M.° 92. Woensdag 18 November 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. Bestu ren en A dm in istra t i èn Publicatie. Geburen-Verhoor. Bevolking-Register. Bi i) nenlandsche T ij d ingen De 17 November 1863. PRIJS DER AD VERT EN TIE N. Gewone 12", cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigten van 1—6 regels a f 1 behalve hel tegelregt. VERSCHIJNT. AR O N N E M E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. [mending der Advertentiën daags tevoren, voor 10 ure' smorg. De OfcDFPUTt KKDB STATKN Val ZlF.J.ANI), Gelet op de aanschrijving va" Zijne Excel lentie den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 26 October jongstleden no. 210, 2de afdeeling; Besluiten: Naar aanleiding van die aanschrijving ter kennis van de belanghebbende ingezetenen te brengen dat Zijne Majesteit bij besluit van den 19 Öctob "r jongstleden no. 44 heeft goedge vonden met «ij/.igin» eenet- vroeger verleende Koninklijke mngtiging te bepalen dat voortaan elk arrondi-vsements-ijkiT verpligt zal zijn de nieuw vervaardigde en reeds geijkte maten en gewigten, welke bij fabriekanten en handelaars onverkocht en blijkbaar ongebruikt - mbgten voorhanden zijn kosteloos te herijken. Dit besluit zal gedrukt en in al de gemeenten der provincie aangeplakt worden. Hetzelve zal almede in bet Provinciaal klad worden opge nomen. Gegeven te Middelburg5 November 1863. De Gedeputeerde Staten voornoemd R \V. van LIJNDEN, Voorzitter. S. van Dku SWALM K'Griffier. Burgemeester en Wethouders ian 7Ae- riïczee roepen bij deze op nilen die eeuig bezwaar mogten hebben tegen de stichting van een bak- oventje voor eigen gebruik dat »JOH A N NES LËMSON verzoekt achter zijn woonhuis aan de Lammermarkt wijk B, nó. 259''daar te stéllen om op Woensdag den 18 dezer des middags^ in de Raadkamer ten Raadhui ze te verschijnen.;, ten einde in hunne belangen te worden gehoord. Zierikzee y den 11 November 1863. De Burgemeester B. C. CAU, De Secretaris J4 P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzeeherinneren de inge .eten en aan de veror deningtot verdeeling der gemeente in wijken en voorschriften tot het doen van aangiften noodig voor het bijhouden der bevolking-registersafge kondigd den 8 Augustus 1862 en wel bepaal delijk aan art. 5 dier verordening, luidende Behoudens de verpliytingen voorgeschreven bij de artikelen 2 tot. 7 van het koninklijk besluit van den 3 November 1861 {.Staatsblad no. 95) is elk hoofd van een huisgezin verpligt om bij verhuizing binnen de gemeente met zijn gezin binnen acht dagen na de verhuizing daarvan kennis te geven ter secretarie der gemeentemet naauwkeurige op gave ,èn van het personnel van 'zijn gezin dat met hem is verhuisd èn van de wijkleliers en huisnum mers der panden die hij heeft verlaten en betrokken Gelijke verpligting rust ook op afzonderlijk wonende personen en dienstboden. Deze herinnering geschiedt ter voorkoming van de toepassing der straffen op de overtreding der verordenirigen bepaald; Zièrikzeedén-11 November 1863. De Bn 'rge m eester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Met heoge ingenomenheid begroeten wij u, 17 November gedenkwaardig als gé zijt in de geschied rollen van ons vaderland gedenk- waardig ook voor het doorluchtig stamhuis van Oran je. Vijftig jaren gGt den hebben Nederland en Oiarije een heilig verbond aangegaan en dat ongeschonden bewaard tot op dezen dag en de Almagtige beeft dat verbond mildelijk ge zegend. Geen wonder dat r alomme binnen onze landpalen wordt feest gevierd feestge vierd ja, door ond en jong door rijk en arm door aanzienlijken geving, feestgevierd in de groote steden niet alleen ma ir ook in de kleinste gehuchten feestgevierd niet alleen op burger lijke, maar ook op godsdienstig wijze. L)è tempe len hebben reeds weergalmd van onzen lof. Wij hebben de daden des //veren gedacht. Wij hebben met getroffen harten beleden de Heer heeft groote dingen aan ons gedaan. Hij heeft ons verlost uit grooien nood De geestdrift werd in de laatste weken inet eiken dag grooter en 'grooter. Oranje was het woord \aii den dag Oranje de kleur, die zich overal aan ons oog vertoonde, Oranje de leus die hoofd en hart vervulde. Nog.eens geen woii lef, i dat nu 'hij-, dtórds'dté dag de vréugde als ten top stijgt Beteren waardiger kon die dag wel niet begon nen wordendan gelijk hier is geschied namelijk door aan al de armen dezer gemeente eene bui tengewone bedeeljiig té doén.' Des mórgens ten half acht ure waren 'in het Hervormd Diacoi.ie- Armengesticht de regenten van bet burgerlijk armbestuur en de armverzorgers der verschil lende godsdienstige gezindten hijeen en ving aldaar de bedeeling aan van circa 1400 ponden vleesch van du puikste kwaliteit. Dun vorigen dag had eéne commissie uit genoem le armbe sturen van den vroegen morgen tot des avonds zich onledig gehouden om deze bedeeling te regeleneëne taak waardoor zij zich zeer ver dienstelijk heeft gemaakt en waarvoor haar bijzondere dank toekomt. Door eene extra gift van f 40door eene belangstellende hand geschonken zag men zich in staat gesteld al de armen daarin te doen deelen. De sta I was geheel in feestgewaad getooid. Geen buurt, zelfs de armste niet, had zich onbetuigd gelaten. De arbeiders van het Sint-Jansgilde hebben een vrolijken omgang door de stad gedaan met vaandels en eene kar met zakken turf. De werklieden van de borstelfabriek van den heer de Jong Zijlstra deden een rid door de stad, terwijl zij, al rijdende aan hunne werktafel gezeten borstels maakten.- De dienstdoende schutterij hield eene paradewaarbij het korps muziekanten eenige muziekstukken uitvoerden Des namiddags ten half twee ure werden er in de Nieuw-e kerk eenige liederen op het feest van dien dag toe passelijk gezongen, door de leerlingen der zangschool van de heeren Karreraan en Rensen, begeleid door instrumenten en werd het orgel bespeeld door onzen bekwamen organist den heer Ezerman. Dit concert werd door een talrijk publiek bijgewoond en verschafte aan de bi-zoe kers een aangenaam uur. Des avonds had de stad vooral- een feestelijk aanzien doof de vele illuminatie» zoo binnen als huiten 's huis.van welke vooral uitmuntten, die pp de Oude Haven, in de Nieuwe Boogerdstraat etv op de .Nieuwe Haven, jammer was liet dat de illuminatie buiten *s liuis aan de noordzijde van de Oude Haven door den wind gedeeltelijk mislukte. Teil 8 nre werd er een prachtig vuurwerk van wege de gemeente op het plein der voormalige kraan ontstoken dat duizende toeschouwers" op de Oude Haven had vereeuigd en gelukkig door droog en stil weder werd begunstigd, zoodat het een heerlijk effect deed en door zijn rijkdom van licht en kleuren en velerlei verrassingen de algemeene toejuiching verwierf. Het letterschrift: 1813 Nederland en Oranje 1863 was uitmuntend terwijl met liet bouquet het vuurwerk aller- brillanst eindigde. De vervaardiger, de heer J. F. Hemlrickx van Antwerpen .kom' daarvoor ailcn lof toe. Het genoegen hiervan werd nog verhoogd door de muziek van het coips mu ziekanten der dd. schutterij. Ten 9 ure werd er eene soirée musicale door de directie der sociëteit de Vereeniging gegeven welke mét een bal 'werd besloten. De feestdag is in de beste orde afge loopen en heeft de aangenaamste en goede indruk ken achtergelaten Van het begin tot liet einde heerschte' er vrolijkheid en was liet aller toeleg-, om dien dag tot een om ergelelijken feestdag te maken. Met onuitwischbai e letteren staat hij aan geschreven in liet vuderlandsche hart en prijkt hij naast den 29 Mei 1862 toen een telg uit liet doorluchtig stamhu s van Oranje, onze ge- eerbiedigde koning, in ons midden was. Feest- dagèn als deze kunnen niet nalaten om vorst en volk naauwer aan elkander te verbinden en om opregte vaderlandsliefde te vermeerderen. Onge twijfeld zal nog gedurende velejal en met vreugde cr van gesproken worden hoe wij het halve eeuwfeest van Neêrlattds verlossing hier hebben gevierd.' De heer L. van Langeraad, hoofdonder wijzer te Biervlietis na gehouden vergelijkend examen, als zoodanig benoemd te Sint.-Maar tensdijk (eiland Tholen). Men verneemt met belangstelling en ge noegen dat voor de stichting van het museum „Koning Willem de Eerste" te Amsterdam be langrijke inschrijvingen en toezeggingen zijn ontvangen van Z'. M. den koning, van HH. KK. H H. den prins van Oranje prins Frederik en prins Hendrik der Nederlanden, van H. K. H. mevrouwde groothertogin van Saksen-Wei mar-Eisenach en van mevr de'douairière gravin van Nassau. Wij ineenen de aandacht der belangheb benden te moeten vestigen op eene ministeriële aanschrijving van November II., waarbij hekend gemaakt wordt, dat zij die wenschen mogten in het koloniaal militair invalidenhuis te Bronbeek te worden opgenomen zich tot dat einde niet in persoon inaar schriftelijk onder overlegging der vereischte bewijsstukken aan den komman- dant van dat gesticht dienen te melden. Ook is het van belang, dat zij, hangende de beslis sing op hun verzoek, hunne woonplaats niet verlaten maar die beslissing aldaar afwachten. J1 dingsdag stond voor de arrondis-ements- regtbank te Amsterdam teregt J. J. v. 11.we gens bedelarij voor het Oranjefeestwaarbij hij de bewoners van een perceel, die hem dit op drie onderscheidene dagen hadden geweigerd heeft gedreigd: „dat hij de jongens van de Wester straat zou oproepen die dat wel zouden op knappen zoodat de bewoners wel iets moesten geven." Het merkwaardigste is 1. dat die per soon reeds drie malen alhièr wegens misbruik van vertrouwen of diefstal en éénmaal wegens bedelarij was veroordeeld en slechts kortelings uit de gevangenis was teruggekeerd en 2. dat dit feit slechts is,ontdektdoordien de hulp der poli'cie is ingeroepen door eene dienstbode die ook daarom den beklaagde de gevraagde aal moes had geweigerd omdat zij hem als een onverbeterlijken dronkaard kende. Een derge lijk geval zal eerstdaags op nieuw voorkomen. De straf nu tegen den beklaagde uitgesproken is een jaar gewone gevangenis. In het jaar 1 793 dus nu zeventig jaren geleden, woonde op de buitenplaats Vlietlnst, nabij Voorburg, de heer de Rover, in wiens dienstals tuhtmansbaas zich bevond de vader van den gewezen mr. timmermanthans nog het oudste lid van liet om zijne Oranje-gezind heid bekende turfdragersgildeArij Johannes van der Spekeen onz'-r stadgenooten die in 1787 geboren alstoen den leeftijd van 6 jaren had bereikt. Op zekeren dag in de maand April van eerstgenoemd jaar was de jonge Arij bezig met aan den kant der slootdie den tuin van den voorw eg scheidt naar zoogenaamde goudhanen te zoeken, toen hij het ongeluk had in het vrij modderige water te storten. De arme jongen had voorzeker moeten omkomendaar zich niemand aldaar bevond om hem eene reddende hand toe te steken toen er plotseling hulp opdaagde. Niet verre van daar wandelde een heer, die gelukkig het gevaar bemerkte waarin de knaap verkeerde. Oogenblikkelijk snelt hij het bruggetje over dat zich juist daar ter plaatse bevond en dat toegang tot den tuin verleende ijlt naar de plaats waar de jongen in den modder lag te spartelen stapt zonder be denken in de sloot en redtnog bij tijds het kind van een anders wissen dood. Die heer hragt het kind naar zijne ontstelde ouders, en kwam, na dien tijd, nog dikwerf zich per soonlijk vergewissen of de door item geredde knaap geen nadeehge gevolgen ondervond van zijn modderbad En wie meent men nu was die heer? prins Willem de Vijfde. De prins toenmaals verblijf houdende op het huis Ten Boschhad meermalen de gewoonte langs de Loolaan naar het dorp Voorburg te wandelen en liet was op een dergelijk uitstapjedat hij onzen van der Spekzoo ter goeder urete hulp kwam Zoo dus ieder regtgeaard Neder lander vervuld is met liefde voor het huis van Oranje, voorzeker, onze stadgenoot A. J. van der Spekis daarin bij anderen niet ten achteren, want bij al wat hem even als onsaan dat doorluchtig geslacht verbindt, herdenkt hij bovendien met een gevoel van diepe erkente lijkheid: een der leden van dat huis was de redder van mijn leven. (Delfsche Ct.) Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 12 dezer Heden heeft het provinciaal geregtshof alhier uitspraak gedaan in zake Jacobus Kaaij- maker en hem veroordeeld tot de doodstraf. De kliënt heeft zich, zoowel bij de debatten als heden, zeer onverschillig gedragen LI. dingsdag had te Oirschot een ver schrikkelijk ongeluk plaats een wagen geladen met 11 personen van Tilburgdie naar de Oir- schotsclie markt waren geweestterugrijdende, geraakte daar de koetster naar het schijnt door de duisternis misleid was van den weg af en sloeg om in eene sloot, ten gevolge waarvan twee personen, zekere vrouw Heere, die in gezegende omstandigheden verkeerde, en hare zuster, op het hoofd naar beneden stortten en dood hieven terwijl nog andere van het gezel schapkneuzingen bekwamen. Men schrijft uit Zwolle van 13 dezer. De heer P. alhier is thans op reis naar Zwitserland vergezeld van den advocaat W. Zij hebben de noodige documenten om het kind wélks voog dijschap tot zooveel gewrijf aanleiding gaf', en

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1