Zattmlag 5 December 1863 WOENSDAG EHZATÜRDAG. Inspectie opde Vloedplanken. Publicatie. W.° 97; Besturen en A dministratièn Biinienfandsche Tijdingen rijs PRIJS DER ADV E RTENTIEN. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hel zegelregt. VERSCHIJNT. ABONNEME N T S-P BIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiëndaags tevorenvoor 10ure'smorn Burgemeester en Wethouders van Zie- riktee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op 0 oensi/ag den 9 December aanslaande eene Inspectie op de Vloedplanken in deze gemeente zal worden gehouden en w ordt mits dien een ieder uitgenoodigd zijne vloedplanken ten dage der inspectie, behoorlijk gesteld ge reed te houden ten einde zich te vrijwaren voor de boete den nalatigen bij de plaatselijke ver ordening opgelegd. '/.iertksec.den 28 November 1863 De Burgemeester b. c. cau. De Secretaris J. P. N. EKMERINS. A a i o ot a 2 *2 5 2 a t i e. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee j Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen be- trekkelijk de Nationale Aliliiie BreDgen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat het register tot iuschrijving van alle mannelijke inge zetenen welke op den 1 Januarij a. 9. hun !9de jaar zullen zijn ingetreden dat zijn diegenen welke in 1845 zijn geboren zal j gereed liggen op de gemeente-secretarie van deu Isten tot en met den 31 Januarij 1864, van des voormiddags 10 tot des aa- middags i ure dat voor ingezeten wordt gehouden 1. hij wiens vader of, is deze overleden, wien9 moeder, of zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28Julij 1850 (Staatsblad no. 44) 2. hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden onrafgaande aan den lst:n Januarij van het jaar waarin hij zich moet iatrn inschrijven, in Nederland verblijf hield 3. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling beboorende tot eenen staat waar de Nederlander niet san de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstpligtighcid het begiusel van wedeikeerigheid is aange nomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl. no. 72) dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaardoch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, verpligt i9zich, zoodra dit plaa'.s heeft, ter inschrijving aan te r geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeen'e, waar de inschrijving volgeus art 16 moet geschieden (art. 20 der wet); dat voor de milite niet wordt ingeschreven t. deineen vreemd rijk achtergebleven zoon van een inge zeten die «ecu Nederlander is 2. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten (art. 17 der wet) dat de inschrijving geschiedt 1. van oen ongehuwde in de gemeente, waarde vader, of is deze overledeu de moederof, zijn beiden overleden de voogd woont 2. van ecu gehuwde en van een weduwenaarin de ge meente waar hij woont; 3. van hem die geen vadermoeder of voogd l eeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd bui:en 's lands gevestigd is, iu de gemeente, waar hij woont 4. van den buiten 's lauds wonenden zoon van een Neder lander «lie ter zake van 's lauds dienst in een vreemd land woontin de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art, 16 der wet); dat elk die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven- aaugegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat bij diens ongesteldheidafwezigheid of ont stentenis zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd lot het dóen van die aan gifte verpligt is (art. 18 der wet Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandachtgebragt dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van ƒ25 tot/100 wordt gestraft de overtreding van art 18 en dat bij elke veroordeeling tot boete tevens door den regter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot betaling is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voor wenden zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de eerste maal worden aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierikzeeden 2 December 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B. C. CAU Burgemeester. J. P. N. EHMERINS, Secretaris. Zierikzee, 4 December. Gisteren woedde alhier een vreeselijke storm die aan vele ge bouwen door het instorten van schoorsteenen en het afwaaijen van dakpannen schade heeft ver oorzaakt. Ook hebben naar men verneemt de zeedijken een'ge schaden geleden en zijn enkele rijtuigen van de markt alhier huiswaarts keeren- de omgewaaid. Nadere bijzonderheden zijn ons niet bekend. Zierikzee, 4 December. De 8 December, de dag waarop het nu vijftig jaren geleden is dat de Franschen deze stad verlieten, de ISn- gelsclieu in naam van den prins van Oranje haar in bezit namen zal wel niet als een gewone dag voorbij gaan maar de vaderlandsche driekleur en oranje wimpel mag als symbool van feest vreugde dan weder wel uit elke woning wappe ren. Etn gelukkig denkbeeld van het alhier gevestigd departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, mogen wij het noemendat op dien dag eene vergadering zal worden gehou den en die heugelijke gebeurtenis in eene feest rede en bijdrage pleg ig zal worden herdacht. Jl. dingsdag heeft de heer mr. J Er- merins in eene openbare zitting voor burger lijke zaken van het provinciaal geregsthof in Zeeland den eed als advocaat afgelegd. Het strekt ons tut genoegen de volkomen herstelling van H. M. de koningin te mogen mededeelen. Hoezeer II. M. heden (Maandag) wegens de koude hare kamers nog houden zal laat echter de toestand niets te wenschen over. Onder dagteekening van 1 dezer wordt aan de Middelburgsche courant uit de residentie het volgende gemeld: „Men verzekert mij dat het antwoord onzer regering, op de uitnoodiging om aan een algemeen kongres deel te nemen naar Parijs afgezonden is en de verklaring be vatdat Nederland tot deelneming bereid is indien „alle" andere mogendheden daar ook toe besluiten." Volgens het Memorial Diplomatiquehebben van de twintig door keizer Napoleon uitgenoo- digde vorsten negen zich bereid verklaard in persoon deel te nemen aan liet congres; te weten, de paus, de koningin van Spanje, de koning van België, de koning van Zweden, de koning van Portugal, de koning van Italië, de koning van Denemarken de sultan van Turkije en de koning der Hellenen. The Daily News zegt dat het ontbrekende kapitaal benoodigd tot het constitueren der maatschappij voor het kanaal door Holland op zijn smalstgefourneerd is geworden door En- gelsche kapitalisten. Uit 's Gravenhage meldt men van 30 November. Heden is 11. M. de koningin-moeder gelukkig aan een haar dreigend gevaar ontsnapt. Door de gladheid van den weg struikelde liet tweede span van liet rij:uig waarin II. M. was gezeten en hetwelk bereden werd door den postillon Greef, waardoor het rijtuig op de paar den viel. Door de bijzondere vlugheid van den postillon en de hulp van een juist aankomend piket dragonders slaagde men er in de paarden zoodra mogelijk af te spannen zoodat H. M. er gelukkig met den schrik is afgekomen en de postillon die onder de paarden lag, zonder eenig letselweder heeft kunnen opstaan. Uit Scheveningen meldt men van 30 November. Begunstigd door prachtig weder heeft heden alhier de aangekondigde feestelijke viering plaats gehad van het halve eeuwfeest der terugkomst van den vorst uit het huis van Oranje Nassau overeenkomstig het daarvoor vastge stelde programma. Ten 12 ure nam de pleg- tigheid een aanvang en wel met eene warme redevoering van den president der feestcom missie. Blijkbaar aangedaan nam daarop Z. K. H. prins Frederik het woord en dankte voor de vereerende toespraak tot hem gehouden. Groot genoegen deed het hem, zeide de prins, dat hij heden op Scheveningen heeft kunnen komen op den dag waarop herinnerd wordt dat vóór 50 jaren zijn v.ider daar is aangekomen dat Scheveningen dat altijd heeft getoond gehecht te zijn aan Oranje, is hem dierbaar. God geve dat deze gehechtheid steeds moge blijven bestaan. Want, riep de prins uit zoo lang Nederland één is met Oranje, zoo lang zalmet Gods hulp indien ooit weder vreemde vijanden zich tegen ons mogten keeren, Nederland sterk zijn om aan alle lotgevallen weerstand te bieden De vorstelijke woorden werden weder met luide hoerah'stoegejuicht. De heeren Kraijenbelt en Meerdink, predi kanten bij de N'ederduitsche Hervormde en Peperkort! pastoor bij de R. IC. gemeente alhier, traden beurtelings als sprekers op voor de zeer talrijk ook van elders toegestroomde menigte. Vervolgens had aan de pastorij de ontvangst plaats der feest-commissiewaarna deoptogt van de visscherij voorbij trok. Deze was aldus zamengesteldopening van den trein een wegwijzer en een muziekcorps eerewacht te paardeen modelpink gevolgd doorsche pstimmer'ieden met banier; een wagen met benoodigdheden voor de haringvisscherij gevolgd door zeelieden een wagen met be noodigdheden voor de scbrobvisscherijeen wagen met benoodigdheden voor de beug- visscherij; een wagen met planken, rollen, vijzel en kettingen; een mallejan met toebe- hooren, gevolgd door scheepstimmerlieden met banier; scheepssmedenmet banier; zeilen makers; bokkingrookerstellers met hoofd lieden en klinkers; mandemakers; kuipers, terwijl de optogt besloten werd door de red dingsboot. Gedurende het verblijf van HH. IC IC. HH in de pastorij hebben zij zich op de minzaamste wijze met de daar aanwezige heeren onderhou den. Door H. IC. H. prinses Frederik werden verschillende inlichtingen gevraagdomtrent hetgeen vóór 50 jaren op Scheveningen heeft plaats gehadterwijl Z K. H. prins Frederik met bijzondere belangstelling zich liet inlichten omtrent de belangen der visscherij de Sche- veningsche bevolking enz. Ten 3'/2 ure kwam H M. de koningin-moeder alhier aan en werd door de feest-commissie ontvangen en door eenige heeren te paard naar „Zeerust" begeleid. Het muziekcorps der dragonders deed weder eenige stukken hooren waarna de krijgers van 1813 aan H. M. werden voorgesteld. Daarna werd door de feestvierenden een diner gehouden op „Zeerust." Te Arnhem woont thans nog een van de twee eenige presentruiters uit geheel Nederland, door het dorp Naaldwijk provincie Z.-Holland in volle uniform te paard gesteld present ge daan om Z II. onzen geliefden vorst, prins Willem van Oranje, op den 30 Nov. 1813 te Scheveningen aan strand in te halenen van beide zijden der koets, als de twee eenigen in uniform te paard Z. H. naar 's Gravenhage te begeleiden. De persoon is Willem Diederik Waltmaundie vervolgens als ordonnans bij Z. H gebleven is totdat hij op den 14 Januarij 1814 als dragonder in dienst trad, de overwin ning bij Waterloo mede behaalde, en met de geallieerden binnen Parijs trok. Terugkomende werd hij geplaatst bij het le reg. kurassiers tot dat hij den 28 October 1820 eervol zijn paspoort oi.tving. Z. M. de koning heeft aan A Mullekens, oud 75 jaar, gewezen stadsarbeider, wonende te Breda, eene geldelijke ondersteuning toegekend, wegens zijn onverschrokken en moedig gedrag op 12 December 1813, bij gelegenheid van het des nachts langs de rivier de Mark binnenvoeren van een schip met buskruid geladen, terwijl de Franschen nog in bivcuac lagen in de nabijheid dier stad. Dit schip was door den schipper -Jan de Regt, diens vrouw en twee kinderen, wegens het schieten der Franschen verlaten. Mullekens echter bleef als knecht achter en bragt het schip behouden tot achter het arsenaal in veiligheid. Deze zaak viel voor twee dagen voor de aankomst der kozakken in die stad. Wij vernemen met blijdschap, zegt de Volksvriend, dat de minister vanfinantien heeft bepaald dat bij de verpachting der tollen op de rijkswegen voortaan geen regt van tapper aan de tolgaarders meer zal worden toegestaan. Slechts dé,dr waar de Iocaliteit gebiedend vor dert dat men den reiziger de gelegenheid tot eenige verversching moet kunnen geven ,zal men koffij en brood mogen verstrekken Het is ons nog niet gebleken voegt de Volksvriend er bij of deze bepaling ook voor sluiswachters geldende is gemaakt. Verkoop van sterken drank is ook d4dr regelen een verbod zeker niet minder wensclielijk. Men meldt uit Haaren van 30 November. Heden is men op last der justitie in den omtrek van en nabij liet kasteel Gerra, van den aarts bisschop J. Zwijsen druk bezig met liet uit graven van grond, omdat, gelijk men beweert, uit de nog altijd hangende instructie tegen Jan van Veen den vermoedelijken dader van den aanslag op den lieer J Zwijsen omstandigheden aan het licht zouden zijn gekomen die deden ve*""iioedendat de pistoolwaarmede de aanslag gepleegd zou zijn aldaar in den grond verbor gen was. De natuurk. afd. der Kon. Acad, van Wetenschappen hiel.1 jl. zaturdag hare gewone vergadering, bijgewoond door 17 Eden. In handen der commissie voor den paalworm is gesteld eene missive van den minister van binnenlandsche zaken, kennis gevende dat er, uithoofde van gevaar voor brandbezwaar bestaat in het bewilligen van het vei zoek der commissie om op eene der stapelplaatsen van de staatsspoorwegen greenen palen met petroleum te doortrekken tot het doen van proeven tot Wering van den paalworm bij eventuele ont ruiming echter van eene der stapelplaatsen zal dit kunnen beproefd worden tenzij dit reeds elders is geschied. De heer de Kater, te Nieuwendam, heeft kennis gegevendat hij dit jaar geen jonge paalwormen heeft waargenomen. -Men schrijft uit Leeuwarden van 29 Nov. Om eenig denkbeeld te geven van de omzet op de weekmarkt alhiervan lein en groot vee moge (Tienen de volgende opgave van den aan voer in de laatste elf maanden 28,647 koeijen en ossen, 5231 kalveren, 10,933 varkens en biggen, 38,689 schapen en lammeren, 817 weikpaarden en 73 veulens. Roelfje Lenting sedert 40 jaren weduwe van Harm Daniels Pol, te Hoogeveeti zal op 6 December e. k. haar lOOsten verjaardag vieren. Zij legt nog een uur afstands op de holschen af en heeft nog een uitmuntend geheu- L

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1