9°. W a tun lag 19 September. 1863 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturenen Administratie!) Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hel zegelregt. VERSCHIJNT. AbONNEME NTS-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiëndaagslevorenvoor 10ure'smorg. AFKONDIGING. BUURT W E G E N. De Gedeputeerde Staten van Zeeland, doen te weten, dat door de Staten dier provincie in hunne vergadering van den 10 Julii dezes jaars is vastgesteld hetgeen volgt; De Staten van de provincie Zeeland Besluiten: Art. 61 van het Reglement op het heiteer en onderhond en drpoHcie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie, vastgesteld den~6 Julij 1838 en goedgekeurd hij Koninklijk besluit van 4 Augustus daaraanvolgende no. 106 wordt o-ewijzigd en zal mitsdien voortaan luiden als volgt „Vlas of hennip mag in de slooten langs de „wegen niet te rooien wor hm gelegd dan met „schriftelijke toestemming van het polder- en „van het gemeente-bestuur en mits op eenen „afstand van niet minder dan 100 ellen van de „bebouwde kom eener gemeente." „Bij weigering kunnen belanghe benden in „beroep komen bij Gedeputeerde Staten.'' „Binnen den afstand van 45 ellen van de „wegen mag vlas of hennip niet worden ver- „warmd." En zal dit besluit, door opneming in het Provinciaalblad worden gebragt ter kennis van de gemeente- en polderbesturen in dit gewest en van den Bevelhebber van het Luitenantschap der Mat échaussée te Sas rati Gento«»k voor de daai'onder ressorterende brigade-bevelhebbers tot informatie en narigt; en wijders door de zorg der gemeente-besturen, dadelijk op on!vangst worden afgekondigd en aangeplakt in al de ge meenten van dit gewestten welken einde een genoegzaam getal in plano gedrukte exemplaren aan voornoemde besturen zal worden gezonden; terwijl voorts exemplaren van dit besluit zullen worden uitgereikt aan het Provinciaal Geregts- hofden Procureur-Generaal bij dat liof, en door zijne tusschenk<>mst aan al de Ambtenaren van het Openbaar Ministerie, gelijk mede aan de Arronclissements-Regtbanken en Kanton- regters in deze provincie en aan den Hoofd Ingenieur in het 1 l.e district van -dan-Waterstaat. Gegeven te Middelburg 11 September 1863. De Gedeputeerde Staten voornoemd, R W. van LIJNDEN, Voorzitter. S. van' dek SWALME, Griffier. Bukokmbks tkk en W erhoudt ns van Zie- rikzeebrengen ter kennis van belanghebbenden dat heeren commissarissen over de ARMEN SCHOOL in deze gemeente eene zitting zullen houden in het Hervormd Diaconie Armen- Gesticht, op Zaturdaq den 26 dezer maand des (ivonds 7 uretot het ontvangen en b<'Oor- deelen dei' aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school en worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wencellen geplaatst te zien, opgeroepen om zich daartoe aan te ml den aan gezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzeeden 17 September 1863. De Burgemeester C. J. FOKKERWeth.lB. 1 ie Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee bi engt ter kennis van de patentpligtige ingezetenen dat de patent bladen voor liet loopend dienstjaar ingevuld gereed liggen én ter Secretarie dezer gemeente zullen worden uitgegeven van Maan dag den 21 tot en met Zuturdag den 26 dezer imaanden worden de patentpligt'igen uitge- noodig 1om in persoon hun patent te komen afhalen zullende aan hen die hierin nalatig mogten blijven, het patent worden te huis be zorgd door den deurwaarder der Directe be lastingen tegen betaling van 10 cent voor elk onafgehaald patenïbladingevolge de wet En opdat niemand hiervan onwetend zij, zal deze worden afgekondigd, omgeroepen en in de courant geplaatst. 'Zierikzeeden 18 September 1863. C. J. FOKKER, Wethouder L B. De kermis ig weer voorbij. Is ze u goed bevallen Ziednar oene vraag die nu aan de orde van den dag zal zijn en het antwoord - sre begrijpt we kunnen u dat niet geven daar het te vele varintien oplevert - Zooveel hoofden zooveel zinnen. Maar als ze u niet bevallen is dan zal dit de schuld van de heeren Boas en Judels wel niet zijn wier voorste'Iiniren zoo amusant en vooral voor den kunstminnaar zoo genotrijk waren. Van die voorstellingen volgens onze belofte nog een enkel wooi d. Met veel genoegen hebben wij die op Pingsdag avond bijge- wooud, niet zoo zeer om den inhoud der stukken als wel om het keurige fijne spel van de dames Sablairolles en Corijn. Vooral de wijze waarop de zware rol van Trim in de Regements- kinderen door mw Corijn werd gespeel i was bewonderens- waard, en niet te veel is er gezegd toen men beweerde, dat zij in die rol niet le overtreffen was. Haar levendig vlug spel hield het publiek aan haar geboeid het was alsof zij bij ingeving speelde. Het was de laatste rol die zij op deze kennis ver vulde, maar niet. de laatstedie wij hopen haar te zien spelen. Daarom roepen wij haar met hartelijkheid toe: „Tot wederziens!" Mw. Samethine kweet zich.verdieustelijk van hare rol. Het is wel jammer dat zij niet wat meer kracht met hare stem kan uitoefenen, daar zij steeds toont hare rol goed le begrijpen en veel kunsttalent bezit. De heer Bouwmeester was dien avond niet op zijne plaatsvoorat hinderde het ons dat hij in het stuk „Verliefd op Mevrouw!" bij berhaliog zijn lach niet kon be dwingen. l)it was het bewijs dat hij niet geheel van zijne rol vervuld was. Voor de aan schouwers ontneemt dit veel van de illusie. Dc heer Kappers beviel ons als tooneeldirecteur in „Kom bier" uitmuntend. Rijk aan treffende scènes was het drama Zestien jaren geleden of Moederliefde en Kiridertrouw dat 'Woensdagavond ten toonecle werd gevoerd en den daverendsten bijval verwierf. Maar waar Ainéliedoor mw. Sablairolles Felix door mw. Samethini worden voorgesteld daar moet het wel diepe impressie maken. Beiden hadden nu ruimschoots'gelegenheid om hare talenteu te doen schittereu. Hoe aandoenlijk de'ed mw. Sablairolles ons de liefde eener moeder aanschouwen toen Amélie zich aan Felix als zijne moeder bekend maakte en toen zij later, toen men Felix naar dc gevangenis wilde brengen dit, aan allen openbaarde. Ook de laatste scene met den heer Morin (den baron de St. Val) waar zij het voorgevallene in den grafkelder verhaaltgrepeu iu de ziel Felix bewonderden wij vooral in het tooneel dat hij van brands! ichting wordt beschuldigden zich eerst verdedigt maar daarna om de eer zijner moeder te redden zegt de misdaad gepleegd te hebben. Ook het spel van den heer Morin was zeer verdienstelijk. Bij Herhaling werden zij terug geroepen en met buitengewone geestdrift begroet. Het nastuk het Kamertje van het JFaschmeisjeverwekte veel vrolijkheid. Maar Bamberg en Judeis voor Christoffel en Jodocus te zien spelen en die dan nog zijn lach weet te bedwingen hij zou blind en doof moeten zijn. Bij de laatste representatie op Donderdag avond gaf de heer Judels zoo in de Markies llarpagon als in de Acteur van het Liefhebberij tooneel weder sclioone proeven van zijne komivche talenten, ue intrigue van het tooneelspel de Markies llarpagon is zeer verrassend. Men meent een vrek te zien en hij is het niet, eene edele drijfveer is de oorzaak zijner zonderlinge handelingen terwijl wij het nastuk ook aller- koddigst vonden het w ts eene komedie in eene komedie. \lw. Roos had gedurende deze kermis weinig beduidende rol ler. te vervullen dit speet ons wel we hadden haar ten minste gaarne éénmaal zien schittereu even als mw. Sablairolles in zesden jaren, geleden want hoeveel schoons we ook zagen hoeveel kunstgenot we ook in de Salon van de heeren Boas en Judels gedurende deze kermis smaakten, het spel dat tnw. j ablairolles ons op woensdagavond te aanschouwen gaf, spande ti ome schaffing van alles de kroon. Buitengewoon was ook de indruk die-n haar Bpel maakte Dit was merkbaar aan de stilte die in de zaal heerschte en aan de geestdrift waarmede zij bij. liprhaling wpr'l geapplaudiseerd Dat het publiek zeer ingenomen was met die voorstellingen, was duidelijk nit het talrijke bezoek, dat aan deze te beurt viel. Kr blijft echter nog iet- te wenschen over en zoo die wensch werd vervuld dan werd ook de billijke klagt over de naanwe zitplaatsen weggenomen namelijk dat de heeren Boas en Judels hunne groote tent hi» r in volgende jaren doen opslaan. Het blijk' toch, dat bij. de m este voorstellingen, de tent te klein om het publiek behoorlijk te hevaften We hopen dat de directie nu haren gouden wil zal toonen door daaraan te gemoet te komen en hare ruimere en meet comfortable 'ent te zenden' De. verandering vaii standplaats die hiermede zou gepaard gaan /al volstrekt van geen invloed op het bezoek zijn. Reeds ten vorige jare hebben we dien wtnsch geuit, wij hopen dat do herhaling er van beier gevolg zul hebben wij dringen er te meer op aan omdat wij het er voor hou den dat liet ook in het belang der d-rectie is. De heer Sobonfeu geeft no een staartje, aan de kermis door op vrijdag en- zafurdag avond nog vprtooningen te geven De toev'oeil naar zijn Cirque was telkens zeer groot; hij zal voorzeker trachten om zijne laatste twee'voorstellingen de beste te doen zijn len einde een goeden indruk achter te laten. Velen zullen daarom gaarne die voorstellingen bij wijze va» napret- gaan bijwonen. En hiermede zeggen wij de kermis vaarwelin de hoop haar i-u liet volgend jaar een blij vjellcom te kunnen toeroepen. De Staats-Courant deelt het programma mede voor de opening van de vergadering der staten generaal te 's Gravenhage op maandag 2 1 dezer. Men meiilt n't's Hertogenhosch van 12 dezer. Gisteren heeft van Veen, die men voor geeft de dader van den moordaanslag op mgr. Zwijsen te zij» de eer genoten om door den heer A. Stol >en werk op 's rijks kosten te worden gephotografeerd met liet uitsluitend doel zoo hei heet om het de politie gemakkelijk te maken de zaak tot klaarheid te brengen. Hoe of daartoe nu een photografiseh°n afclruk van den vermeenden moordenaar iets kan bijdragen, begrijp ik niet. al te best. Was de man voort- vlugtig dan kon bet er nog mede door. Maar nu hij wel bewaard wordt door de politie, zou men haast beginnen te gelooven dat men voor- zorgniaatregelen wil nemen voor het geval dat het hem gelukte aan de waakzaamheid der policie te ontsnappen. Van Ooltgensplaat meldt men dd. 11 dezer. Gisteren sloeg het onweder in eene arbeiderswo ning gelegen in de nabijheid van de bouw woning van den landbouwer «Jacob Mijs verbrijzelde aldaar den binnenmuur en bijna al het mobilair, doch liet een aldaar zich bevindend kind in de wieg ongedeerd. Zonder brand te veroorzaken schijnt de bliksem een uitweg genomen te hebben door een goot, die in een regenbak uitkwam. Men schrijft uit Andel van 11 dezer. Gisteren namiddag waren twee jongens in het veld die gesteld waren om de koeijen te hoe len waarvan een het ongeluk had in het water te geraken en te verdrinken. De oorzaak was dat beidé jongens in eene nabij gelegene griend waren gegaan om gras te snijden of te sprokke len; met hunne vracht er willende uitkomen moesten zij over een smcllen boom loopen waarvan de eene afgleed en verdronkniette genstaande hij aan dc-n anderen jongen om hulp riep en deze hem zag spartelen ging hij maar door, zonder zich om hem te bekreunen. Te huis komende zeide hij er ook niemand iets van doch nadat de ouders lang gezocht hadden, gingen zii eindelijk naar den jongen om te vragen of hij hem ook wist; deze, al op bed liggende, antwootdde heel onverschillig, dat hij verdron ken was. Hij was 12 jaren oud en P. Rosa genaamd. Met een lantaarn en een kruiwagen zijn de ouders naar het veld gegaan en hebben hem gevonden en opgevischt. De heer M. Toppinga, te't Zand prov. Groningen heeft den 4 dezer 3 zijner 7 kinde ren gelijktijdig ter aarde besteld terwijl nog 3 zonen van 17 11) en 21 jaren allen ook door eene zware ziekte aangetastin groot levensge vaar verkeeren Een hoer, in 't kanton Dokkumstelde zich dezer dagen aan als wilde hij zich zeiven „van kant' maken en vroeg daartoe werkelijk niets anders dan een scherp mes. Natuurlijk deed hij daardoor zijn gezin ontstellen zoodat zijne oude moeder gehaald werd om troost en raad te geven in deze verlegenheid. En wat doet de zeouderwetsche flinke Friezin Zij geeft haar zoon een goed scheermes en sluit hem alleen op met. het bevel dat hij nu maar zijn gang kan gaan. En hoe deze echt homoöpatische kuur werkte? Zoo, dat de wanhopige zijn ijs el ijk planliet varen. De jongste berigten uit Japan verdienen in iiet bijzonder de aandacht. Alen zal zich herinneren dat de v jrige mail ons de tijding bragt dat twee Japansche oorlogsvaartuigen een aanval hadden gedaan op het Amerikaansche schip Pembroke. Khans blijkt het dat ook een Fransch en een Nederlandsch schip een dergelij- kert aan val hadden te.verduren gehad, en weïnaar aanleiding van verradelijke handelingen van prins Siosi, die vóór alles en ten koste van alles de vreemdelingen uit Japan wil verdrijven. De aanval op Zr. Als. stoomschip Medusa heeft evenwel minder aangename gevolgen voor het Japansche gouvernement gehad. Er werd een zoo hevige legenstand geboden dat bet geschut op het fort tot zwijgen werd gebragt en een der oorlogschepen in den grond werd geboerd. Met de meest gespannen verwachting worden nadere meer uitvoerige tijdingen tegemoet gez;en. DUITSCHLANI). Door de politie is bij de boek- en kunst handelaars te Berlijn beslag gelegd op een eenigermate bclagchelijk gemaakt portret des president-ministers von Bismarck als gemzen jager gekleed, en met een daarop toepasselijk onderschrift. Men verhaalt dat Frederik de Groote als hij in de straten van Berlijn spot prenten op zich zei ven of zijne ministers op merkte, verzocht die wat lager te hangen, om ze des te gemakkelijker te kunnen zien. Thans schijnt men van eene andere meening te zijn. - Ken onlangs in Duitschland reizend echt paar bezocht ook Baden. De echtgenoot wilde zich wachten voor het verderfelijk bankspel mais ce que femme veut enfin de vrouw ontving verlof om een louis op te zetten „Zet op het nommer van uw ouderdom was de raad welken de vrouw verklaarde te zullen opvolgen. Zij dringt naar de groene tafel spreekt met den croupier en zet den louis op. Eenige oogen- bl ik ken daarna hoort de verheugde echtgenoot „Trente-six rouge, pair et passé." Verheugd roept hij uit „Juist de ouderdom van mijne vrouw vijf en dertig louis gewonnen I" Hij nadert de tafel doch de louis was reeds ver dwenen. Zijne echtgenoote had het geldstuk op zeven en twintig doen zetten Toorn aan zijne zijde, verlegenheid bij zijne wederhelft groot gelach onder de omstanders. FRANKRIJK. Door e nige werklieden, die herstellingen verrigtten aan het klooster te Monte Capanno in de Italiaansche provincie Cunitunate zijn dezer dagen achter een muur vier vrouwenlijken gevonden met afgehouwen hoofden een daar van had een kind iti de armen Een verder onderzoek zou tot de ontdekking van nog andere lijken hebben geleid. De bevoegde magt heeft onmiddelijk een onderzoek bevolen.

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1