Jü.° 104. Woensdag 30 December. 1863- WOENSDAG EIHZATURDAG. Besturen eu A dministratiên Bi nuenlandsche Tijdingen Publicatie. Buitenlandsehe Tijdingen 'K/V ZIERUWCOlMNTi PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12l'2 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1—6 regels af 1 behalve hel zcgelregl. VERS C HIJNT. ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenliëndaags tevorenvoor 10 ure'smorg Zierikzee 25 December. Na eene hevige ziekte van weinige dagen is in de volle kracht des levens lieden overleden de W el Edel Geboren lieer D. Steinbuch, Directeur der Posterijen alhier. Als mensch, alsambtenaar en als vriend, is dit verlies voor aller, die hem kenden bijna onherstelbaar te noemen. Was de overledene fc' a tf i o bs Si* i?fl i K i t i «•- Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen be trekkelijk de Nationale Militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat het regis'er tot insohrij*ing van alle manuclijke inge zetenen welke op den 1 Jauuarïj a. s. hun 19de jaar zullen zijn ingetreden dal zijn diegenen welke in 18'(5 zijn geboren zal gereed liggen op de gemeente-secretarie van den lsten tot en met den 31 Januarij 1864, van des voormiddags lü lot des na middags i ure dat voor ingezeten Wordt gehouden- 1. hij; wiens vader ofis deftê overleden wiens moeder, of zijn* beide overleden, wiens voogd ingezetenis volgens de wet van den 2'S Jul ij IRöÓ (Staatsblad no, 44) 2. hij die geen oud-i'rs of voxlgd hebbendegedurende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den lsten Januarij van het.jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland vérhjijf:hield 3 hij van wiens -ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling behoorende toteenen staat waar de Nederlander niet aan de verpügte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der die.nstpligtighcid het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen (art. I der wet van li) Augustus 1861 (Stbl. do. 72); dat hij, die. eerst na het intreden van zijn 19de jaar doch vóór het volbrengen vau zijn 20sle ingezeten wordtverpligt is, -zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet); dat voor do iniHte niet wordt ingeschreven 1. de ih een vreemd rijk achtorgebleveu zoon van een inge zeten die geen Nederlander is 2. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten (art. 17 der wet) dat de inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeente, waarde vader, of is deze overleden de moeder, of, zijn beiden overleden de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwenaar in de ge meente waar hij woont; 3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd builen's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont 4. van den builen 's lands wonenden zoon van een Neder landerdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, iu de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art 16 der wet) dat elk die volgens art. j 5 behoort te worden ingeschreven verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse eu binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat bij diens ongesteldheidafwezigheid of ont stentenis zijn vader, of i9deze overleden, zijne moederof., zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aan gifte verpligt is (art. 18 der wet.) Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op huu rustende verpligting te voldoen en wordt hun tén overvloede ouder de aandachtgebragt dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van ƒ25 tot 100 wordt gestraft de overtreding van art IS en dat bij elke veroordeeling tot boete tevens door den regter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot betaling is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voor wenden zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de tweedemaal worden aangeplakt, waar zulks binneu deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierilczee, den 23 December 1863. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, li. O. CAU Burgemeester. J. P. N. ERV1ERINS, Secretaris. slechts een korten tijdeen tweetal jaren alhier woonachtig, dien korten tijd was toch lang genoeg, om zijn vroegtijdig afsterven diep te betreuren- eh zijn nagedachtenis hij ons lang in dankbaar aandenken te doen blijven. Zijn wel edel, bedroefde weduwe en verdere familiebetrekkin jen bidden wij van ganscher harte trcost en sterkte toe. Zierikzee, 2cS December. Benoemd tot schoolopziener in deze provincie, in het tweede schooldistrict, dr. P. .1 Andreae alhiereii in het vierde schooldistrict, mr. J II. de Laat de Kanter, te Goes O UWE rk K uk 27 December. lieden avond heeft hier in het kerkgebouw een eigenaardig kinderfeest plaats gehad Een smaakvol ver sierde en doelmatig verlichte kersboom was aldaar opgerigt rondom den stam lagen de prijzen verspreid welke door vele belangstel lenden l-ijeengeb» agt en bestemd waren om aan al de schoolkinderen der hoogste en middelste klasse te worden uitgedeeld. De prijsuitdeeling werd voorafgegaan afgewisseld besloten met toepasselijk gezang der kinderen en van het zanggezelschap alhier. Ten slotte werd het Evang. gez 117 door al de aanwezigen aange heven. Een en ander heeft naar wij hopen eené aangename herinnering bij ouden en jon gen achtergelaten en medegewerkt om het doei te hereiken waartoe het feest was ingesteld liet opwekken en bevorderen van eenen dege lijk en zin voor al wat liefelijk is en welluidt bij het jeugdige en opkomende geslacht. De opbrengst 4 25 ct. per persoon is geweest 40-en komt geheel en al ten bate van het Diaconie-, en van het Burgerlijk Armbestuur. Eene tijdens de feestviering gehou leu collecte voor de ongelukkige weduwen en weezen te Aruemuiden heeft ruim 8 opgebragt. Het prov. kei kbestuur van Zeeland heeft aan den heer J J. van Toorenenbergen pred. bij de Ned. Her.v. gemeente te Vlissingen op zijn verzoek wegens zijne benoeming tot direc tor van de U trechtsche Zendings- vereeniging het eervol emeritaat verleend ingaande 1 Feb. 1864. Men schrijft uit Bergen-op-Zoom dat dezer dagen eenige visschers in de Schelde tegenover den Caterspolderde overblijfselen vonden van den bouw eens kloosters, hetwelk volgens deskun digen het klooster van Km mans moet zijn ge weest, 't welk vóór den St.-Elisabeths vloed op die plek zich verhief. Bij het indijken van genoemden bij het naburige Woensdrecht gele gen polders, stiet men ten vorigen jare ook op de muren van een groot vierkant gebouwdat waarschijnlijk eene tot. genoemd klooster be hoorende kerk is geweest Aan het Utrechtsch Dagblad ontleenen wij het volgende De groote schade die de laatste twee zware stormen van 30 October3 en 4 December aangerigt held en en de ongegronde voorspel lingen. (Arij zeggen daarmede niet dat het niet meer stormen zal dat is in December zoo onwaarschijnlijk niet maar dat men eenig- zins lang vooruit geen grond tot de voorspelling heeft.) Die de dagbladen omtrent de te ver wachten stormen in November en ook voor het vervolg van deze maand hebben medegedeeld, zullen ligt den een en ander hebben doen vragen: in hoeverre zijnde stormen in Nederland aange kondigd? De uitgebreidste berigten ontvangt men uit Parijs, de naauwkeurigste in Nederland. De uitgebreidheid van het terrein waar Leverrier zijne berigten ontvangt maakt het mogelijk dat te Parijs iets vroeger de storm vermoed wordt dan hiermaar hij komt ook veelal van Parijs en behoort daarom aldaar, vroeger bekend te zijn. In onze havens zijn zij aangekondigd door de groote verschillen van de barometers-afwijkingen der zuidelijke plaat sen bo\en de noordelijke en door groote veran deringen dier verschillen. Na den 6 November zijn de verschillen klein of gunstig gebleven tot den I December en van al de voor November voorspelde stormen is na den 6den dan.ook in ou3 land niets te bemerken geweest. Kr was minder wind dan gewoonlijk. Den 2 December had men G 7 1 V. en wel gunstig maar toch groot verschil en gepaard met snelle daling van den baronieter. Men had dtis reden, op zijne hoede te zijn en tijdingen te wisselen of het verschil ook veranderde. Des avonds viel reeds een vrij sterke Z. O. wind in en toen nu des morgens van den 3dcn het vertchil was M 5. 6V", zes strepen bijna tusschen zoo nabij gelegen plaatsen als Maastricht en Vlissingen kon men wel metzekerh' id den storm verwachten die des avondn en den volgenden nacht woedde-. Verder waren de verschillen weder gering tot d«*n Ssten en ook den 12den Den Oden schijnt tie wind zich niet tot storm te hebben verheven maar den I2den 13den en 14den zijn blijkens dit blad nog weder verscheidene schepen op de Friesche kust vergaan. Den 17den des mor gens was er ook een zeer onstuimig verschil waaromtrent men echter ui den middag toen de Helder wed-r 3 streep boven Vlissingen kwam, weder gerustgesteld werd. Aan liet einde der maand komen de berigten in of de wind den 17den nog sterk is geworden. Bijna in alle zeeplaatsen van ons vaderland begint men den wi nsch te uiten dat op deze aankondi gingen' publiek»1, overal zigtbare seiner, gehe- schen.wordenen de ministers van binnenland- sche zaken en marine zijn dan ook tot mede werking zeer genegen. B. B In de vorige week bad te Arnhem een treurig ongeluk plaats. De kleederen van den heer M. vatten vlam, hetgeen hij welligt ten gevolge van slaap eerst bemerkte toen de vlam zijn ligehaam raakte Op het geruchtdat hij toen maakte, verschrikte zijne nog jeugdige echtgenoot? zoo zeer, dat zij van de trappen en in zwijm viel. De heer M.hierdoor nog meer ontsteld vergat voor een oogenblik zijn eigen gevaar zoodat de vlam eerst gebluscht was toen hem de rug verschroeid was. De lieer M. is jl. dings dag na smartelijk lijden overleden. Dejongste stormen hebben aan de visscher- vloot van Ostende zware verliezen toegebragt. Tien visschers vaartuigen zijn verongeluktvijf daarvan zijn met man en muis vergaan30 visschers hebben daarbij het leven verloren en laten een twintigtal weduwen en 44 kinderen na. - Men schrijft uit Deventer van 26 dezer. In weerwil van den grooten aanvoer van Aïlieri- kaansch spek is de handT in vette varkens in deze s'reken niettegenstaande liet ver gevorderde saizoen nog zeer levendig. Vele landbouwers die evenwel voor eenige weken hunne waar, voor de toen te bedingen prijzen niet wilden van de hand zetten met de hoop op eene hoogere markt, zijn thans zeer teleurgesteld, dewijl de prijzen in de laatste dagen buitengewoon zijn gedaald zoodat men nu slechts 34 a 36 cents per pond besteedt. Te Krommenie is een vreemd geval van slaapziekte onlangs voorgekomen. Een onge trouwde vrouw uit den geringen burgerstand ruim dertig jaar oud, verviel na een periode van groote zenuw-overspanning en opgewon denheid in een toestand van bewusteloosheid die een kleine drie weken aanhield en gedurende welke alle funkties stil stonden. Een flaauw kloppen der polsen, een naauw merkbare bewe ging bij het slapen duidde alleen aan dat het leven niet weg was. Volkomen uitgeput is ze eindelijk uit haar slaap, waar niets haar uit had kunnen wekken, vau zelf weer ontwaakt. Men| spreekt natuurlijk vau bedrog. Intusschen geneesheerendie baar waargenomen hebben schijnen de zaak voor volkomen ernstig te houden. Men leest in de Rotterdamsche Stads-| Courant het volgende: Naar men uit een goede bron verneemt! zou den 6 dezer tusschen Oostenrijk en Rusland! een of- en defensief verbond zijn gesloten. Voor-I waar eene zeer belangrijke tijdingte belangrijk! dan dat wij ons niet gedrongen zouden zien oml haar hier onder alle reserven mede te deelen.1 Aan eene particuliere correspondentie uitl Brussel, dd. 18 dezer, ontleent men liet vol gende j Men verneemt dat de lieer Deschamps minister van staat, een der voornaamste leden van de clericale partij en eenige Antwerpsche afgevaardigden de/.er dagen bij den minister van oorlog baron de Chazalzijn geweest om hem te vragen of hij niet zou willen voldoen aan den wensch der Antwerpenaren om namelijk aan j te nemen het plan van 1859 voor de Antwerpsche vestingwerken volgens welk plan het getran cheerd kamp zou worden doorgetrokken tot aan den anderen oever der Schelde eji dat daardoor de zuider- en de noorder-citadèllen overbodig zou maken. De minister antwoordde, dat dit plan inderdaad bestond dat het niet slecht was maar dataangezien het tegenwoordig aange nomen plan voldoende is ter verzekering van de veiligheid des lands en van die der stad Antwer pen hij er nooit toe zou overgaan om één I penning aan te vragen tot het maken der ver- langde veranderingen. Als de stad Antwerpen al de kosten dezer veranderingnamelijk 15 millioen betalen wilde, dan zou de minister er zich niet tegen verzetten. Het schijnt dat de Antwerpsche afgevaar digden in stilte gehoopt hadden door hun stap. tweedragt te zaaij' n tusschen de verschillende leden van het kabinet. De stormachtige debatten over de Antwerpsche kwestie in de Belgische kamer van afgevaardig den zijn geëindigd. De heerenDolez, de Brouc- kere en Orts hebben de navolgende motie voor- gesteld: „De kamer van oordeel dat dewetge- i vende magt definitief gearresteerd heeft de maat regelen welke zij noodig geacht lieeft voor het belang der nationale verdediging terwijl gelijk- I tijdig belangrijke opofferingen zijn gedaan om de wenschen van de stad Antwerpen te verweze- lijkenmet liet oog op hare uitbreiding en hare zekerheid; „van oordeel dat eene wijziging van het defensiestelsel, in 1859 goedgekeurd, nieuwe lasten voor het rijk zou opleveren „gaat over tot de orde van den dag." DU1TSCHLAND. Uit Hamburg schrijft men van 25 Dec. Algemeen wordt verteld dat de Oostenrijksche generaal door zijne regering is teruggeroepen. De telegrafische gemeenschap met Holstein en het Noorden is afgebroken. Te Altona was gis teren avond eene algemeene illuminatie. Groote volkslioopen trekken door de straten onder het zingen van het Sleeswijk-HoIsteinsche volkslied. Particuliere berigten uit Kopenhagen melden, dat de koning bij herhaling de intrekking der November-constitutie verlangd heeft, en dien tengevolge de heer Hallals minister-president is afgetreden. Door Zweden is de raad gegeven tot genoemde intrekking over te gaan. Men ver wacht een nieuw kabinetwaarin de heeren von Scheel-Plessen Reventlow-Criminil en Moltke zullen zitting hebben. De koning heeft gisteren

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1