1863 WOENSDAG EN ZATURDAQ. N°,.^0 Woensdag- 2 September. Besturen en Administratiên Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADV ERTENT1EN. Gewone 12cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van l6 regels a f 1 behalve liet zegelregt. VERS C HIJ NT AB O N N E M E N T S-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2.25. Inzending der Adverlenliën daags tevorenvoor Hhire'smorg 1 >e Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat de kohieren der belasting op het jiatentregtderde en vierde deelvan deze gemeente, dienstjaar 18"%, den 27 en 28 dezer maand door den heer Commissaris des Kon ngs in deze provincie, executoir verklaard, op heden worden gesteld in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen enz. in deze gemeente teii fine van invordering ingevolge de wet. 'Zierikzee den 31 Augustus 18G3. B. C. CAU. Openbare [Niet officieel gedeelte.) Raadsvergadering: gehouden te Xierikzee. den 27 Augustus 1S63. Voorzitter mv B. C. Cau. Secretaris lar. J P. N. TJrmerins Afwezig de heeren va» der Lek de Clereq Fokker Mulock Houwer Keiler en Ochtman. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. De heer Goemans brengt namens de commissie ad hoe een uitvoerig rapport uit betrekkelijk het onderzoek der geloofs brieven van de in -'ulij gekozen raadsleden, waarvan de conclusie is tot niet toelating van bedoelde ledenmet verklaring dat eene nieuwe vrije stemming zal moeten plaats hebben omdat bij de verkiezing zes en niet vijf leden de volstrekte meerderheid hadden verkregen en de gemeentewet niet in dat geval voorziet, ruodat niet blijkt wie van de zes de vijf benoemden zijn. De Burgemeester verklaart dat hij als zijnde een der herkozen raadsleden en daar door de commissie bezwaren tegen de ge loofsbrieven van al de benoemden zijn ingebragt de beraadsla gingen niet kan bijwonen, en geeft Let praesidium aan den weihouder over. De beraadslagingen geopend zijnde geeft mr. van Dongen te kénnen, dat hij nu met de conclusie van het verslag instemt ofschoon hij als lid van het stembureau eëne andere beslissing heelt helpen nemen. Dat die verandering en zienswijze een ge volg is vun een nader onderzoek der zaak. Hij zal hierover niet uitweiden daar hij zich geheel vefëenigt met de motieven der commissie Hij weuscht alleen nog te du en uitkomen dat hel Iste lid van art. 10 der gemeentewet gdn-H afgescheiden moet worden beschouwd van het 2de lid, ómdat het tweede als het ware eene tegenstelling is van het eerste eu beiden geheel op zich zeiven staan. Ook de heer de (bane die lid vau het stembureau is geweest verklaart van zijn gevoelen terug te zijn gekomen en nu voor de conclusie der commissie te zullen stemmen. De Voorzitter jlir de Jonge zegt zich niet met de conclusie dier commissie te kunnen vereenigen. Hij erkent dat de wet hier geene bepaalde uitspraak heeft, gedaan doch meent dat de geest der wet deze is dat zij die de meesie stemmen hebben bekomen ook gekozen zijn. Die uitlegging acht hij de meest rationele art. 10 bepaalt wel bij eene 1ste stemming eene volstrekte meerderheid om gekozen te k tinnen zijn maarniet, dat ieder die de volstrekte meerderheid heeft verkregen als benoemd moet worden beschouwd zoodat men zonder iemands regt te krenken in het onderhavige geval zij die de meeste stemmen hebben verkregen voor benoemd mag houden. Tot staving.van zijn gevoelen wijst hij op een in 1835 voorgedragen wetsontwerp tot aanvulling van art 103 der kieswet en op het koninklijk besluit van 22 November 1cGen op andere autori teiten. Hij wijst ook op de gevolgen daar eene nieuwe vrije stemming ligt dezelfde uitkomst zóu kunnen opleveren. De heer van der Grijp zegt tot toelichting van enkele punten in het verslag der commissie dat men nu de wet zwijgtzóó moet beslissen dat men geene onbillijkheid pleegt of in strijd han delt met de wet hetueen het geval is indien men of het ge- voolen van den minister Thorbecke of dat van den minister van Heem.3ira aanuceipt daar het eerste tot groote onbillijk heden aanleiding kan géven daar juist Hij dié de meeste stem* meu verkreeg, zeer ligt de jongste kan zijn, terwijl het andere in strijd i9 met de wet daar deze duidelijk onderscheid maakt tu9schen hen die bij eenë Jste stemming of bij eene herstem ming worden gekozen. ~Om een en ander te voorkomen is eene nieuwe vrije verkiezing noodzakelijk. Hij meent ook nog dat iet stembureau zouder eene beslissing te nemen aan den heer \eller éeri afschrift van het proces-verbaal had moeten zenden De heer van Dongen geeft to kennen dat het door den "ocrZitter aangevoerde wetsontwerp tot aanvulling der kieswet o 1855 juist het bewijs oplevertdat de regering van oordeel ivss, dat die bepaling aan de wet ontbrak. De Voorzitter zegt het gevoelen van den heer van der Grijp, dat het stembureau geene beslissing had behooren te nemen niet te deelen. Het bureau van stemopneming kou en moest dit doen immers zonder daardoor eenigzin9 te praejudneeren op de beslis sing welke bij art. 31 der gemeente-wet aan den Raad is ver bleven. Het voorgeschreven model van het proces-verbaal toont dit ook ten duidelijkste aan. Nadat «le heereu van Dongen, van derGrijpen den Voorzitter nader hunne gevoelens hadden ontwikkeld en de heer van der Vliet had verklaard dat hij wel is waar eene bepaling, dat in casu zij die de meeste stemmen hadden verkregen de gekozenen zouden zijn zeer in den geest, der wet zou achten maar na zulk eene bepaling in de wet niet voorkomt eene beslissing als die der commissie het bill,ijkst achtzoodat hij vóór de con clusie der commissie zal stemmen wordt de conclusie van het verslag in stemming gebragt en met zes tegen 1 stem (die des Voorzitters) overeenkomstig die conclusie besloten en mitsdien de heeren H. G. Mulock Honwermr. B. O. Cau J. H. Ochtman Jz.mr J. Moo'lenburgh en D. B. P. •Zuurdeeg niet toe te laten als leden van den Raad waar van aan Heeren Gedeputeerde Stateu en de niet toegelateuen kennis zal worden gegeven. Hierna is de zitting gesloten. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand rler provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1863. (Vervolg van ons vorig no HOOFDSTUK VIII. Zieken- en begrafenisbussen. Het getal dezer instellingen is in 1862 met 2 verminderd. Het in 1861 le Middelburg opgerigte begrafenisfonds „Zeeland" is met zijne leden overgegaan in de nationale levens-verzeke ringsbank gevestigd te Rotterdam, en heeft alzoo opge houden te bestaan terwijl te Vlissingen de begrafenisbus „onderlinge hulp" is ontbonden Daardoor waren er li zieken en begrafenisbussen aanwezig, als te Goes, 4 te Middel burg, I te Tholen, 4 te Vlissingen 3 te Zierikzee en I te Onwèrkèrk» Bestuurders enz. Van deze instellingen waren er even als in 1861 .aanwezig 6 a'tsTe Mt-ftteltylrrg, Sluis Tholen Vlissingen Zierikzee en Grocde. De intrest door-de spaarbanken betaald bleef dezelfde als in 1861bij de banken te .Middelburg Vlissingen en Groede 3 pet bij die le Sluis 4 pet. bij die te Tholen 3 en 4 pet.eu bij die te Zierikzee 3'/, en 4 pet. Bij enz. Spaarkassen. Van deze instellingen waren er, even als in 1861aanwezig 3, «e Bommenede, Brouwershaven en Kortgeen Kven als in IS61 het geval was, is aan de spaarkassen in de beide eerstgenoemde f gemeenten geei^,. deel genomen Deze spaarkassen -zijn echter niet opgeheven. Htt hêdrag harer reserve-fondsenad f 72,68 van die te Bommenede, en ad ƒ128,87 van die te Brouwershaven is geplaatst in de spaar bank te Zierikzee. De enz. Tlv.'pbanken. Van deze instellingen waren er* even als in 1861 aanwezig 2, te vM.iidelJ)urg.eu .Zierikzee. ,y*; Voor intrest wer'-l door dé«kenen van géiden betaald bij'de bank te Middelburg van 1 tot 2 pet. bij de bank te Zierikzee van 2 tot 5 pet naar gelang van den tijd binnen welke de geleende gelden worden terug betaald. Kr. wer.deu 598 keeren door deze inrigtingen voorschotten gedaan zijnde 23 keeren meer dan in 1861. Die vermeerde ring bepaald zich voor 17 voorschotten tot de bank te Middel burg en tot 6 voorschotten bij die te Zierikzee Uitgegeven enz. Bij de bauk te Zierikzee, die in 1861 f 113had voorgeschoten op pensioen-acten zijn in 1862 alleen voorschotten verleend tegen borgstelling. Ontvangen enz. Wij ontvingen weder Ket verslag nopens den staat van de werkzaamheden dor Vereeniging tot wering van armoedete Zierikzee, loopende van I Mei I8(il tot 30 April 1362. Die vereeniging bijgestaan door eene vrouwen-vereeniging oefent een patronaat uit over de bij haar ingeschreven huisge zin neu, op.de wijze als iu ons verslag over het vorige jaar is aangegeven. Heit getdl der ingeschreven huisgezinnen was 4 meer dan in het vorig dienstjaar, en bedroeg 54, welk getal, met het oog op de financiële krachten der ..vereenigingvooreerst als maxi mum is aangenomen zoodat alleen nienffe huisgezinnen opge nomen worden, ter vervanging van dezulken die worden buitengesloten of de gerneeute verlaten. Geeue bijzondere bemoeijingen zijn in het werk gesteldbe- hooren te 'worden tot beteugeling der bedelarij en het gebruik van sterken drank. Twec huisgezinnen werden buiten gesloten omdat van wege die huisgezinnen geen deel werd genomen aan de zieken busten het waarborg-fonds welke deelneming aan die inrigtingen voor de ingeschrevenen verpligtend i9 Ziekten, gemi9 aan werk of ouderdom waren veelal de oor zaak der geldelijke ondersteuning, die ovër het geheel de som van t 230 bedroeg. Voor onderstand zoo in geldgenees- en heelkundige hulp medicijnen, schoolgelden enz. werd uitgegeven f 758,06. De vereeniging ontving wegens inschrijvingen collecten en andere giften f 802,62. Ook enz. HOOFDSTUK IX. OPENBARE VEILIGHEID EN GEVANGENISSEN. a„Openbare veiligheid. Buitengewone mantregelen van-politie, ter verzekering van orde eu rustzijn in het jaar 1862 niet behoeven te worden in het w.erk gesteld. Van zware misdaden kregen wij geene kennis. Ofschoon de bedelarij evenmin als vroeger geheel kon worden geweerd bleef zich het kwaad binnen bevredigende grenzen bepalen. Het getal der wegens bedelarij en landlooperij tot gevange nisstraf veroordeelde personen, beliep 78. als: 43 door de arrondissements-regtbauk te Middelburg 31 door die te Goé9 en 2 door die te Zierikzee. Het veroordeeldd vonnis van T8 derzelven bevatte bovendien het bevel om hen na het einde hunner straf, naar een bedelaarsgesticht over !e brengen. Voorts enz. Straatverlichting De enz. De 8traallantaars te Zierikzee werden gemiddeld gedurende I662'/2 uren -verlicht. Men rekent dat hiervoor eene hoeveel heid van 41430 kub ellen gaz is verbruikt Kene belere rege ling der straatverlichting heeft de openbare veiligheid zeer bevorderd waardoor men zich de meerdere geldelijke opoffe ring, die daardoor wordt veroorzuaktgaarne getroost. (Wordt vervolgd.) Zierikzee, 31 Augustus. Volgens gedane bekendmaking zal de voor deze provincie be noemde commissie tot het afnemen der examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonderwijs bijeenkomen op woensdag den 7 October 1863 en volgende dagen in het lokaal der voormalige Rekenkamer, in de Abdij te Middelburg en zullen de dagen en uren waarop de verschil lende adspiranten zullen moeten vet schijnen huii later door de Districts-schoolopzieners win den opgegeven De belanghebbenden zullen zich vóór of uitetlijk op den 23 September e. k. behooren aan te melden hij den schoolopziener van het districtwaarin zij wonen ofvan buiten 's lands komende voornemens zijn zich te vestigen met opgaaf van de akte die zij verlangen en met (.verlegging van een of meer getuigsclniften van hun goed zedelijk gedrag en van hutme geboorte-akte alsmede van de akten van b> kv aamheid of van algemeene toelating welke zij reeds vroeger roogten hebben verkregen. Zierikzee 31 Augnstus. Gisteren namiddag omstrei ks ten half vijf ure, had het zesjarig zoontje van H. L Wiener, op de Oude Haven in de nabijheid rler 2de houten binnenbrug aan den waterkant spelende, het ongeluk in het water te vallen De heer P. L. Broeksmit zich daar in de nabijheid bevindende sprong, zoodra hij dit onheil vernam geheel gekleed met uit- doening van zijn rok waarvan hij zich onder het loo|ien naar de plaats des onheils ontdeed, in het water. Hij moet de zelfvoldoening sma ken het kind, dat zoo hij niet dadelijk ware ter hulp gesneld zou gezonken zijn na veel inspanning behouden aan wal te brengen. Het bewustzijn van eene menschlievende daad te hebben verrigt moge zijne beste belooning zijn Z. M. heeft pens:oen verleendaan den heer 1). J. Vleugels b-chutter te Oosterland ontvanger der directe belastingen en aceijnsen ten bedrage van f 15G5. -Ten gevolge van debenoeming van den kapitein luitenant ter zee A. J Kroef tot kom- mandant van Zr. Ms. fregat de liijn (wachtschip te Hellevoetsluis)is met den I September a. s. als 1ste officier op dien bodem geplaatst de luitenant ter zee lste klasse jhr. A. M. Clifford Koek van Breugel. Men schrijft uit Middelburg van 27 dezer. Heden is alhier in publieke veiling verkocht het Ned. barkschip de Commercie Compagnie van Middelburg groot 406 lasten met completen inventaris, voor 45.KO. Uit het oostelijk gedeelte van Zuid-Beve land schrijft men aan de Midd. Ct.„De werk zaamheden aan de beide uitgangsputten van het kanaal door dit qiland worden geregeld voort gezet. Aan het maken der havendammen en buitenhaven aan den zuidelijken mond van het kanaal te Hansweertzal ilit jaar geene uitvoe ring meer worden gegeven. De graving van het kanaal tusschen den rijks- en den Bonzijweg is dezer dagen geëindigd. Het vervoeren van den daar overig zijnden grond, tot het maken der dijken langs het andere gedeelteis mede nagenoeg voltooid, zoodat al de werkzaamheden, met uitzondering van het baggeren daar weldra afgeloopen zullen zijn. Het reeds vol tooide baggerwerk heeft eene lengte van 400 ellen." In den nacht tusschen den 24 en 25 dezer is er inbraak geschied in het kantoor van den rijks ontvanger te Hulst. De diefzeker meenende eene goed gevulde geldbeurs te vin den heeft ook den lessenaar opengebroken maar slaagde daarin niet dan zeer moeijelijk. De zorgvolle ontvanger, die niet. voor de eerste maal zulk nachtelijk bezoek ontvangtbad er intusschen voor gezorgd dat de prooi op eene veiliger plaats geborgen was zoodat (le dief vergeefsche moeite gedaan had. Men schrijft uit Oisterwijk 21 Augustus. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen dat van al de personen wier huizen en meu belen bij den hevigen brand, welke II. zondag 16 dezer alhier heeft gewoed zijn vernield ge worden en w elke bij verschillende maatschappijen waren verzekerd als de's Bossche die van Tiel jZutphen,deBrusselscheen de maatschappij „Zekerheid geeft rust," gevestigd tè Utrecht aan W. van Leestdie bij laatstgenoemde maat schappij met huis en inboedel was verzekerd reeds gisteren avond zijne geheele schade is uit betaald geworden p door Tb. de Kroon agent der maatschappij wij voegen hierbij den wenseh in het belang der andere personen welke ntede in dien brand zijn betrokken geweest, dat door iedere maatschappij waarbij zij verzekerd zijn even roijaal en prompt zal worden gehandeld. (Nrtl. Br.) Sedert geruimen tijd werden in de R. C. kerk te Heusden sommige sieraden en gelden gestolen de politie was zoo waakzaam mogelijk doch kon den dader niet vinden. LI. woensdag na afloop eener gehouden lijkdienst, bespeurde een expresselijk in de kerk achtergebleven maréchaussée dat twee aldaar wonende jonge meisjes gelden uit de offerschaal namen. Beide werden gearresteerd en bekenden dadelijk dat zij met medewerking der moeder van de eene, zich ook aan de ontvreemding der vroeger ver miste voorwerpen schuldig hadden gemaakt. Ook de moeder is daarop in verzekerde bewa ring genomen. Men schrijft aan de Amst. Ct. uit 's Her togenbosch 26 Augustus. „Hetgeen verschillende dagbladen omtrent een diefstal van zesduizend gulden bij den" aartsbisschop Zwijsen berigt hebben is volkomen waar. Kr is ten diens huize een pakket effecten van die waarde ontvreemd gelijktijdig met het volvoeren van den moordaanslag. Het zijn effecten die bij den bisschop waren gedeponeerd, waarvan men echter de nummers niet kan op geven. Het is vreemd dat daarvan eerst eenige dagen geleden bij de justitie aangifte gedaan is niettegenstaande uit rle laatste instructie geble ken isdat men ze reeds daags na den moordaanslag gemist had." Uit's Hertogenbosch schrijft men aan de Nieuwe Rotterdamsche courant onder dagtee- keuing van 30 Augustus. „De dader van den verradelijken aanslag op het leven van z. d. h. den aartsbisschop van Utrecht is gevonden. „De eene misdaad heeft de andere aan het licht gebragt: de ontdekking van een diefstal van zes duizend gulden heeft den dubbelen booswicht, den sluipmoordenaar en dief, in handen der justitie geleverd. Het is een der dienstboden van den aartsbisschop. Gisteren avond omstreeks half tien ure is hij stevig ge-

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1