N.° 8. Woensdag 21 Januari j. 1864 WOENSDAG Et! ZATURDAG. ISimienlandsche Tijdingen iSnitenlandsche Tijdingen ZIERIKUHURANT PR IJ S DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12'', cems de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van i 6 regels af 1 behalve hel zegelregl. V K RS C H IJ N T A B ON N E M E N T S-P I.) i Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlenlïèndaagstevoren, voor 10ure'smorg Aangaande het ongeluk up 's rijks munt te Utrecht wordt nog liet volgende medegedeeld. Het smelthuis is een ware puinhoop groote stukken ijzer zitten soms eenige duimen diep in ile stevige muren het zilver ziet nun aan de zold ring enz. zitten en daaruit kan men de groote kracht afleidenwaarmede de kroes van een is gesprongen ie munt staat dan nu ook smds eenige dagen stil en het kan nog wel een tijd aanhouden eer een en ander weder zoo ver hersteld is dat alles tveêr voortgang kan heb ben De zoo zwaar gewonde van der Horst is met het oog op de vele en ernstige brandwonden, waarmede hij overdekt was vrij redelijk en zal waarschijnlijk het leven behouden. Een hij het departement van koloniën ontvangen regerings-telegram gedagteekend Batavia 16 December 1803 luidt als volgt „De koffij verkocht tegen 41.22, de suiker no. 16 tegen 16.26 per picol. Onderwerping van pangeraan Mohamad Amin Oellah te Bandjermassin. De Ardjoeno aange komen. Men schrijft uit Rotterdam van 23 dezer. De stoombooten Swallow en Ear! of Auck land hebben zich een weg door het ijs in de rivier de Maas gebaand en zijn heden vonr deze stad gearriveerd. Eerstgenoemde boot kwam laatstelijk van Ylaardmgen en de tweede van de Nieuwesluis, waar zij inge vroren waren. Uit Luxemburg wordt dd. 17 January gemeld, dat eergisteren de zitting der kamer is gesloten, nadat de begrooting met algemeene stemmen min ééne was aangenomen. Bij de beraadslagingen over een buitengewoon crediet ten bedrage van 13,000 ton behoeve van de bestrijding van Bondsuitgaveninterpelleerde de heer Metz het ministerie aangaande de be trekking van Luxemburg tot da Sleeswijk-Hol- steinsche quaestie, waarop ten antwoord werd gegeven dat de Nederlandsche regering niet geneigd was, tot dat einde geld en troepen toe te staan. In 1849 is dit evenmin geschiedtoen de Holsteinscbe quaestie tot zoo veel twisten aanleiding heeft gegeven. Om welke reden zal de regering iets dergelijks vterrigten in een geding hetwelk zonder hare toestemming is aangevangen. In dit opzigt, zeide de minister, zullen wij steeds trachten met do Nederlandsche regering in overeenstemming te blijven. Dezer dagen heeft in de petroleum-fabriek van de heeren Verstraetor: en Hobijns buiten deLillopoort hij Antwerpen een vreeselijk on geluk plaats gehad. Een jong nerkgast droeg in de eene hand eene kruik met petroleum en in de andere een licht toen hij een val deed waardoor de olie ontvlamde zoodat de jonge ling weldra geheel in brand stond. Op zijn geschreeuw schoot een ander der werklieden toe doch brandde zich hevig aan de handen. Door aangebragte hulp werden beide personen van een wissen dood gered en zijn zij naar het gasthuis vervoerd. In dien tusschentijd deelde het vuur zich mede aan de vaten met petroleum, die in de fabriek aanwezig waren en deze laatste stond weldra in volle vlam. Het midden gedeelte met al de petroleum die het bevatte is vernield, maar door spoedig aangebragte hulp mogt het gelukken de twee vleugels van het ge bouw alsmede eene groote hoeveelheid'koop manschappen te behouden. DU1TSCH LAND, De Köln. Zeit mel<lt n. a. het vragende Sir Henry Bulwer moet t.e Parijs eene rnede- deeüng doen, wier strekking deze is: Engeland acht het onmogelijk dat Denemarken langer be taan kan wanneer men het de hertogdommen ontneemt. De koning van Denemarken heeft verklaard, dat, bijaldien dit geb mren mogt, 1 iij besloten heeft de Deeusche kroon den koning van Zweden aan te bieden die bereid is /.e aan te nemen. Nn weet de Engelsclie regeling niet of de Scandinavische Unie aan Frankrijk aangenaam is zij echter kun er harè goedkeu ring niet aan hechten. Engeland heeft derhalve besloten in het voorjaar met 25,000 man en eene vloot Denemarken ter hulp te komen. Volgens particuliere mededeelingen heeft Bulwer zijne verklaring te Parijs reeds afge geven. Men voegt hierbij dat groote bankiers huizen alhier vast overtuigd zijn van Engelands eventuele deelneming aan den ooi los, en alzoo gelooven dat de politiek van Oostenrijk en Pruissen een der gronden is waarop dit besluit onzer regering berust. Dg Dcensche tolbeambten hebben bevel ontvangen zich bij het naderen der Pruissen terug te trekken. Maar ten gevolge van den dooi zullen de Denen Dannewirke vermoedelijk tot het uiterste verdedigen. De Köln. Zeitung geeft den wensch te kennen dat men ook te Keulen de geboorte plaats van Joost v. d Vondel pogingen aan wende om tegen het tijdstip dat de Nederlanders een gedenkteeke.ii voor hunnen Shakespeare oprigten daaraan op de eene of andere wijze deel te nemen. Op den 30 December, klokke 12, beviel te Metz de vrouw van een ambtenaar van een meisje dat ten 8 ure stierfop 31 Dec.'s mor gens ten 9 ure, beviel zij van een zoon die ook ten 8 ure overleed en ten 12 ure weder van eene dochter, die den volgenden dag ten 9 ure stierf. De strengekoude in Zevenbergen en Hon garije duurt voort en de berigten nopens den aldaar heerschenden nood luiden dagelijks treu riger. Uit Szegedin wordt gemeld dat óiiv half uitgehongerde gedaanten als schaduwen door de straten sluipen. Er verschijnt bijna geen nommer van een Hongaarsch dagblad waarin niet gewag wordt gemaakt van een nieuwen aanval van roof, en moord. Men schrijft uit Lemberg van 22 dezer. Eene uit Gallicië onder bevel van Komorowski, naar Polen opgemarcheerde ondër-afdeeling ruiterij is geslagen en de bevelhebber verwond of' gedood. Eene andere afdeeling der Pool- sclie insurgenten is bij Krarnobrod geslagen. Enkele vlugtelingen komen over de grenzen. Onder de vele proeven van der Polen koelbloedigheidals zij voor de zaak des vaderlands moeten sterven, verhaalt men het volgende Een jong mensch door de Russen gevangen genomen zou den dag na Kersmis worden gefusilleerd. Op den weg naar de straf plaats maakte hij de opmerking aan den bevel voerenden generaal dat hij nog een kwartier te leven had daar zijne executie op negen uur was bepaald en het was nog een kwartier uur daar voor. De juistheid der opmerking werd toegestemd en zijn leven met eenige minuten verlengd. Op het oogt*) bl k door zijn vonnis aangewezen gaf' hij zijn horlogie aan den pries ter die hem bijstond en gaf zelf het te.eken tof volvoering der noodlottig straf. De nationa'e regering'te Warschau had zich tot den paus gewend rnei het verzoek den Poolschen bi^ehop Josaphat, die in de 18<!e eeuw den marteldood stierf, heilig te verklaren op grond daarvan, dat, \olg-ns eene over levering Polen onafhanke'ijk zal wezen zoodra die canonisatie zal zijn uitgesproken. Pins IX heeft daarop g antwoord Jat Polen thans zeer spoedig van de Russen verlost zal wezen, aange zien hij bevolen heeft, flat de heiligverklaring desnoods niet voorbijgang van sommige forma liteiten died er gf] ijk'-* „«'mstigeaangelevenheden" anders vorderen zoo spoedig mogelijk plaats hebbe. Ken jongeling van 14 jaren kreeg bij hevige kiespijn den raad om re ronken. Hij kocht voor 15 centimes tabak en rookte zoolang tot de voorraad verbruikt was. Of de pijn erf.door week is onbekend maar zeker is dat de jon geling nog denzell'den avond aan eene hersen ontsteking overleed, die naar liet gevoelen der doctoren veroorzaakt was door de nicotine die zich ui; den tabak ontwikkeld had. FRANKR IJK. Parijs 21 Januarij. Morger. zal in den senaat de vrijh id cler drukpers worden ter sprake geb ragt, aangezien daar de behandeling aan de orde is van de bekende vroeger bespro kene petitie van den heer Parimon. Men wil weten dat prins Napoleon bij die gelegenheid het woord zal voeren, na daartoe gelijk van zelf spreekt, voorafverlof van den keizer te hebben hekomen. De verstandhouding tusschen deze beiden schijnt iets beter te zijn althans, het heeft de aandacht getrokken dat zij gisteren op het bal ten paleize zich cenigen tijd met elkan der hebben onderhouden. Dat hal moet ongemeen prachtig zijn geweest, maar het bleef niet onopgemerkt dat IIII. MM. zich vóór middernacht hebben teruggetrokken immers met klokslag van 12 ure brak de dag van 21 Januarij aan, de verjaardag van den dood van Lode wijk XVI. Er liepen in de laatste dagen wederom ge ruchten over arrestatien welke te Lyon en Marseille zouden hebben plaats geliad. La Patrie wederspreekt die geruchten op den meest stel- ligen toon. Intusschen kan ik u verzekeren dat er te Parijs verschillende personen zijn in hech tenis genomen ofschoon zij allen, naar ik hoor, wederom op vrije voeten zijn gesteld. Men schrijft uit Malta van 23 dezer Volgens tijdingen uit Japan zou prins Satsuma weigeren de door zijne agenten en in zijn naam aan de Engelsehen toegekende schadeloosstel ling uit te betalen zoolang de vreemdelingen Yokuhama niet hebben verlaten. De Engel- schen wachten thans versterking. Aangaande den hevigen twist, tussclien den Italiaanschen minister van eeredienstden heer Pinatellien den kapitulaar-vicaris van het aartsbisdom van Milaan gerezen verneemt men het volgende: De minister wilde den vicaris naar Turijn roepen om hem ver wij tin gen te doen; monsr. Caccia weigerde, met te zeggen dat hij geene andere orders dan van zijne geestelijke overheid wilde afwachten. De heer Pinatelli zond een kapitein der karabiniers naar Milaan, met last om den geestelijke met geweld met zich te voeren. Cacciabij het eindigen der mis gegrepen, bood tegenstand en zeide dat hij ziek was. Hierop voerde de kapitein aan dat hij het aartsbisschoppelijk paleis niet zou hebben kunnen verlaten, en de vicaris bragt zijnerzijds hierte gen ir. dut het verdriet over de aanwezigheid des k'piteins hem kiank bad gemankt. Er werden geiieesljeeren geroepen die verklaarden dat monsr Caccia werkelijk krank was, en de kapitein koerd*, niet zijne gendarmes, oner- rigter zake naar Turijn te rui:. GROOT-B R I TT A IN N I KIN. Loxdkn 23 Ja nu rij. .Alhier zijn tijdingen ontvangen uit Mexno, inhoudendedat°de Fr.insche tro pen steeds met goed gevolcr voortrukken e;i thans alle hoofdplaatsen der voornaams'e provinciën bvzet hebben De f ngelschen hebben Soocbow b-miag- tigJ. De AI ibamahet beruchte Zni-d er- kaperschip is niet genomen maar bevond zich, volgens de jongste berigten te Singapore. Jl. vrijd rg werd te Liverpool de Great Eastern en ook «ie Gibraltar - vroeger bet be ruchte kaperschip Sumter fan de zuidelijken publiek ten verkoop aangeboden. Nadat de voorwaarden waren bekend gemaakt werd voor het reuzenschip ormiddGijk 50,000 p st. geboden. Daar echter geen verder bod gedaan werd on de eigenaren op eene opbrengst van minstens 130,000 p. st hadden g rekend is de verkoop niet tot stand gekomen. De Gibraltar werd voor 45,000 p. sr. verkocht. Men schrijft u t I.onden dat de heer Smith met goed gevolgde proef heeft genomen van een spoorwegschouwburg op de lijn Man chester-Liverpool. Men stelle zich vijf lange wagons voorzoodanig ingerigt dat zij gezamen lijk een lange zaal vormen. Het plafond is versierd met lustres, die een helder Jicht ver spreiden en de wanden zijn zoodanig vervaar digd dat alle gerucht van buiten D afgesloten. Daarenboven bevind *n zich een zestal muzie kanten met hunne instrumenten in eene holte voorts denke men zich een zes voeten boven den grond verheven tooneel en men heeft een juiste voorstelling van dezen geimproviseerden spoorweg-schouwburg he op te voeren stuk ken zijn zoodanig gekozen dat aan ieder station een stuk eindigt en een ander begint. Heeft er een oponthoud van een kwartier of een half uur plaats dan geeft men eene pause. I en 8 December 1863 heeft de heer Smith de eerste proef genomen met zijn uit twaalf personen zam en gesteld gezelschap. Men gaf een in Engeland zeer populair stuk en bij elk plaats biljet, aan het bureau van den spoorweg genomenwerd den reiziger een affiche der voorstelling ter hand gesteld. Het stuk heeft zeer veel succes verworven. Een der liberale parlementsleden in En geland, die zich bijzonder voor Polen interes seert, heeft eene reis gedaan door Polen en de gevangenissen aldaar bezocht. Daaruit is hem gebleken dat de berigten omtrent de mishan deling der gevangene opstandelingen zeer over dreven zijn. Hij vond zeer weinige vrouwen en niemand onder alle de gevangenen die over de behandeling klaagde Het schijnt dus wel dat de treurige verhalen die over deze zaak in omloop werden gobragt zeer overdreven zijn. Ilij eindigt zijne inededeeling met de verzekering, dat hij overtuigd is van de hopeloosheid der zaak, door de insurgenten voorgestaan en meentdat de vrienden van de Polen dezen tot onder werping moeten aansporen. Een en ander uit den mond van een warm voorstander der Poolsche natie mag teregt als belangt ijk wor den aangemerkt. De lord-mayor van Londen heeft een brief ontvangen van een rijk Spanjaard die het vreemd klinkende aanbod doetom ter redding van de eer zijner landgenooten zoo ver zijn individueel vermogen zulks toelaat de gelden af te lossen welke ter. goeder trouw aan Spanje zijn geleend en dat wel door personen die zelfs

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1