Zatunlag 8 Augustus, 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administratiën AANBESTEDING. Bekendmaking. Bekendmaking. B i rmen Ia n dsche T i j dingen par- M|T0 rtO natede vW PRIJS DER ADV ERTENT1EN. Gewone 12'/s cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve het zegelregt. V ERS C HIJ NT. ABONNEMENT S-P BIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertcntïén daags tevoren, voor 10ure'smorg 74 3/4 54 51 48 Gedeputeerde Staten van Zeeland Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat op Woensdag den 19 Augustus aanstaande des voormiddags ten 10 uur, door een hunner leden daartoe door lien gecommitteerd in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11de district van den waterstaat in een der localen van het Provinciaal Bestuur te Middelburg ouder nadere goedkeuring, zal worden aan besteed liruige buitengewone herstellin gen aan de Provinciale Water staatswerken en Wegen in ifee- lantlin drie Perceelen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. liet Bestek en de Voorwaarden liggen ter lezing aan liet iokaal van het Provinciaal Be stuur van Zeeland,, aan het bureau van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat jonkltr. J. K. T. OR l'T te Middelburg alsmede bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Z'erikzee en Breske.ns, en wijders op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Water staatswerken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende des Vrijdags en Zaturdags vóór de besteding rie noodige aanwijzingen orden ge daan terwijl aan het bureau van den Hoofd ingenieur te Middelburg voor de werken in bet algemeen, en bij de Ingenieurs in de arrondisse menten voor de werken onder elks ressort be- hoorende nadere inlichtingen te bekomen zijn. Middelburg den 31 Julij 1863 De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN Voorzitter. S. van dek SWALME Grijfier. Burgemeester en Wethouders van Zie- verwittigen het publiekdat de gewone JKvrmis of Jaarwnarkt alhier zal gehou den worden als van ouda aanvangende op den laatsten Maandag in Augustusgedurende twee weken en alzoo van den 31 dezer maand tot en met den 1 2 September aanstaande. De aanvraag voor het plaatsen van Schouw^ burgtenten zal uiterlijk ióór den 25 dezer maand moeten geschieden met vrachtvrije brieven bij den Heer M. COUVÉE, Marktmeester alhier bij wien op dezelfde wijze de kramers zich in tijds behooren aan te melden een ieder hunner zal van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwij! geene rijfelaarshoroskoop- trekkers of bedelaars op de kermis zullen wor den toegelaten. Zierikzeeden 5 Augustus 1863. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Lettende op het Koninklijk besluit van den 5 December 1851 (Staatsblad no. 149) waarbij een JEereteeken voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij de Schutterijen wordt, ingesteld. Roepen hij deze op zoodanige leden der schut terij in deze gemeente, die in de termen van voornoemd besluit verkeeren en het Teersteeken verlangenom zich vóór den 20 dezer maand met overlegging van dionst-statenter ge meente-secretarie aan te melden. 7Aerikzee den 6 Augustus 1863. De Burgemeester B. C. CAU. I >e Sr er; taris J.P. N. ERMERINS. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de: Provin ciale Staten in de Zomervergadering van 1863. MIJNE IIEEREN! Naar art.. 162 dor provinciale wetrust op ons wederom de verpligtingom aan Uwe vergadering een uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der provincie uit te brengen. Wij zouden meencn aau deze onze verplp/ting te kort te doen, indien wij hier niet in de eerste pla ts, met ccn enkel woord gewaagden van bet bezoek, waarmede Zijne Majesteit onze geëerbiedigde Koning in de maand Mei tics voorgaande» jaars de provincie vereerde. Bijna twee derden der gemeenten werden door 2ijne Ma jesteit bezocht; alom werd hoogstdeszclfs minzaamheid met hartelijke betuiging van eerbied van liefde en van verknocht heid beantwoord „Het was zoo als onze geachte voor zitter zich in Uwe laatste zomer-vergadering uitdrukte „liet was een ieders streven om op ronde, echt Zeeuwsehe wijze te doen zien dat wat ook in den loop der tijden veranderd mogt zijn, de liefde voor het doorluchtig huis van Oranje- Nassau en voor deu geëerbiedigd en Koning onwankelbaar in de harten der Zeeuwen gegrift was gebleven Zijne Majesteit hierover diep eetroffen heeft dan ook zijnen innigen dank aan de bewoners van .Zeeland doen overbrengen. Aangaande enz. HOOFDSTUK I. BEVOLKING. De bevolking, welke op den 31 December 1P61 uit 170131 personen bestond, nam, in den loop van het jaar 1862 met 2102 zielen toe. Bovendien' blee-R 't in het laatste jaar dat een getal van 1(> personen niet in de bevolkings-registers waren ingeschreven zoodat het cijfer der bevolking op den 31 December jl. 172249 als 84390 mannen en 87359 vrou wen beliep. Deze enz. (Wordt vervolgd,) Zierikzee, 7 Augustus. Naar men verneemt zal z exc. de minister Thorbecke morgen het eiland Schouwen bezoeken en wel bepaaldelijk de zeeweringen van Flaauwersen Scharendijke benevens de havenwerken te Brouwershaven. Z exc zal vergezeld zijn van den heer hoofd ingenieur bij den waterstaat, den heer president van den polder Schou wen en den heer ingenieur jhr. A. O. van den Santheuvel Van Brouwers haven zal z. eXc'. zich naar het Zijpe begeven om van daar naar de residentie terug te keeren. - Uit Middelburg schrijft men van 5 dezer De minister van binnenlandsciie zaken die in den laatsten tij 1 onderscheidene streken van ons land bezocht heeft hoofdzakelijk met het doel om de werkzaamheden aan de staatsspoor wegen gade te slaan en eenige-aangelegenheden met verschillende autoriteiten in loco te bespre ken is 'gisteren namiddag per stoomboot van Rotterdam hier aangekomen Over het algemeen gelooven wij dat het de sympathie der natie in hooge mate verdient dat de minister, nu de zooi.zeer gewenschte, de zoo dringend gevorderde aanleg van spoorwegen hier tot begin van uitvoering, elders tot, de vol tooiing is genaderd, zich in persoon van den stand der vorderingen gaat overtuigen en zich op de plaats zelve omtrent sommige punten laat voorlichten. Maar in het hij-onder juichen wij 's ministers komst in deze provincie, waar om trent eene aangelegenheid van het grootste ge- wigt een beslissing moet worden genomen ten zeerste toe. Wij twijfelen geen oogenhlik of de minister zal na naauwkeurig kennis te hebben genomen van onze plaatselijke gesteldheid gemakkelijk tot hét besluit-kunnen komen dat de afdamming van het Sloe en het graven van een kanaal door Walcheren door het algemeen- belang worden voorgeschreven, door geene enkele omstandig heid worden afgeraden. Maar ook afgescheiden van de zaak der spoor wegen achten wij het van gowigt dat de minister niet de behoefte onzer provincie en in het hij zonder van hare geenszins 'oloeijende hoofdstad van nabij bekend worde. Dikwijls tocli is ge klaagd dat onze belangen door de regering mis kend .woi den en die miskenning zal wel hoofd zakelijk aan onbekendheid met onze bijzondere behoeften zijn toe te schrijven. Er zijn enkele toestanden waarvan men slechts door eigen aan schouwing een juist denkbeeld hekomen kan. Het bezoek dat de heer Thorbecke aan Zee land brengt, wordt dan ook ongetwijfeld op hoogen prijs gesteld al blijkt van die waardering niet door eenig uitbundig vreugdebedrijf het welk evenzeer in strijd zon. zijn met 's ministers begeerte als met den aard van liet bezoek zelf. De mini-ter heeft bij deu. commissaris des konings zijn introk ge;.omen en neemt daar heden middag met een twintigtal genoodigden aan een diner deel. Het Venetiaansch feest op de Schelde, een der hoofdnommers van het programma der feesten te Antwerpen, waarbij -o. a twaalf duizend Venetiaansche lantaarns zijn gebruikt heeft aller verwachting overtroffen. De ver schillende vaartuigen welke zich van de toppen der masten tot aan het watervlak als in veel kleurig vuur vertoonden terwijl het touwwerk in vurige lijnen was afgeteekendleverden een fantastisch gezigt op. Ontelbaar was de menigte kleine booten, welke, insgelijks van vlaggen en lichten voorzien, heen en weder voeren, terwijl de hier en ginds tintelende en ratelende vuurwerkende opgelatene vuur pijlen, het bengaalsch vuur en de nu en dan dreunende kanonschoten, de eentoonigheid niet zelden aan dergelijke feestelijkheden eigen wegnamen. Ten elf uur werd het groote vuurwerk aan den anderen oever der Schelde afgestoken, waarbij o. a. in groot vurig letterschrift het „leve de Koning', de Schelde vrijgelezen werd. Daar de nacht vrij donker was werkte alles mede om ook dit gedeelte der fees'en voor de bevol king en de duizend» toegestroomde vreemde lingen z~»o aangenaam mogelijk te maken. Jl. maandag vierde te Groede Jozina Bekkens, weduwe van Abraham de Vuijst Pieterszoon in leven sluiswachter der watering van Groede en Baansipolderhaar 90en jaar dag. Deze hoog bejaarde vrouw die bij een har.er gehuwde kinderen inwoont en aldaar een onbezorgd en onbekrompen leven slijtverrigt nog uit vrijen wil het meeste huiswerk-en houdt zich daarenboven ijverig met linnen naaiwerk bezig zoo dat zij nog.onlangs voor onderschei dene barer naaste betrekkingen de noodige hemden heeft vervaardigd. Uit 's Hage schrijft men aan bet Utr. D. Naar men verneemt zijn er bij deskundigen belangrijke bezwaren gerezen aangaande de echtheid van de thans op de tentoonstelling te Delft aanwezige houten kist, waarin Hugo de Groot uit Loevensteyn zou gevlugt zijn. Vol gens deze beoordeelaars zon de thans daar ver toonde kist afkomstig zijn van oenen boekver- kopper, in wiens familie vroeger eene tooneel- voorstelling, de vIu<jt van onzen beroemden landgenoot tot onderwerp hebben Ie had plaats gegrepen, en voor de mise en scène van dit spectakelstuk zou de thans als de echte kist van de Groot opg"geven koffer toen gediend hebben. Genoemde personen beweren dat de echte kistvoorzien van de des wegens noodige be scheiden onder berusting is van deu heer Teerling te Rotterdam curator in de nalaten schap van de familie Graswinkel en BoetsHaar van Kijfhoek. Men meent te weten, dat de commissie der tentoonstelling als ook de bur gemeester van Delft, van het bestaan der ech'e kist niet onkundig zijn. Is dit zoo dan is het haast onbegrijpelijk waarom genoemde com missie niet alle pogingen in het werk stelt, tun in plaats van dien vreemden indringer de echte kist, waarin onze Hugo van Loevensteyn naar Gorkum werd overgebragtaan de taliijke bezoekers der tentoonstelling te kunnen ver- toonen. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Na het in Junij vermelde, dat er uit het klooster te Uden in den nacht van 4 op 5 Jim ij een pater, met numeTakke, zoude zijn ont- vlugt en zich vergezeld van den brigadier der kon. marechaussée naar 's Bosch heeft be geven om zich onder bescherming der justitie te stellenis gebLken dat genoemde pater Takke aan den lieer officier van justitie eene be langrijke mededeeling heeft gedaan van mis handeling gepleegd aan oenen pater met name Bogers, in het klooster te St Agatha (gemeente Cuyk), die van af 6 April jl. in een cel in genoemd klooster op wateren brood was opgesloten dat op deze verklaring op last der justitie aldaar een onderzoek in loco is ingesteld door den luitenant der marechaussée te Grave en den burgemeester an Cuyk c. a.hetgeen tot de navolgende bevinding leidde Toen ge noemde heeren bet klooster binnentraden en den luitenant der marechaussée den generaal (zegge prior) der orde kennis had gegeven van zijne zending en tevens de vraag deed of de bedoelde pater Bogers werkelijk sinds 6 April in eene cel op water en brood was opgesloten werd door den prior na eene verklaring der reden waarom die maatregel genomen werd bevestigend geantwoord Hierop verzocht de luitenant pater Bogers in de cel en alleen te spreken, hetgeen hem, doch met aarzeling, werd toegestaan. In de cel gekomen vond hij dien pater naar Iigchaam afgemarteld en doode- lijk verzwakt. Nadat de redenen zijner opslui ting waren medegedeeld werd hem gevraagd pf hij het klooster wilde verlaten, waarop de ongelukkige ten antwoord gaf dat zijn afgemat Iigchaam niet meer bekwaam was in de maat schappij terug te kee; en en hij daarom zijn lot in dezen kerker zoude moeten afwachten. Het is te wensclien dat de regering hare aan dacht op zoodanige feiten rigte daar de gecfu- rige ontvhigtingen van paters, en vooral in den laatsten tijd in de provincie Noord-Brabant doet denken dat deze onmenscheüjke behande ling daartoe aanleiding geeftwant wie zoude kunnen vermoeden dat zoo iets in deze zoo hoog geroemde verlichte en vrijheidlievende eeuw zoude kunnen plaats hebben- (Arnh. Ct.) Men schrijft uit Zwolle van 3 dezer Het is ons aangenaam een schoon voorbeeld van echte liberale weldadigheid tè kunnen vermelden. De heer P. Mocking, pastoor bij de Roömscli IvathoÜjke parochie van St. Michael alhier heeft aan het gemeentebestuur de som van f 500

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1