Zaturdiia WOENSDAG ENZATÜRDAG Besturen en A dministratien Publicatie. Bi unenlaiidsche Tijdingen ABO N N E MEN T b-P BU S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending der Advertentiëndaags tevorenvoor lOure'smorg PB IJ S DER AD VERTEN TIEN. Gewone 124't cents de regelGeboorte-Huwelijks- en Doodberigien van l—6 regels af 1 behalve het zegelregt respond en tie wel wat al to gewaagd wordt ver Egt), geraak te .één der manschappen door het ijs. De snelle stroom deed liet onderlijf reeds onder het ijs brengen de door hern op den rug ge dragen brievenzak op li t ijs rustende, hield h-i hoofd nog boven water. De vastberaden on menschlieyende kapitein T. Mets volgd op (vnigen afstand. Ineen oogen blik was zijn j is u tgetrokken en den drenkeling toegeworpen die het geluk had dezelve te vatten waardoor met behulp van zijnen redder en van de reeds vooruit zijnde togtgenooten hot leven behouden werd van den man en vader van een taliyk huisgezin dat ongetwijfeld anders in diepe ellende gedompeld zoude zijn. De heer Tv Mets verdient ten volle dat zijn naam door geheel Ne derland worde genoemd als onverschrokken zeeman et) uitmuntend meoschenvriend. De dankbare blikken der velen door hem geredden strekken hem tot helooniug. Uit Leeuwarden meldt men van 10 dezer. Twee jonge lieden uit Westdongeradeel hebben op schaatsen in den tijd van 15 uren alle s'ed&n van Friesland bezocht Uit Harlingen meldt men van 18 Jan. De aangekondigde hardrijderij op schaatsen door mannen en vrouwen had lfer heden plaats. Of schoon het weder eenigzins ongunstig was waren van de 37 paren d e zich hadden aange geven 17 paar rijders opgekomen en werd dit feest door eene talrijke volksmenigte bijgewoond. De prijs van /150 werd gewonnen door Jantje H. de Boer, te Homrnerts, en VV. van der Meulen te Sneek. Kvengenoemde jonge dochter heeft ook te Leeuwarden te lleeren- veen en te Joureden prijs behaald. De premie van /"50 is ten deel gevallen aan Grietje v,m der Wal, te Wjrduin, en Wopke Kastelein, te Wirdum. Alles is in de beste orde en tot aller genoegen afgeloopen. Men heelt de baan lang 160 el in 15 seconden afgelegd. De vossen zijn in vele streken des rijks zoo sterk vermenigvuldigd en de nadeelen door hen te weeg gebragt zoo groot dat de minister van justitie het raadzaam heeft geacht bij vvege van tijdelijken maatregel de vernieling van dat gedierte door het weder toekenn- n van premien aan te moedigen. Deze maatregel zal met den 1 Maart in werking treden. De heer Home omtrent wiens leven en verrigtingen in de Januaiij aflevering van de Globe, album van buitenlandsche lett *rvruchten veel merkwaardigs wordt medegedeeld is onlangs na de Katholieke godsdienst te hebben omhelsd te Rome aangekomen met het doel orn er tot het voorjaar verblijf te houden en zich er, gelijk hij zeidegeheel aan de beoefening der beeldende kunsten te wijden. Den 3 dezer werd hem door de Romeinsche policie, zonder opgave va)) redenen bevolen de stad binnen drie dagen te verlaten. Hij protesteerde daartegen, dewijl hij niets strijdigs met de "wet ten van den kerkelijken' staat of van eenig ander land had gedaan, en riep de voorsprank in va» den Bn- gelschen consul, daar hij thans eer. onderdaan van Engeland is. Deze deed khgte bij den gouverneur van Rome, mgr. Matteucci. De gouverneur zeide dat Home zich op een gevaar lijke gave van begoochelen beroemdedat alle aan de zwarte kunst ontleende hunstenariien door het pauselijke gouvernement verboden waren maar dat Home zou kunnen blijven indien hij zich verbond om zich gedurende zijn verblijf te Rome van alle zoogenaamde aanra king met de geestenwereld te onthouden. Home heeft zulks schriftelijk beloofd en is te Rome ge bleven. De Romeinsche correspondent van The Times, het bovenstaande in een brief van den 6 dezer mededeel en de voegt daarbij dat een priester afgezet is omdat hij* een door Home geschreven boek had gelezen. fn de pauze werd voorzien in de vacatures door periodieke aftreding o itst.-.an. Al de aftro- dendeleden zijn herkozen. Tot Voorzitter in plaats van den heer J. H. Ochtman, Joiiz. overleden is gekozen de lieer S. G Nauta van der Grijp. Tot lid der Directie jhr. A O. van den Sant heuvel Voorts worden ee: ige microscopische waarnemingen op champignon gedaan en eenigo proe\ en genomen met de gewoonlijk in den handel voorkomende petroleum als surrogaat der terpentijnolie voor scfiilders welke proeven eene ongunstige uitkomst opleverden zoodat dit niet kan aanbevolen worden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zikrikzkk 21 January. Naar men verneemt zal de lezing van dr Soetbrood Piccardtuit Goes op aanstaande maandag den 25 dezer door het gesloten water geen voortgang hebben. In de Oude Rotterdamsche courant van 18 dezer leest men: Wij vernemen dat het nieuwe orgel in de kerk van de Gereformeerde gemeente onder 't Kruis, in de Raampoortlaan te dezer stededoor den orgelmaker W. H. Kam alhier aangenomen doch door diens onverwacht overlijden verder vervaardigd ouder directie van de heeren van der Weijde en Haspel, volgens oordeel van den knndigen examinatorden heer J. B Bremer zoo wat constructie als geluid aangaat allen lof verdient en genoemde heeren alle eer aandoet. Uit Goes meldt men jiet volgen le J1 zondag avond ten acht ure, werd onze stad door eene ramp getroffenzooals sedert vele jaren gelukkig geen plaats had. Eene zware brand barstte plotseling-uit in'de voorstadin het. huis behoorende aan en bewoond door den wel-eerw. heer Drost, waardoor in zeer korten tijd dat geheH e huis en grootendeels het daar naast gelegen pand zijn uitgebrand. Het is moeijelijk de ware oorzaak te bepalen, daar bij de eerste ontdekking een boven vertrek reeds geheel in brand stond. Niet onwaarschijn lijk is die te zoeken in den schoorsteen van het naastgelegen huis Maar hoe dit zij, de brand was onmidde.'ijk zóó hevig, dat er aan geen behoud te denken viel niettegenstaande de ijverige brandweer terstond aanwezig was en alle mogelijke middelen aanwendde. De glad heid der straten, het ijs in de stadsvest, waarin eerst nog hij-en moesten gehakt wordenom water te krijgen waren zoovele belemmeringen voor de middelen tot blussching. Men is erin geslaagd om een deel van den inboedel uit het benedenhuis te reddenmaar al wat zich op de bovenverdieping bevond is totaal verloren'ge- ga an. Drie spuiten van elders hebben krachtige hulp geboden, aller beleid moet geroemd worden waardoor de verspreiding van den brand werd tegengegaan, zoowei als de onbezweken ijver van de brandweer, de policie en de schutterij. Wij mogen ons. gelukkig achten dat de wind niet heviger was en dat vele oorzaken hebben zamengewerkf om groofcere onheilen te voor komen, maar niettemin betreuren wij de ramp die aan beide huisgezinnen groote schade berokkende zonder dat iets van het verbrande was verzpkerd. LÏ. vrijdag morgen was men te Hellevoet- sluis getuige van eene even indrukwekkende als vreesetijke gebeui tvnis. De Engelsche brik .Lymm Gry, kapt. J. Mardock met rogge ge laden van Galatz naar Rotterdam bestemd eergisteren namiddag hier binnengekomen kon niettegenstaande de krachtigste pogingenniet in de haven komen maar moest ter reede anke ren. Depositie v.an het schip was, ten gevolge van het vele drijfijszeer hagchelijk: men bragt eenen angstige» nacht door, maar het schip bleef digt. De morgen brak aan en ook de eb was bijna afgeloopen en Imt ougeiib.'ik gekomen dat er mogelijkh'-id zou bestaan om hot in de bftven te brengen, toen oen ontzettend ijs\e:d van boven kwam drijven en niettegenstaande de genome.» maa'regelen urn voorzorg cle ankerketting verbrak en een uat in het schip maakte. Met de ebbe dreef het schip mede zonk al dieper en dieper, kwam met eenen ont zettende» schok tegen het oostelijk havenhoofd der marine en verdween daar in 22 vaam water, met volle zeilen die bevroren waren en welke men daardoor niet had kunnen bergen, in de diepte. De gezagvoerder en de-equipage hebben zicli nog bij tijds met eene der booten kunnen redden en zijn behouden"hier aan wal gekomen. Te Eindhoven is als lid van do* tweede kamer der staten-generaal verkozen mr. Petrus van den Heuvel. Te Tilburg moet eene herstemming plaats hebben tusschen de lieer en mr. D. Mulder en mr. C. C. A. Beens. J!. zondag avond is er brand ontstaan te Amsterdam in een kelder op de Lauriergracht waarin twee kinderen zonder toezigt waren achtergelaten. Toen men zich met geweld den toegang tot de woning had verschaft bevond men dat het Leddegoed waarop deze kinderen lagen door dien zij met lucifers licht hadden willen ontsteken, in brand stond, en dat een hunner Dorothea van der Voorst, oud 6jaren reeds door brandwonden zoodanig was bedekt dat zij naar het gasthuis moest worden gebragt en kort na de opname is overleden. Men schrijft uit Haarlem van 10 dezer. Hier ter stede is dézer dagen eene vrouw van drielingen bevallen. Twee dezer kinderen zijn spoedig na de geboorte overledenhet derde is nog in leven. Men meldt uit 's Gravenhage van 20 dezer. Heden morgen zijn er weder ongeveer een lOOtal koebeesten door deze stad naar Scheve- ningen gedrevendie van daar per stoomboot naar Engeland zullen worden vervoerd. Naar men verneemt, is te Gorinchem uit Vianen een persoon gevankelijk binnengehragt die, in toorn ontstoken, omdat een schaatsen rijder hem voor het overloopen der plank eenige centen weigerde, dezen een bezem toewierp waarover de rijder struikelde, niet het ongeluk kig gevolg, dat rle laatste op de plaats des onheils onmiddelijk dood bleef. Dezer dagen overleed te Wijhe mevrouw Matjen Karei Bernardgeboren in den jare 1760. Deze vrouw, die dus de» ouderdom van 103 jaren bereikt had was vrij van ligchaams- ge.breken en mogt tot het laatste uur over hare volle geestvermogens beschikken terwijl zij gedurende eenige uren van den dag nog zonder bril zat te naaijen. Uit Roermond schrijft men 17 dezer. Wij vernemen dat de minister van oorlog besloten heelt het garnizoen te dezer stede in den loop van dit jaar aanzienlijk te vermeerderen en, zoo mogelijk een geheel regeinent kavalerie hier te leggen daartoe zijn reeds voorstellen aan het gemeentebestuur gedaan daar er dan nieuwe stallen en kazernen moeten gebouwd Worden. Het gemeentebestuur is zoo a's wij vernemen in allen gevalle genegen den grond daartoe af te staan. Men schrijft uit Texel van 15 dezer. Bij het groot aantal menschenlevens die door den heer T. Mets kapitein der stoomboot Texel conducteur en brievengaarder der brievenpostery alhier als schipper der reddingsbootenz ge red zijn is op heden weder één gevoegd. Met de brieven van het Nieuwediep naar Texel ver trekkende (eene verrigting die te weinig wordt geschat wijl zij in het wintersaizoen voor het belang van den handel en de particuliere cor- NATIONALE MI L IT IE. BtHtQEMF.KSTP.it en Wethouders der Ge- m een te Ziënhzee. Gelet op art. 26 der wet van den li) Augustus 1861 (Staatsblad no. 12) Brengen bij deze ter kennis an belangheb benden dat het register van de in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen benevens de daaruit opgemaakte alphabetische lijstvoor elk opde Secretarie ter lezing zullen nederleggen van den 22 January lot 30 January 1864. dat tegen register en lijstbinnen den tijd der nederlegging bezwaren kunnen worden inge- bragt bij den Commissaris des Konings in de provincie door middel van een door denoodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op onge zegeld papier onderteekend door hem die zé inbrengt; welk verzoekschrift zal moeten worden overgebragt bij den burgemeester tegen bewijs van. ontvang. Zierikzeeden 22 January 1864 Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMKRINS, Secretaris. Zï kitikzkk 19 Januarij. Gisteren avond werd alhier eene vergadering gehouden door de afdeeling der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid welke werd bijgewoond door 34 leden. Bij de opening hield de waarnemende Voorzitter de heer S. G. Nanta van. der Grijp eene treffende toespraak waarin v el verdiende hulde werd gebragt aan den onlangs overleden Voorzitter dezer af deelingden heer J. .11 Ochttn «n Johz.herinnerende hoe de oprig.ting dezer afdeeling op 24 Aug. 1857 en hare bloei en groot ledental aan zijnen volhardenden, ijver was dank te weten, hoe groot genot het hem.-ver schafte als hij zijne pogingen ten nutte dezer afdöelirig wel zag slagen hoe gaarne hij steeds bereid was, om elk die zijne kennis en raad inriep ten difnsle te staan en hunne onder nemingen te bevorderen hoe.hij «B hoofd eener industriële inrigting is werkzaam gew óóst en hoe hét van algemeene bekendheid was, wat hij gedaan heeft orn deze we] fe doen slagen. Spreker zal in geene bijzonderheden-treden be treffende al hetgeen wat de overledene heeft ge daan om industrie te bevorderen en de vergade ringen dezer afdeel ing belangrijk te maken; alleen wil hij nóg mededeelen dat hij met bijna stervende lippen tot hem spreker nog heeft ge sproken over datgene, wat hijzich voorgenomen had aan de aandacht der vergadering te onder werpen. Spreker eindigt met een opwekkend woord om wat zoo goed is begonnen met ijver voort te zetten en met de beste werischen voor de instandhouding en bloei dezer afdeeling. Onder de uitgebragte rapporten is een zeer be langrijk betrekkelijk de. mest van de firma Oudesluijs en Comp.

Zierikzeesche Courant | 1864 | | pagina 1