V De 8 December 1863. 1868 va vzee N.° 98. Woensdag 9 December. WOENSDAG EfHZATURDAS. Besturen en A dministratièn AANBESTEDING. Bekendmaking. Kennisgeving. Birmenlandsche Tijdingen I 'M"l i j 1863. Fondse. C. Axer. ler Have. Ibregt. ™9/,„ IOOV, .00 /ISO'/, 56»/,. 29'/, t 79^8 61» i„ t •*6» '•C'/l0 5,75 9,00 7,00 0.00 7,00 0,00 0,00 0,00 0,00 norg. 6, 0. 7, ZIERIKZEESIIEHMM PRIJS DER ADV ERTENT1EN. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels a f 1 behalve hel zegelregl. VERS C HIJ NT. ABONNEMENT S-P BIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenliën daags tevoren, voor 10 ure* smorg N Ministerie van Justitie. PROVINCIE ZEELAND. Op Dingsdag den 22 December 1868des middags ten 12 ure zalonder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11de district van den Waterstaatop het Raad huis te Goes.worden aanbesteed a. het voltooijen zoo in- als uitwendig der ge bouwen van het huis van Arrest en Bewaring te Goes. De scheidingmuren en de cellulaire wandelplaatsen met hunne funderingen als mede al hetgeen verder op en onder het ter rein binnen den omringmuur moet worden daavgesteld te zamen uitmakende het~5de perceel \an den bouw en h. het leveren en aanbrengen van de toestellen, en hetgeen daarbij behoort met de noodige pijpen voor de verwarming door heet water van het bovengenoemde huis. De besteding zal geschieden bij enkele inschrij ving voor elk der beide werken afzonderlijk. De Bestekken zullen ter lezing liggen aan het locaal van het Ministerie van .Justitie aan dat van het Provinciaal Bestuur van rLeeland op het Raadhuis te Goes en verderop alle plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Water staatswerken in gemelde provincie ter lezing ge legd worden Op vrijdag en zaturdag vóór de besteding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan en nadere informatien zijn te bekomen aan het bureau van den Hoofd-Ingenieur van den Water staat jlir ORTT te Middelburgen bij den Ingenieur BLECKMANN te Goes. Middelburgden 3 December 1863. De Commissaris des Konings in de provincie Tieeland II. W. van LIJNDEN. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat heeren Commissarissen over de Armenschool in deze gemeente, eene zitting zullen houden in het Hervormd Diaconie Armen-Gesticht alhier, op Zaturdag den 12 dezer maanddes avondeten 7V, ure, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die schoolen worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenscnen geplaatst te zien, opge roepen om zich daartoe aan te melden, aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 7 December 1863. De Burgemeester B. C. CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen: dat er op Donderdag den 10 dezer maand, das namiddags ten 6 ure op het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van tien Gemeente-Raad zal gehouden worden Zierikzee, den 7 December 1863. B. C. CAU. DIAKENEN der HERVORMDE Ge meente te Zierikzeemaken dankbare melding van eene ingekomene Gift groot f tOO gecollecteerd in de godsdienstoefening van zondag avond 6 December jl. Zierikzee 8 December 1863. J. P. N. ERMERINS Voorzitter. A. BUIJZE Mz Secretaris. Met dankbare blijdschap hebben we reeds als Nederlanders op 17 Novemberjl. feestgevierd ter eere van het halve eeuwgetijde onzer nati onale onafhankelijkheid. Niet alleen die dag maar al de dagen sedert verloopen waren voor het vaderlandsch hart blijde herin nerings- dagen. De dag van heden is dit voor de inge zetenen van Zierikzee in bijzondere mate daar in den nacht op den 8 December de Franschen in allerijl de stad verlieten ën omstreeks 2 ure na middernacht de Engelschen in naam van den piins van Oranje, bezit van de stad namen. Plet berigt der gebeurtenissen alhier op de dagen van 3 tot 8 December 1813 waarvan bij de uitgevers dezer een tweede druk versche nen is, en de kronijk van den heer Groenijck geven een uitvoerig verslag op hoedanige wijze dit plaats had en wat daaraan voorafging en volgde. Wij achten het daarom onnoodig dit hier te herhalen maar er geheel van te zwijgen kunnen wij ook niet; ons is het eene behoefte hulde te brengen aan de nagedachtenis dier edele mannen die toen de stad bestuurden en aan wie ^ierikzee onbeschrijfelijk veel isverpligt. Wij denken hier aan den hoogvereerden man (jlir. mi'. W. A de Jonge) wiens vrijheid toen zoo zeer is bedreigd geweestwien op den 6 December 1813 een schriftelijke order over handigd werd om zich binnen 6 uren naar Rijssel te begevendie toen zoovele bewijzen van de achting en liefde der burgerij heeft ontvangen en 2 dagen later bij den gunstigen ommekeer als burgemeester der stad werd geproclameerd van hem geldt in vollen nadruk het woord „De nagedachtenis des regtvaardigen zal in zegening zijn." Zijn vriendelijk beeld staat allen die den waardigen man hebben gekend nog levendig voor den geest en in de harten van Zierikzee's ingezetenen leeft hij en zal hij leven lang nadat hij gestorven is. Niet minder aanspraak op onze dankbare hulde heeft de toenmalige maire dezer stad de heer mr. T. A. van Adrichem die met zooveel wijsheidvastberadenheid en onvermoeiden ijver, in die dagen van spanningzijn hoogst moeijelijken post bekleedde. Daarin deelen ook de achtbare mannen, die met hem liet stads bestuur uitmaakten en van wie slechts één nog het voorregt genietdit halve eeuwfeest te vieren onze geachte oud-burgemeester de heer M. C. de Crane voor wien inzonderheid deze dagen van feestelijke herinnering, hoogst belang rijk zijn gelijk zij dit zijn voor al de ouden van dagen die niet alleen bij overlevering maar bij eigen ervaring weten wat hier in 1813 is geschied. Oudste ingezetenen van Zierikzee wij wenschen u geluk met dit herinneringsfeest 1 Ook' u ter eere wapperen thans de vlaggen. Zulk een eerebetoon is uw leeftijd wel waard Er moet veel in uwe harten omgaan dat ge niet weet uit te spreken als ge denkt aan de dagen van 1813 en aan hen die toen leefden met u als ge nu rondom u ziet en uw oog maar zeer enkelen meer ontmoetterwijl al de overigen u reeds zijn vooruitgereisd naar beter Vaderland. O, dit gouden feest zij u aan den avond uws levens eene flikkerende ster, die uw levenspad opvrolijkt en verheldert; 't zij u een bron, waaraan een tal van herinneringen aan genoten voorregten en zegeningen voor u ontwellen f i Maar ook voor ons jongeren van jaren is het een heugelijke gedenkdag op heden. Wij pluk ken thans ile schoone vruchten van hetgeen voor 50 jaren heeft plaats gegrepen. Al konden wij vóór 50 jaren niet jubelen Oranje boven, onze verbeelding voert thans ons vijftig jaren terug. VVij plaatsen ons in het nachtelijk uur onder de volksmenigte, om de bekendmaking uit den mond van den maire den heer T. A. van Adrichem te hooren dat de stad aan Oranje was overgegaan en jhr. mr. YV. A. de Jonge aan liet hoofd van het stads bestuur was geplaatst, en wij begroeten die blijmare met een Hoezeel Oranje Boven! Oranje Boven! ja, nu nog te luider, nu 50 jaren het hebben geleerd dat Gods zegen heeft ge rust op het toen vernieuwd verbond van Neer land en Oranje. Die ervaring geeft ook moed en vertrouwen voorde toekomst en doet ons ho pen dat het opkomend geslacht in 1913 het eeuwfeest van ons nationaal/volksbestaan vieren zal dan worden weder de geschiedsrollen van 1813 opgeslagen en dan zal Zierikzee zich ge wis met dankbaarheid de namen weer herinneren van allen die oi k in haar midden zich jegens haar en het Vaderland in die beslissende dagen hebben verdienstelijk gemaakt gelijk zij dit doet op heden ZiERiKZRB5 December. In de jongste vergadering der alhier gevestigde afdeehng der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid is rapport uitgHaragt op de vraag „YYrat is Petroleum In welke verhouding staat die zelf standigheid als lichtgevend middel tot kool waterstofgas Camphine en dergelijke stoffen Is dezelve als zoodanig meer of minder aan te bevelenen biedt ze wat derzelver ontvlambaar heid aangaat meer of minder gevaar voor het huishoudelijk gebruik Wat bedoelt men met den naam van Naphta, als men in den handel over Petroleum spreekt Voorts wordt in handen eener commissie gesteld een monster kunstmest van de heeren Oudesluijs co., te Haamstede en eene hoogst belangrijke voordragt gehouden over de scheikunde, welke zal vervolgd worden. De vraagbus bevat de volgende vragen 1. In eene kast, in welke zich champignon bevindt wier boorden met vellen papier zijn bedekt en waarop wit aardewerk geplaatst is waarvan de oppervlakte zoowel van het aardewerk, als van het papier van tijd tot tijd met een bruinen aan slag bedekt wordt - kan dit een gevolg van de uitwaseming des champignons zijn of niet 2. Wat kan er gedaan worden om den bloei van het Departement te bevorderen en de vergade ringen aangenaam en aan het doel bevorderlijk te maken Zierikzee, 7 December. Naar men verneemt is liet hooger beroep van den Raad dezer ge meente van het besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie tot toelating der 5 jongstver- kozen Raadsledenongegrond verklaard en zullen mitsdien bedoelde Raadsleden moeten worden toegelaten. De leden van de eerste kamer der staten- generaal zijn ter vergadering bijeen ge roepeh tegen vrijdag den 11 dezer. - Men meldt uit Dordrecht van 4 dezer. Gisteren avond liep bij bet stormachtige weder, het getij zoo hoog, dat tegen middernacht het lagere gedeelte der stad (dehavens, Wijnstraat, Gravestraat enz geheel werd geïnundeerd en in vele huizen het water tot els-hoogte binnen drong terwijl de communicatie met het hooger e gedeelte der stad voor voetgangers of ri'tuigen geheel was afgesneden. Heden morgen was het getij wel iets minder hoogdoch werden de lagere gedeelten toch weder als gisteren ontoe gankelijk. Men schrijft uit Rotterdam van 3 dezer. Heden avond ba lden wij een buiten gewoon hoogen vloed, waardoor dé gelieele buitenstad onder water werd gezet en dus de communicatie daar geheel werd belemmerd De vloed kwam den bekenden hoogen vloed van 1825 nabij, daar het water slechts 12 Ned. duim lager bleef dan toen. Het water, dat ten 8 ure 37 min. zijn hoogsten stand moest bereiken, steeg tot ten 111/4 ure, toen het de hoogte had bereikt van 3,41 el boven rottepeil. Van dat oogen- blik afging het langzaam vallen. De berigten omtrent de gevolgen van den storm blijven velen en daaronder zijn zeer treurige Te Huizen bij Naarden zijn 4 personen veron gelukt in twee schuitendie aan liet havenhoofd liggendezijn weggeslagen en tegen de steénen glooijing verongelukt, in de eene schuit bevond zich Pieter Schaap met zijne twee zonen van 18 en 14 jaar, hij laat nog 5 kinderen na; in de andere was ook een huisvader, Saportas geliee- ten. Nog zijn een aantal schuiten weg waar omtrent men in grorte ongerustheid verkeert. De gemeenschap door den centraal spoorweg met Zwolle en verder Noord-Nederland is ver broken. Het hooge zeewater heeft den Kerkdijk bij Elburg doen bezwijken en alles in den omtrek onder water gezet. De spoorwegdijk is ook vernield en een pa ir locomotieven hebben zelfs met eenig personeel op een stuk dijk gezeten. De centraal-spoorweg heeft op onderscheiden punten aan zijne gebouwen aanmerkelijke schade bekomen; een windhoos schijnt juist in de rig- ting van dien weg te hebben geloopen. Aangaande den gewoed hebbenden storm ver neemt men nog het volgende: Te Amsterdam is aan vele particuliere en enkele openbare gebouwen niet onbelangrijke schade toegebragt. Zoo hebben o. a. de.glazen van den koepel van het paleis voor Volksvlijt veel geleden. Op den Sloterweg is eene boeren woning totaal omvergeworpen. In het entrepot dok is brand ontstaan welke echter door de spuiten van hel dok gelukkig spoedig bedwon gen was. Eene onder de gemeente Rijswijk in aanbouw zijnde boerenwoning, van den heer Klapwijk te Delftis bijna geheel omvergeworpen. Donderdag avond moest .1. D. Gotz, in dienst van het bureau van 's rijks telegraaf te Leyden een telegram bezorgen te Noord wijk. Op zijn terugtogtdewijl bleek uit het bij hem gevonden refill dat het telegram was ontvangen is hij door het gure weder vermoedelijk zoo aangetast dat hij op den straatweg nabij Oegstgeest dood liggende is gevonden. Hij iaat eene weduwe met vier kinderen na. Gisteren morgen 10 ure werd de noodvlag geheschen van den vuurtoren Kijkduin. Drie schepen bevonden zich in noodwaarvan een Engelsche schoener tusschen en over de banken der Haaks is heen gestormd en gelukkig door de sleepboot Stad Amsterdam, kapit. Duinker, die op het gegeven noodsein de haven had ver laten, op sleeptouw werd genomen en buiten te'ii; er sn. n»efl \irif 'ankl verl I daal pwerjl den I ooi vol-l f e<?3l I 1 S er-I Ril edJ i ceifl z'chl suil len cl'eB D M i 21 it nieH nei dal >neH -ei>l •est Ier I ine I )ed I ;en I me 1 en nar l jft - f- ht

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1