W.° 99. Zaturdag 12 December. 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. "1 ij ;en en-> nC| beiden ionden. 02", ?«-v« C73*', 100'/, 100V6 77'/, 37'/, Si 88 V9 72'-, 72'/. 19;"/, 158 V, 30 181 ,03', t 458 *0£„ 46 W', (93 1000. gt heden tV 9.20 Zeeuws euwa. 10 f 5.50 tot ƒ4 ft,75 tot ïaarsch lli.DEN- vorige emming prijzen ko opera. Her hooge rn. 7, 7. 8,30 aart der Ideiburg >t rydeu 1% rdagien n. 45 m. n Veen en naar aart van Vos. PRIJS DER ADV ERTENT1EN. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van l6 regels a f 1 behalve het zegelregl. VERSCHIJNT. AB O NN E M E NTS-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlenliën daags tevoren, voor 0 ure'smorg IILiuieulandsche Tijdingen "Wij vernemen dat in dc algemeene vergadering van iuge- ianden van de polders Schouwen Burgh en Westland op den 19 November jl. alhier gehouden eene commissie is benoemd om de vergadering te pracadviseren omtrent de gedane schatting der landen in die polders en de toepassing daarvan op de bepaling van het dijkgeschot en dal in de vergadering van den 3 December 11. door deze commissie een uitvoerig verslag is uilgebragtwaarvan de hoofdzakelijke inhoud deze is De schatting op zich zelve had tot ge^ne bedenkingen aan» leiding gegeven. Anders wal het met de toepassing der schatting op de be paling van het dijkgeschotdie door de commissie zeer oubillijk werd geacht. Zij wees (laaibij: top het tijdvak dat lot grondslag der schatting vjas aan genomen cn 2. op den buiten gewonen toestand van den polder Schouwen. Door tot grondslag aan te nemen de gemiddelde pacht waarde of opbrengst der landerijen in het tienjarig tijdvak van lboO lot 1859, zou men de grondeigenaren onregtmatig bezwaren. Is toch dat tijdvak in het algemeen reeds slecht gekozen om de normale opbrengst der landerijen ic leeren kennen daar de hooge prijzen der meeste landbouwproducten en de aanwending van bijzondere kapitalen tot verbetering der lan den waartoe de landbouwers door de meerdere welvaart meer dan vroeger in staat waren de pachtswnarde in die jaren buitengewoon hn/lden doen stijgen in het bijzonder geldt dit van den polder Schouwen. De waarde der landerijen in Schouwen was in de vijftig jaren na de invoering van hel polderrrglement van 181! en bepaaldelijk van 1817 tot 1830, zoodanig verminderd, dat sommige gronden waarvoor men de lasten niet meer kon opbrengen geheel werden verlaten cn aan deu polder vervielen, en anderen om niet werden overgedrageuterwijl kleiue hoeven (of stolpen) met weiland en in begrip van gebouwen voor 60 en minder per. bunder werden verkocht, greote holsteden ter naauwernood voor 125. Deze vermindering in waarde was een gevolg zoowel van de zware poiderlasten geheven overeenkomstig het Fransebe polderreglementals wel voornamelijk van den slechten toe stand der suatie-middelen van den polder, grootendeels ont staan door het stelsel tot 1845 bij 's rijks waterstaat ge volgdom uitsluitend de middelen aan te wenden voor het onderhoud der dijken en de verdediging van den buitenoever. Is die toestand sedert 1845 veranderd door de verbeterde afwatering van den polder en de geregelde stelselmatig in gevoerde bedelving en is de tegenwoordige waarde van den polder Schouwen in vergelijking van vroeger aanzienlijk ver meerderd die vermeerdering kwam niet tot stand zonder groolc offers van ingelanden die boven het dijkgeschot van f 13,60 voor el keu bunder dijkersland nog 50 cent als bui tengewoon geschot betaalden (waarvan de betaling nog voort duurt tot 1378) -, gezwegen nog vati de buitengewone kosten die ieder uit eigen middelen had aangewend tot verbetering van grondendie vroeger van weinig of geenè waarde nu vruchtgevende landen zijn geworden. De oubillijkheid om deze vermeerdering van pachtswaarde op zulk eene wijze verkregen als normale opbrengst aan te nemen voor de bepaling van het dijkgeschot, springt ieder in het oog In de tweede plaats geeft de buitengewone toestand van den polder Schouwen nog aanleiding tot de volgende opmerkingen: 1. Onder de nu geschatte gronden zijn velen die in 1850 nog weinig of geene vruchten opleverden en slechts na verloop van eenige jaren min of meer vruchtdragend zijn geworden. Bij gebreke van de noodige gegevens, hebben zij, die met de 3chatting belast waren onmogelijk knnnen beoordeelen in welken toestand die perceelen die eene niet onbelangrijke oppervlakte in den polder beslaan zich voor 13 jaren bevonden. 2. De processen-verbaal van schatting vergeleken met bet kohier van het dijkgeschot geven eene meerdere oppervlakte aan van 1218 B. 64 II. 25 E. De reden van dit verschil is deze De schatting heeft plaats gehad, zoowel van de dijkers- landen als van de polder gronden en de vrij - en vroonlanden. De poldergronden of eigendommen van den polderwaarvan de baten in hun geheel in de polderkas komen en als eigeu inkomsten van den polder in de eerste plaats strekken om de uitgaven van den polder te bestrijden en dus nooit bij de berekening van het dijkgeschot in aanmerking kunnen komen, zijn gezamenlijk: 615 B 16 3. 81 E geschat op eene opbrengst van ƒ2745,35. De vrijlanden gronden die van alle poiderlasten zijn vrij gesteld en steeds als zoodanig zijn erkend en aangenomen bedragen 569 B. 88 It 43 E. geschat op eene opbrengst van 15748,625. De vroonlandengronden die slechts een gedeelte van het geschot betaien tor grootte vau 185 B. 38 It. 60 El geschat op eene opbrengst vanƒ3786,98 Het verdient opmerking dat naar den regel tot dus ver ge volgd, om de dijkerslanden niet naar Hunne opbrengstwaarde, doch bundersgelijke tc belasten van ongevec GOO bunders geschat op eene opbrengst van 22, ƒ15, ƒ12 ën f 5,7j5 per bunder, het volle dijkgeschot zou moeien worden geheven terwijl bij eene toepassing van het dijkgeschot in evenredigheid der geschatte opbrengstwaarde die perceelen welke in de eerste soorten zijn gebragt en als gronden van betere hoedanigheid kunnen worden aangenomen en ook tegen hoogere prijzen zijn gekocht belast zouden worden niet alleen met het hoogcr dijkgeschot van het dijkersland te heffen maar ook met het bedrag waarvoor de gronden in mindere soorten geplaatst zouden worden outlastwat niet anders zou zijff, dan den tenen eigenaar ten koste van den anderen bevoordeelen. 3. Een aantal perceelen thans met dijkgeschot bezwaard en geschat vooral in de 2de, 3de en 4de soort zijn in het genot van remission van dijkgeschot tot een gezamenlijk bedrag van ƒ4732,36 die door alle tijden heen zonder eenig voorbehoud erkend. MeD mag daarbij niet voorbijzien dc buitengewone offers die i ngelanden reeds brengen door het betalen van 50 ct. per bun der voor de verbeterde afwatering in het geheel jaarlijks bedra gende f 3597,02 en het buitengewoon geschot van 22 '/2 ct. dat te beginnen met 1865 zal worden opgebragt voor de verbetering vau wegen jaarlijks bedragende f 1618,66 alzoo te zamen f 5215,68 en dat in de jaren I860, 1861 1862 en 1863 de gewone uit gaven van den polder zonder inbegrip van de verschillende uitgaven voor zaken die den eigenlijken polder Schouwen niet aangaau en aan de polderdirei-tie slechts in beheer zijn gegeven, en van de uitgaven van builengewouen aard zonals voor de stormschaden in December 1862 en Jamiarij s863 cn de voorziening in dijkvallen gemiddeld bedragen f 100*241,333 terwijl de uit eigen boezem van den polder voortspruitende inkomsten of balen zijnde 1. het bedrag der eigen inkomsten van den polder of de jaarlijksche opbrengst der polder-eigendommen over 1863 ruim f 5000,— en 2. het gewoon dijkgeschotmet uitzonde ring.van de 50 et. per bunder voor de.verbeterde afwatering, 950"'.40 te zamen bedragen 100071 ;0 ziiodat dc gewone uitgaven van den polder.geheel zijn bestreden door hetgeen uit eigen boezem van den polder werd opgebrugt. Ten slotte wordt wel erkend, dat in de drie laatste jaren aanzienlijke offers zijn- gebragt voor de verdediging van den ondorzeesclieri oever die ook iade volgende jaren meer of min der uoodig;zullen zijn doch daar tegenover wordt gesteld het feit dat ook in vele jaren aan 18(5') voorafgaande geene bij zondere uitgaven voor die zaak waren gedaan. Zli/ïilKZÉË 9 December. De gedenkdag van de bevrijding van Zierikzee van de Eransche overheerseliing op 8 December 1813 is alhier feestelijk herdacht. Van de openbare gebou wen en uit de meeste woningen der ingezetenen wapperde de nationale driekleur en de oranje wimpel. Het carillon kondigde reeds des mor gens tpn 8 ure aandat het een blijde feestdag was en werd dien dag bij herhaling bespeeld Bovenal feestelijk was do vergadering van de alhier gevestigde afdeeüng der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen waarin jhr J. L de Jonge als feestredenaar optrad en bijdragen werden geleverd door de heerenMulock Houwer en van der Grijp. Een en ander werd vooraf gegaan afgewisseld en besloten door eenige toepasselijke liederendie werden gezongen door de leerlingen der zangschool van de heeren Kavreman en Rensen welke zang door een strijkquartet werd begeleid. Toen de laatste spreker eindigde met liet gebed „Bewaar o God.' bescherm de vorsthieven gemelde jeugdige zangers en zangeressen bet volkslied aanwaarbij de vergaderingopstond en waarmede zij instemde, hetgeen de feestvreugde niet weinig verhoogde. Daarna werd nog door gemelde leerlingen een toepasselijk lied gezongen. Bij allen die deze feestviering bijwoonden, zal zij gewis aange name indrukken achterlaten en lange in dank baar aandenken blijven. Bij den lioogen raad der Nederlanden, kamer van strafzaken, is behandeld de zaak van L. J. C.oud 39 jaren, binnenvader in het burgerweeshuis te 2 reqnirant van cassatie tegen een arrest van het provinciaal geregtshof in Zeelandwaarbij hijmet vrijspraak van eenige, en ontslag van regtsvervolging ter zake van andere te last gelegde feitenis schuldig verklaard aan zeven gewelddadige aanrandingen oo de eerbaarheid van jonge dochters, die onder zijn opzigt en aan zijn gezag onderworpen waren, allen beneden den leeftijd van 21 jarenen voorts aan het toebrengen van slagen, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken is ontstaan en te dier zuke is veroordeeld tot eene tucht huisstraf van zeven jaren, f 8 boete en in de kosten. Mr. D. van Eek heeft voor de requi- rant de middelen van cassatie voorgesteld en ontwikkeld. Het nemen van conclussie door het openbaar ministerie in deze zaak is bepaald op 15 dezer. Men schrijft uit Middelburg van 6 dezer. Gisteren avond hebben twaalf adelborsten der marine uit Vlissingen, met stokken gewapend, waarvan eenige niet koperen haken voorzien waren alhier ernstige baldadigheden gepleegd en onderscheidene personen gewond, waaronder sommige politiebeambten. Acht zijn dadelijk verhoord' De zaak wordt verder onderzocht. Men verneemt dat uit 's Gravenhage van den minister van marine het bevel is ontvangen dat, de adelborsten tegen win door de policie alhier proces-verbaal is opgemaakt ten gevolge hunner baldadigheden op zaturdag avond 11. door Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, bij zijn vertrek naar de Middellandsche zee, te Vlissingen zullen moeten worden achtergelaten. Idet Zeeuvvsch Genootschap der Weten schappen heeft in eene buitengewone vergade ring het besluit genomen zich tot l. M. den koning te wenden met een adres waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken van de afschaffing der doodstraf. Wij vernemen dat de garnizoens verwis selingen die met Mei e. k. moeten plaats hebben thans definitief vastgesteld en voor het 2de rege- ment infanterie aldus geregeld zijn: De stuf en het 1ste bataillon van Vlissingen naar Maastricht; bet 2de bataillon van Vlissin gen naar Venlo; het 3de bataillon van Neuzen naar..Maastricht;.het 4de bataillon van Veere, Breskens Sluis en M d lelburg naar Maastricht. Het depot van Middelburg naar Maastricht. Be te Veere verecnigde tirailjeur-compagniën van gemeld regement volgen de bestemming hunner bataillonshet 6de regement zou van Noord-Braband naar Zeeland komen. Uit Vlissingen meldt men van 5 dezer. De N'ederlandscbe loodskotter no. 3 schipper G. Ketting, is gisteren alhier binnengekomen na zeer zwaar weder te hebben doorgestaan en met gekwetste equipage. Bijleggende buiten Westkappe! onder stormzeil met opgehaalden hals en gestreken piek kwam er eene zware zee aanrollen, die aan bakbootd over kwam en tn het zeil liep De kotter werd daardoor overzij geworpen met de zalings te water en bleef alzoo geruimen tijd liggen. Ten gevolge daarvan ver schoof de ballast en vlogen de kolenkiste in lij de zeeloods Streefkerk die daar tusschen geraakte brak het eene been en kneusde het andere zwaar, de matroos Meuldqk kreeg een ketel kokend water van liet kombuis over het ligchaatnwaardoor hij jammerlijk gebrand werd een derde sloeg over boord doch greep gelukkig een touw, waaraan hij hei. behoud van zijn leven te danken heeftterwijl de andere manschappen allen meer of mindere kwetsuren ontvingen. Men mag liet gelukkig rekenen dat de kotter onder die omstandigheden behouden binnen gekomen is." Bij de regering bestaat het voornemen om in het volgende jaar verandering te brengen in de wijze waarop de koffij voor rekening van het gouvernement in Nederland wordt geveild. In stede van twee, zullen negen of tein veilingen 's jaars worden gehoudenen zal een einde worden gemaakt aan de combinatie der mon sters, terwijl opbiedingen bij '/t cent pei- lralf kilo zullen worden aangeiiomen. De heer A. V. Teding van Berkhout vestigt in de Haarlemsche courant de aandacht op het met man en muis vergaan van een kof of barkschipop ongeveer 300 ellen bezuiden Zandvoort. Hij zet uiteen dat de manschappen die met de reddingsboot in zee gestoken waren, blijken gaven van volslagen gemis aan kennis in het roeijen en sturen, en dat zij in zee bleven niettegenstaande geseind werd om dadelijk terug te komen. Toen de reddingsboot in zee zou gaan bevonden zich daar mannen die in het roeijen geoefend warenaan welke zij echter door den opzigter niet werd gegeven. Het ge volg daarvan was dat van schip of menschen weldra niets meer te zien was. De verontwaar diging der toeschouwers was niet minder groot over de flaauwe houding van so mmigendie daar vooral ijverig en krachtig hadden moeten zijndan over de verkeerde maatregelen die bij de poging tot redding genomen zijn. Men schrijft uit Scheveningon van 7 dezer. De pink Neêrlands Koning stuurman VVillem Korving, welke men vreesde dat ook veronge lukt zou zijn, is gisteren namiddag alhier aangezet. Door de bemanning van een der in den ochtend van 5 dezer te hcheveningen aangezette pinken wordt eene bijzonderheid medegedeeld, welke schier een wonder zou kunnen genoemd worden. Twea mannen, nam'lijk door eene zware stortzee over boord geslagen werden bij den teruggang van den golfslag weder onge deerd op het scheepje neergezet. Naar men verneemt zijn door den laatsten storm en de daardoor veroorzaakte overstroo- ming van den Zuiderzeedijk de gemeenten DoornspijkOldebroek en Elburg voor het grootste deel onder water gezet. Deze ramp is te drukkender, daar zij zich in een tijdsver loop van één jaar drie malen herhaalt. De wintervoorraad van levensbehoeften en vee voeder is verloren althans door het zeewater onbruikbaar. Groot is dan ook weder de ellende van de bewoners dier streek en met angst en zorg wordt de winter tegemoet gegaan. Behalve de vele gevlugten welke Lij particulieren zijn opgenomen worden ruim 250 personen en eene menigte vee in kerk en school verpleegd. De commissaris des konings heeft zich verge zeld van den hoofd-ingenieurnaar de plaatsen des onheils begeven en zijn dc collegieu van burgemeester en wet houders der voormelde gemeenten benoemd tot comrnissien voor onder steuning der noodlijdenden. De spoorweg nabij Hattem is voor ongeveer 400 ellen weggeslagen. Twee a drie wagens, welke zich op de rails be vonden zijn gedeeltelijk weggezakt. De dienst Utrecht en Elburg is echter geregeld geconti- i.. eerd en lieden weder tot Hattem hersteld. Men meldt uit Ilarlingen van G dezer. Ten gevolge van den storm heerscht groote bedrijvigheid aan depanneiifabrieken. Pannen die ditigsdag nog f 25 de 1000 kostten zijn gestegen tot /60, en de groote Groninger tot f 90 de 1000. Het schip Wilhelmsburgkapt. Kross van Hamburg, met 300 passagiers, naar Moreton- Baaiis, op Terschelling verongelukt, en van de opvarende slechts 17 personen gered. Men schrijft uit Hoorn van 5 dezer. In den vroegen morgen van heden is eene vrouw van cirka 80 jaar, die in den laatsten tijd kindsch was, in een onbewaakt oogenblik de deur harer woning uitgeloopen. Nadat men eonigen tijd te vergeefs had gezocht, vond men haar in zee aan de glooijing van den dijk, juist tegenover hare woning. Ofschoon onmiddelijk genees kundige hulp was ingeroepen, mogt het niet .gelukken haar in het leven terug te roepen. Zeker koopman te Zwolle, met name I. de L.kwam vrijdag ochtend met zijne kar aan de overzijde van het Katerveer. Daar uien hem niet over de rivier durfde zettenbesloot hij terug te keeren en over Kampen huiswaarts te gaan. Op den weg naar Kampen werd hij te;. "i ngel I He; lui Jofl ii if Jpnkl - vei» daal -en« den \9°o| voll ceiS I ten N eu-H edeiB i eenl zlcln suil len chel iet nicH nel da }neB eeijH o est I der 1 |jne I oed I eten I one I en j vaar »ov. J >r I :jft M t- 1 a-.i >lk|

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1