukte schijnt de Boer zich thans op de moeder te hebben gewrokenalthans moet hij deze, naar men verneemt in den nacht na die ver oordeeling zoodmig h bb n mishandeld dat zij aan de gevolgen daarvan op den 8 Februarij 11. is overleden De Boer is in bewaring genomen en eene lijk-chouwing welke bevolen is zal doen zien of de dood al dan niet het gevolg dezer mishandeling geweest is. Uit Steenwijk meldt men van 15 dezer. Onder de lotelingen welke dit jaar voor de nationale militie hebben gelootbevond zich iemand, wonende in deze gemeente, welke gehuwd en vader is van twee kinderen beide in leven zijn oudste zoontje ging door de stad met het getrokken lotingsnummer van zijn vader op de pet gespeld voorzeker eene bijzonderheid welke zeer zelden in ons land wordt aangetroffen. In de gemeente Vught heeft de barbier S. vermoedelijk met een scheermes aan een per soon onverhoeds eene verwonding toegebrag'; waarvan de weerga ver te zoeken is. De woiul loopt over het aangezint van de eene wang onder het oog dzars over den neus en over de andere wang en kin dwars over de borstzoodanig dat de beenderen zigtbaar werden terwijl niet alleen een dikke lakensche jas maar ook de onder kleederen waren opengesneden hoe'.vel de wonden diep zijn en hij r.iet geheel buiten gevaar is bestaat er nog hoop op herstel De dader is gearresteerd. Den 6 dezer is te Cuyk overleden de heer Hugo Cornets de Grootin leven ontvanger der gemeente. Hij was de eenige overgebleven afstammeling en erfgenaam van den wer.-ldbe- roemden Hugo de Groot die den 10 April 1583 te Delft geboren den 5 Junij 1619 gevangen naar Loevestein vervoerd den 22 Maart 1621 daaruit in eene boekenkist ontsnapt en den 27 Augustus 1615 te Rustock in den ouderdom van ruim 62 jaren overleden is Mot dezenis alzoo de stam van het Hollardsch wonder (zoo noemt men hem op zijn grafsteen te Delft) uit gestorven. Voor een paar dagen had men aan het Stads-Musselkanaal bij bellingen een treurig voorbeeld hoe onvoorzigtig ouders soms zijn, kinderen zonder goed opzigt te laten. De arbeider W. S. was uit dorschen gegaan terwijl zijne vrouw mede de woning had verlaten, om

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1