i 1 If0. 64. Woensdag 12 Augustus. 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. 3 a hl V I lïl EI r Besturen en Administratiën Bekendmaking. Birmenlandsche Tijdingen V 5,80 0,()() 7,50 0,00 7 25 0,00 - 12.75 0,00 o.oo 2 3) 6, o, 7, PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'/, cents de reje/. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve het xegelregt. VERS C HIJ NT. A B O N N E M E N T S-P RIJ S. Per drie maanden 2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advertentiëndaags tevoren, voor 10ure'smorg. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee verwittigen het publiek: dat de gewone Kennis of Jaartnat-kt alhier zal gehou den worden ais van ouds aanvangende op den laatsten Maandag in Augustusgedurende twee weken en alzoo van den 31 dezer maand tol en met den 12 September aanstaande. De aanvraag voor het plaatsen van Schouw burgtenten zal uiterlijk voor den 25 dezer maand moeten geschieden met vrachtvrije brieven bij den lieer M. COUVÉE, Marktmeester alhier bij wien op dezelfde wijze de kramers zich in tijds behooren aan te melden een ieder hunner zal van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geene rijfelaarshoroskoop- trekkers of bedelaars op de kermis zullen wor den toegelaten. /Arrikzeeden 5 Augustus 1863. l)e Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMEKIXS. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1863. (Vervolg van ons vorig no.) HOOFDSTUK I. BEVOLKING. SCIIOVWEN en L VI VEL AND. GEMEENTEN. Bevolking op 31 Dec. 1861. Bevolking op 31 Dec. 1862. Vermeer dering. Vermin dering. Burgh 653 651 33 55 Haamstede 868 903 94 49 Renesse 536 523 47 60 Noordwelle 464 463 43 44 Serooskerke 315 321 41 35 Ellemeet 451 467 53 37 Eikerzee 500 523 64 41 Kerkwerve 495 593 62 64 Duivendijke 485 486 53 52 Brouwershaven 1668 1672 156 152 Bommenede 565 593 85 67 Zonnemaire 415 430 33 38 Dreisehor 1035 <039 67 63 Noordgouwc 742 715 68 95 Zierikzee 7470 7683 716 503 Ou «verkerk 727 728 81 80 Nieuwerkerk 1104 1138 149 115 Oosterland 1369 1383 114 100 Bruinisse 1598 1593 116 129 Totaal 21550 2 906 2115 1759 y E R Z A ME LINC EILAND. Bevolking op 31 Dec. 1861. Bevolking op 31 Dec. 1862. Verm deriug. Vermin dering, Schouwen 2t550 2190B 2115 17)9. HOOFDSTUK /I. Regeling en bestuur van het provinciale huishouden. In enz. Het getal der tot het verkiezen der leden van de provinciale staten bevoegde ingezetenen was, volgens de in 1862 "opge maakte lijsten als volgt In het hoofdkiesdistrict Zierikzee 736. Volgens dezelfde lijsten bedroeg het getal kiezers voor de benoeming van leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raai 4703 als: in het houfdkiesdistrict Zierikzee, voor zoo ver hetzelve tot deze provincie behoort 826. Kort begrip der werkzaamheden van de Provinciale Staten, In de zomervergadering, welke den Isten Julij geopend en den 8 daaraanvolgende gesloten werd werden de volgende zaken behandeld. Tot enz. De heer mr. C. v d. Lek de Clercq werd herbenoemd als lid van de Kerste Kamer der S'aten-Geueraal. Onze enz. Er werd besloten tot verhooging van het vroeger aan de ge meente Brouwershaven ter verbetering harer havenuit de provinciale fondsen toegekende subsidie, zoodanig dat hetzelve f 13,000 zal bedragen. Voorts enz. Almede werden wij uitgenoodigd om naar aanleiding van het plan vervat iu een adres van den gemeenteiaad van St. Philipsland tot aansluiting der eilanden Schouwen Duiveland en St. Philipsland aan hettoekomstig centraal spoorweg-station Kozendaalin overleg te treden met het hooger bestuur het gewestelijk bestuur van Noord-Brabant en zoodanige authori- teiten en personen welke daarbij onmiddelijk ziju betrokken ten einde de gemelde aansluiting te bevorderen en dienaan gaande, zoo spoedig mogelijkeen voorstel aan Uwe vergade ring te doen. De najaars-vergadering werd op den 4 November geopend en op den 8 daar >anvolgende gesloten. In dezelve werden de na te melden zaken behandeld. Afwijzend werd beschikt op een adres van den gemeenteraad van Haamstede, om een subsidie van f 12000 uit de provin ciale fondsen ter verbetering van de haven te Burghsluis. In onze handen werd gesteld een adres van den provincialen veearts Ch. Mazure strekkende dat het tarief voor de reis-en verblijfkosten der provinciale veeartsen moge worden herzien, ten einde daaromtrent in de eerstvolgende zomer-vergadering inlichtingen mede te deelen eu zoo noodig een voorstel over te leggen Op enz. Uwe vergadering besloot. Tot enz. Tot het buiten werking stellen van hef besluit Uwer ver gadering van den 16 Julij 1852 betrekkelijk het van wege de provincie verleenen van rentelooze voorschotten alsmede tot het verleenen van zoodanige voorschotteu op ruimere schaal en tegen gemakkelijker voorwaarden en in verbaud hier mede tot het doen eeuer geldleeningteu bedrage van f 525,000, ten laste der provincie en tot de hierdoor noodzakelijk geworden wijziging der pro vinciale begrooting voor 1863, waarop tevens, iu verband met de op de staatsbegrooting van 1863 gebragte som voor de haven van Brouwershaven is uitgetrokken de geheele over die haven toegezegde bijdrage van 13000ten einde gele genheid te geven om dat werk reeds iu 1863 te ondernemen. Wij euz. HOOFDSTUK III. huishouding der gemeenten. Zamenstelling der gemeenteraden. Volgens enz. Voorts had met den eersten dingsdag van de maand Sep tember de aftreding plaats van een derde der raadsleden van de na te melden gemeenten behooreude tot die welke zijn bedoeld in art. 293 der gemeentewet. Getal der kiesbevoegde ingezetenen te Bommenede 16, te Burgh 34 Duivendijke 24 Ellemeet 22 Kenesse 27 en Serooskerke II. Eindelijk 1 tijen wij hier volgen eenige gemeenten waar ter vervulling van door overlijden, ontslag, enz. bij den raad plaatsen opengevallen zijnals te BommenedeBrouwers haven en Nieuwerkerk. Bij onderscheidene Koninklijke besluiten werden de na te melden heeren herbenoemd als burgemeesters van de ge meenten Bommenede en Zonnemaire mr. J. Moolenburgh Ellemeet J. Schalkwijk en Ouwerkerk J. van der Have Eindelijk verleende Z. M. H. D. goedkeuring op de benoeming vau de heeren J. B Nederveen en C. J de Vulder van Noorden, burgemeesters respectivelijk van Bruinisse eu Tholen tot secretaris Tot secretaris en ontvanger van de gemeente Bommenede de heer M. J. Bijbau ter vervanging van den heer A. v. d. Bout, eervol ontslagen Tot secretaris en ontvanger van de gemeente Elk-rzee en tot secretaris van de gemeente Ellemeet, de heer d. w. van der Starp ter vervanging van den heer W, van der Starp eervol ontslagen. Tot enz. Tot secretaris van de gemeente Zonnemaire de heer J. F. Uirk9, ter vervanging van den heer G. Verdooren, eervol ont slagen. Aan de heeren D. W. van der Starp en J. F. Dirkswerd door Z. M ontheffing van het vereischte van inwoning ver leend Voorts werd de heer M. J Bijbau door Z. M. gemag- tigd tot verecniuiug der betrekking van practiserend genees kundige met die van secretaris en ontvanger terwijl wij aan de vereenigde waarneming der betrekking van secretaris en ontvanger der gemeenten Bommenede en Eikerzee onze goed keuring hechtten. Bij onderscheidene Koninklijke besluiten werd de nadere regeling goedgekeurd der jaarwedden van de secretarissen van Brouwershaven Zonnemaire enz. respectivelijk bepaald op f4t$Q100 enz, (Wordt vervolgd.) Zïerikzf.r, 10 Augustus. Z. M. de koning heeft het besluit, waarbij den heer G. Verdooren, notaris te Aardenburg, vergunnitig werd ver leend zijne standplaats naar Middelburg over te brengen op daartoe gedaan verzoek ingetrok ken. Thans is tot notaris aldaar benoemd de heer P. P. Hegt candidaat-notaris. Zierikzee, 10 Aug. Het voorgenomen bezoek van z. ex. den minister Thorbecke aan dit eiland, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten heeft niet plaats gehad. i)e minister van binnenlandsche zaken de heer Thorbeckeis j] zafurdag van zijne reis naar Zeeland in de residentie teruggekeerd. Verslag der verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland: De berigten omtrent de tarwe luiden over liet algemeen zeer gunstig. Het graan is van eene uitmuntende hoedanigheidterwijl zich eene ruime opbrengst wachten laat. Uit Schouwen wordt gemeld datmeer dan in andere jaren zoogenaamde doode haren in liet gewas worden gevonden. De rogge is niet zwaar van strop doch belooft eene ruime middelmatigeopbrengst. Ofschoon uit enkele deelen der provincie ge klaagd wordt over het te vroeg legeren vau.de gerst, wordt het gewas overal als gunstig geroemd, zoowt-1 wat de hoeveelheid, als wat de hoedanigheid betreft. I'e berigten omtrent de haver zijn, op eene enkele uitzondering na (dat uit Noord-Beveland), gunstig; mm verwacht over het algemeen een ruim beschot. Van de paardenboonon heeft men goede verwachting. De opbrengst zal waarschijnlijk het middelma tige te boven gaan. Hetzelfde kan mede van de brui e en witte boonen worden gezegd. Ook de erwtm belooven bevredigende uitkomsten. Het koolzaad is uitmuntend geslaagd en over treft, wat de hoeveelheid aangaatde hoogst gespannen verwachting. Het vlas is over het algemeen goed uitgevallen. I'e opbrengst zal waarschijnlijk het middelmatige overtreffen. De een- en tweejarige meekrap hebben zeer veel door de late nachtvorsten geleden de drie jarige die op het tijdstip dier nachtvorsten reeds verder in groei en daardoor krachtiger was heeft daarvan geen letsel bekomen en belooft eene goede opbrengst. I 'e aardappelenwelke buitengew oon vroeg uitgeplant waren hebben zich goed ontwikkeld; men ziet van deze vrucht eene ruime opbrengst te gemoet. Alleen in de eilanden Tholen en Noord-Beveland heeft men sporen van de bekende ziekte zij 't dan ook in geringe mate, gemeend te ontdekken. De gras landen en voedergewassen ontwikkelden zich laat terwijl de langdurige droogte in Junij en Julij daarop mede nadeelig werkte, zoodat de hooibouw op vele plaatsen gering is en de wei landen thans een zeer schraal gezigt opleveren. De klaver 2de snede groeit langzaam de Wortelgewassen hoewel op vele plaatsen dun opgegroeid zullen een vrij goed beschot op leveren daar de in het laatst van Julij gevallen regen daarop gunstig heeft gewerkt. Uit Ylissingen m^ldt men van 6 dezer. Heden zijn ter reede proeven genomen met de gepantserde kanonneerboot. Die proeven be stonden naar men wil 1. in een veronderstelde attaque op de stoomboot Cycloop, welkena eenige schoten van de gepantserde boot te heb ben ontvangen, moest beproeven dezein de zijde te loopen waar zij niet gepantserd is, en 2. in het beproeven van die bootom door behendig altijd front te bieden die attaque te ontwijken, zoodat zij hare planken niet kan bloot geven. Men verneemt, dat die proeven tamelijk hebben voldaan. Eene belangrijke regtskwestie werd jl. zaturdag voor den hoogen raad der Nederlanden behandeld. Zekere VV. v. D. had in 1862 liet lijk van een kind, waarvan zijne dienstmeid zwanger was geweest, op het erf achter zijne woning begravenzonder verlof van den ambtenaar van den burgerlijken stand. Nu bepaalt art. 358 wetboek van strafregt dat diegenen die zonder voorafgegaan bevel van den openbaren ambtenaar, in het geval waarin dit bevel vereischt wordt ,eenen gestorvene zullen hebben doen begraven, zullen gestraft worden met zes dagen tot 2 maanden gevangenzitten enz. De regtbank te Amers foort heeft den beschuldigde wegens liet wanbe drijf in casu vrijgesprokenop grond dat het kind levenloos ter wereld kwam en dus niet beschouwd kon worden als een gestorven individu. Het hof te Utrecht heeft echter het vonnis der regtbank te Amersfoort vernietigd en den tegenwoordigen requirant deswegens veroor deeld tot eene maand gevangenisstraf en 15 boete. Hiervan thans voorziening in cassatie. De adv. mr. Pols heeft namens den requirant het arrest van het hof in Utrecht op regtskundige gronden bestreden en daarentegen geconcludeerd tot bevestiging van het vonnis der regtbank te Amersfoort. Aanstaanden dingsdag zal de adv.-gen. mr. Romer in deze zaak conclusie nemen. Op de weekmarkt te Wij he werd dezer dagen door de dochter van zekeren landbouwer E uit het Broekland, gemeente Raalte, een ton boter verkochtwelkena gedaan onderzoek, 270 lood water bleek te bevatten. Het vat is door de politie onmiddelijk in beslag genomen en aan den officier van justitie te Deventer opgezonden. Uit Zeyst meldt men, dat ook de dienst maagd die in de vorige week door het neder- storten eener molenwiek deerlijk was verminkt geworden woensdag 11. is overleden. Dit ongeval heeft dus drie menschenlevens gekost. Op de kermis te Zwolle gebruikte een handwerksgezel vier bordjes poffertjes en ging daarna een weddingschap aan dat hij nog veertig wafels zou opeten. Na deze wedding schap gewonnen te hebbenvraagde men hem of hij er nog meer verlangde waarop hij beves tigend antwoordde, onder beding dat men hem eerst vergunde in zijn kosthuis brij te gaan eten. Deze kleine eter betaalt 2,50 per week bij zijn kostbaas. Uit Groningen meldt men van 7 dezer. Zekere Pieter Hendrik Christoffel Meijer ge boren op het Veemenin Denemarken 2 Jan. 1781 thans werkzaam als poldergast buiten de Apoortverrigt nog hetzelfde ruwe werk, dat voor veel jeugdiger menschen in dat vak te moeijelijk is hij heeft nog een jeugdig voor komen van 50 jaren. Het merkwaardigste is dat zijn vader den hoogen ouderdom heeft mogen bereiken van 126 jaren zijne moeder dien van 124 zijn grootvader 128 en zijn grootmoeder 121 jaren thans heeft hij nog een krachtigen broeder in leven die den ouderdom van 103 jaren heeft bereikt en dagelijks nog zijn veld arbeid verrigt. (Utr. D.) Men schrijft uit Luxemburg, dat in de laatste week de temperatuur daar te lande plotseling opmerkelijk veranderd is. Gedurende vijf en dertig dagen achtereen was het ondrage lijk heet, toen als met een tooverslag de luchts- gesteldheid zich wijzigde en o. a. gedurende zes dagen de thermometer tot onder 0 daalde. In de Ardennes en in de lage landen zag men zelfs ijs. Eindelijk begon het bij stroomen te regenen, maar de koude is gebleven en nu reeds dagen achtereen wordt er in de huizen vuur gestookt '"vdl ink I ver I I a n I :i' I 'leiil riet; voi ce! nil f/ehl suil i ienl „•e- cm.:. ÏSt ed 3n ar v. \r i

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1