r W°. 18 Woensdag 30 September ff iminniiim 1863 WOENSDAGENZATURDAG. lïinnenlandsche Tijdingen teii 5,75 0,00 9,00 0,00 7,00 0,00 13,50 0,00 o.oo 8,30 8,30 8,30 art der elburg rijden 6, 8, erdag» 10 ure. e voor sg9 ten PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels af 1 behalve hel x egelregt. VERS C HIJNT. AB O NN E M E NTS-P BIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlentiën daags tevoren, voor IPure'smorg UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1863. HOOFDSTUK XI. WATERSTAAT. c. Havent betrekkelijk enz Wat de haven van Brouwershaven betreft, werd hij hvr besluit van 5 November 1859 aan de gemeente uit de provin ciale ka9 eene subsidie van 8000 toegezegd voor het geval dat zij de op de f 33*30 geraamde verbetering met den bouw cuner nieuwespuisluis, als een gemeentewerk mogt ondernemen. Nadat de regering uitzigt had gegeven op eene rijksbijdrage van een derde der ko9ten doch tevens zich ongezind had ver klaard tot meerdere medewerking tverd door den gemeente raad besloten het werk onder het genot der beide voorschre ven bijdrr.gen voor rekeuing der gemeente uit te voeren. Het op 33830 geraamde ontwerp werd uu echter nader onderzocht., met dat gevolg dat de raad het onvoldoende vond en een en ander deed vervaardigen waarvau de kosten op ƒ54,000 werden begroot aan welk laatste plan ook door den waterstaat de voorkeur gegeveu werd. De Baad wendde zich daarop tot de regering om tegemoet koming in de meerdere kt>9ten door verhooging van het rijks subsidie. De minister van binnenlandsche zaken achtte de uitvoering van het nieuwe ontwerp in het belang der gemeente en dor scheepvaart mede wenschelijk, doch vond bezwaar om de meerdere kosten ten laste van het rijk te nemen en alvorens te overwegen in hoever e> grond zou bestaan om de van rijkswege toegezegde bijdrage te verhoogen wenschte z. exc. te vernemen of de provincie voor een derde der nieuwe begrooting wilde instaan. Mitsdien verlangde de minister dat eene verhooging der provinciale bijdrage tot dat bedrag door U in overweging zou worden genomen. Z.exc. gaf tevens te kennen dat wanneer geene verdere medewerking van de zijde der provincie mogt worden ondervonden dit eenen ongunstigen iuvloed op het toestaan der rijks-bijdrage kon hebben In bet belang der zaak, en om van dezijdc van het provinciaal bestuur geene aanleiding te geven dat een werk voor eene gemeente in deze provincie en voor een gedeelte van Schouwen vau het hoogste gewigt achterwege bleef, stelden wij U daarop voor om te besluiten dat de provincie eveD als in het vroegere ook in het nu op gemaakte planongeveer een vierde der kosten voor hare reke ning zou nemencn U mitsdien bereid te verklaren om aan de gemeente, ter uitvoering van dit ontwerp, eeue som van 13.000 toe te leggen. Daartoe werd in Uwe vergadering van lOJulij 1862 besloten. Door de regering is alsnu eene subsidie van ƒ26,000 ver deeld over dr jaren 18631805 toegestaan. Burgemeester enz Burgemeester en Wethouders van Bruinisse teekenen in bun verslagaan, dat aan de kaaimuur tene belaugriike herstelling heeft plaats gehad en dat eene vergroofing der haven, door toenemende scheepvaart, noodig wordt geacht; alsmede dat eene verlegging en vernieuwing der steenglooijing van den dam niet kon piaat9 hebben, aangezien zulks niet uit eigen fondsen kun worden bestreden. Volgens de jaarverslagen vaa Burgemeester en Wethouders van Burgh en van Haamstede verkeert de haven te Burghsluis in eenen steeds achteruitgaan ien toestand. Door het bestuur der laatstgenoemde gemeente werd eene bijdrage der provincie verzocht ter bestrijding der kosten van aanleg eener haven in het belang van die en andere gemeenten. Dat van hare zijde zou worden medegewerktbleek echter niet. Het verzoek werd door Uwe vergadering afgewezen. Aan enz. In het verslag van Burgemeester en Wethouders van St. Philipsland is aangeteekend dat de havenwerken aan herSlaak zich in slechten slaat bevinden. Daarbij tevens medegedeeld dat het onderhoud van deze haven welke ook tot uitwatering dient voor den Oudepolder van St. Philipsland, door het bestuur van dieu polder 9teed9 werd bekostigd, doch dat bet zich8edert 1861 daaraan heeft onttrokken. Wij hebbeu reeds in bet afeeloopen jaar een onderling overleg aan de beide be sturen aanbevolon vermits het eene zaak van gemeenschappe lijk belang betreft. Burgemeester enz Betrekkelijk d.e. buiten-en binnenhavens van Zierikzeo is in het jarverslag van Burgemeester en Wethouders aangeteekend dat het maken vau een nieuw raamwerk met toebehooreu voor de tol deur vau een der rottengateu van het digs e sas werd aanbesteed voor eene som van ƒ618; het onderhoud vau benige kaaimuren voor 1458; dat van beschoeijing en paal werken. voor ƒ643 het vernieuwen van 13 ellen kaaimuur aan de Bogelsche kade voor f 1100 en het vernieuwen vau eeu gedeelte kaaimuur aan de zuidzijde van de Oude Haven, over eene lengte van 34 ellen voor ƒ2890. Deze laatste som werd later verhoogd met f 604,09® wegens meerder werk. Aan de beide havenhoofden werd een gegoten ijzeren meerpaal en laDgs den kaaimuur der nieuwe haven twee gecreosoteerde dennen en een eiken vloedpaal geplaatstlaats'gemelde bij de aanlegplaats der stoomboot. Uit de nieuwe haven werd eene hoeveelheid van 539a8Vj000 kiib. eilen harde en 13230°/,000 kiih. ellen zachte grond ge baggerd waarvan de kosten bedroegen ƒ589,05. Na de gedeeltelijke verhooging van den oosthaveudijk bleek het wenschelijk ook de kade achter den zaagmolen „de .Zwaluw" tot gelijke hoogte op te werken. Aanvankelijk werd daartoe' de uit de havens gebaggerde grond op die kade gebragtin plaats van op de gewone plaats, tnsbeben den zaagmolen en de Engel- sche kadé, waardoor de eerstgemelde kade over eene lengte van 68 ellen tot het peil van den daartegen aansluitenden oo9t- liavendijk w-erd gebragt. Voor het steken en leggen der zoden, het omspitten van den grónd en het verder afmaken der kade werd 18,30 betaald. Burgemeester en Wethouders stellen zich voor op dezelfde mfn kostbare wijze deze verbooging voort te zetten en zoo spoedig mogelijk te voltooijen. De diepte der havens bleef bijna onveranderd. In de binnenhaven voor de gaz-fabriek waar de hardheid van den grond aanleiding tot velerlei klagten gaf, is eenë geul of slop gegraven; lang 35 ellen, breed gemiddeld 1,50 el en diep 0,50 el, waarin de kolenschepen, die aldaar hunne lading lossenbij laagwater met hunne kiel zonder nadeel kunnen neervallen-, terwijl zij voor omslaan beveiligd zijn. De kosten bedroegen /"57,6'>; d Zeeweringen en duinen. In het afgeloopen jaar léden de zeeweringen en duinen be langrijke stormschade. Keeds enz. Aan het district Oude Hoeve van den polder Schouwen bestond de schade voorts uit duinverliesen aan den Willem- Auna-Polder werden ongeveer 100 lasten steen uit de werken weggeslagen, welke echter konden opgezameld worden. Uitgezonderd den l»atstgenoemden polder, bleef het bedrag der schade aan al de voornoemde beneden VtO der roingssom en derhalve Voor rekening der aannemers. Aan enz. Bovendien lijn verschillende werken ten gevolge der ge melde stormen noodig geacht. In ons volgende verslag zal u daarvan mededeeling worden gedaan. Het is dus slechts voorloopig dat wij hier vermelden het verlengen en met steen bezetten van vier rijshoofden op het strand aan de Oude Hoeve, polder Schouwen aanbesteed voor f 14000 het enz Het ten laste der provincie zijnde onderhoud van met de noodige vernieuwingen en herstellingen aan de contr'escarpen te Tholen lang9 de rivier de Eendragtmet de daartoe be- hooreude verdedigingswerken houten beschoeïjmgen over laat. suatie-duikerstrooraafleidend hoofd, wrijf- en meer palen, werd voor 1862 aanbesteed roor ƒ615. De gewone aarde kram-, rijs- en steenglooijingwerken tot onderhoud en verbetering van de zeedijken der calainiteuse polders met de daartoe vereischte leveringen werden in 1862 aanbesteed voor f 346200. In het bestek dezer werken was begrepen de verbetering van 400 ellen zecdijks van den polder Nieuw Bommenede, tusschen de dijk palen 29 en 33; de verbetering van 250 ellen binnenberm aan den polder Schouwen, voor de Suzauna- en Kisters-inlaagdistrict Borrendarametusseheu de dijkpalen 3*2 en 35; de verbetering van 150 ellen binnenberm aan dciizelfden .polder, voor de eersten inlaag van het district Flaauwers tusschen de dijkpalen 11 en 11 de verbetering van 100 ellen zeedijks aan het voornoemde district tusschen de dijkpalen 33 en 34 met het maken van eenen afweg vóór of op den Wiltedijk Het enz. Aan den poldér Dreischor werd eene glooijing aangebragt van Vilvoordschen steen over eene lengte van 843 vierk. ellen waarvan de kosten bedroegen 2128,02®, terwijl voor ver nieuwing van winterkrammat, over 22937'/a vierk. ellen eene som werd besteed vau '2010,55s. Aan deu zeedijk van den pulderde Vierbannen van Duive- land (zuidzijde) werd eene glooijing gemaakt van Vilvoordschen steen over eene oppervlakte vau 1200 vierk. ellen. Bij den Gouweveer of Zelke-polder werden de noodige gelden in de begrooting uitgetrokken tot het maken van 400 vierk. ellen glooijing van nieuwen ea 200 vierk. ellen glooijiog vaa oudeu Vilvoordschen steen. Aan de polders Ooster- en Sir Jansland werd eene som van /12<.'0,2l® besteed tot het leggen van 782 >75 vierk. ellen uieuwe Vilvoordscbe steenglooijing. Dit was voortzetting van het reeds in vroegere jaren aangevangene. Immers enz. Tot het beplanten der domauiale duinen langs de west kust van den polder Schouwen, met helm, «troo en riet, benevens het stellen van rictscliermen en het onderhoud van het duin voor de ku9tlichttorens vau Haam<tede en ttenesse, werden in de b.egrooting van voornoemden polder de volgende sommen uitgetrokken-, voor de beplanting tusschen de zuid duinen van Burgh en de gesloopte vuren onder Haamstede i250 van daar tot de Oude Hoeve ƒ800 van den geheelen Oosterenban lot aan den zoeten haard 700; van den ge heelen zoeten- en zouten haard ƒ450 het plaatsen van riet- scliermen langs den duinvoet en in de stuifgaten 300 het onderhoud van het duin voor de kmtiichttorens van Haamstede en Kenesse ƒ100 te zamen ƒ3600. Voorts was in het bestek der gewone werken aan de calami- teU9o polders begrepen .- Het beplanten der zuidduinnen van den polder Burgh en Westland over eene oppervlakte van 1 bunder met helm en Btroopooten en over eene oppervlakte van 2 bunders met enkel helmpooten alsmede het plaatsen van 400 ellen lengte rietschermen. Het enz. Behalve het reeds hiervoren vermelde werk aan den .polder Nieuw Noord-Beveland werd op den Isten Augustus 1862 het volgeude -tot oeververdediging aan de calamitease polders aanbesteed te weten: Aan den polder Bruihi9se eene bestorting van 400 lasten ge wonen Doornikschen of bazalt steen en 700 lasten afval van steen tusschen de dijkpalen 54 en 63 over 4300 vierk ellen voor f 7000 Aan den polder Schouwen (district Flaauwers) een kraagstuk groot 2500 vierk. ellen., be9tort met 325 lasten gewonen Door nikschen of bazaltateen 250 lasten gewonen Vilvoordscheu of Le89inisc:.en steen en 325 lasten afval van steen tusschen de dijkpalen 17 en 19 eene bestorting van 900 lasten afval van steen op het in I860 gezonken kraagstuk tusschen de dijkpalen 1* en 20 over 4500 vierk ellen eene bestorting van 200 lasten gewonen Doornikschen of baznltsteen op den blinden dam bijdijkpaal 21 eeue bestorting van 430 lasten afval van steen op de vroeger vóór de WeverBluis gezonken stokken tusschen dijkpaal 32 en 33 over eene oppervlakte van 7000 vierk. ellen, en eene bestorting van *200 lasten gewonen Doornikschen of bazalt9teen op het Leinshoofd bij dijkpaal 37. tezamen voor ƒ23,800. Aan enz. (Wordt vervolgd.) Ziekikzre 29 September. Z. M. heeft be noemd tot procureur bij de arrondissements rechtbank te Zierikzeemr. B. Ermerins advocaat te Zierikzee en tot sub-itituut- griffier bij de arrondissement:* regtbank te Groningen jhr. mr. G. NV. C. I). van den Sant heuvel advocaat aldaar. UitMi ldelburg schrijft men van 25 dezer Onder de instellingen van middelbaar onderwijs bekleedenbehalve de polytechnische school eene eerste plaats de vijf instellingen met vijf jarigen curcus waaraan tien leeraren zullen werkzaam zijn. Wij vernemen dat de regering het voornemen heeft onze gemeente met zoo danige school te begiftigen ener deswege onder handelingen met het gemeentebestuur plaals hebben, welke hoogstwaarschijnlijk tot eene gun stige uitkomst zullen leiden. Jl. maandag stond voor de arrondisse- ments regthank te Goes teregt de hoofdonder wijzer L- B.beklaagd van een zijner scholieren te hebben geslagen en deu arm ontwricht. Bij vonnis heeft de regtbank den beklaagde op grond van gebrek aan wettig bewijs, vrijge sproken, daar de onbeöedigde verklaring van twee schoolkinderen geen bewijs oplevert, de overige getuigen niets hadden gezien en de be klaagde het feit niet bekende. In de sluitingsrede van de s'aten-generaal luidt de laatste zinsnede, nadat vermeld zijn de wetten betreffende de waterwegen, de spoor wegen het middelbaar onderwijsenz. „Ken jaar van zulke uitkomsten tot voorzie ning van vele volgendejaren mogen wij erkente lijk een goed jaar noemen." Een der lezers beweerde, dat de zinsnede moest luiden Ken jaar van zulke uitgaven tot voorziening waarvan de begrootingen van vele volgende jaren verbonden zijn, hopen wijdat het nage slacht erke itel jk aan ons een goed jaar zal noemen." (Volksblad.) Voor de dienst van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Neder landse!) in lië zijn benoorligd aspirant-ingenieurs en opzigïers van de 3de kl. Zij die genegen zijn zich in eene Hier betrekkingen aan 's lands dienst in Nederlandse!) Indië te verbind"» kunnen zich hij gezegeld request, tot het departement van koloniën wenden, onder overlegging van de bescheiden, vermeld inde Nederlandsche Staats-Courant. Ge Amsterdamsclie bladen deejen mede dat Z. M. de koning voor tweehonderd aandee- len heeft deel genomen in het kapitaal der maat schappij ter exploitatie van staatsspoorwegen waartoe de inschrijving bij de algemeene maat schappij voor handel en nijverheid geopend is. Op primo October e k. zullen bij den hoogeh raad de pleidooijen worden gevoerd in de zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak be treffende de bekende kwestie omtrent, de nietig heid van een testament, waarin niet zou zijn vermeld dat het door dén notaris is voorgelezen. Het beroep in cassatie is g'-rigt teren een arrest van liet prov. geregtshof in N.-Holland, waarbij met vernietiging van een vonnis der Amsterdam- sche regtbank het testament werd gehandhaafd. Voor ile rekwïranten zal optreden mr. G Leon voor dé ger> kwireerden mr. W. Wintgens. Als eene bijzondei beid wordt ons mede gedeeld dat bij een iandbouwer te Zouteknde eeiie géit in dit jaar tweemaal jongen heeft ter wereld gebragt; in Maart drie en 11. za'ur- dag twee, allen volwassen en levend. Uit Ovèrschie schrijft men van 2b dézer. Onder deze gemeente had heden middag een treffend ongeluk plaat». Ge persoon Jan N. en de zoon van den watermolenaar H waren op de jagttoen het geweer van eerstgenoemde door een ongelukkig toeval onverwachts afging, waardoor de andere zoodanig in zijn been ge troffen werd dat er veel vrees bestaat dat hij dat ligchaamsdeel niet zal kunnen behouden. Men schrijft uit \s Hertogenbosch van 23 dezer. Er is eene geregtelijke vervolging inge steld tegen het dagblad Ge Noorbrahanter. In een der laatste nommers komt een hoofdartikel voor, waarin de wijze van handelen der justitie in de zaak van den aartsbisschop Zwijsen zeer gehekeld wordt. De verantwoordelijke redac- teuv van genoemd dagblad is beien deswpge voor den regter-commissaris in verhoor geweest. LI. maandag had te Tilburg een droevig voorval plaats. Een gedeelte van den voorge vel van het in aanbouw zijnde klooster stortte eensklaps in; dadelijk bemerkte men dat een der aanemersYV. van Gorpen een metse laar, C. Bernard, onder het puin bedolven waren. Na veel krachtsinspanning gelukte het spoedig den eerstgenoemde er bij-ia on gedeerd onder uit te halen, terwijl de tweede nadat men anderhalf uur gegraven had ge lukkig nog levend doch deerlijk gewond te voorschijn gehaald werd. Hij werd dadelijk naar het gasthuis vervoerd doch verkeert fhans buiten gevaar. Men schrijft uit Hoorn van 25 dezer. De opgaven van den jeug hgen zeeman alhier woon achtig en die zich te Amsterdam vrijwillig in hechtenis had begeven toen voorgevende een inwoner alhier te hebben vermoord, en later bewerende een zijner medeschepelingen op het kofschip Annegi'na in de Oostzee te hebben ver moord zijn na regterlijk onderzoek bevonden geheel onwaar te zijn, weshalve hij weder op vrije voeten en buiten vervolging is gesteld. Men kan niet gissen wat den knaap tot deze leugenachtige opgaven geleid heeft. Men meldt uit Kampen van 25 dezer. Gisteren werd op het eiland Schokland opge- vischteene uit de Zuiderzee aangespoelde flesch digt gelakt met rood lak, waarop de letters E. M. in gothischen vorm in die flesch bevond zich een gesteendrukt kaartje met den naam A. W. Dornnwaaronder met potlood geschre ven stond aus Ribing in W/P.terwijl op de keerzijde evenzeer met potlood te lezen stond An Bord des Stoomvaarteen en ander in Duitsch schrift. Omtrent den moord op de Nederl. Indische bark Helmerskapitein A. Messen, berigt men nog de volgende bijzonderheden. Het schip was bemand behalve met den Europeschen kapitein, diens nonna en eenige ujeis, nog met drie Europesche stuurlieden en een Europeschen matroos als pissagier, alsmede 12 inlandsche manschappen Op den 27 Mei was hetze lende op de hoogte van Mokko-Mokko, assistent-residentie Ben- koelen toen de kapiteindie zich met zijne nonna in de kajuit bevond, d-oor den eersten stuurman met aandrang naar boven werd geroe pen waaraan door hem werd voldaan. Eenige oogenblikken later stortte bij de kajuit weder binnen, roepende, ik ben vermoordde tandil (bootsman) heeft mij vijf messteken toegebragt. li i'-f y.ril 'mkl ven <laat veijtl den- riet M00Ii volj 'eeiB i 'en- I 'djif i cenH Ach suil i tent ieheS .iaffl ael :e- erj 3Stl er ie I ed 311 nel 3n ar ^7os.

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1