W.° 9. ^alurdag 30 Januarij. 1864 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Vdministratièn kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels af 1 behalve hel zegelregt. VERSCHIJNT. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiën daags tevoren, voor 1 (Utre'smnrg l)e Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van do ingezetenen: dat er op Woensdag den 3 February e. k., des middags ten één ure op het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden Zierikzeeden 29 Januarij 1864. B. C. CAI/. Ziehikzbk 29 Januarij. Z. M. heeft eervol ontslag verleend behoudens aanspraak op pen sioen, aan C. F. von Dierendonck als com missaris der loodsen te Brouwershavenen benoemd tot commissaris der loodsen aldaar, J. J. den Herder, opperstuurman bij de marine tijdelijk adjunct-commissaris der loedsen te Hel- levoetsluis. In den almanak voor den landman van dr. Staring, dezer dagen verspreid en ook aan de leden van de maatschappij Tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland rondgedeeld treffen wij het programma aan voor de algemeene vergadering en tentoonstelling welke door die maatschappij omstreeks de hellt van Junij te Zierikzee zal gehouden worden. Dit programma is alzoo nagenoeg drie maanden vroeger ver schenen dan gewoonlijk het geval is. Wij zien er uit dat de uitgeloofde prijzen voor runderen en schapen iets talrijker zijn dan ten vorigen jareterwijl ook het bedrag van die voor de werktuigen het vroeger daarvoor toegekende overtreft Het bestuur heeft ten opzigte van deze laat- sten een eenigzins gewijzigd beginsel aange nomen om namelijk niet te veel werktuigen te gelijk te bekroonenomdat het beproeven van velerlei werktuigen tijdroovend is en de bekroo ning van vele de prijzen doet versnipperen Het heeft daarom een verdeeling in drie klassen aangenomen en ditmaal zijn keus gevestigd op de tweede klassewerktuigen voor den ver bouw en den oogst der gewassen als zaaiwerk- tuigen paardenschoffels aanaardploegen maaiwerktuigenpaardenharkenhooischudders en oogstvoertulgen. Ook gedeeltelijk met dit zelfde doelhet versnipperen der prijzen te voorkomenheeft het bestuur geene prijzen uitgeloofd voor kippen, bokken, geiten, var kens en bereid vlas. Aan het programma is nog toegevoegd een rapport over de tentoonstelling der werktuigen in het vorige jaar te Goes gehouden. (M. Ct Uit Bergen-op-Zooin schrijft men: Naar men van goederhand verneemt zal er spoedig eene stoombootdienst van Zeeland op deze stad tot stand komen, voor het vervoer van personen en goederen in korrespondentie met den onlangs alhiergeopenden spoorweg. Met het oog op sommige gedeelten onzer provincie, waarin de heilzame koepokinenting nog in onze dagen zoo dikwijls uit gemoedsbe zwaren wordt nagelaten verdient het opmer king dat in het zoo vrije Engeland eene parle- ments-acte is uitgevaardigdwaarbij wordt bepaald dat in Ierland alle kinderensedert 1 Januarij 1863 geboren, binnen den tijd van zes maanden zullen moeten worden gevaccineerd. Een vreeselijke moord heeft II. zondag de stad Nijmegen met ontzetting vervuld. Aan de Waaikant woonde sinds een paar'jaren de heer D., een gewezen koopvaardijkapitein met zijne vmuiv. De vrouw had voornamelijk voor ge neeskundige behandeling daar tor stede woning gekozen daar zij aan een zeer langdurige kwaal leed die echter in don laaisten tijd veel beterschap beloofde. De ongeregelde levens wijze van den heer D zijne zucht tot drank en uitspattingen, gaven maar al te veel aanleiding lot twisten in de huishouding die soms zoo hoog liepen dat hij, vooral in dronkenschap, zich niet ontzag zijne ziekelijke vrouw te mis handelen. Hoewel zij tamelijk bemiddelde menschen waren, dreigden de verkwistingen van den lieer D. eenen geheelen ondergang hunner financiën zoodat de vrouw onder steund door eenige vrienden bij tijds te rade kw am scheiding van talel en bed te verlangen. Deze scheiding werd zaturdag II geregtelijk be handeld en over een paar dagen zou elk eene afzonderlijke woning betrekken. Als naar ge woonte kwam de lieer I'. zaterdagavond in op gewonden staat ten half elf ure in huis en het du buiten de d- ur slapende dienstmaagd ten 1 i ure ilit, zich naauwkeurig verzekerende, dat zij vertrokken was Toen deze dienstmaagd zondag morgen half acht ure door de openstaande deur binnenkwam en liet ledekant der jufvrouw naderde wachtte haar liet vreeselijkstc schouw spel. V.ij von 1 de jufvrouw met één been uit het bed gelegen op de wreedaardigste wijze vermoord het hoofd op eene afgrijselijke wijze gekloofd. Het geregtelijk onderzoek doet ver moeden dat de tnoord niet een bijl heeft plaats gehad waarbij hersenkas en kaakbeenderen verbrijzeld zijn De heer D. had zich denzeifden nacht ten half twaalf ure uit de voeten gemaakt door zich met een rijtuig dt-n weg op naar Bom mel te begeven Te lied had men hem in den nacht geweigerd over te zetten toen was men zjn spoor bijster geraakt maar eergisteren is het der policie gelukt hem te Utrecht op te sporen. De moord is zoo schielijk en plotseling in zijn werk gegaandat de naaste buren er niets van vernomen hebben. Als nadere bijzonderheden van de vermelde moordgeschiedenis vernemen wij nog dat de heer D. reeds des zaturdags middags inlichtingen omtrent de overzetting des nachts aan het veer zou ingewonnen hebben terwijl hij de reis van hier naar Tielslapende in het rijtuig heeft doorgebragt. Eene gmote menigte was heden gedurende dun geheelen dag aan den Waalkant verzameld om den beschuldigde te zien over komen hun wachten was evenwel te vergeefs Wij vernemen ook dat de heer D. tot nog toe zijne schuld ontkend en beweert de vlugt geno men te hebben toen hij zijne vrouw vermoord vónd. De korporaal A. v. d. II van het 5de reg. inf., is jl. vrijdag avond in het militair hospitaal te 's Ilosch overleden naar men zegt teil gevolge van eeif bekomen wond aan het hoofd hem in eene kroeg door den kastelein J H met een k igcheldeksel toegebragtomdat bij een meisje sloeg; hij gaf, in de kazerne teruggekomen voor, dat hij op bet ijs gevallen was: eerst twee dagen latertoen zijne wonde een ernstigen keer nambekende hij en werd naar liet hospitaal overgebragt; de dader is in arrest. Uit 's Hertogenbosch schrijft men van 25 dezer. Volgens de Noord-Brabanter zouden bij gelegenheid van de herstemming in liet hoofd district Eindhoven, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamerin de gemeente G. knoeijerijen hebben plaats gehad w- lke zoo zij werkelijk gepl-egd zijn do vernietiging van de virkiezing- van den heer inr P. van den Heuvel noodzakelijk tun gevolge moeten hebben, dewijl zij eene verplaatsing van niet minder dan onge veer 120 stemmen zouden hebben veroorzaakt Den 19 dezer ontstond te Lichtenvoorde in de buurtschap Lievel-le, een zware brand in het huis toebehoorende aan J. 11 A. De woning is geheel afgebrand en de 13jarige zoon zoo deerlijk gebrand dat hij aan de gevolgen is overleden. De eigenaar der woning beeft zich ook zeer gebran I, en er bestaat gro ite vrees dat zijne vrouw mede aan de bekomen brand wonden zal overlijden. Ook is de gelieeje inboedel, met uitzondering slechts van eene koe alsmede du landbouwproducten verbrand. Men schrijft uit Zwolle van 25 dezer. In een fatsoenlijk gezin al kier werd gisteren ge borgen in eene mutsendoos het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. I)e dienstmaagd van dit gezin was in den nacht van 23 op 24 dezer ongesteld geworden en men denkt dat zij van dit kind is bevallen. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken en heden moet de dienst maagd reeds in verhoor zijn genomen en het gevonden lijkje door gen-eskundigen zijn onderzocht In het Bataviaasch Handelsblad leest men het volgende Sedert geruimen tijd heeft zich de raad van justitie al lier bezig gehouden met de behande ling der zaak van een gewezen hoofd van liet gewestelijk bestuur opeen der buitenbezittingen, teregt staande wegens misbruik van gezag, ge paard met mishandeling. Nadat de behande ling dier zaak ter teregtzitting bijna een geiieele week had ingenomen heeft de officier van justitie zijn requisitoir genomen strekkende tot veroordeeling van den beklaagde tot ge vangenisstraf voor den tijd van drie jaren waarbij als bew ezen wordt aangenomen dat de beklaagde in de uitoefening van zijn ambt een van moord verdachte ten einde hem eene be kentenis af te persen een aantal rottingslagen heeft doen toedienen grooter dan bij de wet is toegestaan en zoo dat het eene bloedstorting ten gevolge had. Men schrijft uit Bandjermassing, dat dezer dagen aldaar een vrij zonderling voorval heeft plaats gehad Zekere Tommongong Mongo een der beruchtste opstandelingen onder de leiding van den algemeen bekenden Demang Lehman werd met de wapens in de hand ge grepen en door den krijgsraad op volle bekente nis ter dood veroordeeld. Het werd hem aan gezegd dat hij zou opgehangen worden als ook de plaats waar en wanneer zulks zou ge schieden Deze zware straf had hij niet gedacht te moeten ondergaan en hij protesteerde hier tegen op grond dat hij niet de hier bedoelde persoon was. De zaak is onderzochten nu blijkt waarlijk, dat hij Tommongong Mongo niet was en de getuigen valsch waren. Hij had gedacht door eene niet al te zware straf te on dergaan, zijn bemind hoofd, den werkelijken Tommongong te redden. Deze zaak wordt dus op nieuw en ernstig onderzocht. Uit Amboina meldt men het volgende: Op den 10 October keerde de controleur der lste kl. bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Amboina, jhr. W. F. C. Goldman ter hoofdplaats terug van zijne reis naar Doreh in de Geelvinksbaai ('Nieuw-Guinea)wer- waarts hij was vertrokkenom de hem opge- dragene vestiging van een steenkolen-depot aldaar ten, uitvoer te brengen. Van dezen ambtenaar werd vernomen dat de zendeling- werklieden te Doreh in levensgevaar verkeerden, ten gevolge van verwikkelingen ontstaan lus- 8elien de bergvolkeren en de strandbewoners aldaar. Ook zou liet leven der zendeling-werk lieden gevestigd op het mede in de Geelvinks baai gelegen eiland Mansinama, bedreigd worden door een aanval, dien men vreesde van de Waropeners een volksstam, gevestigd aan het zuidelijk gedeelte der genoemde baai. Op deze onrustbarende tijdingen heeft de gouverneur der Moluksche eilanden terstond den gouvernementsstoomer Telegraaf ter beschik king gesteld van den resi lent van Ternate met Jast aan dezen hoofdambtenaarom met den meest mogelijken spoed zoo noodig in overleg met den sultan van Tidore, de noodige maatre gelen te nemen tot bescherming en ontzet van de bovenbedoelde godsdienstleeraars, met name Jaesrich, van Hasselt, Geissler Claessuns en Otter Spoor. Volgens de sedert van Ternate ontvangen berigten is de resident van dat gewest in den loop der maand October naar Dorc-h vertrokken, aan boord van den gouvernementsstoomer Telegraaf, waarop zich met hem ook eenige militairen badd- n ingescheept. Uit Ternate meldt m-n hut volgende Gedurende de maand October stegen onophou delijk rookkolommen uit den berg van Ternate op, echter in ecu ligten graad. In den avond van den 21 October deden zich herhaalde schok ken van aardbeving gevo-len in eene horizontale rigting van het oosten naar het westen. Een dier schokken, die een kwaitier na elf ure gevoeld werd was zeer hevig en werd gevolgd door een kortstondig onderaardscli gedruisch schade werd hierdoor niet aangerigt. I :e andere schokken die zieli ten 8 ure en een half uur vóór middernacht delen gevoelen, waren min der-hevig. In de Jaeasche courant leest men: „Bij gelegenheid van een onderzoek naar de mogelijkheid om het wrak van liet in der tijd bij Soentong-Toeoer in de boven-d leson ge zonken stoomschip Onrust vlot te krijgen of te doen springen, heeft de goedé geest die er onder de bevolking heerschte voornamelijk de aandacht getrokken. De rust in die streken laat weinig te wénschei. overde bewoners keeren naar de oevers der doeson' terug om kampongs te bouwen en ladangs te maken. Van de opstandelingen beweerde men niets te hebben vernomen. De sterkte door den kiahi Rangga aldaar gebouwd, was bijna gereed; men was nog bezig met het afwerken van twee gebouwen in de benting het eene bestemd tot vivres-ma gazijn en het andere tot kazerne. Het ver trouwen in het gouvernement keert bij de be volking meer en meer terug, en onderscheidene malen werd aan de zee-officieren door de be woners gastvrijheid aangeboden waarvan even wel geen gebruik werd gemaakt." Door eene vriendelijke hand ontvangen wij het volgende verhaal omtrent het gebeurde met het Engelsche schip Avalanche en de Ala bama, door ilen gezagvoerder van de Avalanche zeiven opgemaakt. Donderdag 19 November. Des morgens op de hoogte van Souvouton Island. Er werd O. N. O. op een afstand van 10 mijlen eene ten anker liggende stoomboot bespeurd de Nederl. vlag in top voerende. Ten twee en een half uur kwamen twee gewapende sloepen en de offi cieren vorderden inzage van de scheepspapieren, wat ik weigerde, daar de Avalanche een Engelsch schip was en niemand het regt had mij in de voortzetting mijner reize te belemmeren. De officieren evenwel antwoorddendat zij ver moedden dat het schip een Amerikaansch schip

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1