Zalurdag 31 October 1863 WOENSDAG EN ZATUROAG. rf.° 87. PRIJS DER ADV E RTENTIEN. Gewone 12'^ cen/s dB GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve het zegelregt.; V E RS C HIJ NT. A B O N N E M E N Tb-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiëndaags tevorenvoor 1<>mre'smury Besturen eu A dministratièn G ebu ren-V er h oor BuuGfiMGKSTRR en Wethoudkrs van /ie- rikzeey roepen bij deze op allen die eenig be zwaar mogten hebben tegen de daarstelling van eene Smederij in het woonhuis wijk B, no. ,21 Blijenhoek alhierwaartoe LOURENS NIJS een verzoekschrift heeft ingediendom op Woensdag den 11 November e. k.des middags ter vergaderkamer van het Bestuur op het Raad huis te verschijnen ten einde in hunne belangen te worden gehoord. fierikzee den 28 October 1863. De Burgemeester 13. G. CAÜ, De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. Burgemeester en Wethocueus van Zietik- ste.. Overwegende dat door den Raad dezer Ge meente is besloten <ïe Feestelijke her- deixldiig van het herkrijgen onzer onafhankelijkheid en van ons vijftigjarig herboren volksbestaan onder de jregfering van Itet kuis van Oranje te doen plaats hebtien op Ditagsclagg den W No- vemher e. k.maken bekend dat op dien dag de vlaggen van de openbare gebouwen zullen wapperen, des avonds op nader te bepalen tij i en plaats een vuurwerk zal worden afgestoken en rok nog op an dere wijze die gewi;tige gebeurtenis feeste lijk van wege de gemeente zal worden herdacht. Overtuigd, dat de Ingezetenen ook zonder eenige opwekking gaarne het hunne zullen bij dragen om door het uitsteken van vlaggen en door al zoodanig vreugdebetoon als ieder het meest gepast zal oordeeleudie feestviering op te luisteren onthouden zij zichhen daartoe uit te noodigen. Ziv.ïkzeeden 28 October 1863. De Burgemeester 11. O. CAU De Secretaris J. P. N. KRMERINS. jlViei officieel gedeelte.) Openbare Kaadsvergadering g-eliouden le Zlerlbzee, den 36 October IS63. Voorzitter mr. R. C. Cau Secretaris rar. J. P. N. "Ermerins. Present al de leden behalve mr. W. C. de Crane uitlandig. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van Gedeputeerde Stalen houdende berigt van ontvangst der verordening op het bewaren enz. van petroleum met kennisgeving dat de vernietiging daarvan i3 aangevraagd hetwelk voor notificatie wordt aan genomen. In harden der heeren jhr. de Jonge, dr. Goetnans en van der Vliet, worden ten fine van onderzoek en rapport gesteld de suppletoire begrooting voor 1863 en de rekening voor 1862 van het Burger-Weeshuis alhier. Wordt medegedeeld eene missive van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw houdende verzoek om medewerking bij het landbouw/eest in 1864 alhier te houden en wordt overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten om een crediet van f 300 te verleenen voor volksvermakelijkheden even als de vorige keer. Komt in behandeling een verzoekschrift van W. Verseput om vrijstelling van een gedeelte der pachtsom voor de visscherij in de versche gracht. De Voorzitter zegtdat Burgemeester en Wethouders overwogen hebben in hoeverre de motieven van het verzoek juist zijn, doch geene termen hebben gevonden, om tot gunstige beschikking .te adviseren daar juist de gronden die hij aanvoert in zijn voordeel zijn als zijnde die afdamming eene bate en de pachter iu geenen decle in zijn regt benadeeld. Zij stellen dns eene afwijzende beschikking voor. Aldus besloten. Wordt medegedeeld de uitslag, der verpachting van de eigendommen der gemeente waaruit blijkt dat de uitgeloofde pachtsommen te /.amen bedragen f 3229 en dat 3 perceelen visscherij en de stads, beer on verpacht is gebleven. Overeenkomstig liet voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt in overleg met de directie der Brandweer besloten tot verbouwing van het brandspuithuisje do. 4, waarvan de kosten zijn geraamd op 140 Wordt conform voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten om op 17 November e. k. ter herinnering aan de herstelling onzer nationale onafhankelijkheid inlMl3, van wege de gemeente feestelijkheden te geven, wordende het op 15 November e. k. kerkelijk gevierd, hetwelk bij publicatie aan de ingezetenen zal worden medegedeeld. Wordt medegedeeld eene missive vau den Raad van State houdende kennisgeving der behandeling van het hooger beroep van deze verandering van een besluit van Gedeputeerde Staten betrekkelijk de toelating der gekozen Raadsleden waarin waar schijnlijk een schrijffout is ingeslopen daar de dag daarin wordt vermeld 22 October hetgeen vermoed wordt 28 October te moeten zijn, hetwelk voor notificatie is aangenomen. Overeenkomstig het advies der commissie ad hoe en het voor stel van Burgemeester en Wethouders wordt tot afschaffing der belasting op de brandstoffen besloten. Komt in behandeling de gemeente-begrooting voor 1864. Mr. van Dongen zegt namens de commissie ad hoe geen verslag te zullen voorlezen maar bij de artikelsgewijze be handeling eenige aanmerking te zullen doen. Het eerst wordten vastgesteld de uitgaven. In het artikel jaarwedde leeraars enz.is ook opgenomen de gratificatie van den rustenden onderwijzer van Setten, welke mr. van Dongen namens de commissie ad hoe, voorstelt gunstig te willen verlecuen aldus besloten. Het artikel brandweer wordt met f 1406 voor de nieuwe spuiten verhoogd idem bet totaal van het 6de hoofdstuk. De begröotiug der dienstdoende schutterij voor 1861 wordt bij het daartoe betrekkelijke artikel voorloopig vastgesteld idem de bearootingen der teekenschool en armbesturen. Bij de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt het verzoek van den bode tot verhooging zijner jaarwedde toege staan en stelt mr. Fokker voor crediet tot af- en overschrijving te verleenen zonder nadere maetiging van den Raad en zulks om de administratie te vergemakkelijken Aldus besloten. De begrooting voor bet Roomsch-Katfioliek armbestuur wordt gewijzigd en teruggebragt op 2000 hetgeen aan Gedeput. Staten gemotiveerd zal worden medegedeeld. Tot he' verleenen der subsidiën wordt het bij de armenwet voorgeschreven besluit genu.tnen-.. De posten van ontvang worden allen goedgekeurd. De post van onvoorziene uitgaven wordt met 1406 ver minderd en maatiging verleend daarvan af- en op eenige posten der begroo'ing zoo noodig over te schrijven de som van f 3000. De begrooting wordt daarna in haar geheel in ontvangen uitgaaf vastgesteld op ƒ96920,89 zullende aisnu aan heeren Gedeputeerde Staten ter goedkeuring worden opgezonden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Binnenlandsche Tijdingen Zierikzee, 27 October. De opbrengst der collecte voor bet Nationaal Gedenkteeken van 1813, heeft alhier be.Iragen 348,19 waar onder f 25 ten behoeve van het fonds voor de gewapende dienstzijnde 4'/z cents per ziel. Dit bedrag zal nog door later in te komen giften vermeerderd worden. De najaars-vergadering der staten van dit gewest zal geopend worden op dingsdag den 3 November a s.des avonds ten half acht ure. Men schrijft uit Middelburg van 25 dezer. In de naburige gemeente Oost-Souburg had dezer dagen een vreeselijk ongeluk p'aats. Een vier jarig kind van een boeren arbeider speelde onder een stilstaander! vrachtwagen de voer man, die zulks niet bemerkt tiad, reed toen hij ziine vracht gelost bad, voort, met dit onge lukkig gevolg dat het kind oud r de wielen geraakte en zoodanig aan de hersenen werd gewond dat het lieden na'een vreeselijx lijden aan de gevolgen daarvan is overleden. Den 16 October jl. zijn te t-luis verpacht voor dén staat der Nederlandende landen gelegen in de Dioméde- en Aarden burgsche havenpolders, laatst in concessie-pacht bezeten door de erven van wijlen d n luit.-gen. graaf van Damme. Die landen bedroegen ongeveer 205 bunders, waarvoor als pacht gedurende één jaar geboden werd de énorme som van ƒ26,078, terwijl vier dijken daarenboven voor f 287 ver pacht werden. Hieruit kan men eenigzins de waarde der landen opmaken die onlangs geko men zijn in liet bezit van den staat. Naar men verneemt zal het paleis van Z. M. den koning op den avond van dén 17den November a. s op eene schitterende wijze worden geïllumineerd. Ook de paleizen van de overige leden ran bet koninklijk gezin zullen fraai worden verlicht. I 'én 3den dér volgende maand zal het jagersfeest van Le Petit Hubert in de residentie gevierd worden. Aan de oefeningen, die dagelijks plaats hebben, i.eemt ook Z. K. H. de prins van Oranje ijverig deel. De Précurseur deelt een schrijden mede uit'éHage, waarin o. a gezegd wordt dat de Japannezen die in ons Ipnd ver blijf houden door grootevree6 zijn bevangen sedert de tijdingen, omtrent het gebeurde met de Medusa hier werden aangebragt. Zij rneenden dat ons gouvernement hen aanstonds aan de bekende buik-operatie onderwerpen zou en het kostte moeite hen aan het verstnnd te brengen dat de regering wel andere middelen had om zieli te wreken en zeker nooit: de regtcn der gastvrijheid schenden zou Hetzelfde schrijven bevat eene niet onaardige bijzonderheid betrekkelijk dezelfde zaak N& het gebeurde met de Medusa deed de admiraal Jaurès zijne matrozen aan wal gaan, om eene batterij te bemagtigen in het kanaal van Simonoseki waar de Medusa was aangevallen Men vond niet alleen kanonnen van Nederlandsch fabrikaat, maar ook een Hollandse/) boek uitgegeven door den heer Huijssen van Kattendijke, zijnde een gids voor den artilleristom te schieten op voorbijvarende schepen. De Japannezen schijnen dus op een Hoilandscli schip eene proef te hebben willen nemen of het ouderwijs hun dooreen Hol lander gegeven deugdelijk was. Het N. Daablad dit laatste overnemende, voegt er bij, dat de gevonden boeken van te ouden datum waren dan dat hier ann tenj werk van onzen minister van marine zou kunnen gedacht worden. Uit Dordrecht schrijft men aan de M. C.: „Eenige dagen geleden zagen wij een vreemd schouwspel. Wij werden vergast op liet bezoek van twee Japanners, waarvan een in groot costuuin. Het waren de chef van de bier te lande aangekomen Japanners, een prins, gelijk hij voorgeeft te zijnen nog een officier dm- marine. Zij kwamen hier eenige toebereidselen maken voor de installatie van den laatste die op de »eri der heeren Gips de theorie van den scheepsbouw komt leeren en vergezeld zal worden door een Japanscb werkman, die alleen voor de praktijk bestemd is. Beide zullen in het begin van December zich alhier vestigen en verblijl houden ten huize van den heer Goedhart. De bezoekers, die goed Hoilandscli spraken, heeft men een klein diner aangeboden. Zij waren allervoorkomendst en zeer ingenomen met Holland. Zij deelden o. a. mede dat de tegenstand, die zich in hun land openbaarde tegen de vreemdelingen, geheel op rekening kwam van den zeer conservatieven geestelijken keizermaar dat de wereldlijke keizer zeer veel op had met de Europeanen en met name de Nederlanders. De eerstgenoemde en de groote leenmannen des rijks, die, als de zeer liberale ideën van den wereldlijken keizer ingang vinden, voor vermindering van inagt beducht zijn ver zetten zich met alle kracht tegen al wat de Enropesche beschaving in Japan kan doen veld winnen." Voor de ongelukkigen te Ahaus, welk Pruissisch stadje dezer dagen totaal in vlammen is opgegaan, is te Amsterdam tot heden fl529 ingezameld. I >e heer J. Ph. Menger, 's rijks stempel snijder te Utrecht, heeft eene medaille vervaar digd ter grootte van ruim 7 Ned. duimenop het 50jarig herdenken van de herstelling der onafhankelijkheid onzes vaderlands in 1813. Deze medaille doet den kunstenaar alle eer aan zoowel door uitvoering en fraaije bewerking, ais door de vernuftige samenstelling. Men schrijft uit Ambt-Hardenberg van 24 dezer. Ten bewijze hoevele landlieden zich somtijds uiterst vergissen in de n aarde-be paling van paarden kan dienendat zekere landman in het naburige Wilsum voor eenigen tijd een zeer schoonen hengst ten verkoop aan bood vpor f 150. Terwijl dit dier op eene ten toonstelling verscheen om te dingen naar een prijs of premie werd gezegden eigenaar voor het paard een koopprijs geboden van J 700 welke som door hen werd aangenomen Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 26 dezer. De regtbank heeft een ingezeten der gemeente Uden tot zes maanden cellulaire ge vangenis en f 25 geldboete veroordeeld omdat hij in staat van dronkenschap, op het kerkhof aldaar van een der graven de zerk afgewenteld had om te zien zou als bij zich uitdrukte welke grijskop daar begraven lag. Men schrijft uit Lit li van 26 dezer. In bet dorp Dreumel bij Tiel werd dezer dagen door een arbeider, die bezig was zijn land om te spitten een stukje goudgeld gevonden onge veer ter grootte van een kwartje liet draagt het jaartal van zes honderd en is geslagen te Wijk bij Duurstedeten tijde van het Frankische rijk.liet is aangekocht door F. van ötraaten koopman te Lith. Men schrijft uit Alkmaar van 25 dezer. Toen den 19 November 1813 de burgerij van Alkmaar wenschte dat de Hollandsche vlag van den toren zou waaijeu ten blijke dat men ook hier het Fransche juk wilde afschudden was de burgemeester zoo zeer daar tegen, dat hij eerst na ernstige zamenseholingen toegaf, dat eene Hollandsche vlag van de stadstimmerwerf mogt gebaald worden. Met dat doek aan den waagtoren komende, vond men den torentrap gesloten. De menigtezich misleid achtende zou mogelijk tot, gewelddadigheden zijn over geslagen, zoo niet zekere Hannes Douwes, gedeeltelijk gevolgd door nog een anderen rappen schippersgastmet de vlag om het lijf dien toren buiten langs had beklommen en het geliefde teeken van vrijheid ook aan de omlig gende plaatsen deed zien. Die man leeft nog bij ons ofschoon in suberen staat. Nu is het de wenseh van velen onzer, dat hij ook op den 19 November 1863 die vlag op den toren brenge, al moet ook eene lijn de plaats van zijne ver- vlogene vlugheid vervangen. Daartoe, alsmede tot het verbeteren van zijne finautiêl» positie, worden reeds pogingen aangewend. Men leest in liet Volksblad: „Er bevinden zich thans eenige Poolsche officieren hier ie lande, ten einde vrijwilligers te werven voor den opstand. Wij hopen dat niemand zich zal laten misleiden. Een opstand waarvan het bestuurvolgens zijne eigene opgave, door dolksteken en door vergif laat vermoorden is eeii moordenaars-opstand die het alleronzedelijkste beginsel van het meest misdadige fanatisme in toepassing brengtdat het doel de middelen heiligt. Tegen geheime sluipmoordenaars moet wel een streng politie— bewind zich ontwikkelen. De Nederlanders, zeiven in het vode bezit van staatkundige vrij heidmoeten uit den aard der zaak sympathie hebben voor elk volk dat zijne vrijheid zoekt te herwinnen - maar hetgeen in beginsel goed iskan bij de uitvoering door zoo vele misdaden bezoedeld worden, dat de sympathie in antipathie overgaat." Klaagt men op sommige plaatsen dat er weinig wild is, bepaaldelijk weinig bazen, gansch anders is 't daarmede in Oost-Friesland gesteld, waar, naar uit Ëmden wordt berigt op de goederen van de graven von Wedell bij Leervan den 6 tot den 10 dezer met drijfjagten dóór niet meer dan 16 jagers niet minder dan 500 hazen zijn geveld. Wat al die langooren gedurende den afgeloopen zomer zoo al opge geten hebben van de grafelijke boeren staat er niet bij. De meeste dagbladen hebben eenige maanden geleden medegedeeld dat men op den oogappel van een geslagten os de voorwerpen

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1