w.* go. woensdag enzaturdag. Woensdag |1 Aovemlwr 1863 Besturen en Administrat ien Geburen-V erhoor. Birinenlandsche Tijdingen P R IJ S D E R A.P V E RT E N TI E N. Gewone 12", cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve hel zegelregl. V E R S C HIJ N T. A B O N N E U E A T s-P P. IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiën daags tevoren, voor 10 ure'smorg Burgemeester en Wethouders an 7Ae- rilczee, roepen bij (leze op allen die eenig be zwaar mogten hebben tegen de daarstelling van eene Smederij in het woonhuis wijk B, no. 221 Blijenhoek alhierwaartoe LOÜRENS NIJS een verzoekschrift heeft ingediendom op Woensitag den 21 November e. des middags ter vergaderkamer van het Bestuur op het Raad huis te verschijnen ten einde in hunne belangen te worden gehoord. 'Uerikzee den 28 October 1863. De Burgemeester B. C. CAU, De Secretaris J. P. N. ÉRMERINS. Zierikzeb, 10 November. Sedert jl. vrijdag werd het elfjarig zoontje van P. de B. alhier vermist en verkeerden zijne ouders in de grootste onrust terwijl alle pogingen om heul op te sporen,vruchteloos waren. Heden morgen omstreeks half acht ure bij laag waterwerd het lijk van den knaap in de Nieuwe Haven vóór de woning zijner ouders gevonden. Naar men verneemt heeft de Middel - burgsche stoomboot gisteren een oponthoud gehad tengevolge van een bekomen lek. Op de hoogte van Stavenisse zijn de passa giers ep de stoomboot de Telegraaf overgegaan en gedeeltelijk aan het Zijpe afgezet. De Middelburgsciie stoomboot heeft hare reis lang zaam vervolgd. Aan de hoogeschool te Utrecht is bevor derd in de ;regten de heer J. Ermerins faret theses?.:., De provinciale staten van Zeeland hebben de voorstellen van gedeputeerde statenter inwilliging op de aanvragen van rentelooze voor schotten tot verbetering van wegen, alle goedgekeurdte wetenhet gemeentebestuur van Aagtekerke J 14,000; dat van Kats 928,85; die van Zierikzee en tien andere gemeenten op Schouwen f 25,000; het dijks- bestuur der polders van St.-A nnaland ƒ7,4 24,81 dat derpolders van On I- Vossemeer/"l 4,544,08"; en dat der polders van Poortvliet f 2,441,10. Wijders zijn nog goedgekeurd de volgende voorstellen van gedeputeerde staten strekkende tot verhooging van het provinciaal subsidie voor de verbetering der haven te Brouwershaven, en daarin tot een bedrag van 1100 bij te dragen; intrekking van het. besluit van 10 Juli} 1863 betrekkelijk de heffing van provinciale opcenten ten behoeve der provincie .entot voordragt aait den koning om te htflen 7 opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en ongebouwde .eigendommen' voor 1864, en op de hoofdsom der personele belasting over 186V„, tot dekking der geraamde uitgaven van enkel provincialen en huishuudelijken aard voor 1864, met wijziging der enkel provinciale en huishoudelijke begrooting voor dat jaar; V oordragt tot heffing der zelfde opcenten ten behoeve der kalamiteuse polders in deze pro vincie als in vorige jaren. Het Delftscbe studentenkovps dat,reeds door eene aanzienlijke bijdrage voor het nationale monument zich bijzonder onderscheiden lieeft wenschte Z. M. den koning ook nog eene eere- I wacht te mogen aanbiedenbij IIDs togt naar het Willemspark te 's Gravenhage, tot het op den 17 dezer aldaar b'ggen van den eersten steen voor het gedenkteeken van LG3. Ken aantal van ze» en twintig studenten heeft zich daartoe reeds gereed gemaakt en wacht nu 's konings t zoo men hoopt, toestemmend ant woord met groote belangstelling al. Men schrijft uit Amsterdam van 6 dezer Naar m"ii vernoemt zullen aan den optogt, 16 dezer binnen deze stad te houden r behalve de typografische yereenigingen de Xederlandsche 1 'rukpers en> Voorzorg eii Genoegen, deelnemen de werklieden aan 's rijks marinewerf, de werk lieden der fabriek van de heeren Paul van Ylissmgen en J>udok van Meel de 2de, 3de en 4de sectie van het .Metalen- Kruis; de vereeniging der Citadel-medailleWat ook val', trouw sja^t }>aldo korendragers eene der re Ierijkerskamershet genootschap Nut en Genoegen Alen schrijft uit Zalt-Bomme! van 7 dezer Wij vernemen dat door den gemeenteraad eenige gelden 2ullen verstrekt worden om het stadhuis te illuminerenterwijl de armen op ien 17 November zullen onthaald worden op brood en spek. Men vQrhaa'tzegt de Amst. Ct. dat in eene plattelands gemeente in de provincie Fries land iemand tengevolge van de aanmaning van den predikant aan de leden van zijn kerk genootschap „om toch'allen bij de aanstaande collecte ook een steentje aan te brengen tot de monumenten onzt-r h -rboren volkszelfsrandig- heid .bij.e^n ^der jedpa yan jeje commissie twee baksteenen liet aanreiken met het bijschrift weinig "{aar^pt.een goedr fiajrt. •L-Éjeni ven tijc! 'geleden zijn de laatste twee lijken gevonden van de 38 ongelukkigen die, ten gevolge van <le doorbraak van den Waaldijk in 1861:, te Leeuwen zijn verdronken. Het eene was van een kind van 3 weken en het andere'van een meisje van 17 jaren. Beide zijn op kleinen afstand van elkander gevonden in eene slootdie vol zand geschoten was. Uit Gorinehetn meldt men van 6 dezer. Naar men uit Vianen meldt, heeft aldaar in de afgeloopen week door de boosaardigheid of verregaande onvoorzigtigheid van zekeren C. Peppeloud 16 jaren een verschrikkelijk on geval plaats gehad. Gezegde Peppel namelijk in een keteltje voor 1 ct. kokend water buitenshuis halende, maakte met dat keteltje de manoeuvre als of hij daaruit wilde drinkenen vroeg daarna aan een klein meisje het dochtertje van H van der Zijden te Vianen, oud 5 jaren, of zij ook eens wilde drinken waarop dit kind on wetende toestemmend antwoordde. Daarop werd door genoemden P. de inhoud van bet keteltje in de keel van het meisje gegoten met het noodlottig gevolg dat de kleine een drietal dagen daarna is overleden. Men meldt uit Apeldoorn dat de steeds aanhoudende wind e. ne op den toren van Beek bergen gelegen plat', hetw-lk wel 600 NecL pd. weegt, heeft opgenomen en in den hof van de pastorijaldaar doen nederstorten zonder onge lukken te berokkenen Men meldt uit Nijmegen van 5 dezer. De vier kinderen van den heer Drukker, welke onlangs alhier geboren zijn, zijn alle gestorven. Men schrijft uit Arnhem' van 7 dezer. De instructie in de zaak van den Engelschman Sommerset Lee beschuldigd van moordaanslag op wijlen den kapitein den Infanterie van Dongen Francke alhieris afgeloopen en de zaak bevindt zich thans bij den procureur-generaal. Men verwacht de teregtstelbng in den aanvang der volgende maand. Vele bijzonderheden, tot heden niet bekend zijn bij de instructie die met den meesten ijver heeft |daats gehad, aan den dag gekom-n en naar men er ven ver neemt, zouden zij niet (er gunste van den ver dachte zijn Het zal wel niet behoeven gezeg I te worden dat de openbare behandeling van deze zaak met groote belangstelling wurd,te gemoet gez ien. Dat de mirakelen nog niet geheel en al uit de wereld zijn bewijst het volgende hetwelk, naar men verneemt, inde nabijh-id r an Amers foort is geschied. Zeker iemand had in zijne jeugd eene schilderij in olieverw m kochtvoor stellende eerte herberg met twee kaartspelers aan eene tafel gezeten dietoen hij haar kocht klaveren aas als troef op tafel hadden- Nadat hetzelve 25 jaren bij hem aan den muur had gehangen ontdekte hij dezer dagen bij het schoonmaken daarvandat nu ruiten vrouw troef was. De eigenaar hoeft eene commissie be noemd om naar dat mirakel een onderzoek te doen. Er is niets veranderlijker dan de mensch liet bewijs dezer stelling werd dezer dagen te Ouderkerk aan d-n IJssel geleverd. Zekere persoon aldaar, deed op 27 Oct II. aangifte van zijn voorgenomen huwelijk met Betja II. doch drie dagen later kwam hij den ambtenaar van den burgerlijken stand zeggen dat bij niet met Betje B. maar met Kna'je N. wilde tFouwen. Het huwelijk met laatstbedoelde zal thans doorgaan. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 5 .dezer Bij gelegenheid der kermis te Uden- hout verrigte de maréchaussee Schrö Ier gesta tion neerd'te-Tilburgter voorkoming van onge regeldheden de dienst. 1 'e kermispret scheen hem ook in het hoofd ie hebben gespeeld want hij gerankte in beschonken toestand in stele van te waken voor de rust en de handhaving der orde verwekte hij onrust en dreef da rustige burgers de herbergen uit. Hij ging zoo ver, dat bij misbruik maakte van zijne sabel en twee fa'soenlijke ingezetenen daarmede wonden aan het been toebragt. Ten gevolge daarvan werd hij lieden door de regtbank alhier veroordeeld tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf en 8 boete. Onder de gemeente Hilvarenbeek is in een mastbosch gevonden het lijk van A. W. faaar gissing 40 jaar ou I 'particulier, geboren te Alphen in Noord-Brabant en wonende te Amsterdam. Deze persoon, lag op den rug op een rood wollen onderhemd hebbende in de linkerband een met kruid en papieren prop ge laden pistool en in de regterhand een afge schoten pistool, waarmede bij zich waarschijnlijk van het leven heeft beroofd. Te Moergestel is voor het nationaal monu ment van 181ö gecollecteerd 3,20 De ge meente telt 1300 zielen en de opbrengst is alzoo per hoofd ruim cent 14"/, cent beneden de doorgaande raming der hoofd-commissie. De berigtgever voegt er echter bijdat de ware stemming wel anders gebleken zou zijn indien eene nuttiger inrigting als monument ware voorgesteld. Kr is te Maastricht plan tot uitbreiding der stad aan de zijde van het Bossch< rfront Binnen dé muren gedrongen kan dé "stad niét wórden uitgelegd, waartoe evenwel de behoefte bestaat De regering zou willens zijn de vesting werken te verleggen hetgeen de gemeente zou moeten betalen maar de regering zou daaren tegen aan de stad den grond om niet afstaan voor de stad zouden de onkosten beloopen ƒ170,000. Onlangs zijn eenige leden van een boeren- kerkeraad in Drenthe naar Friesland getogen, om een predikant te gaan hooren. De naam vari den predikant en zijn standplaats warén hun echter ontgaantoen zij de grenzen van hunne provincie hadden overschreden. A lleen wisten zij nog dat hij ergens tusschen de Lemmer en Dokkum „staan" moest. Na een geheele week vruchteloos naar den bedoelden herder te hebben gezochtkwamen zijten gevolge van de mededeel i eg van eenige bijzonderheden om trent zijn persoon, dié hun nog in 't geheugen gebleven warentot de wetenschap dat de mansinds zeven jaren op een dorp in Zuid-Holland gevestigd was. Onmid lelijk werd de reis derwaarts aangenomenbij bun arrivement echter moesten zij hoorendat de lang gezochte reeds sedert vijf jaren was overleden. Men schrijft uit Helder van 6 dezer. Gisteren avond zijn hier twee man van het korps mineurs, te Utrecht in garnizoen op vermoeden van desertie door de policie in ver zekerde bewaring genomen Die jongelieden hadden na hunne plunjes enz. verkocht te heb ben het plan gemaakt om met een der Eng. booten naar Engeland te ontsnappen. Men vreest dat zij hunnen reislust duur zullen bekoopen. In het Utrechtsch Dagblad leest men het volgende „Terwijl men naast de waarschuwingen van admiraal Fitz Roy, die, even als de Neder- landsche, op een geregeld stel goede waarne mingen berusten en telkens slechts voor de eerstvolgende dagen gelden onophoudelijk de ongegronde voorspellingen van den lieer Spepherd vermeldtis het niet meer dan betamelijkom meer bekend te maken wat sedert eenige weken yan het Obsen atoire Imperial de Paris uitgaat. De barometer-waarnemingendie eiken dag van vele plaatsen in Frankrijk, van enkelen in Engeland, Nederland Spanje, Duitschiand en Rusland per telegraaf aldaar ontvangen worden, worden eiken dag in kaart gehragt. Zoo blijkt welke plaatsen ten zelfden tijde denzelfdon baro meterstand hadden op welke plaatsen die vijf, tien vijftien strepen lager was, van waar en waarbeen dus en met welke vermoa febjk kracht de Incht zich zal verplaatsen. Uit die kaarten nu was het reeds in den morgen van den 29 duidelijkdat een storm zieh van liet noorden van Ierland oostwaarts op zou verplaatsen. Eiken dag den 30, 31 October, den 1 Novem ber enz. werd geregeld door den heer Marié Davy de voortgang van den storm beschreven en ook tegen volgende stormen zullen de kaar ten zonder twijfel waarschuwen Dat de storm ook Nederland niet zou verschoonenbleek uit Nederlands waarnemingen den 29 des avonds, toen Vlissingen en Maastricht 5 strepen meer drukking hadden dan de Helder, en werkelijk klom de kracht van den wind den 30 hier tot bijna 60 pd. en te Vlissingen een paar dagen later tot 70 pd- In de vorige week keerde eene arme weduwe van Charleroi in hare woonplaats terug met hare eenige dochter die sedert vier jaren vermistmaar nu door een bijzonder toeval te Parijs terug gevonden was. De kleine was op zevenjarige leeftijd door kermis kunstenaars gestolen Zij had mot dezen de oude en nieuwe wereld doorreisd en werd nu gezien en herkend te Parijs waar zij op de brug des Saint Pères aalmoezen vroeg voor een ouden blinden. Eene andere vrouw uit. Charleroi was de gelukkigè die het kind zag en herkende en de blijde tiding naar de treurende moeder overbragt.'

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1