W.° 83. Zaturdag 17 October. 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. Binnenlandsche Tijdingen 1KZEM1HEIÏILRVM. p It ij s l) E li a I) v E li t E n r I E n. Gewone 125*/2 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van i 6 regels d f 1 behalve hel zegelregt V E R S C II I.J yv T A II O A; A' E M E N T S-P P. IJ S. Per drie maanden f 2.00. Franco per post f 2,20. Inzending der Adverb ntirndaags tevorenvoor 1 urc'smorg UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebrngt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1863. (Vervolg en slot.) HOOFDSTUK XVI. Handel en Scheepvaart. b Buitenlandsche handel. Zierikzee. De regtstreeksche invoer bestond hoofdzakelijk in steenkolen 34746 mudden en 9240 ponden van New-Castle, 1919 mudden van Belgie, 33100 mudden en 82733 ponden van Pruissen te zamen 69765 mudden en 91973 ponden cokee 279 mudden van New-Öastlé; klipzout6292S5 van Liverpool en 785765 van Runcorn te zamen 1415050 pouden cement, 1084 ponden van Belgie en 12000 ponden van New-Castle, te zamen 13084 ponden; gebakken steen 2000 stuks van Ncw-t'astle -hardsteen lil stuks en molensteen 16 stuks beide vau Belgie; vuurvaste'aarde 2500 ponden van. New- Castle BrussVlsche aarde, 20 lasten dakpannen 4l50 stuks vitriool-olie, 42456 ponden stoelen, 370 stuks ongebluste kluitkalk 44 tonnen alles van Belgie; ijzer (ruwe blokken) 5075 ponden van New-Castle; ijzer voor spoorwegen 169686 ponden van CardifFledige flesschen 288 stuks, bier, 276 flesschen en 160 kannen, beide van New-Castle; scheeps- bouw- en timmerhout2 tonnen gezaagd 97 ongezaagd van Drammen (bestemd naar Goes) gember, 215 kisten en 2580 ponden vau Passarouang gepolijste marmeren schoorsleenen 2 stuks (waarde ƒ233) van Belgie. Dc regtstreeksche uitvoer bestond uit.: aardappelen 2200 mudden appelen 680 mudden ajuin, 850 mudden, naar New-Castle; tarwe, 2090*/,o mudden, gerst 26963/4 muddenzaad 60 mudden beer 143 tonn. vellen (konijnen enz.) 26357 stuks naar Belgie. Voorts werden volgeus de aangevraagde certificaten van oorsprong, naar Oost-Indie uitgevoerd 1766 kisten bevat tende 73695 kannen bier,eD 12190 stukken metende282125 ellen calicots. c. Binnenlandsche scheepvaart. Middelburg. Ten enz. Zierikzee. De binnenlandsche scheepvaart duiddein verge lijking met het vorige jaar, eenige vermeerdering aan. Het getal schepen welke de haven iu- en uitvoeren bedroeg 959 waarvan 948 onder Nederl. en 11 onder Belg vlag. Behalve de op Rotterdam varende stoomboot „de Stad Zie rikzee" bedroeg bet getal te dezer plaats te huis behoorende schepen ,32. De schipperij had geregeld vaart, en de beurtveren op Middelbnrg, Goes, Bergen-op-2oom Rot;crdamAmsterdam en Stavenisse werden geregeld bediend. Van enz. d. Buitenlandsche scheepvaart. Middelburg Met enz. Zierikzee Het getal ingeklaarde schapen bedroeg 85 als 23 onder Nederl. vlag, 53 Engelsche 3 Fransche, 2 Belg. 2 Noordscbe 1 Russische1 Hamburgsche vlag. De bestemming was als volgt: van 30 Zierikzee 22 Rot terdam"22 Dordrecht4 de Moerdijk, 5 Schiedam 1 Goes, I Brussel. Uitgeklaard werden 41 schepen waarvan 24 onder Nederl. en 17 onder Kngelsche vlag. Hunne bestemming was als volgt 22 naar New-Castle, 10 Engeland, 2 Hong-Kong, 2 Noorwegen 1 Brussel, 1 Batavia, 1 Sunderland, 1 Shields en 1 Liverpool. Het getal der te Zierikzee nog aanwezige zeeschepen be liep 9 als 5 barken ter grootte van 1880 tonnen (geza- mentlijk) 1 kof93 tonnen. Volgens enz. Volgens dezelfde opgave kwamen te Brouwershaveu binnen 403 schepen, met eene gezamentlijke tonnenlast van 176208; en gingen van daar naar zee 178 schepentonnenlast 101797. Te enz Op de werf „De Goede Intentie" eu op de „Stads Com- mereie-werf" te Zierikzee werden geene schepen aangebouwd. De kleine werf aldaar had vrij geregeld reparatie-werk waar door de eigenaar met zijne twee knechts werden beziggehouden. De enz HOOFDSTUK XVII.. inrigtingen in verban d met de uitoefening van handelen andere bedrijven, a. Maten en gewigten. De arrondlssements ijker J. T. Dirks werd van Zierikzee naar Dordrecht verplaatsten ter éerstgemelde plaats vervan gen door D. P. Broekman arrondissements-ijker te Goes. Daar enz De gedurende 1862 ontvangene ijkloonen bedroegen in het ijk-avrondissement Zierikzee 1214,585. c. Middelen van vervoer te lande. Vergunningen zijn verleend voor wageridiensten tot vervoer van personen eu góederen tusschen Brouwershaven en Zierikzee en Zierikzee en Brouwershaven. Eerstvermelde vergunning werd weder ingetrokken uithoofde de concessionaris van de uitoefening daarvan had afgezien. De tweede vergunning kwam niet tot stand uit hoofde de belanghebbende van de uitoefening daarvan afzag. Een verzoek om concessie voor eene wagendienst tusschen Zierikzee en Zijpe moet als vervallen worden beschouwd, aan gezien door het betrokken gemeentebestuur berigt werd dat de adressant van zijne aanvrage afzag. Tot enz, Vergunningen voor wagendiensten: tusschen Brouwershaven en Zierikzeewerden gewijzigdvoor wat de dagen en uren van vertrekalsmede wat het tarief betreft. De enz. Aldus vastgesteld te Middelburg, den 26 Junij 1863. De Gedeputeerde Staten van Zeeland R. W. van LIJNDEN Voorzitter 8. van der SWALME Griffier. Zierikzee, 15 October. Heden haü alhier de openbare verpachting plaats van de eigen dommen dezer gemeente weike beeft opgebragt de jaarlijksche pachtsom van 3229 terwijl het perceel de Stads Beer en drie perceelen Vis- scherij zijn aangehouden. De uitgeloofde pacht sommen zijn aanzienlijk hooger dan bij de vorige verpachting van 1856. L. J. Crooij, vroeger binnenvader in het burgerweeshuis alhier, die jl. vrijdag door het hof in Zeeland tot zeven jaren tuchthuisstraf en eene geldboete van f 8 is veroordeeld heeft den volgenden dag tegen dat arrest cassatie aange- teekend. Naar men verneemt heeft de officier van justitie te Goes appel aangeteekend van liet vonnis door de regtbank alhier gewezen in zake van L. B. hoofd-onderwijzer der bijzondere schoolbeschuldigd wegens een zijner scholie ren te hebben geslagen en den arm ontwricht. Het Utrechtsch Dagblad verzekert dat op den 1 November a. s. de spoorweg Rozendaal- Bergen-op-Zoom geopend zal worden. Dezer dagen zijn te Middelburg geëxami neerd 4 personen als hoofd-onderwijzer 1 als hoofd-onderwijzeres, 8 als hulp-onderwijzer, 3 als onderwijzer in de Fransche en 2 in de Engelsche taal2 in de wiskunde en 2 in de gymnastiek, 1 als onderwijzeres in de Fransche taaien 1 in de handwerken voor meisjes. Daar van zijn toegelaten 1 als hoofd-onderwijzer, 1 als hoofd-onderwijzeres 3 als hulp-onderwijzer 1 als onderwijzer in de Fransche en 2 in de Engelsche taal1 in de wiskunde en 2 in de gymnastiek t als onderwijzeres in de Fransche taal en 1 in de nuttige handwerken. Z. M. heeft goedgevonden den heer jhr. mr. F. L. W. de Koek directeur van 's konings kabinet, te benoemen tot minister van staat. Uit Rotterdam meldt men De Tweede Kamer zal vrijdag in eene open bare zitting kennis krijgen van de indiening van een belangrijk wetsontwep. Het zal strekken om de noodige fondsen aan te vragen totoprig- ting van een nationaal gedenkteeken van het halve eeuwfeest der herinnering van Nederland's onafhankelijkheid. Dit monument zal bestaan in een Paleis voor de Vertegenwoordiging tot herdenking van de vernieuwing van den band tusschen Nederland en Oranje op constitutionele grondslagen. Dit gebouw zal de Vertegen woordiging van een vrijheidlievend volk waardig zijn. Men wil weten dat het denkbeeld van dit Nationaal Gedenkteeken voor de gebeurte nissen van 1813 uitgegaan is van Zijne Majesteit den koning en dat voor de verwezenlijking een millioen gulden_zal worden beschikbaar ge steld opdat dit zigtbaar gedenkteeken van de liefde welke ons vorstenhuis en de natie volgens grondwettige grondslagen aan elkander ver bindtsteeds in allen deele grootsch en n aardig zij. Naar luid van geloofwaardige berigten in de N. R. C. is Zv. Ms. stoom korvet Medusa bij <len verraderlijken aanval der Japansche batte rijen op 17 plaatsen in den romp en op 15 in masten en tuig getroffen en heeft dit schip des niettegenstaande zeer ernstig kunnen ant woorden. In eene particuliere correspondentie van liet N. Dagblad van 's Gravenhage leest men het volgende De lioofd-ingeriieur Conrad bevindt zich sedert eenige dagen te Kopenhagen wegens het voor den handel zoo belangrijke ontwerp van een kanaal uit de Elbe naar de Oostzee. De DeenscheHamburgsche en Amerikaansche ingenieurs hij deze zaak betrokkenwaren het niet' eens nopens het punt, waar men met de doorgraving van het Holsteinsche zou aan vangen Er werd dus besloten de vraag door een Hollandschen zaakkundige te doen heslissen, en de heer Conrad werd tot dat einde uitgenoo- digd .derwaarts te komen. Een nieuw en vleijend bewijs hoe hoog de Hollandsche waterstaat in de schatting van vreemde ingenieurs staat aan geschreven. Men schrijft uit 's Gravenhage van 13 dezer. Daar sedert een paar dagen des avonds weder volksbewegingen werden gezien heeft de burgemeester als hoofd der gemeente-policie, bekendmakingen afgekondigdtegen zamen- scholingen of optogten op straten of pleinen. Men schrijft uit 's Gravenhage van 13 dezer. Reeds nu merkt men op dat in de winkelhuizen alhier groote uitstallingen plaats hebben van stoffen in de Nationale en Oranje kleuren. Voor sommige winkelramen zijn sier lijke draperien tentoongesteld. Eene groote menigte Oranjestrikken van verschillende mo dellen is overal voorhanden. Het laat zich aanzien dat de Oranjekleur binnen kort alhier veel zal worden gedragen. De sterke drank heeft weder een offer geëischt. Ken visscher te Scheveningen die jl zaturdag avond zijn verdiend loon had ont vangen begaf zich naar de herberg en bedronk zich. In dien staat, in den nachtterwijl het hoog water was aan boord van zijn pink wil lende gaan moet hij deze niet hebben kunnen bereiken of van boord zijn gevallen. Zoo veel is althans zeker dat zijn lijk in den vroegen morgen van gisteren op het strand is gevonden. Ofschoon er wel is waar geen twijfel bestond dat bij hem geen leven meer aanwezig waswerden de middelen die de kunst aan de hand geeft om de levensvonken op te wekken gedurende een geruimen tijd door den geneesheer Spille be proefd, doch vruchteloos. De overledene, die 64 jaren telt, is weduwnaar en laat gelukkig geene onverzorgde kinderen na. De heer P. van Eek Poppe, genees-heel- en verloskundige te Maassluis, maakt in de Rott. Ct. het publiek op een uiterst eenvoudig en volgens hem vrij zeker middel tegen de zoo gevreesde keelziekte. Door telkens kleine stukjes ijs te gebruiken moet het gevaar binnen weinige uren wijken en heeft men tijd om een geneesheer te raadplegen. Dit middel moet door dr. Grand Boulogne te Vera-Cruz meteen uitstekend goed gevolg aangewend zijn. Men schrijft uit Woudricbem van 12 dezer. Zekere J. G. J.wonende te Andelverliet met zijn honde-kar deze stad ten einde zijne woon plaats te bereiken. Nadat hij op eenigen af stand van de poort verwijderd was viel hij plotseling op zijn kar en vervolgens op den grond. Ofschoon er spoedig menschen toeschoten von den zij in hem geen teeken van leven meer. Dat het overmatig gebruik van sterken drank hiervan de oorzaak is kan men met zekerheid zeggen daar hij daaraan sedert jaren zeer was verslaafden zich dagelijks in gevaar begaf. Men meldt uit Wij lie van 10 dezer Als een bewijs van buitengewone groeikracht in dit jaargetijde, vermeldt men dat in den tuin van de wed. v. d. L. alhier een aardappelenplant in vollen groei staat en de zeldzame hoogte van 5 voeten heeft bereikt, terwijl het loof nog zoo versch is als in de maand Julij Ook bevindt zich in den tuin van den smid S. een peerenboom waaraan peeren van den tweeden bloei zijn welke in smaak en grootte die welke in de maand Juiij en Augustus geplukt zijn overtreffen. Als eene bijzonderheid kan worden mede gedeeld dat de jager van den huize Twickel jl. zaturdag 25 hazen en 7 patrijzen heeft ge schoten. Men schrijft uit Breda als een bewijs hoe sterk de handel in lompen van daar op Belgie gedreven wordtdat sedert de invoering van het nieuwe tarief van regten, waarbij deuitvoer- regten van lompen, op f 5, de 100 pond gebragt zijn aan het kantoor aldaar van 70 tot 80,000 aan regten daar voor betaald welke regten vroeger ten gevolge van den op groote schaal gedreven smokkelhandel niet betaald werden. Het levert alzoo geen onaardig voor deel aan de schatkist. Dezer dagen werden te Joure voor zes schoteltjes waarvan een gebarsten door een paar kooplieden 300 betaald. Zij hadden die schoteltjes vóór zeventien jaren gezien doch toen niet in het bezit kunnen krijgen. Toen zij echter de advertentie van het overlijden der familie in wier bezit de begeerde voorwerpen warenhadden gelezenondernamen zij uit Holland de reis om die thans met gunstigen uitslag bekroond te zien. Zij gaven aan een landbouwer ock nog f 60 voor twee dergelijke gebarsten schoteltjes. Den 6 dezer viel er een kieken van eenen pachter van Languevelde Waterlooschen Steenweg, bij Brussel, in een waterput, 140 voeten diep zijnde. De pachter had de dwaze gedachte er in te willen gaan om zijn kieken er uit te halen. Maar naauwelijks was hij vier meters diep of het touw brak en hij viel in den put, waarin hij voorzeker zou zijn omgekomen, ware er geene vrouw water komen putten die den pachter in dien gevaarlijken toestand ziende, om hulp riep. De agent van policie no. 95 de dienst aan liet Terkamerenbosch doende kwam toegesneld deed zijn tunique uitont deed zich van zijn degen en col en liet zich langs het touw afglijden hij nam den pachter in het midden met de eene handen met de andere zich kloek aan het touw vasthoudende gaf hij hevel aan de toegesnelde personen om hem op te trekkeniets dat zeer voorzigtig moest ge schieden opdat het touw niet ten tweeden male zon breken. Men slaagde er ir.de twee perso nen naar boven te trekken en het was tijd, want de pachter, die niets dan eenige kneu zingen had bekomen was bijna verstikt. Doch hij had moedig zijn verworgd kieken in de hand. De agent van policie droeg hem naar zijn bed en wreef hem met warme doeken tot hij weder hij zich zeiven kwam. Den anderen dag een bezoek bij den pachter afleggendedie naar men zegtrijk is ontving hij tot belooning de ver troostende woorden „Dat strekt u tot eere mijn vriend." Te Doornik verscheen dezer dagen een jong paartje op een der publieke hals waar de demi-monde gedoogd wordt. Hij was een aardig advocaatje uit een der kleine steden van de pro vincie zij een allerlieftalligst dametje dat dure cigaren rookt en kersroode lipjes heefta raison van zoo menige drie franken als ze ten dien einde voor het middel omdie te behouden hij haar coiffeur besteedt. Naauw waren beide binnen getreden of een niet zeer beleefd ambtenaartje kijkt de helle eens flink onder de oogen en wipt haar met de vlakke hand den cigaar uit den mond. Onmiddelijk was 't rusietje in vollen gang, en, zoo als gewoonlijk, er volgde eene

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1