1804 WOENSDAG E i ZATURDAG. Besturen en A dministr atiën Publicatie. Publicatie. linnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER AD V ER TENTIEN. Gewone 121', cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve liet zegelregl HIJ NT: ABO N N E ME NTS-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenliën daags tevorenvoor 10 ure'smorg looting voor de Rationale Militie* BURGEMEESTER eil WETHOUDERS der Ce- meente Zienkzee. Gelet op artt. 28 en volgende der wet van dei; 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); Brengen by deze ter kennis van belangheb benden dat de loting der in liet vorige jaar voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zieiihzie op het gemeente huis Maandag den 15 February 1864 te beginnen des voormid dags ten elt uur dat gedurende vijf dagen te rekenen van den dug waarop de loting heeft plaats gehad tegen de wijze waarop zij is geschi"dl ij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebragt door belanghebbende lotelingen of door hun vader of voogd dat «le bezwaren moeten worden ingediend doormiddel vaneen door de noodige bewijsstuk ken gestaafd verzoekschrift óp ongezegeld papier, onderteekend door hem die ze inbrengt welk verzoekschrift bij den Burgemeester moet wor den overgebragttegen bewijs van ontvang dat op Woensdag den 17 February 1864 des voormiddags van 10 tot 12 uur, in het Gemeente huis zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broeder dienst of op grond van te zijn eenige wei'ïge zoon bedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovenge noemde wet dat zij die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken op gemeldeu tijd in het gemeente huis zullen moeten verschijnen vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen terwijl op broederdienst recla merende, zij zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van henzelve en vat» de nog in leven zijnde broeders, benevens het pas poort of ander bewijs van ontslag of een uit treksel uit het stamboek of een bewijs van wer^- kelijke dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier diénst zij hunne reclame gronden, Ztërikieëden 1 February 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. 4. P. N. ERMKRINSSecretaris. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Lettende op het bepaalde bij art. 9 van het- Koninklijk besluit van 17 December jl. (Staats blad no. 127). Roepen de ingezetenendie verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te treden op om zich tot dat einde op Woensdag den '24 February e. k. des voormiddags van 1012 ure ter Secretarie op het Raadhuis aan te melden onder kennisgeving, dat, om als vrijwilliger te worden toegelaten, men moet zijn ongehuwd of kinderloo? weduwnaar en ingezeten voorts ligchamelijk voor de dienst geschikt ten minste 1,56 el lang op den 1 Januarij jl. zijn 20-te jaar ingetreden zijn en zijn 35ste jaar niet vol- bragt hebben tot op het tijd-tip der optreding aan zijne verpligtingen ten aanzien van de Militie zoover die te vervullen waren voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben en dat ln>t bezit dier vereiscliten met uitzondering van de ligchamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte wordt bewezen dooreen ge tuigschrift van den Burgemeester welk getuig schrift op 'Laturdag den 27 February e. k. des voormiddags van 1012 ureter Gemeente'Secretarie aan de daartoe geregtigden zal worden afgege ven terwijl hij, die bij cle zeemagt, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, moet overleggen, behalve een bewijs van ontslag een getuigschrift van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, inhoudende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedra gen. Ieder, die bij het verlaten van den dienst zulk een getuigschrift heeft ontvangen kan tot dat zijn 40stejaar volbragt is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de courant geplaatst. Zierikzee den 1 February 1864. JJe Burgemeester B. C. CAU De Secretaris J. P. N. ERMERIXS. 7 Opgerlra gen met ingang van 1 April a. s de dienst van den waterstaat in het 1ste district (Groningen) aan den hoofdingenieur J. R. T. Ortt, en in het 11de district (Zeeland) aan den hoofdingenieur C. Brunings. Men leest in de Vereeniging: Onder de 1300 millioe» menschendie dezen aardbol bewonen, telt men 800 millioen Heide nen, 337 millioen Christenen, 156 millioen .Mahomedanen en slecht 7 millioen Joden van welke 3 ,/5 millioen in Europa word,jn gevonden. De meesten van deze laatsten wonen in Rusland, dat 1,220,000 bezit. In Oostenrijk telt men er 853,300 in Pruissen 284,500 en in het overige van Duitschland 192,000. Te Frankfort a/d Main vindt men een Jood op de 16 Christenen en in Pruissen 1 op 70 Christe nen. In Saksen zijn er weinigen. In Zweden en in Noorwegenis hun aantal ook luttel 1 op 6000 Christenen. Opmerkelijk is Het dat in Frankrijk, Engeland en België, alwaar de Joden volle vrijheid genieten, hun aantal afneemt, terwijl het toeneemt in landen waar zij minder vrij, ja zelf veracht zijn. Volgens een rapport van Krugerbestaan er 33 Protes- tantsche zendelinggenootschappen, die zich bijzonder aan de bekeering der Joden laten gelegen zijn. Zij bezigen 200 zendelingen van welke de helft bekeerde Israëliten zijn. Sedert den aanvang dezer eeuw zijn er omtrent 20,000 Isra'ëliten gedoopt geworden. Volgens te Rotterdam uit Japan ontvan- gene particuliere brieven, zal wederom een Japansch gezantschap de reis naar Europa ondernemen en onder andere ook Nederland bezoekenditmaal op eigen kosten reizen en niet ten koste der rijken welke het de eer van hun bezoek zal gunnen. Aan het U. D. is het volgende medege deeld Heden per mail ontvangen brieven uit N.-Guinea geven meer geruststellende berigten omtrent de aldaar gevestigde zendelingen (waaronder 3 broeders en 2 zusters uit onze stad) dan de onlangs uit Ambon medegedeelde tijdingen.sommigen deden vreezen. De stoom boot, waarvan in dat berigt sprake was heeft lien allen den 25 October gezo-.d en ongedeerd te Doreh en Maxsinam gevonden. Door be middeling van den op dat schip zich mede be vindenden resident van Ternate is de vrede tusschen de berg- en strandbewoners hersteld en zijn eenige manschappen tot ondersteuningjjder zendelingen 'achtergelaten, met toezegging van meer krachtige hulp. Voor liet oogenblik is dus voor de veiligheid van de zendelingen geen bezorgdheid meer. - Aan een particulier schrijven van Parima- ribo dd. 4 Januarij 1864 ontleent het Dagblad van Zuid-Holland het volgende: „Wat de rust aangaat, zoo hebben wij voor zeker geen groote reden tot klagen doch ten aanzien der goede orde die laat zeer veel te wenschen over en bij eene" steeds verminderende militaire magt zal dat geenszins verbeteren. Tot staving van het voorgaande dient dat de voor dé stad werkzaam zijnde geëmancipeerder! een geheel onordelijk leven leiden en bij de in dienst zijnde per-onen allerlei ongeregeldheden bedrijven. Des avonds na zes uur houden zij op te werken en begeven zich zelfs ondanks het verbod hunner boeien, buitenshuis om eerst 's morgens tegen 8 ure terug te komen. Met de nieuwjaarsfeesten was het verbazend te zien welke pracht en geld'verkwisting door de negers werden tentoongesteld. De vrouwen waren in gele en blaauwe zijden kleederen gedost met zwarte en witte kanten doeken de mannen in "Ret zwart-gekl-ëed met verlakte laarzen en glacé handschoenen etc. Hoe door hen dié geldver- kwistingen bestreden worden is onbegrijpelijk terwijl men het. verschijnsel voorzeker als onheil spellend voor d" toekomst moet bescli ui'vven. Het volgende curieuse geval houdt thans de justitie te 's Hertogenbosch onledig Dezer dagen vervoegde zich ten huize van den heer A. L. eene dame van middelbaren leeftijd voorgevende uit Rotterdam te komen waar zij een paar dagen vroeger uit Oost-Indie was ge arriveerd te zijn de zuster van de aanstaande vrouw van den zoon van A. L. die in indie woont en aldaar goede handelszaken doet. Be doelde dame bragt zijden geschenken mede voor de vrouw en dochters des huizesen kwam uitsluitend naar Nederland om de familie L. af te halen om zich met der woon naar Indie te begeven. Daar de heer L. buiten betrekking was en in kommervolle positie verkeerde was deze familie, en niet zonder reden opgewonden Van blijdschap over het geluk dat hun te beurt viel eri het besluit was spoedig genomen om bepaald de reis te ondernemen. Aan geld ont brak het niet hoewel de koffers nog te Rot terdam waren waar zoo als de dame ver haalde.men haar nog/ 1600 had ontstolen. In Tilburg was haar door een brand in een der logementen waar zij logeerde ruim 3000 ontvallen doch dit. was nog alles niets Zij gaf voor, dat hare kleederen meest verbrand waren, en daarom ontving zij van inej. L. kleederen enz. en -natuurlijk een buitengewoon o'ntha'al. De weldoenster toonde kapitale wissels en accep tation op groote huizen te Rotterdam en Amster dam kortom, de geheelé geschiedenis had alle blijk van waarheid. De dame gaf voor 18 jaren geleden naar Indie te zijn vertrokken met hare zuster die weduwe zijnde thans in het huwelijk zou treden met den zoon van L. hare ouders woonden in Cleve waarheen zij na eenige dagen te 's Bosch gelogeerd geweest te zijn en de familie L. te hebben opgewonden, vertrok, belovende te zullen schrijvenwanneer de dochters van L. bij haar te Cleve moesten kunen logeren. L. ging in persoon dedame te Cleve opz >eken doch het besluit dezer wonderbare romantische scène was dat dedame onbekend on de geheele geschiedenis nul is. De officier van justitie te Eindhoven be rigt dat aldaar op- )6 December 1863 is ont vangen zonder dat men den uitgever heeft kunnen opsporen, een vijffrancsstuk met de beehltenis van koning Bodewijk Philips 1 en het jaartal 1832. hetwelk, volgens onderzoek van het munt-collegie te Utrecht slechts een ge- wigt aangaf van 20 wigtjesterwijl het bij een scheikundig onderzoek bleek te bestaan uit tin spiesglas zink cadmium koper en ruime sporen lood en zilver. Van de Smilde in Drenthe wordt aan het Handelsblad medegedeeld dat zich eerstdaags aldaar eene maatschappij z il vestigen, welke ten doel heeft uit veen machinaal eene verbeterde brandstof te vervaardigen die de steenkolen zal kunnen vervangen en lag^r in prijs zal zijn. Jl dingsdag avond omstreeks 8 ure werd te Maastricht de algemeen geachte ined. dr. Batta op eene verraderlijke wijze op de straat aangerand door een jong inensch van fatsoen lijken huize, die voor eenige jaren zijn patient was geweest en dien ten gevolge een wrok tegen zijnen geneesheer schijnt te hebben behouden. Zonder een woord te uiten bragt de schuldige den doctor een slag aan het hoofd toe met een zwaren keisteen en nam o middelijk de viugt. De gewonde had echt r de tegenwoord'gheid van geest om zijn aanrander na te loopen en hem in te halen maar \iel toen bewusteloos neder. Spoedig aangohragte geneeskundige hulp doen de hoop koe-teren dat de ontvangen wonde niet doodelijk zal zijn. De schuld-ge is onmid* delijk in hechtenis g nomen De regtbank te Antwerpen heeft een drietal personen tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld wegens dief-tal van een kat. liet gold echter een prachtige kat zoo groot als een hond, en die reeds gedurende elfjaren den trots van haren meester uitmaakte, een kat in een woord zooals men zelden of bijna nooit ontmoet. Het publiek woonde met zlgthare belangstelling de teregizitting by. De be-chul iigden gaven namelijk op dat de kat zicli aan de kleederen van een hunner had vastgeklemd en niettegen staande alle aangewende pogingen om zich van haar te ontdoen het gezelschap niet had willen verlaten. Deze opgave was heel aardig ver zonnen maar zij strookte weinig met de punten van beschuldigingwaarbij ten laste werd gelegd dat de beschuldigden op nieuwjaarsdag bij, den vleesehhouwer O. de kat hadden ont voerd en zulks uit wraak omdat laatstgenoemde geweigerd had hun een nieuwjaarsgift te geven toen zijzi chdaartoe aanmeldden order voorgeven dat zij straatmakers waren en de straat voor het huis hadden hersteld; zij waren echter drie werklieden waarvan twee reeds meermalen met de justitie in aanraking zijn geweest. Zij hadden de kat voor 30 cent verkocht en de opbrengst spoedig verteerd, terwijl het arme dier door den kooper gedood gebraden en met smaak gegeten was. DUITSCHLAND. Uit Hamburg meldt men van 4 dezer. De Hamburger Nachtrichten behelzen een tele gram uit Kiel van gisteren avondvolgens welke prins Frederik Karei van Pruissen wel door een kogelschot <»p de sabelschede getroffen, maar ongedeerd gebleven is. Bij den aanval gisteren door de Oosten- rijksche brigade Gondrecourt tegen de tusschen

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1