M°. 13. Vatuntag 12 September. Zekerheid geeft Rust. WOENSDAG EltfZATURDAG. Kiiuienlandsche Tijdingen Advertentiën. Besturen en Administratiên HCHBESTEDING. R1K7JU PRIJS DER AD V E RTE NT IE N. Gewone 12'/, cents de regel Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve het xegelregl. VERS C HIJ NT. A B ÖNN E M E N TS-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending derAdvertentiëndaagstevoren, voor 1 Vure'smorg Bij deze courant wordt aan de geabonneerden gratis medegedeeld de Begrooting en Memorie dezer gemeente voor het dienstjaar 1804. GEDEPUTEKliDK Stathn van Zeeland, Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat op Vrijdag den 18 September 1863 (les voormiddags ten 10 uur, door een hunner leden, daartoe door hen gecommitteerd in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11 de district van den waterstaatin een der lokalen van het Pro vinciaal Bestuur te Middelburg onder nadere goedkeuring, zal worden herbesteed Hel herstellen en versterken van den Steiger te '/<lf|>e. Deze herbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving en volgens het Bestek en de Voor waarden goedgekeurd bij beschikking van den 31 Julij 1863 no 19. Met wijziging of aanvulling van dat Bestek wordt echter bepaald 1 dat voor zoo verre het uithalen der stom pen van de te vernieuwen palen te veel bezwaar mogt opleveren die met ver gunning van de Directie kunnen blijven staan en het inhijen der nieuwe palen alsdan daarnevens moet geschieden 2 dat de palen onder nos. 15, 16, 17 en 18 vermeld, in plaats van 13 el, 12 el lang zullen zijn en al de palen van den steiger, alsmede de later vermelde wrijf palen eene dikte van 40 bij 40 duim op 2 e! van den kop en niet in het midden moeten hebben dat tijdens de uitvoering gedurende 14 achtereenvolgende dagen geene stoom- booten, noch andere vaartuigen aan den steiger zullen mogen aanleggen ten einde met het werk geregeld te kunnen voortgaan dat de kosten der eerste aanbesteding ten laste van den aannemer komen. Het bestek en de voorwaarden liggen ter lezing op de plaatsen in de bekendmaking van 31 Julij laatstleden aangewezen. Nadere inlichtingen zi)n te bekomen aan het bureau van den Hoofd-ingenieur te Middelburg en bij den Ingenieur te Zierikzee. Middelburg den 3do September 1863. De Gedeputeerde Staten voornoemd, 1 1 I'd IIS, FjOco Voorzitter. S. VAN DEB S WALM li, Griffier. Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering gehouden te Zlerlkzee, den 7 September 1X63, Voorzitter rar. B. C. CaoSecretaris de heer P. J. Loewer Commies-Griffier. De nofuleu der vorige vergadering worden gelezeo en goed gekeurd. Wordt gelezen eene missive van Gedeputeerde Staten, be trekkelijk de verordening op de petroleum. Naar aauleiding van dit schrijven stelt de Voorzitter namens Burgemeester en Wethouders voor, die verordening in te trekken. Na eenige discusaien wordt op voorstel van den heer van der Grijp, met 3. 4. algemeene stemmen besloten dit tot eene volgende vergadering aan te houdeu. Komen in behandeling de voorwaarden der Tjarige verpach ting der gemeente-eigendommen welke artikelsgewijze worden vastgesteld, met toevoeging van eene alinea aan art. *23 dat de etting slechts toegestaan wordt zoolang de Dijksdirectie het verlof niet zal opzeggen. Op art. 27 luidende Hij (de pachter vai) het huis en de schuur op en bij den Westhavendijk) is ver- pligt enz. om in zijne woning gelegenheid te geven tot het tegen billijke prijzen verkrijgen, van eènige verversching stelt de Wethouderjhr.de Jonge een breedvoerig gferiyitiveerd amende ment voor k hetwelk'hij voorleest. Het amendement luidt Hij is verpligt enz. In zijne woning zal hij gelegenheid moeten geven dat tegen billijke prijzen eenige verversching immers met bepaalde uitsluiting van alle sterke dranken is te bekomen. Hij meentdat onder het woortl verversching in zijn ge- bruikelijkenzin opgevat ook sfeiken drank behoort en dat dus aan den pachter de verpligting W.qrdt opgelegd om die te verkoopen. Nadat hij in krachtige trekken het verderfelijke van den sterken drank heeft herinnerd en daar hij het in het onderhavige geval een bestuursbeginsel acht vraag' hij of de Haadsleden qua talisniet in de eerste plaats aetoepen zijn alles te weren wat niet alleen op zedelijk en godsdienstig, maar ook op stoffelijk gebied de welvaart der ingezetenen bedreigt. Zijn inziens voorzeker ja. Hij verklaart daarom niet te kunnen medewerken tot het van bestuurswègc vaststellen en oplegzen eeuer verpligting om de gelegenheid tot. het verkrijgen van sterke dranken nog meer uit te breiden. Hij toont aan dat voor eene uitbreiding geeD noodzakelijkheid bestaat en lost eenige tegen werpingen die gemaakt zouden kunnen worden op a Nadat hij zijn amandement voldoende toegelicht haddraagt hij met ernst en bescheidenheid de beslissing aan den raad op. De Voorzitter d'ee't de geschiedenis van dit artikel mede. Het vindt zijne oorsprong in de klapten die tegen den vorigen pachter waren iogebragt om personen in zijn luns te ontvangen en eenige ververschingèn tegen betaling te geven, zoo dat men het noodzakelijk oordeelde in het belaiig,.van reizigers den pachter de verpligting op te leggen om ververschiugen tegen billijken prijs te verschaffen. "Mr. Fokker doet hulde aan de goede bedoeling van den'voor zitter. Het verschaffen van ververscöingen sluit z. i geene verpligting in zich tot het schenken van sterken drank. Hij wensclit ook hier vrijheid,. Van het gobruik van eenige verver schiugen zijn hem geene nadeeleri bekend Dit kan veeleer nuttig zijn. Jirr. dé'J'onger repliceert hierop dat onder verver- schingen in gezonden en practise! en zin ook sterke dranken zijn begrepen. I)r. Goemans meent dat hetgeen nadeel zou zijn het oplet/gen van de verpligting tot het verschaffen van ververschingen geheel weg te laten. De Voorzitter acht het wenschejljk-, dat men.'toegaHg tot. die woning hebbe. Na nog eenige discussie Jusschen de heeren Goemans en Lantfsknegl, wordt het amandement van jhr. de Jonge in omvraag gebragt en met 5 tegen 8 stemmen verworpen. Voor stemden de heereu Goemans, van Dongen en de Jonge, Daarna wordt art. 27 in omvraag gebragt en aangenomen met 5 tegen 3 stemmen (tegen stemden de heeren Goemans. van Donpeu en de .Jonge Nadat de artikelsgewijze behandeling.wa9 afgeloopen, worden de voorwaarden in haar geheel in omvraag gebragt en vastge steld met 7 tegen i stem tegen die van jhr. de Jonge. De Burgemeester geeft alsnu het praesidiura aan mr Fokker over en verlaat de Vergadering Wordt geler.en.een besluit van Gedepu'eerde Staten .houdende beslissing tot toelating der in Juiij gekozen r aa lsleden. De Voorzitter vraagt of een der leden een voorstel te doen heeft. De heer van den Grijp stelt voor in hooger beroep te komen bij Z. M. den Koning. Mr. van Dongen licht zijne stem vóór het voorstel van den heer van der Grijp toe. Gedeputeerde Staten hebben i. i. geene bevoegdheid tot dusdanige we'9interpretatie. De Voorzitter zegt dat het regt van appel van den rand boven bedenking verheven is, doch hij zou wenschen dat de raad in de beslissing van Gedeputeerde Sta-en beruste Art. 10 der ge meentewet kan onmogelijk eenige andere bedoeling hebben dan Z'joals dit door Gedep. Staten wordt begrepen. De beslissing van Gedeputeerde Staten stemt overeen met het Koninklijk besluit van I8(ii genomen onder het Ministerie Heemstra. De tegen woordige .Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in 1852 wel anders beslist, maar zijne zienswijze kan sedert dien tijd veranderd zijn daar in 1852 nog niet zooveel licht in den stand van zaken was verkregen zoodat Zijn Eic hoogstwaarschijnlijk thans wel overeenkomstig het gevoelen van Gedeputeerde Staten zal bellissen. Bovendien de beslissing in 18(51 is een Koninklijk beskuit terwijl die van den Minister Thorbecke in 1852 slechts bij circulaire is medegedeeld. Daarbij inde raadsvergadering van *27 Aug. jl. afwezig was, heeft hij thans zijn gevoelen ontwikkeld. Hierop wordt het voorstel van den heer van der Grijp in omvraag gebragt en met 6 tegen 2 stemmen aangenomen (legen de Voorziiter en jhr. de Jonge. Burgemeester en Wethouders worden hierop gemagtigd de noodige stukken aan den Koning op fe zenden Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Kennis - zij dat woord heeft een goeden klank bij het publieken wel niet het minst hij liet rieringdomde en bij het levenslustige publiek. Wij kunnen u daarom geluk wenschen dut zij weder diar is Zij m >gj u een goe ie pleizier ge kennis zijn. Zij zal zich weinig ander-? dan in vorigejavéri vertoonen. De Salon des Variétés van de heeren Bo ts en du Ielsvoor welks komst men begon te vreezen zal niet ontbraken. Ken paardenspel dat we in langen tijd hier niet zagen is thans reeds opgeslagen- Kleine tenten en kramen, waarin men wafels kan eten of koek of iets nieuws kan koopen en wier aantal niet minder is dan in de laatste jaren. Salons de phorografie en caroussels welke ieder jaar schijnen te vermeerderen. Matinées, en Soirées Musical» en Hals gij zult er van kunnen profiteren. Zand voort, van Veen en Schock zij hebben het publiek reeds uitge- noodigl om in hunne zalen liefelijke muziek en zang te komen hooren en eenige uren genoegefijk te slijten. Gaat het hooren! Gaat het zien en dat zult ge wel, als gij althans de kermis vrolijk wilt vieren. Dat de heeren Boas en «Jadels weder een druk bezoek zullen krijger, betwijfelen wij niet, want het schouwtooneel staat hoog bij ons publiek aangeschreven. Zeer verlangend zijn wij ook oin M\v. Corijn hier te .zien optredendaar de faam haar reeds is vooruit gesneld en zoo veel goeds van haar heeft verteld. Daarom doet het ons genoegen', dat zy reeds op den eersten avond (Vrijdag) in de sehooric Vaudeville Fadetta de titelrol zal vervullen. Dat de heer Hamberg, de talentrijke komiek thans ook bij het personeel van de heeren Boas en du dels behoort, kan ook een rijke aanwinst genoemd worden. Op morgen avond zal men dien geliefkoosde» komiek langer zien optre den in het nastuk „de N acht eg aal of een zang- zieke Behanger en een schraap zieke Rentenier liet repertoire zal wel belangstelling wekken. Marrrnrev Beelden ,.de Regementskindrren j-iT n geleden of Moederliefde en Kinder' Uouw" „Roni hier" Ziedaar, wat o. a. zal ten tooneele gevoerd worden. f'et getal der te geven voorstellingen is zooals altijd zeer gering. De tooneelminnaren zullen daarom wel de voorstellingen getrouw bijwonen. De directeur van liet Paai denspcl, de heer Schou ten heeft zijne eerste voorstelling op Donderdag den 10 gegeven en veel bijval verworven Zijne tent is.ruim en wel ingengt Getuigde reeds de eerste avond door de talrijke opkomst van het publiek, van belangstel, ing wij twijfelen niet of het zal eiken avond een druk bezoek ren deel vallen daar de kuustverrig ingen. belangwek kend zijn en er eene aangename afwisseling heerscht. Een vlugtig bezoek aan de kleine tenten, en kennis genomen van wat de kermis al vrolijks en grappigs geeft en I-ij den banket bakker Schouten eens van het ijs gesnoept en bij den banketbakker van Kluijve een glaasje punch a la Eomaine geledigd en eens en passant geluisterd naar de liedjeszangers, de koek- venters en de d'jntistesen de kermis zal voorbij zijn eer wij het weten doch eer zij voirbij is hopen wij nog tot u van haar te spreken. Voor ditmaal genoeg. Zierikzee, 9 September. Eene verschrik kelijke g< beurtenis had heden voormiddag om streeks 10 ure al Wier plaats. De echtelingen I) v. d. A. en E. d. M in de Zuidwellestraat alhier, zouden zich helen voormiddag ten 10 ureniet de stoomboot Stad Zierikzeenaar Holland begeven om voor het provinciale hof van Zui l-Holland in eene zaak getuigenis der waarheid afteleggen Hunne dochter had zich daarom naar He boot begeven om hunne goedeien te bezorgen. Zij kwamen echter niet, maar verbeeld u het schouwspel dat zich aan de dochter vertoonde toen zij weder hare woning binnentrad. 1 lare moeder vond zij in haar bloed badende op het bed liggen terwijl op beide armen verscheidene wonden m»at een scheermes waren toege.bragt In den gang der woning vond zij haren stiefvader opgehangen. Heelkundige hulp werd terstond aangewend en de policie kennis gegeven. De man was reeds dood de vrouw gaf nog eeivige teek-enen van leven. Alen doet ijverig onderzoek hoe zich die vreqselijke zaak heeft toegedragen en waarvan men den afloop met belangstelling te gemoet ziet. De man was blind en stond als een gecchikt mensch bekend. Den 10. Heden morgen omstreeks 7 ure is ook de vrouw overleden. Zij moet bij herhaling verklaard hebben dat haar man haar de won den heeft toegebragt en zich zeiven heeft opge hangen. Die verklaring vindt bij velen geen geloof, omdat de man blind was. Zierikzee10 September Hedenmorgen woedde alhier een vreeselijk onweder verge zeld van hagefelagen plasregen. In de nabijheid van Zijpe zijn er hagelsteenen ter grootte van een duivenei gevallen. De bliksem sloeg in een klein bosch onder Zonnemaire, waardoor brand ontstond. In de gemeente Oosterland is op twee plaatsen brand ontstaan waarvan een uit voerig berigt iiieronder. Oosterland, 10 September. Hedenmid dag barstte een zwaar onweder boven onze gemeente los. Een felle bliksemstraalonrnid- d el ijk gevolgd van een hevigen slag die ieder met schrik vervulde trof de met koren en hooi gevulde schuur van den landbouwer Adriaan Lodewijk. Deze was verbonden met het woon huis, omgeven van verscheidene koren- en hooimijten, ongeveer op 10 ellen van andere gebouwen verwijderd. Dat de brand zich alleen tot de schuur met het daarin voorhanden bepaalde moet niet alleen worden toegeschreven aan den ijver van het personeel der brandweer alhier maar ook aan dat van Nieuwerkerk hetwelk met zijne blusch- middelen spoedig ter hulpe was toegesneld en uitmuntende diensten bewees. Ook de vrouwen kweten zich weder op eene zeer loffelijke wijze. Nadat alle gevaar geweken was. vertrok het Nieuwerkerksche personeel. Omstreeks 's na middags 4 uur, toen men gereed stond om de manschappen te ontslaan hoorde men weder dat er brand ontstaan was op de hofstede van den landbouwer M. Koopman welke een half uur van het dorp verwijderd is. Aanstonds snelde men met de bluschmiddelen daarheen. Aangespoord en opgewekt door het voorbeeld van den burgemeester, den heer A van der Have, kon men de gebouwen en koornmijten voor vernieling behoeden zoodat alleen de hooi mijt voor het grootste deel eene prooi der vlam men is geworden. Wederom kwam liet ijverige personeel van Nieuwerkerk met ile bluschmid delen op de plaats van bet onheil aan; doch gelukkig was de hulp thans overbodigdaar men den brand reeds volkomen meester was. Men zegt, dat bij beiden niets voor brand schade verzekerd is. JONGSTE TIJDINGEN Lkjvibrrg 10 September. Allerwegeis het gerucht verspreid dat Lelewel eene beslissende nederlaag heeft geleden. Sommigen verzeke ren dat hij zelf gesneuveld of bedenkelijk ge wond zou zijn terwijl het opperbevel is over gedragen aan Grekowicz. t 1 I y Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het ovei lijden van onze geliefde Vader en Behuwd-Vader, betuigen wij onzen opregteu «lank. Uit aller naam A. van ZUIJEN. De Brandwaarborg- en Transport-verzeke ring-Maatschappij „ZEKERHEID GEEFT

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1