MTCCIflllin N°.' 56 Woensdag 15 Juli}. WOENSDAG EN ZATURDAG. 1863 Besturenen Administration 'Veiling Tiende—Vruchten. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlaudsche Tijdingen PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone -12'/, cenli de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve liet zegelregt. VERSCHIJNT: ABONNEME NTS-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenliën daags tevoren, voor Hiure' smorg Burgemeester en Wbthoookrs van Z.ie- rikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat de^openbare veiling tier Tiende-Vruchten aankomende tleze gemeente over den jure en oogst van 1863, zal plaatshebben op Donderdag den 16 deze- maand des voormiddags len 10 ure precies, op het Raadhuis dezer gemeente. Zierikzeeden 6 Julij 1863. De Burgemeester B. O. CAU De Secretin is J. P. N. ERMERINS. AFKONDI GING. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzeebrengen ter kennis van de ingezetenen dat gedurende de heerschende droogte, bet s huren spoelen of dweilen van straten, stoepen of klinkerpaden, alsmede het wasschen van glazen, tot nadere afkondiging verboden is overeen komstig art. 45 van liet reglement van policie voor deze gemeente. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 14 Julij 1863. De Burgemeester B. C. CAU. De funa. Secretaris L'ÖEW.UR. Zikrikzke, 13 Julij. Met eenige zekerheid kunnen wij uiededeelen dat de heer D B. P. Zuurdeeg, heel- en vroed meester alhier, voor de benoeming tot geneeskundige belast met de plaatselijke geneeskundige dienst op het eiland St. Eustatius (West-Iudie) heeft bedankt. Boor de Xederlandsche Handel-maat- schappij zijn bevracht 15 schepen, als: voor Amsterdam 8; voor Botterdam 5 en voor Middelburg 2, als de Cathaiina Maria, kapt. T. Oomketis en Pauline, kapt B. J Post. Uit Vlissingen meldt men van 9 dezer. De te Fijenoord gebouwde gepantserde sfoom- raderboot, welke onlangs van daar naar Helle- voetsluis is gestoomd tot het aan boord nemen van geschut en benoodigd materieelwordt tér reede dezer stad verwacht Eene commissie van verschillende hoofd-en andere officieren zal met den kapt. ter zee Pels Rijken en den hier aan wezigen hoofd-ingenieur der marine Tideman haar met proefschoten als anderzins examineren ten einde zich te verzekeren of dit eerste gepant serde stoomvaartuighij het manoeuvreren en het vuren, aan de verwachting beantwoordt. Men verneemt dat de A Ige-meene synode der Nederduitsche Hervormde kerk dezer dagen in eene van hare vergaderingen heeft besloten de kerkeraden in de verschillende gemeenten uit te noodigen, om op den zondag, vooraf gaande aan de maatschappelijke gedachtenis viering van het herstel der nationale onafhan kelijkheid in November 1813, althans ééne godsdienstoefening meer bijzonder te wijden aan de herinnering van dat feit. Tevens.is besloten daarvan kennis te geven aan de algemeene besturen van alle kerkgenootschappen in Neder land zonder onderscheidmet uitnoodiging om zich van hunne zijde bij die godsdienstige gedachtenisviering aan te slu ten. Volgens een berigt uit's Gravenhage aan den Antwerpschen Précurseur moet het thans zeker bepaald zijn dat de vermoedelijke erfge naam van de Belgische kroon de hertog van Brabandin den loop dezer maand eenige dagen op liet Loo.zal doorbrengen. Het zou niet on mogelijk zijn, dat de hertog van zijne gemalin vergezeld werd en de vorstelijke gasten ook een bezoek bragten aan de residentie en aan Rotter dam. Vermoedelijk zal deze reis zamenvallen met het \erblijf van prins Humbert van Sardinië bier te lande. Ken particulier schrijven uit Japan van 11 Mei jl den dag waarop de termijn van het Engelsch ultimatum afliep, meldt ons, flat de eindbeslissing of Japan de voorwaarden al dan niet zou aannemen den 14 gegeven zou worden. Op dien dag zou het dus worden uitgemaakt, of de oorlog zou uitbarsten. Men kon nog niet voorzien in wulken zin een besluit zou genomen worden. Aan onzen konsul-generaal den heer mr. de Wit was intussch'en door de regering te Jeddo berigt gezonden dat bij het uitbreken van den oorlog alle Europeanen onmiddelijk Japan zouden moeten verlaten. Pit berigt heeft onder ambtenaren en handelaren groote opschudding veroorzaakt. (Utr. Pagbl Onder de vele belangrijke zaken op het te Leeuwarden gehouden XVIlIde Lnndhuis- houdkundig congres zoowel in de algemeene als in de afdeel in gsvergaderingen behandeld, trok één de aandacht in bijzondere mate, en 't verwierf ook algemeen de sympathie der aanwezige leden, namelijk de mest-statistiek. Blijk -ns h< t in de 1ste afdeeling ter visie gelegen hebbend rapport is dit onderwerp aan- gebragt door den heer mr B. W. A. K. baron Sloet tot Oldliuis, in eene der vergaderingen van liet XVIIde congres, ten vorigen jarê te Middelburg gehouden en toen aangehouden voor het XVIII congres. Het bestuur van dit laatste congres zond in de maand Maart jl. circulaires aan vele gemeentebesturenmet verzoek om mededeelingen te ontvangen omtrent de wijze, waarop in hunne gemeenten de straten, pleinen enz worden gereinigdde asch- en straat vuilnis, secreetmest enz wordt opgehaald en verzameld, en deel levens aanvrage om afdrukken van de aldaar bestaande reglementen of verordening.'n op liet ophalen van asch enz. en van de contracten van verpachting of aanbe steding. (iereedelijk werd door vele gemeente besturen aan dat verlangen voldaan Uit de ontvangen stukken nu waren door het XVIIIde congres bestuur opgemaakt: a. een staat, aanwijzende de. gemeente het getal inwoners en de wijze waarop de verzameling geschiedt namelijk bij verpachting, aanbesteding, eigen exploitatie of oterdragt aan anderenalles in kolommen, waarin tevens staan uitgedrukt de sommen van ontvangen uitgaaf; b. een staat, bevattende korte uittreksels uit de ingezonden mededeelingen. Bij deze stukken is door het congres-bestuur nog e-n uitvoerig rapport ge voegd bevattende zijne beschouwingen en het voorstel om eene commissie te benoemen en aan deze op te dragen, op het XIXde congres rapport uit te brengen en zoodanige voorstellen te doenals zij dienstig zal oordeelen en waar door, zoo mogelijk worde bevorderd dat de mest verzameling in het vervolg op eene meer doelmatige wijze plaats hebbe en meer voordee- len afwerpe, hetzij voor de gemeentenhetzij vuor particulieren. Dat voorstel werd aange nomen en tot leden dier commissie werden op voorstel van de eerste afdeeling benoemd de heeren mr B. \V. A. E. baron Sloettot Oldhuis, te Zwolle, J. J. Bruinsma, te Leeuwarden, dr. L. Mulderte DeventerC. J. M. Jongkindt Uoninck, te Frederiksuorden J. Boekete Groningen. De personen, die verzocht hebben als leerling-telegrafist in aanmerking te komen, zijn aangeschreven, om zich voor liet vergelijkend onderzoek aan het gebouw op den Flu weeion Burgwal, no. 22, te 's Gravenhage, aan te melden, op maandag 20 Julij a. s. des voor- mid'lags ten 8 ure Met examen voor de jonge liedendie surnumerair wenschen te worden hij de regi stratie, enz. begint 29 e. k. en zal te Utrecht worden gehouden. Kr zijn 24 aspiranten en daarvan kunnen geplaatst worden 8. Het examen zal hoogstwaarschijnlijk eerst tegen de helft van Augustus geëindigd zijn. Men meldt uit Gorinchem van 10 dezer. Al s eene bijzonderheid meldt men dat deze week in de Merwede een steur gevangen is. welke eene zwaarte had van niet minder .dan 250 Ned. ponden. De vissclvrs ontvingen voor dien reusacht'gen visch 32. Te Nijmegen worden de nieuwe aardappe len van 12 tot, 10 cent de vijfkop verkocht. Wanneer de oogst even overvloedig blijft is het te verwachten dat spoedig groote hoeveelheden naar e'ders zullen verzonden worden vooral naar die streken waar men de prijzen zeer hoog houdt Uit Zufphen meldt men 9 dezer. Heden middag ging de 13jarigezoon van den bakker B op het Oude Wand alhier, met. een paar andere knapen naar de stads gracht tegenover de Llee- kerij van Rijnders en begaf zich te water om te baden. Dij was naauwelijks eenige minuten in het water toen hij in de diepte zonk. Slechts na verloop van een uur gelukte het drie dragon.Iers. hem we Ier op te visschen: Men verbeelde zich de radeloosheid der ouders, toen zij hunnen zoon dood in hunne woning zagen terug brengen Als eene bijzonderheid kan worden mede gedeeld dat er in de gevangenis voor veroor deelde vrouwen te Woerden, over een getal van 253 gevangenen, gerekend van 10 November 1862 tot 1 7 Junij II.geene overleden is. Dit mag niet alleen worden toegeschreven aan de gezonde I gging dier gevangenismaar ook aan de aldaar heerschende zindelijkheidorde en zorg voor luchtverversching. Maandag ochtend jl vertrok een der beide zonen van den schoenmaker van den Berg, op den Groene weg te Leeuwarden wonende, naar Menaldum waar hij vast werk als verwer zou bekomen Slechts met weerzin en zeer be zwaard echter verliet de 18jarige jongeling zijne ouders, als of hij een voorgevoel had van een naderend ongeluk. Pas was hij te Menaldum aan het werk geweest, of hij viel van eene dakgoot naar bereden, met het ongelukkig gevolg, dat hij bijna onmiddelijk daarna een lijk was Men zal zich de smart der ouders kunnen voorstellen, die 's avonds het zielloos overschot ontvingen van den zoon, die hen 's morgens no<r gezond had verlaten. Men schrijft uit Roermond van 10 dezer. Gisteren middag is de minister van binnenland sche zaken per rijtuig van Maastricht hier aangekomen z exc. doet eene reis in Limburg ten einde de belangen deter provincieinzon derheid met betrekking tot den staatsspoorweg, Je rivierverbetering, aanleg van wegen en kanalen enz.te behartigen heeft dadelijk het reeds gedeeltelijk opgebouwde stationsgebouw van den staatsspoorweg afgekeurd en bepaald dat er een ander, veel grooter en schooner zoude gebouwd worden. De koninklijke har monie heeft zich dadelijk vereenigd om aan hem eene serenade te brengen. In den nacht van 6 op 7 dezer is te Doornspijk, in de buurtschap Wessingen, brand ontstaan in een dennenboschroebehoorende aan den heer mr. G. A. Iloefhamer te Elburg en gelegen onder het landgoed de Haze. Het genoemde boschgroot p. m. 10 bunders, is grootendeels vernield, en de voortgang van den brand is alleen gestuit door de breede door het bosch loopende wegen. De schade, daardoor veroorzaakt, is belangrijk, doordien het bosch meestal bestond uit jonge hoornen. De oorzaak van dit ongeluk is tot dusverre niet bekend geworden. Jl. ding«da<r avond legde een Antwerpsch handelaar in rundvee zich even buiten de Lillo- poort te slapen, nadat hij zijne arbeiders had onthaald en zelf wat diep in het glas had geke ken. Toen hij des avonds ten 10 ure ontwaakte bemerkte hij, dat hij geheel ontkleed wasdat ook zijn pórfemonnaiie verdwenen was en dut men hem niets had gelaten dan zijn oude hoed, die de dieven hadden versmaad. Men ver beelde zich het geluk van den beroofde te mid den van zijn ongeluk; in dien hoed juist had hij eenige bankbiljetten geborgen, die hij des mor gens voor eene verkochte koe ontvangen had. DUITSCHL AN D. Berlijn, 10 Junij. Pe 7de Pruissisclie infanterie-brigade die bij de Poolsche grenzen gestationeerd is, zal door de 5de worden ver vangen omdat Poolsche manschappen in de gelederen der eerstgenoemde» met wapenen en bagage tot de opstandelingen overloopen Op de Pruissisclie muntstukken zullen voortaan bij de beeldtenis des konings de letters V O G con Got.tes Gunden door Gods genade) gevoegd worden een maatregel volkomen in overeenstemming met de bekende gevoelens van Willem I. Op het landgoed Pogewun, niet ver van de Pruissische-Poolsche grenzen, is, op last der zich noemende nationale regering van Polen, weder een tweevoudig doodvonnis voltrokken. Den 1 dezer werd nl. de woning van een daar woonachtigen boer, die beschuldigd werd van in overleg met zijne vrouw niet lang geleden de schuilplaats eener afdeeling insiirgenten ver raden te hebben aan een Russische» bevelhebber, door eene gewapende ruiterbende omsingeld. De aanvoerder las aan den loer en diens vrouw liet over hen uitgesproken vonnis voor, gaf bevel om beide op te hangen en liet daarna hunne hofstede in brand steken. De nationale regering te Warschau heeft weder een dekreet uitgevaardigdhoudende deze drie bepalingen: 1. de ambtenarendie door de Russen zijn afgezetontvangen onder stand van de nationale regeling. Aan geen Pool is het vergund de betrekking aan ie nemen waaruit die ambtenaren zijn ontslagen. 2, Het aannemen of het verwerpen van eigendom dat door de Russen is in beslag genomen of verbeurd verklaard is staatsmisdaad en zal als zoodanig gestraft worden. 3. I 'e hoofden der besturen vdn de steden en dorpen moeten veiligheids wachten oprigten en voor de naleving der bevelen van de nationale regering waken,

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1