Zaturdag 18 Julij WOENSDAG EN ZATURDAG. W°. 51 1863 Besturen en Administratie!) Bekendmaking. Oproeping. Birmeniandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENT 1 EN. Gewone 12'/, cents de regel. GeboorteHuwelijksen Dóódberigten van 16 regels if 1 behalve hel zegelregt. VERSCHIJNT. ABO NJN E M E N T S-P BIJ S Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverttniiën daags tevorenvoor 1 Oure'smorg Bbrgkmkkrtkk en Wethouders van Zie- ri/czee, brengen ter openbare kennis: flat tot Meter der Granen in (leze gemeente is benoemd: JAN LUYCX, die op lieden in hunne verga dering den veveisehten eed op zijne bediening beeft afgelegd. Zteri/czee den 15 Julij 1863. De Burgemeester B. C. CAU. T)e f'ing. Secretaris LOEWER. Burgemeester en Wethouders van 7Ae- rrkzee,roepen bij deze op allen die eenig ber zwaar mngten hebben tegen de daarstellirg eener vbtirmarhine tot het fabriceren va») zwartsel die de Smid W. J. de GRAAFF verlangt te plaatsen in zijn pakhuis Lange St.-Janstraat wijk C 110. 243, om op Woensdag den 22 dezer, des namiddags halfzeven ure, ter vergaderkamer van het B stuur op het. Raadhuis te verschijnen ten eind^ bij het alsdan te houden geburen- verhoor tegenwoordig te zijn. lAerikzee den 15 Jnlij 1863. De Burgemeester B. O. CAU De fung Secretaris, LOEWER. ZiERiKZEEj 16 Julij. De tiendenverpachting alhier op heden in het openbaar gehouden heeft voor deze gemeente opgeleverd eene som van 3603,90, hetgeen ruim f 86 meer bedraagt dan ten vorigen jare. In eene vergadering der ingelanden van den polder van Schouwen op. beden alhier gehouden is met 14 7 tegen 26 stemmen besloten om voor den a;anleg van grindwegen in dien polder zoowel van het dijkenland als van de vroonen als buitengewoon gescbot jaarlijks te betalen 22'/s certs per bunder gedurende de 13 eerste jaren en 35 cents per bunder gedurende dé vol gende 9 jaren en na die 22 jaren voortdurend voor onderhoud 10 cents per bunder; zijnde alzoo het vroeger te dier zake genomen besluit gewijzigdhetgeen noodzakelijk wasdaar het plan van aanleg dier wegen eene wijziging had moeten ondergaan als hebbende de gemeente raad van Haamstede zich onttrokken aan de medewerking tot den aanleg dier wegen. Men schrijft uit Middelburg nail 15 dezer. Maandag namiddag is alhier aangekomen én onmrddelijk naar VJissingen- vertrokken zijn doorluchtige hoogwaardigheid O. Wilmer, bisschop van Haarlem, die al laar het gesticht van liefdadigheid de bijzondere school voor Koomsch Katholiekenen het weeshuis bezocht en gisteren aan een aantal personen hét heilige vormsel toediende. Gisteren avond is hij hier teruggekeerd en heden djent hij ook alhier het heilige vormsel toe. Aan 'srijkfc werf te VJissingen zal op vrijdag 24 dezer worden aanbesteed: het ver vaardigen van eene ijzeren overdekkingsknp over het aldaar liggende stoomfregat. Aduif Hertog van Nassau met bijlevering van alle materialen. Jl. dingsdag heeft te 's Gravenhage de uitwisseling plaats gehad der acten van be krachtiging op de tractaten wegens den afkoop van den Scheldetol, tot regeling van de Maas- aftappingen mitsgaders op de handels- en scheepvaart-overeenkomstrespectievelijk den 12 Mei 1863 tusschen Nederland en Belgie gesloten. Het Journal de Bruxeiles zegt dat naar een algemeen verspreid gerucht H. M. de koningin der Nederlanden voornemens zou zijn eerlang een bezoek te brengen aan het Belgische hof. Uit Brussel meldt men van, 15 dezer. De conferentie tot bepaalde regeling der zaak tot afkoop van den Scheldetol is heden geopend. Vertegenwoordigd zijn de volgende staten Brazilië Chilie, Denemarken Engedand Frankrijk Hannover, de Hanzesteden, Italië, Nederland, Oostenrijk Portugal, Peru I'ruis- son Rusland Spanje, Turkije, de Vereenigde Staten en Zweden. De voorzitter, de heer Rogier geeft heden een diner aan de gevol- magtigden. j )e gerrieehteraa 1 van Antwerpen ,in zijne oppositie volhardende heefi het voorstel van de kamer van koophandel aldaar verworpen om in de zalen van den koninklijken schouwburg een groot banket te geven aan al de gedelegeer den der conferentie voor den afkoop van den Scheldetol en door een nachtelijk Ver.etiaansch feest op de Schelde te organiseren de eindelijke vrijmaking van die schonne rivier p!egtsta»:g te vieren „De-stad is in' rouw," zoo sprak een raadslid „zij kan dus geen toon van blijdschap aanslaan." Verscheidene andere leden zelfs zijn in hunne opgewondenheid zoo ver gegaan dat zij de- diplomatieke overwinningenfloor het gouvernement behaald in liet. oneind'ge hebben bedild. Men kan niet anders dan ten.zeerste betreuren de volharding, welke de Antwerpe naren beioonen in hunne aanvrage, ten opzigte van de vernietigmg der noordelijke'en zuidelijke citadellen waaraan zij weten dat, welk bewind ook aan het ro>r moge zijn nimmer zal worden voldaan Bij den vrij on volmaakten toestand, waarin het Krievenve.rkeer tusschen Nederland en de Vereenigde 8taten van Noord-Amerika nog ver keert, zal het velen welligt belang inboezemen, te vernemen dat een aantal hooplieden te New- York zich heeft geiend tot den postmeester- generaal te Washington ten einde daarin ver betering aan te brengen. Door flezen is daarop dd 27 Junij jJ. geantwoorddit .xleze aangele genheid ook zal worden besproki-m op.de inter nationale 'post-Qohferentiewelke' dezer dagen te Parijs wordt gehouden. Men hoopt dat ook de Nederlandsche regering zich zal beijveren van die gelegen beid gebruik te maken om dit on ierw.erp ten bate van den handelbeter dan tot hiertoe liet geval was, te regelen. Met betrekking tot het red.lcn van een drenkeling op den. Oosterdoks lijkvernemen wij nog de volgende bijzonderhedenEen per soon die zich het leven wildé benemenstortte zich vai» den dijk in het Y; W. W ieuwk'amp bevond zich met zijne, vlet in de nabijheid van dit ongeval, en haalde den man uit liet water, hierin ondersteund door een der bedienden van den heer van der Bey. Op het vaartuig van laatstgenoemden gebragt, voedde men den drenkeling terug naar den dijk en daar moest men zekere mate van geweld uitoefenen om de herhaling van zijne poging tot zelfmoord te beletten, terwijl tevens assistentie werd gevraagd van de sloeproeiiersdie dan ook verschenen. De man wist zich evenwel aan het toezigt van den sloeproeijer Sparen berg te onttrekken en sprong weder in het water, doch Sparenberg sprong hem na en weldra verkeerden heidein gevaar te verdrinken ,toen G. de.Jong, sjouwer man, wonende in de Dirk van Hasseltsteeg, beide aan een wissen dood ontrukte. Eerst gelukte het hem den sloeproeijer, later den zelfmoordenaar te redden Het is alzoo G. de Jong wien de eer toekomt beide personen in het leven te hebben behouden. Dezer dagen is op de Utrechtsche straat te Amsterdam het paard van een boerenwagen op, hol geraakt en in een kelder gevallen ten gevolge waarvan de echtgenoot van den bewo ner, van beroep baardscheerder, die zich in belangwekkende omstandigheden bevindtin zeer bedenkelijken tóestand verkeert. Met paard viel op de plaats dood. LI. vrijdag heeft te Enschedé de aanbe steding plaats gehad van 40 arbeiderswoningen. Er waren 10 biljetten ingekomen Hoogste inschrijver was de lieer H. Tönis, voor/30,000, minste de heer Wegkamp voor f 25,2(10. Deze woningen moeten 1 November gereed zijn. Het werk is aan tien heer Wegkamp gegund. Uit Rijswijk meldt men Sedert twee k drie dagen zijn de aardappelen hier en in de omstreken weder van 3,60 tot 2,50 gedaald. De extra besten zijn voor f2,75 aan boord zon der moeite te krijgen. Naar onze plaats aan de Maas gelegen, regelt zich gewoonlijk het geheeje Land van Altena in den prijs. Tot lieden is nog niets van de bekende ziekte te bespeuren. - De aanvoer van Geldersche kersen, welke voorgaande week zeer groot was, is.in de laatste dagen zeer verminderd hetgeen men hoofdzakelijk toeschrijft aan verzendingen van daar naar Duitscliland hetgeen vroeger zeer zelden plaats vond. De eerste peren, uit Gelderland herkom stig zijn dezer dagen van hier naar Engeland verzonden. Uit hot. Lami van Altena meldt men van 14 dezer. Als een bewijs dat de katoen ook in deze streek op liet vlas veel invloed heeft, en nu reeds voor laatstgenoemd art aanmerkelijk meer wordt geboden kunnen wij mededeelen dat bij den laatste»! verkoop van vlas nog te veld staande 500 per bunder werd besteed. De groote voorraad dit jaarbuiten de massa's welke uit Noord-Holland ter bewerking her waarts worden overgehragtvoorziet den werk man voortdurend voor den winter van werk. Men schrijft uit Arnhem van 14 dezer. Heden middag werd door het provinciaal geregtshof in Gelderland uitspraak gedaan in de zaak van: 1. Grietje Wilbrink, 'weduwe van Albert Beekman, oud 32 jaren, arbeidster, en 2. Herrit Üonlow oud 38 jaren, vroeger veldwachter, h«dde wonende te Beekbergen, beschuldigd de eerstgenoemde van vergiftiging van hare echtgenoot Albeit Beekman voor noemd; en laatstgenoemde aan de eerste be schuldigde tot het p'egen van die daad te hebben aangezet en onderrigt gegeven en haar het vergif, waarmede de aanslag is gepleegd, te hebben verschaft, liet bof heeft bij een breed gemotiveerd arrest de eerste beschuldigde veroordeeld tot de straffe des doodsuit te voeren binnen deze gemeente, doch den tweeden beschuldigde vrijgesproken. Hij is terstond na aflv) p der zitting op vrije voeten gesteld. Na het voorlezen van het vonnis sprak de voorzitter, mr Ran van Gameren,-- de veroor deelde op hoogst treffende wijze toe wees haar op het afschuwelijke van hare misdaad en spoot de haar ten ernstigste aan tot een innig en waarachtig berouw. Zijne rede maakte zoowel op de veroordeelde, als op het talrijke publiek oen diepen irul ruk. De rivier de Vecht dus meldt men uit Hardenberg is thans zoo laag dat men er op sommige plaatsen met hooge schoenen kan door waden zonder nat te worden. De koninklijke marechaussée te Grave werd jl weck onderrigt dat men in de naburige gemeente Herpen sedert jaren een krankzinnig man mishandelde en opgesloten hield. Toen de brigade-commandant, geassisteerd door de noo- dige manschappen, ter aangeduide plaatse onderzoek deed vond men den ongelukkigen S bijna zonder kleederen in een vochtig, klein, smerig, zonder licht', en wat meer zegt zonder luchtgaten voorzien hok, opgesloten. Bedoelde verblijfplaats gaf dan ook toen zij geopend werd zulk eene onvefdragelijke lucht van zich, dat de aanwezigen bijna in onniagt vielen. De lijder zag er allerellendigst ui» verklaarde eenige jaren geleden er eens eene maal te zijn uit geweesten is ter verpleging naar het krankzinnigengesticht té's Hertogen bosch opgezonden. Dit is het tweede feit van dien aard in het arrondissement van 's Bosch gepleegddat binnen eene maand tijds ter kennis der justitie komt. Het andere had in do gemeente Boekei plaats. Jn Breda, zoomede in hare onmiddelijke nabijheid, laboreeren tegenwoordig vele men- schenvoornamelijk vrouwen aan diarrhaea. Men wil dat dit aan het gebruik van de nieuwe aardappelen is toe te schrijven. 0<>k is men tot de ontdekking gekomen, dat eene zékere soort van aardappelen nadat zij gekookt zijn zwart worden, eri deze nadeelig op de gezond heid werken. Uit Oapolle (Langstraat) meldt men van 13 dezer. Ofschoon er aan het Oude Maasje zooveel hooischelften te koop staan gepresen teerd als weinige memclien heugt ziet men daarentegen maar zeer weinig schipper» afkomen. Het verkoopen gaat dan ook zeer langzaam, en hoewel de prijs f\ per 500-kiIo blijft en velen hiervoor gaarne zouden afstaan, heeft er toch geene belangrijke aflevering p'aats. De Langstraatsche boer is er toch op gesteld om aan de Maas te verkoopen daar hij bij liet naar huis vervoeren en later verkoopen minstens f 2 per 500 kilo schade heeft De hooibouw is allergunstigst geweestzoowel wat kwantiteit als kwaliteit betreft. Uit VegheJ meldt men van 12 dezer. In de naburige gemeenten Uden en Boekei had men gisteren een formeel oproer. De landbe woners waren elkander sedert Tang vijandig. Over eene weinig beduidende oorzaak onstond dan gisteren eene hevige woordenwisseling tusschen eenige boeren velen mengden zich ongeroepen in dien strijd tot dat pariijen *ot aanzienlijke menigten waren aangegroeid en er met gebruikmaking van piekeh gaffelszeissen enz. eene feitelijke ontmoeting volgde. Van weerszijden moeten velen verwor d zijn. Door het bijeentrekken van al de omliggende brigades marechansséesen door het doen van eenige arrestatien moet er de rust oogenschijnlijk zijn wedergekeerd. - Men schrijft uit Dossen van 11 dezer. Heden morgen circa 7 ure, had alhier een droe vig ongeluk plaats. In het eerste huis op den Perenboom, bewoond door twee arbeidersge zinnen ontstond in het vertrek bewoond door T. L.door eene onbekende oorzaak brand. Genoemde man was, even als zijne vrouw, reeds vroeg in den morgen aan zijnen gewonen arbeid op grooten afstand der woninghet huis aan de nog jeugdige kinderen overlatende.

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1