WiKui r W°. 52 Woensdag 1 Jfulij, 1863 WOENSDAG ENZATURDAG. Binnenlandsche Tijdingen ZIER1KZ PRIJS DER AD V E RTE NT IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve het zegelregt. VERSC HIJNT ABONNEME N T S-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiëndaagstcvoren, voorlOurc'smorg. Zierikzpk 26 Junij. De Onderwijzers-Vereeniging in liet 2de en 3de schooldistrict van Zeeland hield heden hare 20ste algeincene vergadering, die werd bijgewoond behalve door de beide schoolopzieners der genoemde districten door 37 hoofd- en hulp-onderwijzers. Daarenboven werd zij ver eerd door de tegenwoordigheid van 2 voorstanders van het onderwijs de heeren jhr. J L. de Jonge en J. floogenboom, Bz. De voorzitter dr. P. J. Andrene, opende de vergadering met eene korte toespraak en maakte haar bekend dat de heer Callewaert uit Brussel was overgekomen ten einde zijne schrijfmethode in al hare bijzonderheden te verklaren en dat daarom ingevolge het programma de werkzaamheden dienden gewijzigd te worden. De heer L. Berman deed daarop welwillend afstand van de lezing eeucr door hem voor deze gelegenheid vervaardigde redevoering waarna men onmiddelijk tot de werkzaamheden overging. De verslagen der onderwijzers-gezelschappen der oefen scholen eu der boekverzamelingen in beide districten alsmede dat van de hulp-spaarbank van het Ned. Onderwijzers-Ge nootschap (afd Zierikzee), werden achtereenvolgens gedaan waaruit bleek dat deze inrigtingen zoo door daaringebragte wijzigingen door heeren schoolopzienersals door de welwil lende medewerkingen van de heeren onderwijzers maar vooral ook door de opofferingen welke het gouvernement zich ten boste van het onderwijs getroostallen in bloeijenden toe-, stand verkeeren. Nadat wijders door den algeraeeuen penningmeesfer rekening eu verantwoording zijner gehoudene administratie gedaan was werd bij monde van den secretaris de uitslag bekend gemaakt van de beoordeeling der ingekomen prijsantwoorden. Van de vier stellen schoonschriften die ingekomen waren No. I. onder de zinspreuk.- Soli Deo Gloria. 3. en 4. werd het toegekend. „Mijn Eersteling. „Oefening. „Een Boer. aan het tweede het acces9it eerste bekroond Het eerste stel was vervaardigd door A J de Ridder hulp-onderwijzer te Tholen en het tweede door Marinas de Bil, kweekeling te Ureischor. De ééuige kaart die ingekome i was, werd wel den eersten -prijs onwaardig geoordeeld; echter werd den vervaardiger L. van der Estkweekeling te Renesse, tot aanmoediging de tweede prijs geschonken. De vereeniging werd door bijdragen van voorstauders, ecreleden en heeren schoolopzieners bij vernieuwing in staat gesteld om nieuwe prijsvragen uit te schrijven. Daarna stelt de schoolopziener van het 3de district mr. Pické, de weuschelijkheid voor dat op de dorpsscholen in de hoogste klasse het boekhouden voor den laudbouw worde aangeleerd, en biedt hulp en teregtwijzing aan voor elk, wie ze mogt begeeren. Jhr. J. L de Jonge een der aanwezige voorstauders, verzoekt de medewerking der onderwijzers tot, verspreiding van kleine ge schriften tegen het gebruik van s'erken drauk, en verklaart zich bereid om deze des verlangd gratis te verschaffen. Kindelijk verscheen de heer Callewaert ter vergadering en deed eene verklaring zijner paedagogische schrijfmethode die in Belgiedoor den staat, voor alle openbare scholen is aangenomen, en ook in Nederland reeds op vele scholen is ingevoerddoch over het algemeen te weinig bekend isom overal gunstige resultaten op te leveren. Kerst deelde hij zijn letterschrift mede, hetwelk naar zijne leerwijze tot een gering aantal grondvormen is ternggebragt daarna het schrift op de lei en op het papier het gebruik van den viervoudigen transparant enz.en eindelijk" de hou ding van het ligchaamde pen en andere tot zijne methode betrekkelijke zaken. De heer Callewaert toonde bij deze mcdedeeling niet minder opvoedkundige, dan kalligraaf te zijn zijne geheele voordragt, die door levendigheid en gepastheid uitmuntte, gaf ook aanlei ding tot vele schoone paedagogische opmeikingen en wer.ken en schonk zijnen hoorders een wezenlijk genoegen. De leden der stedelijke schoolcommissie van Zierikzee hadden zich op uitnoodiging gaarue bij de vergadering aangesloteu ten einde bij deze voordragt tegenwoordig te zijn Het is alk-zins wenschelijk dal Callewaert's schrijflcerwijze, welke alhier uog niet genoeg gewaardeerd en begrepen is en toch door een zoo echt practischen gang uitmunt meer en meer bij ons aan de bevordering der edele schrijfkunst worde dienstbaar gemaakt Nadat nu nog de zangstukken voor deze bijeenkomst be paald waren uitgevoerd verzamelden de leden zich allen aan een' vriendschappelijken discb, waar ernst en boert de spijzen kruidden, en waar menige feestdronk op koning en vaderland, op hoogere eu lagere ambtenaren inet bet school» toezigt belasthet bewijs leverden hoe de leden dezer ver eeniging doordrongen zijn van gehechtheid en eerbied, maar tevens van belangstelling in alleswat tot het onderwijs be trekking heeft. Ten slotte maakten de leden der vereeniging gaarne gebruik van de gelegenheid, hun door het bestuur der sociëteit: Parklust welwillend aangeboden, om eenige muziekstukken van het gezelschap Kunst cn Ker, aan te hooren, bij welke gelegenheid zich nog een viertal heeren als voorstanders van het volksonderwijs aan het Ned. On derwijzers-Genootschap aansloot. Op de dezer dagen te Goes gehouden algemeene vergadering der maatschappij Tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland is op voorstel van het hoofdbestuur besloten om een adres aan M. den koning te rigtenten einde vrijdom van zegel- en registratie-regten te verkrijgen bij afkoop van tienden of konversie van tienden in grondrenten. Dit adres is van den volgenden inhoud „Geeft met den meest verschuldigden eerbied te kennen de maatschappij Tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland;, dat de maatschappij niet zonder leedwezeu de pogin gen heeft zien mislukken die er aangewend ziju om de af- koophaarstelling der tienden te bewerkstelligen „dat de maatschappij meer dan ooit doordrongen is van het belang dat de landbouw heeft bij eene spoedige afkooping of konversie der fcie.nden in grondrenten „dat de maatschappij dan ook te rade geworden is om te zoeken naar de middelen waardoor de vrijwillige afkooping of konversie der tienden in grondrenten gemakkelijker of liever mogelijk zou kunnen gemaakt worden „dat als beste middel daartoe aan de maatschappij is voorge komen eene kwijtschelding van de regten van zegel, registratie en overschrijving zoowel voor de akte waaruit de afkoop of konversie in grondrenten blijkt als voor alle daartoe betrekkelijke akten waaronder bepaaldelijk te begrijpen de akten of von nissen vereiselit tót de verkrijging van de geregtelijke of admi nistratieve magtiging om dc overeenkomst van afkoop of kon- versie aan te gaan „dat toch een afkoop of konversie in grondrenten in den tegenwoordigen stand der zaak alhier ondoenlijk is, omdat - al zijn zoowel de tiendbeffer als de iiendpligtige overeengekomen omtrent eene billijke afkoopsom - gcerie der beide partijeu de kosten van zegel registratie, overschrijving enz. (die minstens op ruim 6'/4 pet. kunne» geschat worden) geheel of voor de hellt kan dragen, orudat de tiendbeffer in dit geval te weinig of de tiendpligtige te veel betalen moet, dat in de verschil lende wetsontwerpen tot afkoopbaarstelling van de tienden het-beginsel reeds nedergeltgd is om ter zake van den afkoop geene regten van zegel, registratie of overschrijving te heffen, dat'hij art. 29 der wet van 31 Mei 1824 (Staatsblad no.' 36) 9 der wet van 3 Jannarij 1824 (Staatsblad no I) en 44 der wet van 3 Octqber 1843 (Staatsblad no. 47) aan Uwe Majesteit het regt is voorbehouden om in het algemeen belang kwijt schelding te verleenen van de regten vau registratie, over schrijving on zegel „dat het der maatschappij voorkomt geen betoog te behoe ven dat eene kwijtschelding als de bedoelde in het algemeen belang is, en dat de maatschappij eindelijk zoo zeer overtuigd is dat Uwe .Majesteit iu haar geheele volk en niet het minst in den nijvcren laridbouwei stand het grootste belang stelt, dat dc maatschappij die er ook op uit is die belangen te bevorderen en die het geluk heeft Uwe Majesteit tot be schermer te hebben, zich cerustelijk tot Uwe Majesteit durft wenden met het eerbiedig en dringend verzoek dat het Uwe Majesteit moge behagen „vrijstelling te verleenen van de regten van zegel registratie eii overschrijving zoowel voor de akten waaruit van afkoop of konversie van tienden in grondrenten blijktals voor alle daartoe betrekkelijke akten waaronder bepaaldelijk te begrijpen de akten of vonnissen vereischt tot de verkrijging van de geregtelijke of administratieve magtiging om de overeenkomst van afkoop of kouversie aan te gaau." Men sclnijft uit het noorden des rijks „Zal land goedkooper of duurder worden „Niemand weet dit met zekerheid te bepalen omdat er onvoorziene oorzaken kunnen zijn die invloed uitoefenen op den prijs, b. v. oorlog veeziekte enz. maar de vraag is gedaan in de onderstelling dat de toestand ongeveer dezelfde blijften wel in den gemeenteraad van Gro ningen. „Ken der leden meende dat de waarde van het land zelfs over een ruim tijdperk toene mende is, en dat dit nog meer het geval zal worden bij grooter vertier dat te wachten is van de spoorwegen. „Ken ander lid was niet van hetzelfde ge voelen. Hij berekende dat eene strook inge dijkt land, met de indijkingskostenen het bouwen van behuizingen zou te staan komen op ongeveer/57,000. Tegen deze prijzen kan zijns inziens de landman geen genoegzams rente maken. Wat het meerder vertier door spoorwegen betreft, daar tegenover stelde hij toeneming van aanvoer van producten ook van granen 't Was althans zeker, dat er in de laatste jaren veel minder circulatie in de prijzen was opgemerkt „Het is eene belangrijke kwestie voor land eigenaars en huurders die ernstige overweging verdient trouwens er zijn in Groningen, en welligt ook elders jonge landbouwers die, ofschoon gehuwd, geeue geschikte gelegenheid vinden om eene boerenplaats te huren." (Midd. Ct Naar men verneemt zou een onzer oorlogs bodems naar Perzië worden gezonden ten ge volge van handel?verwikkelingen met dat rijk voorgevallen, eu zou daarvoor vermoedelijk, Zr. Ms. stoomschip Zeeland worden aangewezen hetwelk in den loop der maand Julij van zijne kruistogt in de Middellandsche zee repatrieert en te Vlissingen binnen vallen zal. Naar men verneemt zal nog in den loop van dezen zomer de stedelijke dienstdoende schutterij der residentie van het nieuw model zwart ledergoed (gordelst-Isel) warden voor zien even als bii het leger worrt gebezigd. Men schrijft uit 's Hertogenhosch van 25 dezer. Zelden werd de St. Jansmarkt zoo druk bezocht als gisteren waartoe het gunstige weder en de gemakkelijke communicatie met Gelder land, sedert de schipbrug te Hedelligt, zeker vel hebben bijgedragen. Kr waren aangevoerd 150 paarden, 325 runderen, 1115 varkens, 80,000 ellen wit linnen, 10,000 ellen graauw linnen en 1 6,000 ellen pellen. In alle soorten van vee was de handel levendig. Voorknlf- dragende en vutte runderen waren de prijzen stijgende. Ook in linnen ging veel om en toonen de aanvoerders zich tevreden met de gemaakte prijzen. Uit Winterswijk meldt men van 25 dezer. Als een bewijs hoe de koffij niettegenstaande de duurte in prijs, nog steeds den geliefkoosden volksdrank uitmaakt is het niet onaardig te vermelden dat op eene onlangs naar gelang niet zeer talrijke partij van dit troostrijke product door de gasten werd verbruikt 30 pond koffij terwijl 46 emmers water werden gebruikt. Men schrijft uit Zwolle van 25 dezer. Men verneemt dat alhier pogingen worden aangewend tot het oprigten van eene gaarkeuken en een eethuis voor den werkenden stand op de wijze als zulks te Glasgow in Engeland met gunstigen uitslag is geschied waardoor de handwerksman in de gelegenheid wordt gesteld om voor een gering bedrag dagelijks gezonde en voedzame spijs te bekomen. Kit een particulieren brief van Samarang verneemt men de volgende vreeslijke gebeur tenis die aldaar den 6 Mei 11. heeft plaatsgehad. Eene Javaansche vrouw vroeg aan hare Chinesche meesteresbij wie zij batikteeen dubbeltje ter leen ten einde haar éénjarig kind, dat van honger schreide, eenig voedsel te geven. Dit werd liaar geweigerd en de arme moeder stal in radeloosheid een stukje was, dat zij ver kocht, om daarvoor eten te knopen. De andere batikmeiden dit ontdekkende deelden het der Chinesche mede die, over dit vergrijp woedend geworden de Javaansche moeder dooreen paar andere vrouwen liet vasthouden en haar daarop kokend was in den mond gootterwijl zij haar bovendien nog mishandelde ten gevolge waar van haar slagtoffer onder hare handen bezweek. De moordenares werd onmiddelijk door de po- licie in lvehtenis genomen en over de straat naar den wedono getransporteerd. Haar verzoek om in een taudoe gedragen te mogen worden daar zij zich schaamde om onder geleide der policie te loopen, werd haar door den wedono geweigerd. In de .lava-Bode leest men „In den nacht tu^schen den 7 en 8 Mei is te Bekassi een vreeselijke misdaad gepleegd die ons doet huiveren wanneer wij er aan denken. Een dief had het voornemen om een karbouw te stelen. Daarin belet wordende, sloeg hij over tot het zoogenaamd amok maken en heeft 6 personen op de vreeselijkste wijze met een klewang gewond waarvan er een die eene wonde van anderhalf voet lang had (van af den schouder tot in den buikj, weldra is bezweken. De vijf overlevenden zijn echter vreeselijk toege takeld zoodat een der slagtoffers een meisje van 6 jaren onmiddelijk eene amputatie vau den bovenarm heeft moeten ondergaan. De dader is zelf ook ligt gewond en bevindt zich met zijne slagtoffers in het stadsverband. Het is blijk baar dat die onverlaat met voorbedachten rade en uit teleurstelling en wraakzucht deze gruwel daad heeft bedreven." Uit Babat (Lamongan) wordt het vol gende gemeld Moord op den heer Wilczek. Wij hebben het treurige berigt mede te deelen dat de heer Wilczek een jongman van 19 jaren opziener op een tabaks-etablissement in het Bodjono- gorosche in den nacht van 2 op 3 Mei gruwe lijk is vermoord geworden. De heer W. vertrok zaturdag middag van Lamongan (afd. Crissee), naar Babat (12 palen afstand), met eenige koelies en gelden bij zich. Zondag morgen 5 ure werd het lijk gevonden op den grooten weg, op eene paal afstands van Babat. Het lijk was ontkleed tvee ledige geldzak ken lagen op korten afstand; maar een liorolo- gie lag nog bij het lijkmet eenige papieren waaronder een pas van den verslagene. Het hoofd scheen verbrijzeld althans de gelaatstrek ken waren onherkenbaar voor die van den lieer W. Een groote steen nabij het lijk gevonden schijnt tot beukelaar op hoofd en aangezigt ge bruikt te zijndie steen was met bloed bevlekt de hoofdwonden duidden geene scherpe werk tuigen aan als gebezigd te zijn. Men schrijft uit Passaroeang van 29 April. Op zondag jl.des morgens circa 10 ure, heeft voor het woonhuis van de fabriek Djacatra Oost, in het district Kraton alhier het volgend treurig voorval plaats gehad. De heer H.een gast van den fabriekantin de voorgaanderij op en neder loopendewerd op het onverwachts door zijn bediende opmerk zaam gemaakt dat een inlander met blanke wapens op hem afkwam. De heer H. omziende werd op ca. 4 passen afstand van hem een inlan der gewaar in priestergewaad die tandakkende naar hem toekwam met twee bloote klewangs in de hand en een koran onder den arm. Geen kans ziende om zich te verwerenvlugtte de heer H in de binnen-voorgaanderij van het huis en sloot de deur achter zich digt maar vergat dat er aan den anderen kant nog eene deur was waardoor de inlander bedaard naar binnen kwamzijne kleteks (houten saudelen) aflegde en toen de heer H. al harder en harder tusschen stoelen door en om de tafel achtervolgde totdat de heer H. eindelijk*gelegenheid vond door den gang naar buiten in de zijgaanderij te komen doch struikelde en viel; de inlander hem ook daar vervolgende, zag in het voorbijgaan den fabriekant aan het venster staanzeide eenigzins verschrikt: „lo! toewanen schoot te gelijker tijd den heer II. voorbij, die onmiddelijk opstaande het geluk had zich in de bijgebouwen te redden, terwijl de inlander verder het voorerf opliepalwaar hij spoedig door eenige heeren emploijés van de fabriek en een aantal inlanders omsingeld werd. Een mandoor van de fabriek wilde hem toen zijne wapens afnemen doch ontving een diepe wond in de hand. Een ander gaf hem een lanssteek die echter op den koran afstuitte zonder den man te verwondenterwijl de punt van de lans geheel krom was geworden. Daarna werd door een der opzigters op hem geschoten het geweer ketste en bij het tweede schot dat eveneens miste kaatste de kogel tegen eenen muur terug en kwam teregt in den voet van een der omstanders. Door al deze vergeefsche pogingen om den man onschadelijk te makenen tevens uit eer bied voor zijne priesterkleedingbegon de menigte hem als onkwetsbaar te beschouwen en niemand waagde vooreerst eene poging om hem te verwonden. De ongelukkige fanatist

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1