WOENSDAG EN ZATURDAG. ill N.° 95. Jaltmlag 28 November 1863 Besturen en A dministratien Brandschouwing. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen II Buitenlandsche Tijdingen i M 1 KR9S en zij ii ikanten Hte wdeéligst was de ZIER1KZEES11HEC0ÜRANT. PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12l', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve het zegelregl. V ERS CU IJ NI'. ABONNEMENTS-PP.US. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlcntiëndaagstevoren, voor 1 Dure'smorg darten u. 45 m. Teen n naar art van Vos. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee Ge'et op art. 30 der verordening tot voor koming en blnssching van brand in deze ge meenteafgekondigd den 6 December 1855. Verwittigen de ingezetenen dat door heeren Brandmeesteren alhierop Maandag den 30 dezer maand en volgende dageneene algemeene Br andschouwing, ir. de huizen der ingezetenen zal plaats hebben als maatregel van openbare veiligheidwordende mitsdien een ieder uitge- noodigd om aan Brandmeesteren den vrijen toegang in woningenpakhuizen en bergplaatsen i te verleenen Zierikzee, den 24 November 1863. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter algemeene kennis dat ter Gemeente Secretarie ter lezing voor gegadigden zijn nedergelegd Het Koninklijk besluit van 29 October 1833 (Staatsblad no. 59) mitsgaders een exemplaar van de voorwaarden der verpachting van de tollen op 's Rijks groote wegen onder het geldelijk be heer van het Departement van Financiën. Zierikzee den 26 November 1863. De Burgemeester B. C. CAU. Men schrijft uit 's Gravenhage van 24 dezer. „De sporen der zware ongesteldheid waardoor H. M. de koningin is aangetastver toonden zich reeds op den zondag vóór de onafhankelijkheidsfeesten den dank en biddag en bestonden voornamelijk in pijn in de zijde zoodat er vrees voor eene pleuris bestond De ziekte ontwikkelde zich echter nieten daar H. M. zich tamelijk wel gevoeldenam zij aan de steenlegging in het Willemspark en des avonds aan den rondrid der vorstelijke familie toi bezigtiging der illuminatie deel. Gok in de lonmiddelijk daarop volgende dagen vertoonden zich geene onrustbarende verschijnselen zoodat 111. M. nog jl. vrijdag avond de ministers ont ving. In den nacht van vrijdag op zaturdag Verhief zich echter de ongesteldheid op nieuw tlie tot eene bezetting op de borst overging en reeds in den namiddag van zaturdag een onrustbarend karakter aannam. De nacht van zaturdag op zondag was onrustig, doch II. M. kreeg in den morgen eenige rust. De nacht van zondag op maandag verliep nagenoeg op dezelfde wijze. Heden is de staat der ongesteld heid nagenoeg dezelfde geblevendoch niet erger geworden. H. M. hoest veelen dit zal hoopt men, eene gunstige afleiding verschaffen." Den 26. Met genoegen kan men mededeelen, flat de gezondheidstoestand van H. M. de koningin langzaam in beterschap toeneemt. Het heeft Z. M. den koning behaagd de doodstraf, waartoe J. Welker, van Veendam, als inedepligtige aan den moord op een N'oord- schen matroos was veroordeeld, te veranderen in 5 jaren correctionnele gevangenisstraf. Naar men verneemt is de heer Lankhout, steendrukker te 's Hage belast met de vervaar- diging eener groote plaat ter gedachtenis van de feestviering onzer onafhankelijkheid. Die plaat zal in onderscheidene vakken zijn verdeeld. Naar men verneemt, zijn door de'com missie ter beoordeeling van de autwoordeiidie op de prijsvraag van 17 Sept. jl. voor het te 's Hage op te rigfen nationaal monument' zijn ingekomen als deskundigen benoemd de heeren W. J. HofdijkTI. F. G. N. Camp C. Öïifs- hoornJ. A. van der Yen en J. Israelsdie allen deze benoeming hebben aanvaard. Te Seheveningen bestaat het plan om den 30 November feestelijk te vieren Van het terras van Zeerust zal men zich in plegtigen optogt be geven naar het huis van den predikant Kraijen- belt, alwaar 50 jaar geleden de prins van Oranje het eerst weder eene Nederlandsche woning had. Aan den optogt zal de vissöherij die voorname tak van nijverheid te Seheveningen een belang rijk deel nomen. Met mastklimmer) enz wil men het volk op eene genoegelijke wijze bezig houden. Eme pink zal op de plek waar de landing plaats had, met vlaggen getooid zijnen des avonds geïllumineerd worden. In Zeerust zal een maal tijd door een 700tal feestgenoot en worden ge houden. Jl. donderdag ten 2 ure is aan mr Joh. Enschedé, te Haarlèin, oud 79 jaren, door lïaarlemsche burgers een van tusschen de 27,000 a 28,000 handteekeningen voorzien album aangeboden, den titel voerende: „Op het 50ste gedenkfeest an ïYeêrlands onafhan kelijkheid, brengende ondergëteekenflen burgers van Haarlem hulde aan mr. Johannes Enschedé die met voorbijzien van persoonlijk gevaarvan den 15 November 1813 af voor de rust en veiligheid van Haarlem gewaakt en tien 19 No vember de voorloopige stadsregering bijeenge roepen heeft. Zijne kloeke en edele houding in de bange dagen van 1813 wordt met innige erken telijkheid herdacht door allen die het vaderland en de stad hunner inwoning liefhebbén." De aanbieding is geschied 'met eene ovatie van eene commissie met muziek aan de spits. Uit Dordrecht verhaalt men dat een der stads doctoren dezer dagen bij een zieke geroe pen tot zijne groote verbazing dezen vond liggen onder Oranje beddelakens, en op zijn hierover te kennen gegeven verwondering en afkeuring ten antwoord ontving dat men de lakens in vlaggen hervormd had, maar thans door de ongesteldheid gedwongen was geworden ze aan hunne oor spronkelijke bestemming te doen beantwoorden Als voorbeeld van eene buitengewoon voorspoedige reisdoelen wij mede, dat het aan den Kinderdijk te huis behoorende klipperfregat N'oach, kapt. P. VVierkx, den 10 September van Batavia herwaarts vertrokkenjl. zaturdag avond te Brouwershaven is gearriveerd. Dit schip heeft alzoo de reis van Batavia naar Brouwershaven in den zeer korten tijd van 72 dagen afgelegd. Dit schip is sedert jaren om zijne snelle reizen beroemd In 1861 heeft het «le reis van Br«mwershaven naar Batavia in 73 dagen afgelegd en de terugivis met volle lading in 84 dagen Men schrijft uit Leijden van 24 dezer. Naar men verneemt zullen in het voorjaar o. a. de te veld staande bolgewassenhyacinten tulpen, crocussen enz., behoorende tot de nala tenschap van den onlangs, op het huis TerLeede te Sassenheim, overleden baron van Pallandt, openbaar verkocht worden. Deskundigen schatten deze aanzienlijke verzameling op min stens 100,000. Volgens de Grondwet weigert Nederland den doortogt op deszelfs Uimburgsch grondge bied van den ijzeren w<jg van Antwerpen'naar Gladbach. In het Volksblad leest men de volgende opmerking: „Het nationale feest heeft overal bet bewijs ^eleven! hoe sterk nationale herinne ringen met het volksleven verhonden zijn daardoor veroordeeld het hekrompen stelsel van hen die wanen dat nationale krachten alleen in wetten gelegen zijn en op nieuw aangetoond hoeveel kracht in nationale herinneringen ge legen is." De tuinman Jongeling van 't Loo die op last van Z M. naar Chfilons is geweest om kennis te maken met de nieuwe wijze van behan deling bij het leiden van vruchtbommen heeft die reeds in toepassing g^bragt bij e-mige vrucht- boomen in den moestuin van liet paleis. De takken worden nederwaarts geleid, en welzoo dat zij met den stam een hoek maken van 80 graden. Ook op frambozenstruiken is de wijze van om- en nederbuiging toegepast. Men wil dat door deze wijze van behan leling de hoornen niet alleen meer vruchten opleveren maar ook dat daardoor onvruchtbare boomen tot het dra gen van vruchten te brongen zijn. Men doelt aan het Utr. nopens de zaak van ds. van Rijn het volgende mede De heer P. en de advocaat W. te Zwolle die zich dezer dagen naar Zwitserland hebben be geven om hot kind in kwestie aldaar op te eischenzijn van daar onverrigter zake naar Zwolle teruggekeerd. Bij het vernemen van deze reis had de moeder van het kind mevr. P. een telegram derwaarts gezonden met last óm het kind niet aan haren schoonvader af te geven dat dun ook is geweigerd door den predikant aldaar zijnde de vader van de voor malige gouvernante van het k'nd ten wiens huize hot verpleegd en opgevoed wordt. De oude heer P heeft het kind waarnaar hij zoo vurig verlangde zelfs niet eens mogen zien. Men schrijft uit Zutphen van 21 dezer. De heer mr. de Pinto advocaatheeft als advies aan don gemeenteraad op de door dezen gedane vraag, geantwoord dat de staat ver goeding is verschuldigd aan de gemeente wegens het afmaken van paarden die aan eene besmettelijke ziekte leden. Men zal zich herinne ren dat dit punt vroeger tot uiteenloopende ge voelens aanleiding gaf Den voorzitter van den raad is alsnu magtiging verleend den staat in regten aan te spreken. - Men meldt uit Zutphen van 23 dezer. Als eene bijzonderheid kan worden gemelddat in den tijd van acht dagen, floor acht jagers in de bosschen van den heer van der Heyden van Baak, 107 hazen, 11 konijnen, 6 houtsnippen en 2 vossen geschoten zijn. Onder de heeren jagers was er één die elf hazen en één konijn schooten dat wel door iemand die den slag van Waterloo heeft bijgewoond en de zilveren medaille heeft, hem in 1815 van wege den Hannoverschen landweer geschonken. LI. maandag geraakte in de buurtschap Cortenoever onder Brummen een huis door twee gezinnen bewoondin brandmet het treurig gevolg dat van de drie kleine kinderen, die alleen in de woning waren achtergelaten één jammerlijk in de vlammen is omgekomen. Het huis is met den inboedel enz. geheel in de asch gelegd. -LI. maandag keerde de landbouwer G. Hersevoortin Diezemet kar en paard van het knollenland terug, toen het dier voor eenige langs den weg grazende schapen schrikte aan het hollen sloeg en weldra met de kar in eene sloot stortte. Een mede op de kaf gezeten 3jarig zoontje van Hersevoort geraakte er onder en werd voor dood weggedragen. Er bestaat echter hoop dat het kind, hetwelk dadelijk onder heel kundige behandeling van dr. van Cleef is ge komen in het leven zal behouden worden. Men meldt uit Leeuwarden van 23 dezer. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat de lampionswelke dienden voor de gedwongen illuminatie tijdens de Fransche overheersching wegens de veldslagen van Jena en Anslerlitz, thans gebruikt zijn otn het paleis van justitie te verlichten bij het gedachtenisfeest der bevrijding van diezelfde overheersching. Zaturdag 11., 's morgens tend ure, is schipper Woudhuis, komende met zijn tjalkschip met graan geladen van Groningen bestemd naar Zaandam tusschen het Keteldiep en het eiland Schokland, door een leeg schip van een Hoogeveenschen schipper overzeild waardoor beide schepen spoedig in de diepte zijn gezon ken. De bemanning der beide vaartuigen heeft eenigen tijd in doodsgevaar verkeerd maar is gelukkig door een schipper gered. Men tracht thans het met koren gezonken vaartuig te ligten. Men meldt uit Groningen van 23 dezer. Eenige ingezetenen dezer gemeente hebben zich bij het 50j.irig feest van Nederlands bevrijding herinnerd hoe veel moedbeleid en vader landsliefde op den 15 November 1813 is betoond door tien schippersdie een vaartuig met 33 gewapende Fransche tolbedienden bij de Zout kamp hebben genomen en met wapenen en geld (dit laatste was meer dan f 80,000) naar Gro ningen teruggehragtwaar zij alles aan de krijgsbevelhebbers overgaven. Dit gaf aanlei ding tot nasporing, waardoor bleek dat nog een dezer tien in leven was, namelijk de oud-kapitein ter koopvaardij Cornelis Krook thans 74 jaren tellende. In de openbare vergadering van de afdeeling Groningen der Nederlandsehe ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank op den 21 dezer waar tie hoogleeraren Hofstede de Groot en Hecker het woord voerden werd aan genoemden heer Krook ter hand gesteld een sierlijk gebonden exemplaar van Zschokke „Uren aan de godsdienst gewijd met toe passelijk inschrift De oude man was diep ge troffen dankte voor de eer hem bewezen maar verklaarde niets gedaan te hebben dan zijn phgt. Daverende toejuichingen beantwoordden deze nederige ontboezeming. DUITSCHLAN D. Men schrijft uit Leipzig van 22 dezer. Gisteren werd hier een volksvergadering gehou den, die door 3000 personen werd bijgewoond en op voorstel der heeren Biedermann en Wutke de volgende verklaring aannam: „Na den dood van den koning van Denemarken is alleen de lijn van Augustenburg geregtigd tot de erfopvol ging in de hertogdommen Sleeswijk-Holstein Daardoor worden deze landen regtens en feitelijk van Denemarken gescheiden. Alleen deze scheiding vermag aan de ongehoorde onderdrukking onzer daar woonachtige landge- nootenen aan de beschimping onzer nationa liteit door de Denen een einde te maken. De magt van Duitschland moet beschermd en gehandhaafd, en Duitschlands eer voor Sleeswijk- Holstein verpand, moet ingelost worden." Voorts werd besloten een adres aan den koning van Saksen door eene deputatie dezen vorst te laten overhandigenen afschrift daarvan aan de Oostenrijksche en Pruisische huizen der afge vaardigden te zenden. «ei, in Vri'fl ink I ver cl a a I '-eu(| Heul riet! Vol; I •eeil te J t ei'-C nil sichl suil ten she ft et ia tel !e"ï evJ iStl te 1 id m

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1