W.° 14. Woensdag 17 February. WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administratiën afkondiging. Brandschouwing Binnenlandsche Tijdingen ZIERIKZEHECOIKA PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12*'e iénis de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT. AB O NN E ME NTS-P RIJ S. Per drie maanden 2,00. Franco per post f 2,25- Inzending derAdvertenlièndaagstevorenvoor lOure'smorg Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen de bieronder volgende drie bekendmakingen van Z E. den Minister van Financiën betref fende de aflossing van door liet Rijk gewaar borgde Obligation ten laste der Rijks overzeesclie bezittingen en de verwisseling der muntbiljetten van lö45 en 1649. Zierikteeden 10 Februarij 1864. !)e Burgemeester B. O. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERIXS. De Minister van Finantien in aanmerking nemende dat, in weerwil van de bij hei haling in de Nederlandsehe Staats-Courant geplaatste bekendmaking nopens de bij de wet van 6 Julij 1863 (ötaatsblad no. 114) bevolen aflossing van de door het Rijk gewaarborgde schuld brieven len laste van de overzeesche bezittingen, daargesteld krachtens de wetten van 24 April 1836 (staatsbladen mis. 11 en 12) en het Koninklijk besluit van 13 April 1844 (Staats blad no. 23) tot dusver nog vele dier stukken onafgelost zijn gebleven en daarentegen reeds meermalen bij die schuldbrieven behoorende coupons verschenen 1 October 1863 in den om loop zijn aangetroffenherinnert de belang hebbenden vooreerstdat de opgemelde schuldbrieven door of namens de eigenaren geteekend en voor zien van alle daarbij behoorende couponswaar van do eerste den lsten October 1863 is ver schenen dagelijks met uitzondering van zon en feestdagen ter aflossing kunnen worden aan geboden bij de Nederlandsehe bank als agent van 's Rijks schatkist te Amsterdam ot bij den arrondissements-betaalmeesteraldaaren ten anderedat ingevolge de opgemelde wet van 6 Julij 1863 de renten dier schuld brieven niet verder kunnen worden goedgedaan dan tot en met den laatsten Julij 1863. Tevens wordt ter kennis gebragt van de houders van zoodanige der gemelde obligatiën aan welke een of meer daarbij behoorende cou pons mogteu ontbreken dat zij zich bij ver zoekschrift op gezegeld papierhoudende opgave van de nommers dier stukken tot het departement van Finantiën kunnen wenden om te worden verwezen naar de houders dier cou pons voor zoover deze daartoe bet verlangen inogten hebben te kennen gegeven of wel te worden toegelaien lot bet bekomen van aflos sing na aftrek van bet bedrag der ontbrekende coupons. 's Gravenhayeden 29 December 1863. De Minister voornoemd (get.) G. H. BETZ. de verwisseling van die biljetten bij 's Rijks schatkist op nieuw wordt toegestaan mits die biljetten vóór of uiterlijk op den laatsten De cember 1873 bij een van 's Rijks comptabelen het zij tegen onmiddelijke betaling hetzij tegen bewijs van overname worden ingeleverd. De Minister, tot uitvoering van deze wet de vereischte voorschriften hebbende gegeven noodigt alle belanghebbenden uit om zich zonder verder verzuim den nieuwen en laatsten termijn thans door den wetgever verleend ten nutte te maken door hunne biljetten ten spoe digste ter verwisseling aan te bieden of te doen aanbièdèti ten kaVore van 's Rijks betaalmeesters in hunne woonplaats of, zoo in bühne woon plaats geen betaalmeester aanwezig is ten kan tore van den ontvanger der directe belastingen in hunne gemeente. 's Gravenhayeden 9 Januarij 1864. De Minister voornoemd (get) G. H. BETZ. De Minister van Finantiën vestigt bij deze de aandacht van alle houders van muntbiljetten uitgegeven krachtens de wetten van 18 De cember 1845 (Staatsblad no. 90) en 17 Septem ber 1849 (Staatsblad no. 46), op de wet van 26 December 1863 (Staatsblad no. 200)waarbij De Minister van -Finimtien verwittigt bij deze alle belanghebbenden dat alle bij zijn departe ment met requesten om verwisseling ingekomen en niet reeds aan de verzoekers teruggezonden of teruggegeven muntbiljetten uitgegeven krachtens de wétten van 18 December 1845 (Staatsblad no. 90) en 17 September 1849 (Staatsblad no. 4 6) door den Minister worden verzonden aan de heeren betaalmeesters ten einde liet bedrag aan de regthebbenden tegen voldnanteekening op eene daartoe bestemde lijst uit te betalen of door heeren ontvangers der directe belastingen te doen uitbetalen. 's Gravenhaye den 9 Januarij 1864. De Minister voornoemd (get.) G H. BETZ. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op maandag den 22 dezer maand en volgende dagen eene algetneeme Bvtsndschou- wing door de Directie der Brandweer in de woningen der ingezetenen van deze gemeente zal worden gehoudenovereenkomstig de be palingen der verordening, afgekondigd den.6 December 1855. 'Zierikzee den 16-Februarij 1864. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. ZiERiKzKH, 13 Februarij. Het rhetorisch gezelschap E. N. Z. K. gaf gisteren avond gelijk bet in vorige jaren reeds bij herhaling deed eene soiree déclamatoire et musicale in de concertzaal alhierten voordeele der armen van alle gezindten. Voor bet muziekale gedeelte genoot het de medewerking vaneen muziekge zelschap onder directie van den heer C Eisner eerelid van E. N. Z. R. Niettegenstaande het zeer ongunstige weder was een talrijk publiek opgekomen. De pogingen van hét verdienste lijke gezelschap, om voor de armen nuttig te zijn werdén met den besten uitslag bekroond. De zuivere opbrengst bedroeg f 154,80. Aan het talrijke publiek gaf het tevens een hoogst genoegelijken avond, daar de voordragten niet alleen eene aangename afwisseling van ernst en boert opleverden maar oók getuigden van studie en talent. Het gezelschap E. N. Z. K mag tot zich zelf bescheiden zeggen „Elk Naar Zijn Krachtenbet publiek mag er bijvoegen „En Niet Zonder Krachten" Wij wenschen den voort- durenden en toenemen den bloei van gemeld ge acht gezelschap, zoowel ter, wille der declamatie die het met zulk een gelukkig gevolg beoefent als ten wille der armen aan wie bet zoo gaarne tijd en moeite ten offer brengt. De bijval van bet publiek en de dank der armen valle bet daar voor in de ruimste mate ten deel. Wjj laten hier nog volgen eene opgave der stukken-, die werden voorgedragen, nadat de beide afdeeliitgen met eene ouverture waren geopend 1 bet Vogelschieten, van A C. W. Staring; 2 Bart en El-je, C. G. Withuys; 3 Ugolinodr. N. H. Tatum Zubli 4. de Telegraef, (een gesprek tusschen twee Sche- veningers), A. H van Thie!.; 5. als bet kalt verdronken is dempt men den put J. Brester Az.6. Abd-el-Kader bij de vervolging der Christenen in Syrië Estella Hertzveld7. het twaalfde (Piepa's klacht) A. v. d Hoop Jr.z 8. de gevels van de buizen H. Tollens Cz. en 9. Natuurlijke historie voor de jeugd, de School meester. Zierikzee 15 Februarij- Volgens bekend making van den inspecteur van het lager onder wijs in Zeeland, zal de voor deze provincie benoemde commissie tot -bet afnemen der examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid tot bet geven van school- en van huis onderwijs bijeenkomen op woensdag den 30 Maart aanstaande en volgende dagen in bet lokaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij te Mid delburg; terwijl de dagen en uren, waarop de verschillende adsiiiranten zulb-n moeten ver schijnen bun later dóór de heeren districts schoolopzieners zullen worden opgegeven De belanghebbenden zuden zich vóór of uiterlijk op den 16 Maart e. k. belmoren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen of, van buiten 's lands komende, voor nemens zijn zich te vestigen met opgaaf van de akte die zij verlangenen met overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zede lijk gedrag en van limine geboorte-akte, alsmede van de akten van bekwaamheid of van algemeene toelating, welke zij reeds vroeger mogten hebben verkregen. Zierikzee, 15 Januarij. De stoomboot Stad Vlissingen no. 1 jl. vrijdag van Neuzen naar Vlissingen, ter hoogte v.an Bor ;e!e geko men zijnde, ontwaarde de gezagv. C J Mom maas een klein vaartuig van waar een noodsein werd gedaan; ondanks bet stormweder, de hooge zee bij; Sterken vloed en den naderenden avond besloot bij te hulp te komen liet de stoomboot bij draaijen en aanhouden op het vaartuig, hetwelk de zeilen verloren bad. De opvarenden, visschers van Philippine, verkeer den in gevaar. Men slaagde er evenwel in het te bereiken en een tros aan boord te werpen. Equipage en passagiers hadden alzoo bet genoegen bet vaartuig met de 6 opvarenden behouden te Vlissingen te brengen, waar deze, doornat zijnde, op de boot werden verzorgd. In de Landbouw-courant js een stuk opgenomen van den heer J. Fransen van de Putte betreffende afschaffing der tienden. Daar de minister van justutie ook verklaard beeft een voorstander dier afschaffing te zijn en hij de hoop heeft uitgedrukt dat de daaraan verbonden bezwaren'voor'oplossing vatbaar zullen wezen, doch de verwezenlijking van dien wensch nog in het onzekere ligt, oordeelt de heer Fransen van de Putte bet noodig den minister andermaal behulpzaam te zijnin het tot stand brengen van een ontwerp van wetals vrucht van een gemeenschappelijken arbeid van onderscheidene belanghebbenden uit de verschillende provin ciën des rijks. Het komt den schrijver voor dat een congres uitsluitend voor de behandeling van dit onderwerp door deskundige en practische voorstanders in bet leven behoort te worden geroepen. Om biorn e te geraken geeft 7«j in overweging het bestour van liet in dit jaar te Haarlem te bonden landbouw congres uit te noodigen deze aangelegenheid onder de punten van beschrijving zijner werkzaam heden op te nemen, zoo lat zij opdat congres ter sprake werd gebragt. Bij goedkeuring van bet aange geven denkbeeld zou bet dan Kunnen besluiten om uit elke landbouwende provincie een of twee leden en plaatsvervangers te benoemen, deze j uit te noodigen die taak te aanvaardenzich op een voor te stellen tijd en plaats,te vereenigen j ter bespreking en verdeeling van den arbeid 1 leidende tot vaststelling der hoofdpunten en I daarop rustend schema van een of meerder I ontwerpen, welke dan in bet volgend jaar op bet te houden tiend-congres zouden worden behandeld. Die voorloopige vereeniging als vonrlonpig bestuur van bet tiend-congres zou uitnoodigingen aan het publb k kunnen zenden later zou een definitief bestuur door bet voor- loopig bestuur worden gekozen hetwelk naar aanleiding der besluiten van het tiend-congres een ot twee ontwerpen vati wet opmaken en der regering met voegzamen drang aanbieden zou. •Misschien ware bet, volgens den schrijver zeer doelmatig aan die vereeniging als voorloopig bestuur van het tiend congrestoe te voegen een of twee bekwame financiers, bekend met het financiewezen ook van den staat. De redactie der Landbouw-courant noemt het door den beer Fransen van de Putte ontwik kelde plan uitstekend practisch en acht het een verblijdend verschijnsel dat een lid der eerste kamer zijne stem verheft, om in de zaak der tienden tot een einde te komen, waarmede partijen vrerie kunnen en ook wel zullen hebben. Men schrijft uit Bergen-op-Zoom van 11 dezer. Heden morgen vond men bet lijk van M. A. in eene zittende houding in de sneeuw, voor de deur zijner woning in de Londenstraat alhier, de ongelukkige was zeer verslaafd aan het overmatig gebruik van sterken drank hij laat eene weduwe met drie kinderen na. Uit Hellevoetsluïs meldt men van 12 dezer. Gisteien is van hier voor het eerst naar zee vertrokken een der grootste koopvaardij schepen onder Nederlandsehe vlag zijnde het fraaije fregatschip Joseph Willem groot ruim 1500 gemeten tonnen, gevoerd door kapitein J. Bik, bestem 1 via Cardiff naar Java, te huis behoorende te Delfshaven, en toebehoorende aan den heer T. van Holst aldaar. Dezer dagen werd eene vrouw door de policie te Rotterdam aangehouden wegens het vermoedelijk door haar ontvreemden van eenige paren pantoffels. In de wachtkamer heeft zij zich, in bijzijn van eenige policieagenten den schoudermantel over het hoofd geworpen waaruit niets kwaads vermoed werd, doch weldra bleek het dat zij zich waarschijnlijk uit vreesgeworgd had door de banden van den schoudermantel zoo stijf mogelijk digt te knoopen. Op den 10 dezer gebeurde te Sleeuwijk het volgende vermeldenswaardige voorval. Twee jongens, Cornells, oud 10 en Hendrik, oud 12 jaren, van den vlasbouwman G. van Ilelden waren op het ijs nabij de woning op een water van niet minder dan 16 voet diepte. De eerstgemelde had zijne schaatsjes afgetrok ken en was verder op geloopen alwaar het ijs krachteloos was. Het gevolg hiervan was dat hij op die diepte door het ijs viel. Ofschoon er onmiddelijk op de plaats genoegzaam volk toe schoot en wel niet minder dan 50 personen bleef evenwel alle poging tot redding vruchte loos hoewel sommige personen zich te water

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1