Ef.° 82. Woensdag 14 October 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administratièn Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen mew* P It IJ S DER AD VERTEN T I E N. Gewone 12'/, cents tie regel GeboorteHuwelijks- en IJoudbeiigten vun 1 6 regels a f 1 behalve liet zegelregl. VERSCHIJNT. A B O N N E M E NT S-P P.US, Per dr'te maanden f 2.00. - Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlcnlïèndaags tevorenvoor 10nre'smorg Burg kweester en Wethouders van Zier ik- zee geven openbare kennis dat het eerste aan vullingskohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente over het loopend dienstjaardoor hen voorloopig is vastgesteld en van den 12 dezer gedurende veertien dagen, voor een ieder ter lezing op de gemeente-secretarie zal voorliggen ingevolge de wet. Zierikzee den 9 October 18G3. De Burgemeester B. C. CAU, De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee maakt be kend dat de Patentbladen over het 1ste kwar taal dienstjaar 18ter Secretarie gereed liggen om door belanghebbenden te worden af gehaald en dat die na verloop van acht dagen tien Deurwaarder der Directe Belastingen zullen worden ter hand gesteld om bij de hierin nalatig geblevenel) te worden te huis bezorgd tegen betaling van 10 cent voor ieder Patentblad ingevolge de wet. Zierikzee den 12 October 1863. B. C. CAU. Zierikzee 10 October. Heden hield alhier de plaatselijke commissie voor het nationaal ge- denkteeken van November 1 813 eene vergade ring waarin is benoemd tot afgevaardigde ter bijwoning der pl -gtigheid van het leggen van den eersten steen van het monument te 's Hage, op 17 November e. k ,jhr.mr. M. J. Schuurheque Boeije en bij diens verhindering jhr. J. L. de Jonge. Voorts dat op maandag den 19 dezer eene collecte zal ge laan worden aan de huizen der ingezetenen door de leden der commissie. Eene collecte in de scholen vond geen bijval zoodat dez9 niet zal plaats hebben, maar aan de onderwijzers worden te kennen gegeven dat zij de giften van leerlingen, die aan de stichting van het monument willen bijdragen in ontvangst kunnen nemen. Ook zal aan hen, die hunne giften hij inschrijving willen doen daartoe gele genheid worden gegeven. Zierikzee, 12 October. Naar men ver neemt is dezer dagen een guldenstuk ontvan gen met de beeldtenis van Z. M. den koning en het jaartal 1859 gegoten in een vorm, vervaar digd naar een echt guldenstuk, maar overigens dunner, verre beneden het wettige gewigt der guldenstukken en grootendeels bestaande uit een zamenstel vau koper, zink, goud, tin en lood, en mitsdien valsch. Voor het provinciaal geregtshofin Zee land is op den 13 October 11 behandeld de zaak van L. J. Crooij geboren 'e Joure binnen vader in het burgerweeshuis te Zierikzee beschuldigd van onderscheidene aanrandingen, tegen de'eerbaarheid gepleegd jegens weezen over welke hij in zijne betrekking opzigt had en gezag uitoefende, alsmede van poging tot ver krachting, opwekking tot onzedelijkheid van minderjarigen en het toebrengen van slagen. Bij een heden uitgesproken arrestheeft het hof verklaard dat vier van de te last gelegde feiten niet zijn bewezen en dat vier andere punten der beschuldiging geene strafbare feiten opleveren voorts den beschuldigde schuldig veri klaard aan zeven aanrandingen tegen deeerbaar- heid van meisjes over welke hij in zijne betrek - king gezag uitoefende, allen met gewelddadig heid gepleegd, en aan het moedwillig toebréngen van slagen. Het hof heeft den scltuldigver- klaarde veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van zeven jaren en eene geldboete van f 8 met bevel tot aanplakking van een uittrek sel van het arrest te Zierikzee en te Middelburg. Men schrijft uit 's Gravenhage van 9 dezer. Gisteren heeft het prov. geregtshof in Z.-Holland, onder voorzitterschap van den heer mr. J. A. Philipsé, uitspraak gedaan in de zaak van Hartog Alexander Vellemanwoonachtig te Zierikzee die bij' arrest van het hof iii Zee land is schuldig verklaard aan het afleggen van valschè getuigenis in eene boetstraffelijke zaak en ter dier zake veroordeeld tot twee jaren ge vangenisstraf, doch welk arrest door den hoogen raad der Nederlanden is vernietigd geworden met verwijzing der zaak naar het eerstgemelde hof, dat hem niet schuldig heeft verklaard aan het afleggen van valsche getuigenis en hem dien ten gevolge vrijgesproken en zijne onmiddelijke in vrijheidstelling heeft bevolen De vrijgespro- kene 23jarige jongeling heeft voor (leze zaak ruim acht maanden preventiefin de gevangenis doorgebragt Na afloop der zitting is door eenige belangstellenden onmiddelijk eene som bijeengebraglom den vrijgesprokene in de gelegenheid te stellen do terugreis naar Zierik zee te bekostigen, waarvan door hem dadelijk gebruik is gemaakt. Z. exc. de minister van marine is 11 woens dag namiddag op zijne inspectiereis langs de Schelde, met het koninklijke stoomjagt de Leeuw, te Antwerpen aangekomenvergezeld van onderscheidene marine-officieren en den hoofd-inspecteur van het Hollandsch loodswezen, den heer jli. H. P. de Koek. Z, exc. is onmid delijk naar Brussel vertrokken en den volgenden dag van daar teruggekeerd, in gezelschap van den heer Donnetdirecteur van het Belgisch loodswezen. Deze ambtenaar heeft zich met z. exc. en diens gevolg op de Leeuw inge scheept en is toen naar Vlissingen opgestoomd. Men schrijft uit 's Gravenhage van 10 dezer. Het koninklijk stoomjagt de Leeuw is van Rotterdam naar den Moerdijk vertrokken om zoo men ve: neemtden minister van huiten- landsche zaken in Belgiëden heer Rogier af te halen", die met eene deputatie van daar he ien in de residentie wordt verwacht. De Belgische gezant alhier moet zich tot dat einde derwaarts hebben begeven om den minister te ontvangen. De minister Rogier en de verschillende heeren zullen he len middag aan het diner bij Z. M. den koning deelnemen. De Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland besloot op hare'laaïste algemeene vergadering, omstreeks half Junij dezes j tars të Goes gehouden tot het zenden van een adres aan Z M den koning ten einde in het belang van den landbouw vrijdom te verkrijgen van zegel en regis'rat ie-regt en bij afkoop van tienden of conversie van tienden in grondrenten. Thans vernemen wij met genoegen dat aan den wensch van genoemde maatschappij op de meest volledige wijze is voldaan en de koning onder dagteekening van Baden-Baden, 30 .lulij jl.een besluit heeft genomen van den volgenden inhoud: „Op het rekwest van het bestuur der maat schappij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland: „Gelet op de voordragt van onzen minister van financiën van den 1 Iden Julij 1863no 87, (registratie) „Gelet op art. 4-1 der wet van 3 October 1843 (Staatsblad no. 47) en art. 29 der wet van 31 Mei 1824 (Staatsblad tut 36); „Hebben goedgevonden en verstaan: „1. Vrijstelling te verleenen van het regt van zegela. voor de acten waarbij eene vóór de invoering van het burgerlijk wetboek gevestigde schuldpligtigheid van tienden of van eenige andere evenredige hoeveelheid van vruchten wordt afgekocht of verwisseld in eene grond rente, mits de acten geene andere op zich zelf staande handelingen oi overeenkomsten inhou den; b. de acten, houdende de regterlijke of administratieve magtiging tot het aangaan van voorschreven overeenkomstmitsgaders die waarvan de opmaking tot het verkrijgen dezer magtiging wordt vereischt. „2. Te bepalen: a dat voorschreven acten voer zoo vee! zij aan de formaliteiten der regi stratie onderhevig zijn en binnen den bij de wet bepaalden termijn, worden onderworpen, gratis zullenworden geregistreerd: b. dat, ingeval acten, welke voorschreven overeenkomst"!! inhouden tevens andere op zich zelf staande handelingen of overeenkomsten inhouden: bij derzelver registratie alleen ter zake dezer laatsten het bij de wet vastgestelde regt zal worden betaald c. datop verbeurte van voorschreven vrijstel lingen op al de voormelde stukken moet worden gesteld „vrij van de regten van zegel en regi stratie, ingevolge het koninklijk besluit van den 30sten Juiij 1863, no. 51." (Middelb. Ct.) Men schrijft uit Vlissingen van 6 dezer. Onder de canards van den dag behoort het berigt, voorkomende in de zondags-editie van het Handelsblad van gisteren, no. 9916, waarbij gemeld wordtdat er bij het bestuur té Vlissin gen een plan zou bestaan een groot bassin te gravenmet liet oog op den geprojecteerden spoorweg om de schepen uit zee op te nemen enz. Wanneer dit als een persiflage op den blöeijenden toestand onzer stad moet worden beschouwd is die weinig kiesch te noemen. Het Nederlandsclie onderwijzers-genoot schap heeft in zijne jongste algemeene vergade ring den wensch uitgedrukt, om liet vijftigjarig gedenkfeest van Nederlands vrijheid en onaf hankelijkheid ook door de Nederlandsche school jeugd feestelijk te doen vieren Deze wensch is door het hoofdbestuur aan de gemeentebe sturen kenbaar gemaaktalsmede is aan de besturen en directeuren van bijzondere scholen de uitnoodiging gerigt, dien dag ook op hunne scholen als een feestdag te herdenken. Het hoofdbestuur wenscht dit feest voorts voor de schooljeugd te vereeuwigen door de uitgave eetier fraaije feestplaat, bestemd door de schoolbesturen als feestgeschenk aan tie kinde ren te worden uitgereikt. De teekeriing der plaat, die den intogtvan den souvereiften vorst binnen de hoofdstad op 2 December 1813 zal voorstellenis opgedragen aan den heer A. Allebé te Amsterdam. Bij de plaat zullen eene verklarende tekstalsmede eenige door den heer dr. J. P. Heije vervaardigde feestliedjes worden gevoegd. De regering heeftnaar men verneemt het voornemen om aan de krijgers van 1813 die op den 17 November a. st. hun 80ste jaar zullen zijn ingetreden eene jaarlijksche toelage te verleenen gelijk staande met die toegekend aan den rang van broeder van den Nederl. Leeuw, welke toelage later ook zou ten deel vallen aan eiken Nederl. veteraan uit dat tijdperk nadat hij dien hoogen leeftijd zal zijn ingetreden. Door een inwoner van 's Gravenhage wordt een denkbeeld aangegeven dat wij gaarne, ook om aan zijn verlangen te gemoet te komen onder de oogen van een grooter publiek willen brengen. Bij een ingezonden stuk in het N. D. vestigt hij namelijk de aandacht op de wensche- lijkheiddat er eenige overeenstemming- ge- bragt worde in de wijze waarop het dragen van de geliefde Oranje-kleur bij de op handen zijnde feestdagen plaats grijpe. Hij wenscht dat er zeer eenvoudige en onkostbare koperen gedenk penningen wierden geslagen en men overeen kwam die aan een Oranjelint op de regterborst te dragen ten einde geen inbreuk te maken op het voor ridderorden gereserveerde terrein. Deze penning zou later ook voor den arme eene blijvende herinnering zijn aan het gouden feest van Nederlands herkregen vrijheid. Bij ds. Ph. R. Hugenholtz te Amsterdam is ten behoeve van het Ned. Zendeling-Genoot schap ontvangen eene gift van 1000. Men mel lt uit Apeldoorn van 9 dezer. Al wederom een bewijs hoe onvoorzigtig het is kleine kinderen zonder toezigt te laten. Een dochtertje van H. Voskamp op het Woudhuis alhier .geraakte door het spelen in een aschhoop, waarin nog vuur smeuldein branden is dientengevolge den anderen dag jammerlijk overleden. Uit 's Hertogenbosch meldt men van 9 dezer. Gisteren heeft de bekende Jan van Veen voor den regter-commissaris een zeer lang ver hoor ondergaan Naar men verneemt moet de instructie alsnu als geëindigd te beschouwen zijn en de ongeloofelijke moeite die men zich daarbij getroost heeftmet geen gewenschten uitslag bekroond zijn. Dit moet evenzoo het geval zijn met het onderzoek dat te Amsterdam ingesteld is. Van Veen legt steeds eene on verschillige kalmte eene zorgelooze gerustheid aan den dag. Men kan dus in deze gewigtige zaak spoedig eene beslissing te gemoet zien. Men schrijft uit Zwolle van 9 dezer. De arrondissements regtbank alhier heeft heden, bij zeer gemotiveerd vonnismevr. de wed. P. geboren barones v. D., van de voogdij over haar minderjarig kind ontzetop grond van een bekend slecht levensgedrag te hebben geleid, en met last om binnen 8 dagen na de benoeming van den nieuwen voogd aan dezen rekening en verantwoording van haar on gehoor d beheer te doen. Ds. v. R. beschuldigd haar behulp zaam te zijn geweest in de wegvoering van dit kind bevindt zich sedert den 1 dezer preventief in hechtenis i DUITSCHLAND. Tegen het einde des jaars 1855 werd door de politie te Ehrenbreitenstein aangehouden een doofstomme, destijds oud ongeveer 30 jaren, lang 5 voet 1 '/2 duimboven het linkeroog een lidteeken, waarschijnlijk het gevolg van een steekdoor middel van een puntig werktuig toegebragt. Alle nasporingen om zijne herkomst te ontdekken bleven vruchteloos. Een onder wijzer van doofstommen te Neuwied, die den bedoelden persoon heeft gezien en gadegeslagen heeft verklaard dat hij naar het schijntwerk zaam is geweest met het hakken van steen op eenen straatweg in de omstreken van den Beneden-Rijndat hij veldarbeid verrigt, in een dorp den ploeg bestuurd, en in die landstreek

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1