r 1863 WOENSDAG ENZATURDAG. m°. i9 Zulurilag 3 October Besturen en A dministratiën Kennisgeving. itiimenhuidsche Tijdingen tsiJ -1 PRIJS DER ApVERTENTIEN. Gewone 12'/, cents tie regel. GeboorteHuwelijks- en Dooilberiglen van I6 regels af 1 behalve liet zegelregt. V E RS C II IJ NT ARONNEME N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending derAdvertcntiëndaagstevorenvoor lOure'smorg De Burgemeester van 7*ierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen: dat er op maandag den 5 dezer maand, des namiddags ten één ureop liet Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 1 October 1863. B. C. CAU. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zier ik zeeberigtdat van af heden, gedurende eène maand en op de gewone uren in het tele- graafgebouw ter visie liggen de volgende inge- komene stukken 1. Overzigt over den handel en de scheep vaart te Hamburg gedurende 1862 2. Tabellarisch overzigt van den Bremerhan- del over 1862; 3. Overzigt der in 1862 in Zwitserland in- f uit-, en doorgevoerde goedi-ren 4. Handels- en scheepvaartberigten van Ko ningsbergen en EIbing, over 1862; 5. Overzigt der in 1862 te Hamburggeslotene verzekeringen tegen zeegevaar 6. Verordening op de zeeschepen te Ham burg. du. Mei 1863; 7. 'Verslag over de Britsche vïsseherijen over 1862* en 8. Handels- en scheepvaartberigten van Groot-Brittannie over de maand en de maanden geëindigd Januarij February Maart April en Mei 1863. Zierilcèée1 October 1863. De Kamer voornoemd, II. A. van ÏJSSELSTEIJN, Zo. Voorzitter. C. van der VLIET Dz.Secretaris. UITTREKSEL uit het verslag vari den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin? ciale Staten in de Zomervergadering van 1863. HOOFDSTUK XI. waterstaat. g. Bedijkingen. Omtrent enz Aanhangig bleven tie zaken betreffende dc bedijking van schors ren voor dé Beukcln- en Paulina-poldersdie van schorren in het dijkwater van Zierikzee, en die van de Axelache vlakte. Omtrent enz. h. Bolders. Omtrent den toestand der waterkeeringen eedragen wij ons aan hetgeen ónder litt. d van dit hoofdstuk is vermeld. Ten aanzien der af- en uitwatering kunnen* wij het vólgende raededeelen. In enz. In de begrooting der calamitense Bruinisse- eü Stoofpoldérs werd f 400 toegestaan, tot vernieuwing van twee steenen heulen en ƒ100 tot vernieuwing der fronten van drie andere. In de begrooting van deu polder Dreischor werd eene som van 1680 uitgetrokken voor liet delven van watergangen. Hiervan was 1400 a f 1500 bestemd voor het uitdiepen der buitensluiskil, en het overige tot het schoonmaken eu ver beteren der watergangen. Aan den polder Ooster- en Sir-Jansland werden de werken in ons vorig verslag vermeld uitgevoerd. Daaraan werd nog eene uitbreiding gegeven door verhooging van den We9thavenberm met rijsbeslag en steen over eene lengte van 530 elleu en het verlengen van den Oosthavenberm over 100 ellen lengte, met het afsluiten vau kreekjes verder benedenwaarts. Krachtige spuijingen hebben de uitwatering3kil aanmerkelijk verdiept 'en de verbetering die in deu stand van het binnen water wordt waargenomen, doet eene goede toekomst voor dezen •polder te gerooet zien, De stelselmatige bedelving der wegslóbtën en vroonen in den polder Schouwen werd door de gebruikers der aanpalende eigendommen in -het belang der afwatering, over ongeveer 27000 ellen lengte voortgezet. In de begrooting van den calamiteusen M nijepolder werd 200 bewilligd voor het bouwen eener nieuwe steenënheul, ter vervanging eener verBletene hoüten en tot het verleggen eener buis. In die van den Oude polder van St. Philipsland werd ƒ150 of 50 meer dan in 1861 uitgetrokken voor metsel-en tim merwerk aan sluizen en heulen, ter vervanging eener'oude door eene nieuwe sluisdeur. I'n eitz. HOOFS'I UK XII. f. Rijks-Telegraaflijnen'. I n 1R62 werden geene nieuwe'lijnen aangelegd. Re enz Aan het verslag van dep toestand der telegraaflijnen in Nederland van 1861 (dat van, 1862 is ons nog ni,et bekend), óntleenen 'ivij de volgende bijzonderheden. Op 1 Januarij 1862 waren in deze provinpic kantoren ge vestigd te Brouwershaven Goes Middelburg Neuzen Vlis- singen en Zierikzee. Aan enz Het getal betaalde en dienstberigtsn aan de kantoren in deze provincie gedurende 1861 behandeld, was a's volgt: Brouwershaven verzonden 261, ontvangen, 180, opge nomen en verder geseind 7; Zierikzee ...verzonden 1851 ont- vangeu 1817, opgenomen en verder geseiod Rp ontvangst bedroeg te Brouwershaven f 157,55 té Zierikzee 1070,02. A Is enz. HOOFDSTUK XIII. Landbouw. De uitzaaijing dér meeste vruchtcmgeschiedde in het najaar van 1861 onder de gunstigste omstandigheden. De daarop volgende winter was over het algemeen zeer zachtzoodal de ontkieming der meeste géwnssenreeds vroeg in het daarop volgende voorjaar plaats had. JÖiikele jjevpêjige nachtvorsten deden echter veel kwaad. Daarbij .warpn de planten geheel verstoken geweest van de voor dezelven poo beschermende sneeuwlaag Sommige leden zoodanig dat zij geheel en al uitgeploegd moesten worden terwijl anderen tijdens den bloeitijd, een schraal gewas vertoonden. Natte, koude en hevige winden in het laatst van het voorjaar en'in het begin van den zomer, deden zeer vele bloesems sterven en afvallen zoodat de verwachting die men van den aanstaanden oogst koesterde niet bijzonder groot was. Veel is echter nog door het zomerweder bijgekomen zoodat men nog een middelmatige oogst gehad heeft zelfs van zoodanige gewassen welke ala geheel mislukt werden anngenierkt. Over het algemeen is, op enkele uitzonderingen na 3e o'ogst'vari" 1862, én wat hoe danigheid, én wat hoeveelheid betreft, vrij goed te noemen. Daarbij geven de hoogc prijzen der rneeste vruchtenaan.de landbouwers veel vergoeding voor de soms mindere, hoeveelheid. Re «enz. HOOFDSTUK XIV. verykening jagt kn visschkrij. a. Veïveening enz. d. Visscherij buitengaats Arnemnidsche enz. Eenige te Bruinisse wonende garnalenvissehers vischten buitengaats. Kr had eene geregelde verzanding van die visch- soört naar Engeland plaats. Men meent dat deze tak van bestaan zeer zou toenemen indien de regering, vrijdom van accijns op het zout bij uitvoer verleende en hoopt dat de aangewende pogingen om dien vrijdom te verkrijgen eéri' gunstigen uitslag ten gevolge zullen hebben. Betreffende de beid<* van. Zierikzeeyarende vischsloepen is ons medegedeeld dat alleen de groote sloep gedurende den winter van 1861. op 1 62, in de vaart waster uitoefening van de schelvisch- en kabeljaauwvangst op üoggersbank. De vangst wordt middelmatig genoemd. Voor den ter markt gé-!; brauflen vi9ch werd ongeveer ZddOO bedongen. Gedurende den zomer waren de beide sloepen in de vaart en maakten ieder twee reizen op zoute visch. Deze te Zje- rikzee en te VJaardingen verkochte visch .bragt 16.50 tot f 23,20 de ton op. Re daling der prijzen in den nazomer, heeft veroorzaakt dat de onderneming ook dit jaar geene gunstige uitkomsten heeft gegeven. HOOFDSTUK XV. ambachts- kn fabrijks-nijvfrhiud. Het werk in de calicots-fabrieken bleef gedurende de eerste maanden van het jaar 1862, nagenoeg op dezelfde hoogte nis hetzelve op het einde van 1861 had bereikt. Met den zomer begon hetzelve alleugkens Ie verminderen zoo dat het getal werkliedeu bij het eiude des jaars van 5l9 tot op 225 was verminderd welk getal bovendien op enkele uit zonderingen un op slechts een paar dagen ai'beids in dé yveek kon rekenen. Het enz Omtrent de overige fabrieken en trafieken in de provincie kumricn wij het volgeud'e meu'edeelen Aardenburs»:. Iu.de beide steen bakkerijen werden 8 tot 10 personen bezig, gehouden Dagloon ƒ0,50 f 0,60. Toestand goed. Eene tabaks-, snuif- en sigaren-fabriek zonder knechts. Sigaren werde,n wederom niet vervaardigd. Toestand achter uitgaande Eene bierbrouwerij en azijnraakerij met 2 kuipen en 2 ketels. Twee knechts verdienden iedór van f3,60 ƒ4,20 's weeks Azijn werd weder niet gemaakt. Toestand goed. •Arue.muiden. In 1861 kwam hier eene vischdroogerij en later ecne vischrookerij tot stand waarin behalve de eigenaar eii diens gezin, Van lijd tot tijd K12 personen, voor een daggeld van f 0,70, werkzaam waren. Axel. Eene bier trouwerij., waarin gewoonlijk 2 werklieden werderi gebezigd. Biervliet. In de beide daar aanwezige steenbakkerijen heerschte meer bedrijvigheid dan in hei vorige jaar eeu achttal per sonen vonden daarin bezigheid. Daggeld ƒ0,75 f 1. Cadzand. Re steenbakkerij heeft met 1862 opgehouden te bestaan. Clinge. Drie touwslagerijen van geringen omvang. Goes. Een zaagmolen met 4 knechts. Weekloon ƒ3,50, 6 en 8. Een oliemolen met 3 knecht9. Weekloon te ^amen ƒ17. Eene leerlooijeiij eene bierbrouwerij met azijn- makerij en eene verwerij van zijden en katoenen stoffen, bleven op den vorigen voet werkzaam. Drie touwslagerijen van kleinen omvang en die geene ver anderingen ondergingen Drie cliocolaad-Fabrieken wier 'oesfand dezelfde bleef. Eene paféiitwlie-fabriek met 1 knecht. Weekloon 5,25 Een laboratorium ter bereiding, van geneesmiddelen met een 9toointnig van 3 paardenkrachten en 1 ketel, blééf op den 'ouden voet bestaan. Twee hoeden makerijen waarvan geene opgaven zijn ont- van gen. ICene stroohocdeu-fabriek in het bijzonder voor den boeren stand met drie werklieden. Verdienen 2d0 en f 50 's jaars. De mee- en garancine-fabrieken hehben ten gevolge van den stilstand der fabrieken in de kbtoendistricton niet gewerkt. -Van eene steenbakkerij, ter vervaardiging van draineer- bpizen kwamen geene opgaven iri. Aan de gasfabriek waren verbonden eene meesterknecht met 8, 2 stokers ieder met ƒ6,50, een hulpstoker en lan taarnopsteker met 6, een fittershelper met 0,75 en een schrijver met ƒ3,50 weekloon verder 2 lantaarnopstekers genietende ieder f 8 per' maand Bovendien zijn er ongeveer drie maanden lang werkzaam geweest, een pijplecger met. 15 een handlanger met f 6 en een 9mid mei 7,20 weekloon. Omtrent de stoomrneelfabriekmet grutterij en pellerij zijn wederom geene opgaven ontvangen. Eer.e sigarenfabriek, waaromtrent ons niets wordt mede- gedpeld. Eene zoutkeet, die in 1862 weder buiten werking bleef. Groede. De 'overgeblevene steenbakkerij is in 1802 méde opgeruimd In eene nieuw daargestelde werden 185000 stuks stjeenen gebakken Zij hield 8 werklieden bezig wier loon f I daags beliep Fene stijfselfabriek waarin voortdurend 2 personen werk vonden. Het fabnekaat wordtin deze en andere gemeenten van het voormalig 4de district gebruikt. Eene touwslage.rij die bij afwisseling 4—6 personen bezig hield. Het vervaardigde touwwerk is van goede hoedanigheid en zeer gezocht, JRaamstede. Eene.kleine vlasseijij die voortdurend aan eénigc arbeiders 'werk verschafte, en bevredigende uitkomsten gaf. Hoek enz. Zierikzee. Re garancine- en ineekrnp-fabriek bleef steeds deelen in de nadeelige gevolgen van de staatkundige verwikke lingen in het buitenland. Zij wasechter het grootste gedeelte van het jaar in. werkiDg. Het meérendeel der gebruikte mee krap werd iu de fabriek zelve gemalen. Aan de machinerie is door het bijplaatsen van een inaaltoe8tel uitbreiding gegeven. De zoutkeet was het geheelejaar buitengewoon druk werk zaam. Er werd een derde geheel nieuwe pau geplaatst. I>e inslag bedroeg 9 ladingen of 1380 tonj.de uitslag was I399I95 ff? geraffineerd en [31100 ff? ongeraffineerd zout. Eene zeepziederij die pp den ouden voet werkzaam, was. Het getal uitgeslagen ponden zeep kan thans niet worden opge geven daar de administratie zwarigheid maakt mededeelingen ie doen. Ook de touwslagerij was geregeld werkzaam, meerendeels weder om bestellingen van het buitenland uit te voeren. Haringnetten garen werd. weder niet vervaardigd Eene leerlooijerijdie op kleine schaal werkzaam bleef. Eene ijzer- en metaalgieterij, die.zeer flaauw werkzaam bleef. Kene fabriek voor stoomtuigen blijft in bloeijenden staat verkeeren Het afgeleverde werk wordt voortdurend Zeer ge roemd. Nieuwe stoom- en maaltoi-steilen werden er vervaardigd voor verscheidene meestoven in Schouwen'en Tholen en voor de garancine-fabriek te Zierikzee. Van de 2 sigaren-fabrieken ging er een te niet de andere had druk werk met. 19 werklieden. Eene gas-fabripk die zich in gunstigen toestand bevindt. Daarin werden gebruikt 6Ï0I mudden steenkolen welke op leverden 116)90 kub. ellen gas, 9'iG8 mudden cokes (waarvan 6061- randden weder in, de fabriek werden verbruikt) en 201 tonnen koolteer. Het bedrag der uitbetaalde bezoldigineen enz. bedraagt 2518,40s. Zuidzande ei»z. (Wordt vervolgd.) ZiRRiKZfcE, 1 October. Benoemd tot kan- tonregter alhier, mr. P. van der Meer Mohr, thans kantonregter te Hulst. Men verneemt dat door de arrondissements- regtbank alhier ter voorziening in de vacature ontstaan door het eervol ontslag van den lieer kantonregter alhier, waren voorgedragen de heeren mr. J. de Clercq van Weel, griffier hij liét kantongeregtmr. J. P. N. Ermerins, ■plaatsvervangend kantonregter, en mr. W. A. Schneiders van Greyffenswerth griffier hij het kantongeregt te Vlissingen. Te Dokkum is tot lid der Tweede Earner der Staten-Generaal verkozen de heer mr. J. H, Albarda met 694 stemmen de heer C. baron van Wassenaef Catwijck verkreeg 672 stemmen. Ten einde alle mogelijke verkeerde uitleg gingen voor te komen van het voorgevallene met Zr. Ms. stoomkorvat Medusa op den 11 Juüj 11., hij het passeren van de Straat van Simonosekiof westelijken ingang der Japansche Binnenzee, heeft de heer D. de Graeff van Polsbroek consul-generaal der Nederlanden in Japan, hiervan onder dagteekeningvan 1 7 Julij lf. een verslag openhaar gemaaktdus luidende: „Op den 9 Julij de haai van Nagasaki ver latende, ontmoetten wij de Fransche pakketboot Kim-chin-, onder bevel van den luitenant ter zee der Fransche keizerlijke marine Lafontdie ons mededeelde dat op zijn bodem door de dapan- sche batterijen in Straat Simonosekialsmede door 2 Europesche vaartuigen onder Japansche vlag aldaar ten anker liggende, met scherp gevuurd was geworden. „De kommandant der Medusa, vroeg beslo ten hebbende door de binnenzee zijnen koers te nemen, was daartoe door den gouverneur van Nagasaki van een Japanschen loods voorzien geworden. „Den 11 Julij 's morgéns ligtte de Medusa vroegtijdig het anker van dereede van Ay-Sima alwaar Je. dag was afgewacht geworden om Simonoseki-Straat in te loopen. Aan den ingang dezer Straat/aankomendewerden 2 losse scho ten van eene der batterijen gelostwelke dror acht losse schoten werden b^ant^oord door de voor de stad liggende brik, hetgeen toen bij ons nog geen vermoeden van vijandelijkheden te weeg bragt, te meer daartegenover Simonoseki aan den kant van Kiu-Siu de reede vol van Japansche praauwen lag. „Dwars van gemelde brik zijnde, opende deze tot onze groote verbazing, te gelijk met eene van zwaar geschut gewapende batterij aan wal 9 een hevig vuur met scherp op de Medusa bij welk vuur zich toen nog dat eener bark zonder vlag voegde; van de voortop der brik woei de vlag van -den landsheer van Nagato (zijnde ge heel blaauw met drie witte ballen in een driehoek en een witte streep daarboven) terwijl van de gaffel geen vlag woei; beide vaartuigen lagen achter een bank in ongeveer 2 vadem diepte ten anker, waardoor zij door de Medusa op niet minder dan 3 kabellengten konden genaderd worden. „Zooals op alle oorlogschepen, waren ook aan boord van de Medusa dé stukken met scherp geladen, waardoor zij dit vuur onmiddellijk met kogels en granaten beantwoordde. Lang zaam in den stroom opstoomende, vuurde de Medusa zonder tusschénpozing op deze vaartui gen en batterijen, welke laatsten allen van zwaar geschut voorzien (meest 24 ponders en 16 dm. granaten), nu reeds tot het getal van zes waren toegenomen. „De grootste dezer batterijen, naar gissing van acht zware stukken werd echter weldra door ons juist gerigt vuur tot zwijgen gebragt terwijl de anderen achter bosschen en rotsen o|i> aanmerkelijke hoogre boven den waterspiegel verscholen liggende voortdurend bleven door varen eenige goed gerigte schoten der Medusa op de brik zoowel als op de bark deden ook deze hun vuur kort daarop voor eenigen tijd staken; des te heviger vuur ondervonden wij van de batterijen onder welker bereik wij achtereenvolgens de Straat opstoomende geraakten. Door het kruisvuur van vier batte rijen, waaraan wij voor do stad van Simonoseki blootgesteld waren, te meer nog door het toe nemen der juistheid waarmede de vijandelijke kogels en granaten den romp der Medusa be gonnen te treffen, besloot den kommandant om het voornemen van die vaartuigen in den grond te boren op te geven welke jammer genoeg op te ondiep water lagen om beënterd te kunnen worden. Het werd nu onmogelijk met juistheid op alle batterijen die hun vuur op de Medusa uitbraakten tegelijk terug te vuren bovendien waren wij in de onzekerheid of aan stuurboord zijde (de kant van Kiu-siu) alwaar zich ook enkele batterijen bevonden men ons ongedeerd zoude latenwaarom besloten werd langzaam ml >Vu| nge Wifl ver« nlaafl dehl riet \,M vol/S 'eet I 'en 'i er-| -cL-iB cetH kclil suil l ienl yiel ei, dal iel :e- evJ ïSt ?d

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1