1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. - N°. 55, Zaturdag II .la I ij I Besturen en Administratie» Veiling Tiende-Vruchten. Rijks-Telegraaf. Biiinenlandsche Tijdingen I I Hl Tl PRIJS DER, ADVERTENT I EN. Gewone 12'/. ccnls <'e regel GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van I-6 regels af 1 behalve hel zegelregl. V ERS C HIJ NT: A BONNE M E N T S-P RIJ S. Per tlrie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending derAdvertentiëndaagstevoren, voor lOure'smorg. burgemeester en wethouders van Zie- vikzc.e brengen ter kennis van belanghebbenden dat de openbare veiling der Tiende-Vruchten aankomende deze gemeente over den jare en oogst van 1863, zal plaatshebben op Donderdag i ieu 16 dezer maand des voor middags ten 10 ure ■precies op het Raadhuis dezer gemeente, Zieri/czec den 6 Julij 1863. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zi<- rikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat te rekenen van hedende diensturen van het Kijks-Telegraafkantoor alhier, behalve de zon- en feestdagenzullen zijn van negen ure des voor tot twee ure des namiddags en van vier tol zeven ure des namiddags terwijl op zon- en feestdagen de diensturen bepaald blijven van des voorrniddags acht tot negenen des namiddags van twee tot vijf ure. Zierihzeeden 10 Julij 1863. C. J. FOKKER, Weth.l. D. He Secretaris J. P. N. ERMERINS. Middelburg, 8 Julij De commissaris des konings heeft gisteren avond de zomervergade ring der provinciale staten van Zeeland geopend. In deze zitting is mededeeline gedaan dat de heer C. Schout Velthuijs, te Sluis, om redenen van gezondheid zijn ontslag als lid der staten heeft genomen. Overigens bepaalden de werk zaamheden zich tot de mededeeling van inge komen stukken het benoemen eener commissie voor de verzoekschriften en het splitsen der ver gadering in afdeelingen. Aan een gedeelte der leden van de provinciale staten worden heden en aan een ander gedeelte morgen door den commissaris des konings een diner aangeboden. Naar men verneemt zal de heer Thorbecke minister van binnenlandsehe zaken, tegen de helft dezer maand 's Gravenhage verlaten om een bezoek te brengen aan de provincie Zeeland. Het transportstoomschip Frans Naerebout is ter dispositie van zijne exc. gesteld. Men meldt uit V'lissingen van 4 dezer. Naar men verneemt zal het lofwaardige denk beeld het vestigen, van reddingsmiddelen voor schipbreukelingenop de gevaarlijkste punten van het eiland Walcheren, waar, bij lievige stormenzoo menige zeeramp en het verlies van menschenlevens zijn te betreurender ver wezenlijking nabij zijn, daar uit goede bronnen wordt medegedeeld, dat het hoofdbestuur der „Zuid-Hollandsche redding-maatschappij," waarvan eene commissie omtrent een maand geleden hier aanwezig was zich tot het gewes telijk bestuur dezer provincie heeft gewend, ter bekoming van een stuk grond, in de nabijheid der duinen van Zoutelande, waar nog in January jl het verschrikkelijk ongeluk met dePruissische brik Conrad gebeurde-, ten einde da4r een huis te bouwen waar de noodige reddingstoestellen en ook een kapitale reddingsboot, alsmede:de noodige kloeke zeelieden, bij nood weder en geseinde assistentie ten allen tijde tegenwoordig zullen zijn. De baron van Lijnden, commissaris des konings in dit gewestzal zich morgen vergezeld van deskundigen, naar Domburg, West-Kapelle en Zoutelande begeven ten einde de bedoelde punten in oogenschouw te nemen. Door den gemeenteraad te Oudelande is dezer dagen besloten voortaan geen schoolgeld meer te heffen. De hooge raad der Nederlanden (kamer van burgerlijke zaken) heeft den 30 Junij 11. wederom beslistdat ingevolge art. 288 burg. wetb., zoowel buitensporigheden, mishandelin gen en grove beleedigingen gezamenlijk door den eenen echtgenoot jegens den anderen begaan, als ook ieder dezer drie daadzaken afzonderlijk voldoende is om scheiding var) tafel en bed in regten te vragen. Men schrijft uit Vla^rJingen van 7 dezer. Gisteren morgen kwam de eerste haringjager voor de Maas en werd, door de van Londen komende stoomboot Batavier op sleeptouw genomen, kort daarna voor de haven gebragt. Ten gevolge echter van de hoogst ongunstige vangst bestond de gein e'e aanbrengst uit slechts 16 tonnen haring, die tot den ongewoon hoogen prijs van 1000 per ton verkocht zijn. Aange zien de voorraad haring op ver na niet toerei kend was voor de behoefte, zijn vele orders onu'tgevoerd gebleven en bijna geene geschen ken verzonden. Men vei wacht met ongeduld de aankomst van den tweeden jager. Den 8 dezer is in de Maas binnengekomen de tweede haringjager met 553/8. ton. Uit 's Gravenhage meldt men van 6 dezer. Een onzer geachtste ingezetenen de heer L. heeft dezer dagen ten gevolge eener onvoorzig- tigheid met het branden van een petroleum nachtlampje bijna het leven verloren. Dit lampje, waarvan de pit geene genoegzame lengte had om door de olie te worden gevoed was iii zijne slaapkamer gebragt. Op liet punt z'ch ter ruste te begeven werd hij gelukkig uitgeroepen. Na verloop van een uur terugkeerendevond hij zijne kamer met stiklucht vervuld zoodanig dat bij indien hij zonder uitgeroepen te zijnzich ter ruste had begevenvoorzeker zou zijn gestikt. Dit strekt dus ter waarschuwing voor hen die zich van petrpleum nach/Iampen bedienen, om vooral zorg te dragen dat de pit genoegzame lengte heeft om b-Tioo/lijk de olie te kunnen bereiken. Uit Maassluis meldt men van 4 dezer Door hpt niet omzigtig behandelen van petroleum is in eene kraam staande op de kermis alhier, brand ontstaan waarbij eene vrouw en kind ernstige wondvn hebben bekomen men vreest zelfs voor het.leven van laatstgenoemde. Uit Rotterdam mei It men: Men verneemt dat een nieuw brevet is aangevraagd om de pe troleum te gebruiken in buizen die naar de ver schillende verdiepingen in de huizen leiden op dezelfde manier als men gaz verbruiktalleen met een toesteldat in kelder of zolder wordt gezet, waar elke maand de benoodigde voorraad moet ingedaan Wordenalle pijperf en toestéllen blijven zoo ze zijn alleen in de lusters of lampen wordt een kleine verandering gemaaktom eene vegetale mêche in te doen die nooit wordt ge snoten. Uit Leiden meldt men van 7 dezer. Heden voormiddag is in.de Oude Vest alhier verdron ken de 17jarigev d. Meel die zijne moeder behulpzaam was in den melkhandel zijn vader verdronk eenige jaren geloden in de Zijl bij eene poging tot redding van eene aldaar in het water gevallene vrouw. Ook zijn grootvader had in der tijd in het water den dood gevonden. Men meldt uit Schiedam van 7 dezer. Bij het passeren van het barkschip Vrede, hetwelk heden morgen door eene stoomboot van de Nieuwesluis naar Rotterdam werd opgesleept, begaven zich een drietal jongelingen van hier in eene boot naar opgemeld schip. Bij bet bevestigen van een touw aan de Vrede geraakte weldra het ranke bootje vol water, waarna zij allen in de rivier storttendoor spoedig aange- bragte hulp van liet schip werden de drenke lingen gelukkig nog in tijds uit hunnen zeer benarden toestand gered. Uit Haarlemmermeer meldt men van 6 dezer. In enkele dagbladen is melding gemaakt van eenen doodslag die alhier zou gepleegd zijn op den metselaarsknecht P. S. uit Haarlem. Dat berigt is onjuist. Althans bij de policie alhier, is er geene de minsteaangifte van gedaan. Naar men verneemt is het feit echter gebeurd onder de gemeente Lisse of Hillegom. Ter wegneming van den kwaden reuk, waarin deze gemeente onverdiend staatis liet wenschelijk dat de misdaden, die in andere gemeenten ge beuren door de dagbladen niét op rekening van Haarlemmermeer worden gesteld. LI. zondag heeft YV". B in de Tuinstraat te Amsterdam zich door het afschieten van een pistool, waarvan de loop gesprongen is, de regterhand verbrijzeld die hem in het gasthuis is afgezet. Dezer dagen is te Almelo aangekomen een stoomketel bestemd voor eene te Enschedé in aanbouw zijnde fabriek, welke ketel ongeveer 22,000 nederl ponden weegt. Bij het aan wal balen hiervan gebeurde een groot ongeluk. Men bediende zich hierbij van een kaapstand en windas welke laatste toen de ketel half aan wal was en dus op de volle zwaarte hingniet meer was te houden zoodat twee mannen door de bendels einstig bezeerd werden de een ont ving eenige slagen tegen het hoof! én de andere in de heup; beide zijn vreese'ijk gewond en hun toestand is zeer zorgwekkend. Naar men verneemtzou het riddergoed de Cannenborch, in Gelderland door den eige naar ten geschenke zijn aangeboden aan den prins van Oranje, onder voorwaarde van eene aanzienlijke jaarlijksche uitkeering aan de armen van Vaa«sen. De waarde dier heerlijkheid wordt op millioenen geschat. Een kwartieruurs n. w. van Vaassen gelegen, beslaat zij eene oppervlakte van 20 bunders 24 roeden 16 ellen terwijl het bosch van hooge zware eiken boomen achter het prachtige kasteel met zijne twee vierkante torens een der schoonste van de Veluwe is. Drie ingezetenen te Arnhem uit den aan zienlijken stand zijn voor de regtbank aldaar veroordeeld, wegens het stukken trekken van schellen en het medenemen van een gedeelte daarvan. Voor hunne brooddronkenheid werd een van hen gestraft met 14 dagen cellulaire gevangenis en de beide anderen ieder met twee geldboetenieder van f 20 en/ 7,50. Op de meest bezochte wandelplaatsen te Zutphen heeft dezer dagen iemand getracht door ophanging een einde aan zijn leven te ma ken. Eenige wandelaars echter zagen hem nog tijdig en sneden hem los. Na een half uur bewus teloos geweest te zijn opende hij zijn oog en zijn eerste vraag was „of men hem asjeblieft zeggen wou waar hij zich bevond, in den hemel of in de hel"; de man verkeerde in de meening dat hij reeds aan de intrede van een nieuw leven stond. Als een blijk hoe de aarde de moeite aan haar besteed, beloont, dus schrijft men uit Staphorst vermelden wij dat H. Wind, te Rou- veen een kamp bezit waarop rogge staatter hoogte van 9 voeten. Iemand van gewone lengte moet er naar reiken om den top te raken. De aren zijn 2 handbreedten lang, terwijl op het land van H. Yreldhoen te Staphorsteene win- terraapplant staat van zeldzamen omvang. De peultjes er van opnemende, telden wij er bij de 600 gemiddeld lagen er 9 korreltjes in zoodat hier de zaadkorrel 5400 vond zal voortbrengen. Men schrijft uit Hoorn van 4 dezer. Heden isalhiereen bedroevend ongeluk gebeurd. Twee broeders, een van 19 en een van 21 jaar beide deugdzame en oppassende jongelingen zouden ten 31/3 uur gaan zwemmen Aan den zeekant gï komen, togen zij dadelijk te water Doch de een raakte al heel spoedig in gevaar, en de andere, op het hulpgeschrei zijns broeders bijstand willende verleenen zonk met hem onmiddelijk in de diepte weg. Beide werden door middel van visschers-bootjes ten vijf ure levenloos opgehaald. Uit Batavia zijn berigten van 29 Mei. Als eene bijdrage tot dejongste gebeurtenissen op de Zuid- en Oostkust van Borneo diene het volgende berigtons den 10 dezer aangebragt met Zr. Ms. stoomschip de Berkellaatstelijk terugkomende van eenen togt naar Koeti waaruit blijktdat het aldaar nog niet zoo bij zonder rustig is. De resident van Banjermassing kortelings ge leden tijding ontvangen hebbende dat eenige Banjerezen onder welke verscheidene oproer lingen zich nabij Poeloe-Laut op de vaste kust van Borneo gevestigd hadden, zond Zr Ms. stoomschepen Celebes en Admiraal van Kins- bergen met een detachementmeest inlandsche soldaten onder bevel van den kapitein der infanterie van Vuuren, ten einde genoemde Banjerezen van daar te verdrijven. Ter plaatso gekomen zijnde, stoomde Admiraal van Kins- bergen door naar Koelie, ten einde den aldaar zich bevindenden adsistent-resident Da Innen te halen en met dezen ambtenaar terug te stoomen naar de kampong Roetoe Lieljinalwaar Zr. Ms. stoomschip Celebes geankerd was. Naauwelijks was deze oorlogsbodem aldaar ten anker gekomenof hij debarkeerde het detachement onder bevel van den kapitein van Vuuren, benevens 25 mariniers en matrozen onder bevel van den luitenant ter zee 2de kl. de Ruyter de Wildt. Genoemde detachementen werden onder een hevig vuur van den vijand ontvangenwaarbij van onze zijde verscheidene dooden en gekwetsten vielen. Dit bragt eenige weifeling te weeg onder de Inlandsche soldaten maar door den moed van 4e n kapitein van Vuuren en dien van den luit ter zee de Ruyter de Wildt, die aan het hoofd van zijn detache ment mariniers en matrozen stormenderhand op de kampong inliep werd de orde hersteld De kampong was spoedig ingenomen en verbrand en geen genade werd er aan de oproerlingen verleend. Het verlies aan onze zijde bedroeg 16 dooclen en gekwetsten onder welke laatsten de kapitein van Vuuren, die ligt aan den arm gewond werd. Men roemt vooral den moed van den luitenant ter zee 2de kl. de Ruyter de Wildt, die geheel alleen het raam van een huis insprong en daar met vierder oproerlingen slaags geraakte, het geen hem evenwel het leven zoude gekost heb ben, indien niet een der mariniers hem ontzet had. df rei .1 verl daal dei] ried iool eei ter I 'e:i :ch| suil tenl •Jie Mi

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1