''5°. 68. Woensdag 26 Augustus WOENSDAGENZATURDAG. Besturen en Administration afkondiging. Bekendmaking. §4ennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen 5.80 0,00 0,00 - 0,00 - 7,00 0,00 r 13,25 o,oo 0,00 PRIJS DER ADV ERTENT1EN. Gewone 124/a cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels d 1 behalve het zegelregt VERS C HIJ NT; ABONNEM E NTS-PRIJS. Per drie maanden [2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenliëndaags tevoren, voor 10 ure'sm.org De Bur.qk.me stick van Zieriktee verklaa11 (lal het kohier van het Patentregt 2de deel van deze gemeente dienstjaar 1S0:,/o4 op den 19 dezer maand door den h -er Commissaris des Konings in deze provincie is executoir verklaai d en na afkondiging op heden wordt gesteld in handen van den h"er Ontvanger der Directe Belastingen enz. in deze gemeente ten fine van int ordering, ingevolge de wet 7Aeriiezee den 22 Augustus 1863. B. C. CAU. Rukckmki-stek en M it'iitouolhs san /tV n/tzee maken bekend dat de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1864, zoo als die heden den Gemeente-r.md is aangeboden, van nu af tot den 10 September e. k. ter lezing voor een ieder op de Secretarie ten Raadlraize zal voorliggen en tegen betaling der kosten ver krijgbaar gesteld wordtingevolge de wet. /.l.rikere, den 24 Augustus 1863. De Burgemeester B. C. CAU. I 'e Secretaris j. P. N'. ERME1Ï JAS. De Burgemeester van Zieri/ezee brengt ter kennis van de Ingezetenen: .lat er op Donderdag den 27 dezer maanddes namiddags ten zes ure op het Raadhuis alhier ecne openbare vergadering van den Gem ente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 25 Augustus 1863. B. C. CAU. In de Raadsvergadering van 24 dezer, waarvan het gewone verslag in hen volgend nummer zal geplaatst worden, is het onderzoek der geloofs brieven Van de nieuw benoemde Raadsleden niet ten einde gebrugtdaar de heer van der Grijp te kermtn gaf, dataangezien 6 personen de volstrekte meerderheid hadden verkregen er eigenlijk ook 6 leden (zijnde 1 meer dan het benoodigdc getal) benoemd waren. De Ge meente-wet voorziet niet in dit geval. De Ge meente-stem van 1861 en 1862 heeft aan zoo danig geval eenige beschouwingen gewijd Ook jhr. mr. C de Jonge, heeft in zijn werk de 'Samenstelling en in-igting tier gem-ente-Oesturen dit punt behandeld ,en is van oordeel dat eene nieuwe stemming moet plaa's hebben Er is eene commissie benoemd tot onderzoek dier geloofsbrieven ten einde daarop in eene,vol gende vergadering te beslissen Ook is door Burgemeester en Wethouders een voorstel ingediend tot afschaffing van de plaatselijke belasting op de brandstoffen welke in banden eener commissie is gesteld. UI PTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1863. (Vervolg van on9 vorig no HOOFDSTUK VII. Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. e Latijnsche scholen en gymnasia Fr waren den 15 Januari) 1862 op het gymnasium te Mid delburg 13, op flat te Zierikzee i9 leerlingen. Het enz g. Kanalen en toeten schappen. Uit enz. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het enz. Het departement Oroerle telde 21 leden, herder zijn ons omtrent dit departement, evenmin als ten aanzien van het departement Zierikzee bijzonderheden bekend De Nederhindsche Maatschappij tot bevordering van Nijver heid. Omtrent de afdeelingen Middelburg. Zierikzee en Goes dier maatschappij vinden wij thans alleen vermeld dat zij onderscheidenlijk 53 119 en 31 leden telden zijnde 7, 10 en 6 minder dan in 1861 alsmede dat de at'deeling Zie rikzee in bloc'ijendeu toestand bleef l)e Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt en de Vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in Zee land hielden j» }862 hare jaarlijkschc tentoonstellingen te Middelburg, in de dagen gedurende welke liet X Vilde Nederl. landh'iisbondkundig congres aldaar werd gebonden en wel de maatschappij den 19 en de vereeniging den 19 en 20 Junij. Door verschillende belangrijke giften onder auderen van eenige leden der Koninklijke familie en uit de provinciale f fondsen van dit gewest, zag het congresbestuur zich instaat 1 gesteld voor die tentoonstellingen grootcre uitlovingen te bestemmen dan gewoonlijk, waarbij ook het gemeentebestuur J niet achterlijk bleef; al hetgeen gunstig werkte op de ver- I schillende inzendingen die dan ook in menig opzigt over- J troffen hetgeen tot dusver vroeger te Middelburg was ten toongesteld. De enz. Vereenigingen tot beoefening van zang- of toonkunst De Vereeniging enz. De afdeeling Zierikzee van dezelfde maatschappij bleef in stand en telde op hare zangschool 22 leerlingen te weten 5 jongens en 17 meisjes. Verder enz, Teekenscholen. Omtrent die scholen geven wij weder een ovorziglals te Zierikzee, bedraagt het getal leerlingen 50, waarvan 34 de volle contributie betalen en 16 kostelooi onderwezen worden. Het getuigenis van het bestuur der teekenschool te Zierikzee omtrent deze inrigting is gunstig zoowel wat den geregel- den gang der lessen aangaat als wat den ijver en de vorde ringen der leerlingen betref' De belangstelling in die school is steeds groot, ouder anderen ook daaruit blijkbaar, dat sommigen elders werkende of elders woonachtig zich aan merkelijk opofferingen getroosten om aan het onderwijs deel te nemen. Te Tholen was thans gedurende het gehpele jaar teeken school kunnen worden gehouden ten gevolge van de gunstige beschikking van den gemeenteraad waarbij de bijdrage uit de gemeentekas ad 50 tot f 100 werd verhoogd. IJehalve die bijdrage en verwarming van het lokaal heeft deze inrigting uog een subsidie van 50 vau het departement der Maat schappij tot Nut van't Algemeen de schoolgelden voorzien iu de verdere behoeften. Hui ten enz. HOOFDSTUK VIII. armwezen. Hoezeer, blijkens de hierna te vermeldeu cijfers het bedrag van den onderstaud door al de instellingen van weldadigheid te zamen verstrekt, ruim f 5G00 meer bedraagt dan in 1861 is de toestand van het armwezen in deze provincie over het alge meen in 1862 vergeleken inet dien over eerstgemeld jaargun stiger le achten. Immers volgens hetgeen omtrent dien toe stand in het algemeen door de gemeentebesturen is medegedeeld, is die in 6 gemeenten veel gunstiger, 27 iets gunstiger, 21 niet. ongunstig of bevredigend ö~- onveranderd 3 iets ongun stiger, en 1 veel ongunstiger, ook werden 5l>7 personen min der ondersteund dan in i8öl- De vermeerdering van den onderstand bepaalt zich hoofd zakelijk tot de besturen voor huiszittende armen zoowel tot die van burgerlijken al9 van kerkdijken aard eu bcpa d-.ielijk tot die in de voormalige sleden. Werkeloosheid van somïnige fabrieken en kwijuing van scheepsbouw en scheepvaart in die steden kunnen als de hoofdoorzaken van die meerdere uitgaaf voor onderstand worden aangemerkt terwijl overigens de meer gunstige toestand van/het armwezen in het algemeen moet gezocht worden eensdeels in den zachte» winter van 1S6I op 18G2, die zich door geen vorst heeft doen kennen, waardoor de gelegenheid heeft bestaan, om daar waar werk bestond dit onafgebroken te kunnen voortzetten, en anderdeels, iu den overvlocdigen aardappelen-oogsl tengevolge waarvan de armen, niet betrekkelijk geringe kosten ia eene der meest onontbeer lijke behoeften hebben kunnen voorzien. De werking der wel tot regeling van het armbestuur heeft gecne andere bezwaren doen kennen dan die welke voor eenige gemeenten uit de toepassing von art. 41 dier wet voortvloeit. De .gemeenten in ,dil gewest die door de toepassing van het bedoelde wetsartikel bijzonder worden gedruktbepaalt zich tot feu getal van 32, als o. a. Brouwershaven Nieuwerkerk en puwerkerk. Wat de kerkelijke armepzorg betreft, daarin wordt vooruit gang opgemerktdaar in 1862 zich weder 18 kerkelijke-arm besturen van de Hervormde gemeenten bereid hebben verklaard om voor zoo verre hunne fondsen dit toelaten ook zoodanige behoeftigen te ondersteunen waarvan de verzorging vroeger voor rekening van de burgerlijke gemeente werd gelaten om dat zij elders burgerlijk onderstands-domicilie hadden. Van enz. De door ons op de begroetingen der gemeenten voor 1863 goedgekeurde subsidicn bedragen voor de gemeente-instellin gen bedoeld bij letter a van art 2 der wet f 68285,65 Voor de kerkelijke, bedoeld bij lett« r b - 6278,00 voor de bijzondere bedoeld bij letter c - Niets. voor de gemengde j bedoeld bij letter d - Niets. zamen f 69563,65 hetwelk een verschil in nu er met 1862 oplevert van ƒ2698,155. Ook enz. Hetgeen wegens subsidie in de door ons opuenoinen en vasi- gestelde rekeningen der gemeenten over 1861 is verantwoord, bedraagt voor de gemeente-instellingen bedoeld bij letter a vau art 2 der wetf 86117,6t) voor de kerkelijke bedoeld hij 'etter h 6933,0!) voor de bijzondere bedoeld bij letter c 310,00 voor de gemengde, bedoeld bij letter d - 1045,00 zamen f 94405,60 In die rekeningen is wijders nog verantwoord wegens onder stand regtstreeks uit de gemeente-kassen verstrektaan per sonen in de gemeente wonende en in dezelve onderstands domi cilie hebbende, de som van f 4861.40 en wegens teruggave van elders verleenden onderstand de som van f 1 I230.9S. De laatstbedoelde uit de gemeente-kassen g<dane uitgaven hebben van afliet eerste jaar na de invoering der wet tot regeling van het armbestuurbedragen als volgt: in 1855 1251,1)8 in 1856 f 4437,92 in 1857 ƒ6795,71'; in 1858 f 7290,1(1,in 1859 f 7773,94 en in 186')/"7S93,9u'. Ze zijn alzoo sedert I'35 vermeerderd niet f 6979. Wanneer men echter hierbij in aanmerking neemt dat de subsidien over 1855 uit de gemeente-kassen verstrektde som van f I 17559,83 bedroegenen die over 1861 maar f 94405,60, en dus ruim eene som van f 23000 minder, dan kan de werking der wet niet beschouwd worden over het algemeen ongunstig voor de ge- meente-kasseu te zijn geweest, in enz. Naar aanleiding van art 6 der wet., werden aan ons in 1862 medegedeeld een reglement voor het burgerlijk armbestuur in de gemeenten Bruinige, Nieuwerkerk, Hitthem Ouwerkerk en Serooskerke, alsmede de wijziging gebragt in het reglement voor het godshuis te Vcere, en iu het reglement voor hei bur gerlijk armbestuur teZaamslag, en voorts nog een reglement voor eene commissie tot wering der bedelarij te Aardenbnrg. In enz. (Wordt vervolgd.) ZiBRiKZFR, 24 Augustus. De persoon van D. 11. hovenier alhier heeft zich lieden voor middag door ophanging van het leven beroofd. Ken huisselijke twist en misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak van den zelfmoord te zijn Hij laat eene vrouw en een kind na. Ouwerkkrk 24 Augustus. Heden werd door een ingezeten dezer gemeente bet lijk gevonden van Cornelia Mendriksehuisvrouw vanAdriaan Allerliefste. Haren hof willende bezoeken, en daartoe eene plank overgaande, was zij voorover in de modder gevallen en gestikt. Zij was op 73jarigen leeftijd nog immer werkzaam en vlijtig, zooals zij altijd bij uitmuntendheid ge weest was, maar leed van tij I tot tijd aan stomp zinnigheid en verstandverbijstering, de gevolgen van aanvallen van beroerte, dat ook nu, hoogst waarschijnlijk de oorzaak van haar noodlottig einde gew'eest is. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gt meente te Poortvliet, de heer W. Meuse, thans te Voorthuisen. Men verneemt, dat de dikwijls toegezegde algemeene maatregel tot verhooging van de traktementen der ambtenaren hij de departe menten van algemeen bestuur thans bij de re gering in bewerking en overweging is. De grondslagen moeten zijn dat de traktementen beneden 1000 met 20 pet. die van f 1000 tot 1500 met 15 pet c die. van 1500 tot 2000 met 10 pet. verhooid'zullen worden. In het begin der maand October a. s zullen de miliciens van';\\e ligting dezes jaarsdie in de maand Mei jl. bij de verschillende korpsen des legers tot eerste oefening in wet kelijke dienst zijn gesteld met onbepaald verlof huiswaarts keeren hl zoo verre zij niet voor het blijvend .gedeelte bij hunne korpsengedesigneerd zijn Jl. woensdag is te Middelburg eene ver gadering gehouden van het departement Mid delburg der Maatschappij van Nijverheid, waarin medegedeeld werd het onlangs genomen besluit, dat de algemeene vergadering en het daarmede gepaard gaande congres in 1864 te Middelburg zouden gehouden worden. Men ging over tot het nemen van eenige voorbereidende, maatre gelen en besloot eene commissie te b'enoemen tot onderzoek in hoeverre het mogelijk en uit voerbaar zijn zoude om alsdan aldaar te houden een wedstrijd van zoowel binnen als buiten 's lands vervaardigde brandspuiten. Naar men verneemt zijn zoowel op de begrooting der pro vincie als op die gemeente voor 1864 eenige gelden beschikbaar gesteld om aan deze alge meene vergadering zooveel mogelijk luister bij te zetten. De vrouw van den arbeider J K., wonende onder Geersdijk, voor bet binden van boonen stroo benoodigd hebbende begaf zich in den vroegen morgen naar de werf van den land- houwer Geelhoedvoor wien zij de paarden- boonen moest binden, en schijnt het benoodigde stroo uit eene klamp te hebben willen trekken met dat ongelukkig gevolg, dat een gedeelte der klamp voorover is gevallen en haar heeft bedolven. Toen men haar vond was zij reeds een lijk. In een schrijven aan de Midd. Courant nopens het te Wolf hezen gehouden Zendings- feest leest men het volgende „De zaak schijnfczoo goed bevallen, dat men reeds van het plan hoort gewagen, om het vol gendejaar in het kamp van Zeist te vergaderen. Of het vergund zal worden is nog twijfelachtig. Toch is het wel te denken wanneer men let op de houding door de regering dit maal genomen. Toen de officier van justitie door den burge meester van Renkum geraadpleegd bezwaar maakte de bijeenkomst te Wolf hezen toe te staan wendden de voorstanders zich tot de re gering met het gevolg, dat de burgemeester aanschrijving kreeg zich er niet tegen te verzetten. De vrees voor ongeregeldheden deed intusschen allerlei maatregelen van voorzorg nemen. Niet alleen waren alle rijks- en gemeente-veld wach ters maar ook de onbezohligden voor dien dag gerequii'ecrd. Te Wolfhezen was voor dien enkelen dag een telegraaf-bureau aangebragt, om aanstonds naar Arnhem te kunnen seinen waar eene afdeeling knvalerie gereed stond om op het eerste sein naar Wolfhezen te vertrekken. Gelukkig zijn al die maatregelen noodeloos ge weest; op een enkele na, zijn er geenebeschon- kenen gezien. „Hoe gunstig de afloop ook geweest is men kan met eenig regt vragen of het gebeurde niet een betreurenswaardig antecedent, is. Wanneer dergelijke bijeenkomsten worden toegestaan hoe zal men dan processien op den langen duur kunnen tegenhouden Uit 's Hertogenbosch meldt men van 21 dezer. Den 25 dezer maand zal bij het pro vinciaal geregtshof alhier worden behandeld eene bij ons te lande vreemdsoortige zaak nl. deze: Voor circa een paar maanden geleden waren op zekeren avond tegen 9r/2 ure drie landbouwers uit Erp die van eene markt huis- waai ts keerden op weg naar Veghel aan den kanaalweg in de nabijheid van laatstge noemde gemeente gekomen zijnde traden zij de herberg binnen van zekeren Cornelis van Houten en vroegen hem voor ieder een glas genever met suikerwaaraan dadelijk werd vol daan Een van de drie personen zekeren W. Wellen die nog geen gebruik van zijn glas genever had gemaaktbemerkte dat zijne beide vrienden, na het gebruik van den genever in slaap waren geraakt en alle aangewende midde len om hen wakker le krijgen mislukten; dit deed bij hein het vermoeden ontstaan dat er iets in de glaasjes moest zijn gedaanwaardoor de slaap veroorzaakt was hij werd beangst om lan ger in die woning te vertoeven en besloot alle geldswaarde van zijne vrienden mede te nemen

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1