W.° 84- Woensdag 21 October 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. Binnenlandsche Tijdingen Bïiiitenlandsehe Tijdingen 5 COURANT. DRIJS DER ADVERT EN T E N, Gewone 12'/» cents de regel GeboorteHuwelijks- en Dootlbe rig ten van i H regels af 1 behalve liel zegelregl V E R S C 11 IJ J\ r ABO N ,V li JU li NTS-P B IJ S. Per drie uitlanden f 2,00. Franco per posl f 2.25. Intending der Adverlinliën daags tevorenvoor IPure'smnrg !iaamstf.de, 18 Octnber. Heden nacht omstreeks half drie ure werd in het stamphu:s der meestoof alhier brand ontdekt, hetwelk geheel met hetgeen er zich in bevond is in den asch gelegdbehalve enkele meevatentlie men nog gered heeft. Aan den ijver der brandweer is het te dankendat de koude stoof is gespaard gebleven Met gebouw was met uitzondering der machine tegen brandschade verzekerd. Me vaten meekrap, die verbrand zijn ten getale van 19 stuks waren slechts gedeeltelijk bij verschil- 1 -nde maatschappijen verwaarborgd. Me oor zaak van den brand is onbekend. Uit Middelburg schrijft menHoezeer alhier eerst in April 1814 de Oranjevlag van den toren heeft gewapperd, zal uien daar niettemin het 50jarig bestaan dei verlossing van Neder land den 17 November 1863 vieren. De raad heeft een ere liet verleend voor verscheidene feesten als vuurwerk enz., terwijl ook de armen zullen bedacht worden door eene buitengewone bedeeling van levensmiddelen, eene feestviering in de verschillende gestichten en op de armen scholen enz. De collecte voor het gedenkteeken heeft nagenoeg f 700 opgebragtdoch er moeten nog onderscheiden niften inkomen terwijl de meergegoeden op hunne buitens vertoeven en alzoo hunne bijdragen storien inde collecte der gemeente waartoe zij tijdelijk belmoren. De heer J.J. van Toorenenbergen pre dikant bij de Hervormde gemeente te Vlissingen heeft aan de gemeente bekend gemaakt dat hij de benoeming tot direc'or der Utrechtsche zendiiigsvereeniging heeft aangenomen. Lit Belgen-op-Zoom schrijft men van 16 dezer. Het berigt door onderscheidene dag bladen medegedeelddat de spoorweglijn Hozen- daalBergen op Zoom met 1 November a. s. zoude geopend worden is niet juist. Maar men uit eene goede bron verneemt moet de voorloo- pige overeenkomst tusschen de exploitatie-maat schappij der staatsspoorwegen en van den Hollandsch-I'elgischen spoorweg, door den minister van binnenlandsche zaken niet zijn goedgekeurd, en is men dientengevolge in de noodzakelijkheid gebragtom te Rosendaal een hulp-station te bouwen, hetwelk bereids is aan besteed en aangenomen door den heer G. Albers voor ƒ3200. Daar nu met het bouwen en de onteigening der daarvoor benoodigde gronden nog al eenige tijd zal verloopen is het voor alsnog omnog'lijk om te bepalen wanneer gezegde lijn in gebruik zal genomen kunnen worden. Men verneemt, dat de NedrrlanUehe regering sedert eenigen tijd met het Italiaansche gouvernement omtrent het aangaan van een nieuw handelsverdrag in on lerhandeling is. De provinciale staten van Zuid-Holland hebben tot lid van de eerste kamer der staten generaal gekozen den heer loost van Volh'n- hoven te Botterdam. In het hoofd-kiesdistrict Dockum is tot lid van de tweede kamer der staten-generaal gekozen jhr. mr. S. W. H. A. van Beyma Thoe Ningma. Door de Nederl. Handel-Maatschappij zijn bevracht 7 schepen voor Amsterdam 4 Rot terdam 2, Schiedam 1, -- Men schrijft uit Dirksland van 16 dezer. Op 21 November 1813 werd door den generaal Rostollandhet fort Bequesne (thans Prins Frederik geiaamd) te Ooltgensplaat bevelende, het geheele eiland Overflakkee en Goedereede in staat van beleg gestelden dat fort in eenen behoorlijken staat van verdediging gebragt; terwijl verder door hem bepaald was om den 4d *n December de dijken door te steken en de sluizen open te zettenten einde het geheele eiland zooveel mogelijk onder water te zetten. Op dien dag echter, des voormiddags werd door eenige burgers, waaronder zekere Klaas de Vos (sedert overleden) en Johannes Verhagethans nog in leven en a'hier in armoedige omstandig- Ii< den verkeerendeh«t fort door list genomen en de generaal Rostolland gevangen gemaakt waardoor de gelegenheid geopend werdom ook het geheele eiland van de overheersching te verlossen. Genoemde Verhage heeft nimmer eenige belooning voor zijne moedige daad genoten. De kantonregterte Tiel heeft den 14 dezer uitspraak gedaan in zake de vordering van de heeren de Jong en co.directeuren der Onder linge brandwaarborg-maatschappij voorgebou wen te Amsterdam contra de heeren W. II. Post en J. Formijhewelke vordering strekte ter betaling van het aandeel der gedaagden in den buitengewonen omslag wegens den brand te Enschedé. Bij een zeer gemotiveerd vonnis werd den eischers hun eisch toegewezen en de gedaagden veroordeeld tot voldoening van den genoemden omslag en in de kosten van het proces. Eene commissie uit het kerkbestuur van Overijsel klassis Zwolle, is dingsdag middag bij den predikant van Rijn die zich nog in hechtenis bevindt, toegelaten, om dien heer te hooren over de tegen hem ingehragte beschul digingen. De geregtelijke imtruktie, in zake de ontvoering van het dochtertje van mevrouw de wed. Pruimers wordt voortgezet. De arrondissements-regtbank te Arnhem heeft een heer tot twee geldboeten, van f 15 en en 10 veroordeeld wegens het plukken van tarwe-aren zonder korrels en rebellie jegens den veldwachter die hem dit wilde beletten. De j ledige aren bezigde de beklaagde als geneesmid- del. Toen de officier van justitie eene maand gevangenisstraf had gerekwireerdverklaarde de beklaagde dat hij een zelfmoord zou begaan zoo hij tot gevangenisstraf werd veroordeeld. LI. zaturdag heeft te Oud-Gastel een treurig ongeluk plaats gehadEen boerenknecht uit Rosendaal wilde zijn paarddat voor eene geladene kar gespannen was, bij eene herberg laten drinken en deed het daartoe zijn hoofdstel af; eensklaps schrikte het paard en ging op hol de boer trachte het nog te houdendoch geraakte onder de zwaar geladen kar en was op hetzelfde oogenhlik een lijk. Uit Curasao wordt van den 7 Sept. per mail het volgende gemeld aan het U. D. Sedert mijn laatste schrijven is er niets bij zonders voorgevallen. Hier en daar zijn wel ligte regens gevallen maar de droogte is nog steeds een geweldige plaag voor menschen en vee. De tegenwoordige duurte van levensmid delen en kleeding werkt belangrijk mede, om de vrijgemaakte slaven aan het werk te houden. De natuur is hier niet zoo weelderig dat de negers in de bosschen of door het bebouwen van een klein stukje grond met aardvruchten zich spoedig voedsel zouden kunnen verschaffen. Zij bezitten niets en moeten nu toch voor een kan maïs, die een neger per dag opeet, 15 a 16 ct. betalen. Deze 16 centen moeten zij verdienen en hebben daarvoor nog niets anders dan drooge van maïsmeel gekookte fonsje. Zij moeten dus trachten meer te verdienen om eenige toespijs koffij, suiker, tabak, kleederen enz. te kunnen hebben en dit kunnen zij altijd doenwanneer zij maar werken willen. Het bezit van eigen akker blijft echter steeds de groote illusie van het landvolk ongelukkig worden zij in hunne ver wachting meestal teleurgesteldwant zelden oogsten zij, die voer eigen rekening een stuk grond beplantenmeer in dan voor eenige maanden kost, het overige gedeelte van het jaar moeten zij dus toch op eene andere wijze in hun bestaan voorzien. f 1 11 1 1 I 1 1 1 FlUNKK LJ K. Pakijs 16 October. Nog altijd worden talrijke versterkingen van hier naar Mexico ge zonden heden zullen 500 mili'airen van St. Nazaire vertrekken terwijl up 23 dezer zich te Cherburg 1200 man zullen inschepen aan boord van de Finistére, en een gelijk getal zal nog in de volgende maand de reis ondernemen. Men kan hieruit zien dat het laatste woord in het Mexikaansche vraagstuk nog geenszins is ge sproken of liever dat er voor Frankrijk het eind nog niet van te voorzien is. Ter aanvulling van de berigten der Fransche dagbladen nopens Japanmoge die nen dat, volgens berigten bij deZwitsersche legatie alhier ontvangen, de Zwitsersche am bassade, die zich thans te Yokuhama bevindt van oordeel is dat de zaken aldaar in der minne geschikt zullen worden De vreemde vertegen woordigers zijn namelijk voornemens na den terugkeer van den Taikoen te Yeddo,opde heropening der havens aan te dringen. Eerst, indien aan dat verzoek oin welke redenen ook niet wordt voldaanzullen de vijandelijkheden aanvangen. Volgens dagbladen van Barcelona levert de door den watersnood geteisterde stad V'ick een allertreurigst schouwspel op. Mieren daar zijn alle sporen van woningen verdwenen, en op andere plekken ziet men niets meer dan bijna instortende muren. Des avonds van den 10 dezer lagen reeds 30 lijken iu het hospitaal waaronder die van 10 kinderen eenige vrouwen oen grijsaard en een priester. Meerderen sche nen nog onder het puin bedolven en het aantal der gekwetsten was zeer groot. Niet minder dan 124 van alles beroofde personen zijn in het gesticht van liefdadigheid opgenomen. Men verhaalt uit de omstreken van Torre- lavega (Spanje) een moord onder de ergste om standigheden begaan. Een zekere André om trent 34 jaren oud ten gevolge van mishande ling in zijne jeugd niet behoorlijk ontwassen Was minstens 15 mijlen in den omtrek als de goede André bekend dagelijks deed hij tegen geringe belooning over eene groote uitgestrekt heid boodschappen was met ieder goede vrienden en genoot zelf om zijne strikte eerlijk heid en bijzonderen ijver liet algemeen ver trouwen niet alleeninaar daardoor een goed weekgeld waarmede hij zijne ontaarde schoon moeder ondersteunde. Op zekeren avond komt hij in eene herberg om zijne boodschappen en vindt er eenige veekoopersvoor hen te zing n ep aardigheden te verkoopen was niet genoeg men moest met hem een grapje hebben hij zou als de muildieren beslagen worden en zoo dansen. De jongen, niets kwaads denkende en gewoon aan spotternijleent onmiddelijk zijne voeten doch voelt ras dat de beschonken veedrijvers het erger voor hebben de een voor de ander na werden hem ijzers aangelegd en de voeten met spijkers doorslagen men dwingt hem te loopen en te dansenen toen die barbaren eindelijk niets meer in hem zagen dan een klomp vleesch tot alles onnut, hingen zij hem aan een boomtak op: Inde Amerikaansche bladen wordt berigt dat de echtgenoot van generaal Tom Thumb zich in gezegende omstandigheden bevindt. JONGSTE TIJDINGEN Shanghai 4 September. De Engelsche vloot is voor Kagasima aangekomen. Na nutte- looze pogingen om te onderhandelen heeft zij de stad en drie stoombooten aan Satsuma toebe- hoorende vernield. Men leest in de Bazuin het volgende November 1813. I. Velen onzer lezers zijn zoo wij veronder stellen weinig bekend met de geschiedenis van ons vaderland te weinig zelfs dan dat zij voor zich zeiven levendige belangstelling zouden kun nen gevoelen in het aanstaande feest tot herinne ring aan Neêrlands verlossing. Ten behoeve vooral van dezen onder onze lezers is het dat wij de volgende geschiedkundige schets van de oorzaken onzer vernedering van die ver nedering zelve en van de verlossing door de hand Gods laten volgen die op ons verzoek door een geliefden broeder is ontworpen. Strekke zij tevens om veler harten tot aanbidding en dankzegging op te wekken en voor te bereiden. Op den 18 Januarij des jaars 1795 bevond zich eene groete menigte aan het strand te Scheveningenom een laatst vaarwel toe te roepen aan de vorstelijke familie welke dien dag ons vaderland zou verlaten om naar Enge land over te steken. De prinses vergezeld van haar behuwddochter en het zoontje der laatste werden met haar ge volg en hare goederen op 14 pinken ingescheept die reeds ten 1 ure uit het gezigt waren ver dwenen. Weinig tijds daarna kwamen ook de prins en zijne beide zonen te Scheveningen aan. Een visscher nam den ongelukkigen vorst op zijne schouders en bragt hem door het water naar de pinkwelke dienst hij ook vervolgens aan 's prinsen beide zonen bewees. Des nachts ten 12 ure ging het broze vaartuig onder zeil en landde te Harwich waar zich de vorstelijke familie vereenigde Bij zijn vertrek had hij de gedenkwaardige woorden gesproken „Deze vernedering heb ik als mensch dubbel verdiend en misschien zal zij mij tot zaligheid strekken doch in de waarneming mijner posten heb ik ze niet verdiend. Dwaalde ik soms ik deed het ter goeder trouw voorwetens en opzettelijk benadeelde ik nooit zelfs mijnen bittersten vijanden met deze bewustheid is hetdat ik het dierbaar vaderland verlaat. De ware bron onzer ongelukken ligt niet in de onverantwoor delijke handelwijs van zoovele Nederlanders of in de kwade trouw der bondgenooten maar in de nationale zonden en ongeregtigheden God heeft een twist met Nederland en toont het in de mislukking van alle pogingen en ook nu door de felle vorstdie de wateren tot een gebaanden weg gemaakt heeft. Wie zal oprigten als God ter neder werpt." Zoo sprak de zachtmoedige en vergevingsge zinde vorstnu hij verguisd en miskendver oordeeld was, om in den vreemde rond te zwerven. In 1806 is Willem V te Brunswijk overleden. Alzoo heeft hij nog elf jaar geleefd na zijn ver trek om de jammeren en diepe vernedering zijner verdwaalde landgenooten te betreuren. Vreemd moet het ons voorkomen, dat hetzelfde Nederland 't welk zijne bevrijding van het Spaansche juk eenmaal naast God aan den grooten Willem den Zwijger te danken heeft gehadin het laatst der vorige eeuw de ver diensten van hem en zijne nazaten zoo geheel scheen vergeten te hebben en niet alleen het

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1