•V. 53 %aturdag 4 .luiij WOEiSDAG Ei ZATURDAG. Herijk van Maten en ficwigleo. Bestureneu Administration Bekendmaking. Kennisgeving. Binnenlandsche 'rijdingen Buitenlandsehe Tijdi ngen ZIERIKZEESmilOMT PRIJS DHR ADVERTENTIE-N. Gewone 12'/s cents de regelGeboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 11> regels af 1 t behalve liet zegelregt. VERSCHIJNT; ABONN HM li N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending derAdvenenliëndaagslevoren, voor Oure'smorg. Burgemeester en Wethouders an 7Ae- rikzeebrengen ter kennis van cle ijkpligtige ingezetenen dat tot het herijken van alle ge- wigten, lengtematen, inhoudsmaten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in het groot en klein zoo mecle van de wissen en de strij- kels, door den heer Arrondisseinents-IJker in deze gemeente zal worden gevaceerd in het gewone IJklokaal op het Raadhuis van Maan- day den 6 tot Zaturdag den 25 Jul/e. h. van 'svoormiddags 8 tot s middags 12 ure op alle werkdagen en worden belanghebbenden uitge- noodigd om zich den opengestelden termijn ten nutte te maken en vooral om niet tot op het einde daarvan te wacjitenwaardoor ongelegen heid wodrt veroorzaakt. Zierikzeeden 17 Junij 1863. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J.P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van 7.ie- rikzee, in aanmerking nemende dat overeen komstig den rooster van aftreding der leden van den Gemeente-Raad opgemaakt ingevolge art. 27 der gemeente-wetop den eersten dings - dag van September in dit jaar moeten aftreden, de Heeren Mr. C. van der LEK dk CLERCQ. Mr B. C. CAU H G. MÜLOCK IIOUWER. Dr F. KELLER, en J. H. OCHTMAN, Joiiz. Brengen mitsdien ter kennis van de ingezete nen dat op Dingsdag den 21 dezer maand, van des voormiddags i.egen tot des namiddags vijf ure ten Iiaadhuize dezer gemeente de verkiezing zal plaats hebben van vijf leden in den Raad dezer Gemeente en dat de gewone oproepingsbrieven met ingesloten stembiljetacht dagen te voren aan de huizen der kiezers zullen worden be zorgd ingevolge de wet 7/ierikzeeden 1 Julij 1863. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris ♦7. P. N. ERMERINS. AFKONDIGING De Burgemeester van Zierikzee maakt be kend dat het suppletoir kohier van het patent- regt overliet dienstjaar 1862/G3 4de kwartaal en het primitief kohier no. 2der belasting op het personeel, dienstjaar 18G3/G4 van deze ge meente, door den heer Commissaris des Konings in deze provincie zijn executoir verklaard het eerste op den 23 het laatste op den 25 Junij jl. en dat beiden op heden worden gesteld in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier, ten fine van invordering, ingevolge de wet. Zierikzeeden 1 Julij 1863. B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenendat er op "Maandag den 6 dezer maand, des middags ten 12% ure op het Raadhuis alhier, cene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden' worden. Zierikzeeden 3 Julij 1863. B. C. CAU. Zierikzee 1 Julij. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot geneeskundige, belast met de plaatselijke geneeskundige dienst op het eiland St. Kustatiusde heer D. B P. Zuurdeeg genees- heel- en verloskundige alhi r. Te Leiden is cle heer N. M. Kam, gebo ren te Dreischor, bevorderd tut docter in de wis- en natuurkunde, na verdediging van een academisch proefschrift over de fouten in de verdeeling der cirkels van sterrekuucüge werk tuigen. Zierikzee 3 Julij. Door de kamer van koophandel alhier is onlangs een'adres aan den minister van binnenlandsche zaken verzonden houdende verzoek tot verandering in cle regeling der diensturen van het telegraafkantoor alhier. Uit de Staats-Courant van gisteren bleek het dat aan dit verzoek gunstig gevolg was gegeven daar deze de kennisgeving behelsde, dat te rekenen van den 10 Julij e. k het rijkste!e- graafkar.t"or alhier is geopend op werkdagen van 9 ure voor- tot 2 ure namiddag en van 4 tot 7 ure namiddags. De diensturen op zon en feestdagen blijven onverander.1. De begrooting. voor koloniën is door de eerste kamer der staten generaal aangenomen met 22 tegen 16 stemmen Uit Vlissinger. schrijft men: Mag men cle geruchten gelooven dan hebben wij spoedig weder wat grootere levendigheid en vertier te wachten door een.e vermeerdering van werk zaamheden aan de marinewerf alhier. Ten ge volge van de aanneming van het wetsontwerp tot verhooging der staatsb jgrooting van 1863, hoofdstuk marine, (pantsering van schepen), spreekt men namelijk van den aanbouw van een groot schip dat op geen der overige etablisse menten kan gebouwd worden terwijl er ook nog andere werkzaamheden zullen te verrigten zijn in verband met de pantsering van houten vaartuigen. Hierdoor zou dan ook de vrees worden weg genomen dat het personeel der marinewerf mis schien nog aanzienlijk zou verminderd zijn ge worden. Jl. maandag middag vervoegde zich aan het kantoor van de heeren Polak en zonen aan de Hoogstraat te Rotterdameen goedgekleede boereman van een dorp nabij Zalt-Bommel, vragende of men hem een bankbiljet van f 1000 wilde wisselen hetgeen werd toegestemd. Reeds had men den boer het geld toegeteldtoen men in het door dezen overgegeven bankbiljet, eene dei bij H. J. T. Matveld, te Leiden, uitgege- vene nieuwjaarswensch herkende. De policie wist den Gelderschen boer echter spoedig in te rukken en hem voorloopig de gelegenheid te benemenzijne industrie nog elders voort te zetten. Men schrijft uit Zalt-Bommel van30 Junij. In vele jaren zijn de kersen niet zoo goedkoop geweest als dit jaar het geval is: 4'/a a 5 cents per pond. De nieuwe aardappelen staan over heerlijk te velde, zoomede de overige veldoogst, en het hooigras is puik en zwaar. Uit Breda meldt men van 28 Junij. Onde1 de nagelatene papieren van den heer B. Wiggers» oud officier van gezondheid bij de marine 1ste kl.ridder van den Nederl Leeuw enz zijn bevonden zes eigenhandig geschreven uitvoerige brieven van den zeeheld J. C. J. van Speyk, geschreven aan boord van Zr. Ms. kanonneer boot no. 2 voor Antwerpen. Deze brieven zijn met nog 2 goed geconserveerde reiskoffers, met de naamcijfers VS. voorzien en door van Speyk op zijne reis naar O. I. gebruikt, ter bezigtiging voorbanden bij den boekhandelaar J. J. van Turnhout te Breda. Uit Breda en ook uit Groningen en om streken w or cl fc gemeld dat de eerste verschijnselen der aardappelziekte zich op sómmige akkers vertoonen. Hier en rlaar begint het loof reeds zwart te worden. De knol blijft echter ongedeerd. De bekende kermistent, waarin zich be vinden de vrouw met den baard en de twee dikke dames is te 's Hertogenbosch op last der policie, uit hoofde van het onzedelijk gedrag dier vrouwen afgebroken en zijn deze uit de stad verwijderd. Te Scheveningen is op het strand aange spoeld een lijk van een jong varensgezel, naar gissing oud hoogstens 25 jaren lang 1 el 3 palm, dat zich bevond in .zoodanigen gevorderden graad van ontbinding, dat de begraving terstond in de duinen heeft plaats moeten hebben. Dekleeding- stukkenj welke het lijk aan had, waren als volgt: katoenen hemd, zwarte kousenbruine onderbroek, zwart Engelsch lederen broek, rood gestreepte borstrok met witte beenen knoopenblaauvv gestreepte casaque en liooge schoenen. Uit Zutphen meldt men van 30 Junij. De huisvrouw van een burgerman, W. genaamd en wonende in de Hoven alhier, had in den vroe gen morgen het bed afgehaald en was heden ochtendnadat zij met haren man ontbeten had en deze naar zijn werk was vertrokken bezig het bed weer op te maken. Haar eenjarig dochtertje, een zeer aanvallig en voorspoedig kind dat jl. zondag voor het eerst tot groote vreugde der ouders was begonnen alleen te loopen drentelde intusschen om de gelukkige moeder heen. Benige oogenblikken verliepen. Opeens mist de moeder hare dochteren treedt in een aangrenzend vertrek waar eene kuip half gevuld met water stond. Hierin lag het lieve kind met het aangezigt op den bodem van het vat. De moeder had geen kreet vernomen en het meisje was verdronken. Uit particuliere tijdingen van Yokohama ontleent men het volgende:. De spanning, welke hier heerscht sints het ultimatum van Engeland aan de Japansche regering is mede gedeeld duurt voort, en zijn allerlei oorlog zuchtige praatjes natuurlijk aan de orde van den dag; of het wel tot vijandelijkheden komen zal betwijfelen velen, omdat de magt welke Engeland hier ontwikkelen kan veel te gering is om iets van eenig belang tegen Jeddo te on dernemen liet bezetten van de Luw-Kiuw- eilanden waarvan sprake is zal minder be zwaren Opleveren van taktischen aard op po litiek terrein levert het bezetten dier eilanden eeuige moeijelijkheid op namelijk buiten het onbillijke van de daad zelve is men eenigzins bevreesd voor Rusland. Rusland tracht reeds sints jar< n 5 zoowel in China als in Japan een haven of eiland meester te worden, dat zoo Zuidelijk gelegen is, dat het des winters voor zijne schepen toegankelijk is. Ree ls lang viel het oog op Tsu-Sima een paar eilanden ge legen in het midden van de Straat van Korea de baaijen dier eilanden bieden ruimschoots ge legenheid aan om er een tweede Sebastopol op te trekken. Als Engeland de Luw- Kiuw-e'ilan- den bezet neemt bet Russische eskader» den volgenden dag bezit van de Tsu Sima-*eilanden een blik op de kaart doet ons zien dat die ei landen den Zuidelijken ingang van de Japansche zee beheerschen en dus voor Rusland van groot belang zijn. De moeijelijkheden m 't Japan ontstaan ziju niet voor eenvoudig* op lossing vatbaar en worden nog vermeeiderd door den naijver der Westersche Staten (U. Uit Belgie wordt gemeld dat cle ontdekking om uit steenkolen alkobol te trekken weldra op groote schaal door de nijverheid zal worden ge ëxploiteerd zoodat alsdan uit steenkolen de be reide alkohol ter markt zal komen Dezer dagen werd te Antwerpen eene vrouw, die 's avonds haar werk te huis bragt door een vlieg gestoken. Zij gaf daar zoo dadelijk geen acht op. Nnauwelijks echter te bed lig gende, kreeg ze hevigen pijn in den arm en des morgens was ciio reeds geheel zwart. Ken paar uren later moest die tot. aan den schouder worden afgezet. De bevolking van Brussel en zijne voor steden is sedert 1830 tot het einde van 1862 met 175,000 inwoners vermeerderd. Tij lens de omwenteling 1830 beliep de bevolking van Bru-sel en zijne voorsteden 110,000, thans niet minder dan ruim 285,000 zielen. De stad Brussel alleen is met 100,000 zielen vermeer derdaldaar telt men 181,799 en in de voor steden 103,422 inwoners. DU1TSCHLAND. Uit Metz meldt men dat. cle wolven in die streken zeer veelvuldig zijn en zelfs op den dag in de velden worden gezien. Ook de wilde zwijnen komen uit de Ardennes in zulke menigte, dat de boeren in troepen tegen hen te velde trekken, en men zich dikwerf met mest- en hooivorken moet verweren De heer Hildebrand, sedert eene reeks van jaren als veearts te Maagdenburg gevestigd, heeft dezer dagen cle bevolking oplettend ge maakt op het eenvoudige geneesmiddel door hem gedurende langer dan 25 jaren met het beste gevolg gebezigd tot liet genezen van personen door dolle honden gebeten. Hij bezigt tot dat einde warmwater, waarmede de wonde zoo spoedig mogelijk nadat de lijder is gebeten behoort te worden uirgewasschen. Heeft men dit reinigen van het gekweste deel eenig^n tijd voortgezet, dan voegt men eene geringe hoe veelheid eener oplossing van bijtende potasch bij het warme water en zet de behandeling nog eenigen tijd voort; later legt men op de wonde antimonium-water en de genezing wordt vol komen bereikt. De Augsburgsche All. Zeit. meldt uit Wilna dat bij voortduring aldaar vele doodvon nissen worden voltrokken en generaal Mura- wieff van wege het nationale re\olutionaiie comité berigt heeft ontvangen dat bet hem ter dood heefc gedoemd. Bij het lezen dezer be dreiging antwoordde de generaal met een spot- tenden glimlach dat hij aangezien hij reeds 90 jaren langer heeft geleefd dan den berekenden gemiddelden duur van een menschenleven elk oogenblik verwachtte te sterven en overigens in niets van zijnen pligt zou afwijken. Des niettemin is zijn toestand allesbehalve benijdens waard, en vele zijner handelingen geven volgens genoemd blad vrees voor den dood te kennen eene bejaarde getrouwe dienstmeid zorgt voor zijn voedselhij is als van een Chineschen muur

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1