ar?. 58 Woensdag 22 Jul ij. 1863 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen en Administratiën Oproeping. Binnenlandsche Tijdingen Biliteniantisehe Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/i cents re9e^- Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1'6 regels a f 1 behalve hel zegelregl. VERS C HIJ NT; A B O N N E M E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenliën daags tevoren, voor XV ure'smorg BURGEMEESTER eil WETHOUDERS van Zie- riksee, brengen ter kennis van fie ijkpligtige ingezetenon dat tot het herijken van nlie ge- wigten, lengtematen, inhou Ismaten voordrooge waren vochtmaten voor den handel in het groot en klein zoo mede van de wissen en de strij- kels, door den heer Arrondissements-IJker in deze gemeente zal worden gevaceerd in het oewone IJklokaal op het Kaadhuis van Maan dag den 0 tot Zaturdag den 25 July e. k.van /voormiddag» 8 tot 's middags 12 ure op alle werkdagen en worden belanghebbenden nitge- noodigd om zich den opengestelden termijn ten nutte te maken en vooral om niet t"t op het einde daarvan te wachten, waardoor ongelegen heid tvordt veroorzaakt. '/.ienkiee, den 17 Junij 1863. De Burtjemerater B. C. CAU. IIe Secretaris .7. P. N. ER\IKRINS. Burgk.meestkk en Wethoudbrs van 7ie- nkzeeroepen bij deze op allen die eenig be zwaar mogten hebben tegen dë daarstelliigeener vüurmachine tot het fabriceren van zwartsel die de Smid W. J de GRAAFF verlangt te plaatsen in zijn pakhuis LangeSt.-Janstraat wijk C no. 243om op Woensdag dan 22 dezer des namiddags half zeven ureter vergaderkamer van het Bestuur op het Raadhuis te verschijnen ten einde bij het alsdan te houden geburen- verhoor tegenwoordig te zijn. 7AeriIczee den 15 Ju'ij 1863. De Burgemeester B. C. CAU De fung. Secretaris LOEWER. Bij koninklijk besluit is de heer J. de Kater te Brouwershaven erkend als consulair gedelegeerde van Italië. Uit 's Uertogenbosch verneemt men nog de volgende bijzonderheden betreffende den moordaanslag op den aartsbisschop Zwij-en gepleegd De bisschop had den dag van 14 Jul ij te Loon-op-Zand doorgebragt, kwam des avonds ten 10 ure op zijn paleis en begaf zich ten 101/, ure ter ruste. Zijn bisschoppelijk gewaad was door zijnen knecht in de aan zijne slaapkamer grenzende kapel nedergelegd in Welke kafiei zich de moordenaar waarschijnlijk achter een bidbankje, vei borgen hield de deur dier kapel was opengebleven, zoodat de moordenaar de slaapkamer des bisschops geheel kon overzien. Tot 12 ure lag de bisschop wakker, en ook toen nog niét kunnende slapen, stond hij open - bleef tot 2 ure in een stoel zitten. Toen begaf -bij zich weder te bed eu sliep weldra in. Hij lag op het oögenhlik dat het schot gelost werd op de linkerzijdemet beide voorarmen kruislings over de borst geslagen. De kogel doorboorde de weeke deelen van den regterarm en drong vervolgens in de lever. Tot hoe diep hij is doorgedrongen is moeijelijk te bepalen daar de heelkundigen met de sonde den kogel niet hebben kunnen ontdekken Na het volvoeren der misdaad heeft de moordenaar met koel 0 vei lég de slaapkamer van buiten gesloten even als de deur van het portaal waarop die slaapkamer uitkwam en zich vervolgens uit de voeten gemaakt. Door het bloedverlies uit de Wond van den arm opmerkzaam gemaakt, be greep de bisschop eerst wat er gebeurd was en riep toen met alle kracht om hulp. Toen snelden de huisgenooten die van het schot niets hadden gehoord, van alle kanten toe, trachtten de deuren te openen, hetgeen spoedig gelukte en het vreeselijke schouwspel van een man on geveer 70 jaren oud in zijn bloed liggende te baden vertoonde zich met al zijne afgrijsselijke kleuren aan hun oog, De justitie is heden nacht teruggekeerd zonder zelfs het minste spoor van den misdadiger te hebben ontdekt. Allerlei geruchten loopen hierover onder het volk dit is intusschen zeker, dat tot heden middag niets omtrent den moor denaar is uitgelekt. Het is te vreezen datbij het bekende karakter en de hooge waardigheid van den lijder., de misdadiger aan het zoo waakzame oog der justitie ontsnappe, zij het,dan ook tot groot nadeel van de maatschappij', die waarlijk het hoogste belang heeft bij het ont dekken van dergelijke zware misdaden De bisschop heeft den nacht vrij rustig door gebragt zijn toestand wordt echter zeer zorge- 1 ij k geacht. F.ene depêche uit 's Bosch ontvangen meldt..- De.toest.and blijft onder alle opzigten gunstig. Uit Moergestel schrijft men aan de N Rotterd. courant dat de vermoedelijke dader vrijdag'gevankelijk te 's Bosch is gebragt, hij is geen Nederlander maar een Huitsohcr die gaarne ge- wenscht had in een klooster te komen, doch aan wien dit geweigerd is nndcren zeggen dat'hij in een klooster-geweest is doch' wegens slecht gedrair. ontslagen was. De instructie zal weldra meerder licht over de zaak verspreiden. Men schrijft nan de L. C. het volgende Uit d^. felle en aanhoudende westelijke winden die -dezen winter geheerscht hebben, heeft men de weerkundige waarneming opgemaakt, dat er een buitengewoon drooge zomer te wachten was. Die waarnemi ig schijnt thans met iederen dag meer grond te krijgen, want weinig bemoedigend zijn de beri^ten, die omtrent de felle droogte worden vernomen. Hoogge legen weilanden, inzonderheid onder Wasse naar, leveren voor het vee niets meer op en vertoonen zich slechts als eene vale verschroeide streek. Overal begint .liet gras-..merkbaar te: verminderen en dé kleur: van h<»'oi Aan te nemen terwijl het et groen door de zon verbrand is Wat de duinaardappelen betreft, oui van andere gewassen te zwijgen, deze liggen verdord in het heete zand en worden verloren geacht. Nergens kan met vrucht gepoot en gezaaid worden zelfs de hoornen lijden door de droogte. Mëivmeldt uit Babijlonionbroek van 16 dezer Als een bewijs tot welk een nö^itge- kenden prijs de landerijen o->k in deze streek geklommen zijn, dient, dat lieden 5 bunders 22 roeden bouwland, in het openbaar verkocht, met de onkosten mede, 12,000 beliepen. Uit Delft meldt men het volgende: De war moe zier van Vuurden alhier o t ving van onze geach'e stadgenoote, mevrouw de weduwe. W. Storm geb van .ter Chij> bij hare terug- kom<t hi het vaderland g" lijk tij 'ig met He be sturen van elders gevestigde-botanische en accli- matischo tuinen verschiller.dedoor hare hij zonderu ;^org vans A mevika medegebragte zaden van A merikaanscke vruchten, groenten en hoo rnen welke vroeger nimmer op onzen Nederl. bodem waren gekweekt. Van Vuurden die moeite nog kosten spaarde, om die zaden welig te doen groeijen is thans ree Is in staat om be langstellenden verschillende planten der nieuwe wereld, niet alleen in vollen bloei, maar ook heiaden met keurige vruchten in zijnen tuin aan te wijzen. Men vindt daaronder verschillende soorten van hier geheel ongekende zeer geurige meloenen: voorts eene smakelijke groente, door de Amerikanen skwash genaamd, zoete maïs, die in Amerika en op, Java als doperwten gegeten wordt, en die in smaak en malschheid met deze kan wedijveren; niais .welke in 6 weken na de zaaijing reeds rijp wordt en een uitmuntend krachtig voedend graan voor onze behoeftigen zou kunnen opleveren voorzekerin vele op zigten beter dan aardappelen enz. Een noodlottig voorval had 11. maandag te Termunterzijl plaats Zekere arbeider«Jan Bolhuis, van Termunten, g;ng eene roeke- looze weddenschap aan, om namelijk in een verhitten en opgewonden toestand zich door het Zijl diep te hegeven. Nadat men hem vruchte loos van zijn voornemen had trachten terug to brengen daar men zijn toestand in aanmer king genomen er groot gevaar in zag, ont kleedde hij-zich, om zijn plan te volvoeren. Naauwelijks echter was hij te water, of plotse ling zonk hij in do diepte weg, en ofschoon er onmiddelijk pogingen tè zijner redding werden aangewend, inoest hij echter zijn roekeloosheid met den dood betalen. Uit Meppi-1 méldt men: In den nacht van v oensdag op donderdag jl. heeft in de Zuiderzee nabij het eiland Urk een treurig voorval plaats gegrepen; een vaartuig is aldaar in de diepte gezonkenalleen een gedeelte van den mast staat boven water; men denkt, dat het met man en muis is vergaan: dit wordt vooral ook daar door bevestigddat de Hoogeveensche beurt man op zijne reis van Amsterdam dien nacht hulpgeschrei in de verte heeft vernomen; doch door de duisternis kon hij, hoe gaarne ook, geene hulp verleenën. Vermoedelijk zal het de hier wonende schipper J. O zijnwiens vaartuig daags buitengewoon zwaar mét steen bevracht naar zee was gegaanwaarin men toen reeds gevaar had gezien. Man, vrouw, twee kinderen en de knecht zijn dan verongelukt. Men meldt uit Zwolle liet volgende LI. woensdag mogt Maria Brison den ge denkdag lieren vaneen onafgebroken ÖOjarigen dienst bij den heer A. van Deventer alhier. Bij deze gelegenheid werd haar door eene commissie uit het departementsbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen namens het hoofd bestuur de gouden medailie uitgereiktals blijk van hulde en ten voorbeeld van anderen. Te Bellingwolde had dezer dagen een zeldzaam voorval plaats. De vrouw van den arbeider F. \V. in hare keuken bezig om huis werk te verrigten zette haar kind achter in de schuur welke nog niet was afgekleed in de vrije lucht. Terwijl zij druk bezig washoorde zij eensklaps door een arbeider, die in de nabijheid aan 't werk was, roepen. Zij ijlde spoedig naar het kind en bemerkte dat -en vos bezig was met liet kind gedurig in de kleederen te grijpen. Het kind is ruim 9 maanden oud. Indien door Gods voorzienigheid deze man niet zoo nabij de woning ware geweestzou de vos h t kind zekerlijk weggesleept e i verscheurd hebben. LI. ding dag had er ten huize van R. de Graaffte Groningen, een droevig ongeval plaats. Het om-treeks 2'/Jarig zoo. tje van genoemden de Graaff vroeg aan zijne moeder om een boterham. Zij antwoord Ie toestemmend er echter bijv oegende, dar hij zelf dien.boterham maar moest gaan halen uii de kast in een ander vertrek. Het knaapje, hieraan voldoende, schijnt echter tevens in die kast vleesch te heb ben gezien en daarvan te hebben gegeten en wel inet het ongelukkig gevolg dat het hem welligt door den haast waarmede hij het wilde doorslikken, in de keel is blijven steken, aan de gevolgen waarvan hij, ondanks de aanstonds ingeroepen geneeskundige hulpal spoedig daarop is overleden. LI. zondag ontmoete een klein meisje te Brugge op straat eer. jongenweinig ouder dan zijdie haar een glas voorhield waarin eenig vocht was, en drong haar dit op te drinken zeggende dat het goede siroop was. Het kind dronk zonder bezwaar en had naauwelijks het vocht gebruikt of de kenteekenen eener hevige vergiftiging deden zich voor, spoedig bleek, dat zij geconcentreerd zwavelzuur had gebruikt. Door de spoedige hulp van eenen geneesheer, die een krachtig tegengift aanwenddegelukte het, om het levensgevaar te doen wijkenmaar de werking van het vergif was zoo lievig ge weest, dat het kind het spraakgebruik niet terug heeft gekregen. v 1 i m DU 1TSC li LAND. Te Keulen logeert sedert eenige maanden een Engelscbman in een hotel nabij den Dom a'leen om liet oogenblik af te wachten waarop dit gebouw aal afbranden, hetgeenvolgens het idéé iixe van den jongen man weldra gebeuren moet. Zoodra de Dom is afgebrand zal hij ver trekken. Tegenwoordig zit de zonderlinge gent leman die steeds in een opgewonden toestand verkeert en dus weinig slaapt, een goed gedeelte var. den nacht voor het raamde oogen geves tigd op den Dom en wachtende op bet teeken van zijn vertrek. Te Drontheim hebben in het begin dezer maand ten gevolge eener aardbeving vier per sonen eer. vader met zijne twee zonen en een speelmakker dezer laatsten het leven verloren. On'k uit Ekersum! en Bergen wordt gemeld dat eenige schokken van aardbeving aanzienlijke schade aan het mobilair der huizen toegebragt hebben. Tot de laatst genomen maatregelen van generaal Murawiel in Litthauen beliooren het verbod aan de Israeliten op het platteland te wonenen het bevel aan de publieke vrouwen rouw te dragen oplat men ze van de fatsoen lijke vrouwen kunne onderscheiden. De Schles. Zeit. meldtdat te Dunahorg thans niet minder dan 70 grondeigenaren ter dood veroordeeld zijn zonder vorm van proces, en dat geen hunner met de wapenen in de hand of als openlijk deel nemende aan den opstand is gevat. Yan de grondeigenaren in Lijfland, Witebsk en Mohi- leflf bevinden zich volgens genoemd blad drie vierden in hechtenis of'in ballingschap. Het is genoeg Poolscb edelman geboren te zijn om tot mijnarbeid in Siberie veroordeeld te worden en de bez'tti ïgen der Polen worden onder de Russen verdeeld. Den 15 dezer is bij de Bessarabische grenzen een gevecht geleverd tusschen een aantal bonmanen en een d-tacliement Polen die uit '1 urkije waren gekomen Zoo luidt een telegram uit Bucharest, en een telegram uit (ialatz meldt desbetreffende liet volgende: „Bij Tulischa zijn 300 Polen over den Donau ge trokken in <!e rigting van Belgrado. Toen kwam bevel van Bucharest dat zij zouden terug- keeren maar dit werd niet opgevolgd Een detachement D'allachij-ehe troepen geraakte hierop (15 .lulij) in gevecht met de Polen, met dat gevolg dat aan beide zijden een groot ver-

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1