iT°. B'1 üatwrdag 21 Junij. WOENSDAG ENZATURDAG. Binnenlaudsche Tijdingen Buiteniandsche Tijdingen Lvi®j ill IMffl [ffllllM PRIJS DER ADV ERTENT1EN. Gewone 12*/s cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van L6 regels af 1 behalve liet zegelregl. VERSCHIJNT. ABONNE MEN T S-P HIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverleniiën daags tevorenvoor lüure* smorg '~y Ztekikzee 26 Junij. Men verneemt, dat in de vergadering van de leden der commissie voor het nationaal gedenkteeken voor 1813 op den 22 Junij alhier gehouden, is besloten de hoofd commissie te verzoeken, met wijziging van de vastgestelde regelen een bepaald plan voor het gedenkteeken te arresteren, met eene begrooting van kosten en niet over te gaan tot eenige in zameling van gelden vóór dat omtrent het plan zelf zekerheid bestaat. Het is te wenschen, dat zoodanig besluit reeds door andere eommissiën genomen door allen zal «orden nagevolgd. OoStekland 24 Junij. Heden morgen ten 5 ure ontdekte men brand in de schuur van de wed. A. Rotte, waarin een zeer ruime voor raad van drooge tronken en turf aanwezig was. De brand nam in weinige oogenblikken zoo hevig toe dat men handen vol werk had om de nabijstaande landbouwerschuur toebehoo- rendeaan den heer M. L Brouwer, te behouden. Bij de minste verheffing van wind mogt men vreezen dat het halve dorp eene prooi der vlammen zoude worden. Zeer doelmatig waren de bevelen van den burgemeesterdie onver wijld met de meeste stiptheid werden nageko men. Het personeel van Nieuwerkerk met zijne bluschmiddelen kwam aan doch behoefde niet te werken dewijl het gevaar bij de aankomst niet meer bestond. Dank zij echter allen toegebragt voor de hulp welke zij wilden ver- 1 een en. De ijver waarmede mannenvrouwen en jongens werkzaam war on kan niet genoeg geroemd worden. Uit eigene aandrift hadden de vrouwen zich in twee lange rijen geplaatst en reikten aldus op de gevaarlijkste plaatsen water aan. Kortom allen waren op 't zeerst in de weer, om de bezittingen Iiunner dorpsgenooten voor vernieling te behoeden. Het gebouw was niet voor brandschade verzekerd De oorzaak is onbekend. Z. M. heeft eervol ontslagen, opzijn ver- verzoek mr. K. Wagthoals dijkgraaf van de Vrije polders onder Tholenvan den polder Broek- en Rooland en van den Deurloopolder. - De gedeputeerde staten dezer provincie hebben in hunne vergadering van 19 dezer vast gesteld eene lijst der te behandelen zaken in de aanstaande zomervergadering der provinciale staten welke zal worden geopend dingsdag avond 7 Julij. De oud-hoofdingenieur Caland zal een belangrijk onderwerp eerstdaags in geschrifte met teekeningen versierdbesprekennamelijk „de verbetering van het tegenwoordig Noord- Hollandsch Kanaal, tot doorgraving van Holland op zijn smalstzoodat de zee vóór Amsterdam kan stroomen, en de verbinding van de Noord zee bij VVijk-aan-Zee, nit do Zuiderzee door middel van een bevaarbaar kanaal ook voor de groote zeevaartgaande door het Y langs Am sterdam. Hij zal ook over de concessie Jager daarin het een en ander in het midden brengen en zijn gevoelen mededeelen wat erna de mis lukte geldleeningzou behooren te worden gedaan. Uit Vlissingen meldt men De opmeting en afbakening voor het gedeelte Vlissingen- Goes van de staatsspoorwegen zal weldra worden aangevangen. Naar men verneemt is aan den gemeenteraad alhier ingezonden een adres van ingezetenen houdende bezwaren tegen de afdamming van liet Sloe en verzoek om de belangen der gemeente in dezen onder de aandacht van den minister van bintienlandsclie zaken te brengen. De berigt'-n uit Batavia van 14 Mei mel den het volgende: Onze troepen behaalden eene overwinning te Banj<wmassing, Het adres der aanzienlijke Nederlandsche Katholieken, ten-behoè\?e van den ongelukkiger! Matamoros aan de koningin van Spanje inge diend waarvan wij vroeger melding hebben ge maakt is van Jen navolgenden inhoud „Aan Hare Katholieke Majesteit de Koningin „van Spanje. „De ondergeteekendenalleRoomsch-Katho- „lïeke ingezetenen van liet Koninkrijk der Ne- „derlanden (volgen namen en kwaliteiten der „onderteekenaren) hebben met smart vernomen, „dat een Spanjaard van edele afkomstofficier „in Uwer Majesteits leger, met name don „Manuel Matamoros, door de vierscharen in „Uwer .Majesteits Koninkrijk vervolgd en bo- „reids tot zevenjarige galeistraf veroordeeld is „omdat hij van. de godsdienst zijner vaderen „afgevallen en tot de Protestantsche kerk over- gegaan is en omdat hij zich met gelijkgezinden „tot viering van die godsdienst vereenigd heeft. „Het is op verren afstand gewis moeijelyk „met juistheid den toestand der zaken te kennen, „maar zoo ver men uit openbare nieuwsbladen „en andere gedrukte geschriften heeft kunnen „ontwaren, dan is Matamoros van vlekkeloozen „levenswandelvreemd aan staatkundige kuipe rijen en alleen om der godsdienst wille vervolgd. „De ondergeteekenden zijn opregt aan hunne „kerk gehecht maar even daarorti hebben zij „eerbied voor elke gemoedelijke overtuiging. „Dat Matamoros met opofferingen van de voor- „regten die stand en geboorte hem schonkook „onder het bittere lijden van den smartelijken „kerker aan zijne denkbeelden getrouw bleef „schijnt een sterk sprekend bewijs van zijne „goede trouw. „De plaats, die de ondergeteekenden inde „maatschappij bekleeden moge Uwe Majesteit „een waarborg zijn, dat zij zoozeer als iemand ,,'s Lands wetten eerbiedigen ook de instellingen „van het Rijk, waarover Uwe Majesteit haren „schepter voertmaar gevestigd in een Land „waar de meerderheid tot de Protestantsche „kerk behoort, hebben zij, ook met terugzien „op hun eigen verleden en op de vroegere wet geving van de republiek der Vereenigde Ne- „derlanden in het tegenwoordige ruime ge degenheid om de gezegende werking van gods dienstige verdraagzaamheid te waarderen en „hopen, dat de bede om genade voor Matamoros, „die zij nederleggen aan de voeten van den „troon van Uwe Majesteit, hare Koninklijke „gocdertieienheid moge roeren" (Volgen de onderteekeningen.) Dit bewijs van verdraagzaamheid en levendig protest tegen het ulti-amontaansch element, is een opmerkelijk en welkom verschijnsel. ArnliCt Men schrijft uit 's Ilage aan de Midd. Ct. van 22 Junij Het slechte voorbeeld van Lei den Ellekom Doesburg enz. heeft ook in deze stad navolging gevonden en wij hebben thans het schouwspel van eene verdeeldheid in den kerkeraad der Hervormde gemeentedie als naar gewoonte niet nalaten zal zich ook tot de gemeenteleden uit te strekken. Er is namelijk een geschil ontstaan tusschen de regenten en regentessen van het weeshuis dier gemeente over eene kwestie van inwendige tucht. De re gentessen hebben eene klagt bij den kerker; ad ingediend waarop de diakenen beweerden dat die zaak tot de bevoegdheid van hun c dleg e behoorde en dat zij alleen uitspraak in dit gesch 1 hebben te doen. Regentessen w illen hier niet van hooren en natuurlijk is in den kerkeraad deze voor en gene tegen Jn /je afg< loopen week zijn er onophoudelijk kerkeraads vergaderingen gehouden en de diakenen zijn tot den krassen maatregel overgegaan om eenparig (als wij ons wel herinneren zijn er 22) hun ontslag in te dienen. In dien toestand is de zaak nog altijd hangende. Het marmeren gedenkteeken voor het ge beurde bij den jongsten watersnood ontworpen d.oor den heer Lacomhlé en bestemd om te Soestdijk te worden geplaatst wordt thans be- werkt aan de werf van de heeren de Villerste 's Gravenhage. Het stelt de faam voor ver breidende de daden des konings bij dit onheil en bekomtmet het voetstuk eene hoogte van ruim vijf ellen. Uit Haarlem meldt men van 23 dezer. Zekere P. S.metselaar van beroep voor eeni- gen tijd van zijne vrouw alhier gescheiden, was dezer dagen bezig met liet verrigten van werk zaamheden aan eene woning in de gemeente HaaiIoin:nerm<>er. Aldaar schijnt hij met de vrouw des huizes in eene al te naauwe ongeoor loofde betrekking verkeerd te hebben; hij moet althans zaturdag jl. door den wettigen man be trapt zijn waarop deze, door toorn vervoerd den overspeler zoodanige slagen en wonden heeft toegebragt, dat de dood daarvan liet on- middelijk gevolg is geweest, waarna hij het slagtoffer zijner wraak in eene sloot of het kanaal moet geworpen hebben. De bedrijver van deze overijlde daad is reeds te dezer stede gevankelijk binnengebragtalwaar hij zich thans in arrest bevindt. LI. zondag begaf Jacob van Huizen tim mermansgezel zich van Enschedé naar de Knal- hutte alwaar hij niet de dochter van een land bouwer verkeering had. In eene nabijgelegen herberg over de Pruissische grenzen gaande om iets te gebruiken ontmoette hij aldaar den zoon van den ontvanger. Niets kwaads vermoedende wilde hij dezen een glas toebrengendoch ontving eene weigering. Hij ging daarop zijns weegs. In het terugkomen wilde hij weder dezelfde herberg bezoeken doch klopte in vergissing bij den ontvanger aan maar verwijderde zich on- middelijk zoodra hij dit bemerkte. De zoon van den ontvanger gewapend met een sabelwas echter buiten gekomen volgde hem en bragt hem eindelijk met het plat twee slagen op het linkerdijbeen en een derden met liet scherp toe welke laatste zoo zeker trof, dat de timmerman een ernstige wonde bekwam en nederstortte. Hij is in de herberg ter verpleging gebragt en bevindt zich niet buiten gevaar Men zegt dat mïnnennijd oorzaak van deze daad is. Het geregt van Abuizen onderzoekt de zaak Uit Vollen boven meldt men 22 dezer. Als iets zeer bijzonders deelen wij mede, dat door den arbeider 13. SJagter, op liet strand tus schen Vollenhoven en Blokzijl gevonden is een dolphijn, ter grootte van ruim een Ned.el, het welk aan de kusten der Noordzee soms meer ge beurt maar hier bij menschengelieugen nooit is voorgevallen. Uit Dalfsen melt men 22 dezer. Gisteren werd hier een vreemdsoortige mol in een stuk weiland gevangen welke wat vorm betreft geheel overeenkomt met de gewone soort, met dat onderscheid echter dat deze geheel wit was. Uit Arnhem meldt men van 23 dezer. De arrondissements-regtbank alhier heeft bij vonnis van heden zekeren F., reizen I koopman veroordeeld tot eene maand jievauireiizettinir ii wego s liet verkoopen van meclianieke beeldjes en prenten (transparante speelkaarten) strijdig met de goede ze len. De r egt bank sprak tevens de verbeurdverklaring der corpora d licti uit. De in deze zaak gehoorde getuigenwaaronder aanzienlijke- personen waren wei wat met hunne houding verlegr-n nu zij ten aanlioore van het publiek moesten verklaren wat zij gekocht hadden. Misschien waren er in andere steden ook nog wel soortgelijke vervolgingen in te stel len althans de hier verkochte voorwerpen stelden de ergerlijkste tooneelen voor. Uit Zwolle schrijft men 23 dezer. Het provinciaal geregtshof heeft heden C, Kleine, oud 23 jarenkolonist te Ommerschansschuldig verklaard aan het wanbedrijf van feitelijkheid tegen de eerbaarheidondernomen op een kind van het vrouwelijk geslacht dat den ouderdom van 6 jaren heeft bereikt en hem te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 6 jaren. De veroordeelde die vroeger ook reeds eene tuchthuisstraf van 4 jaren onderging en een allerongunstigst voorkomen heeft durfde na liet lezen van het arrest zich nog op onge paste wijze tegen het hof uit te laten. Dezer dagen heeft te Antwerpen een wel gesteld en braaf man eene poging gedaan om zich door ophanging van het leven te berooven, alleen uit verdriet omdat de kat zijn beste duif had opgegeten. Hij werd gelukkig nog in tijds gered. In den avond van den 12 dezer is te Quarig- non (Belgie), in de mijn der 24 Actiën een groot ongeluk gebeurd. Op liet oogenblik dat zich 160 werklieden in den put bevonden, is het graauwvuur uitgebarstenwaardoor vijf hunner terstond zijn gedood twee anderen zijn overleden na uit den put te zijn gehaald en 25 zijn gekwetstwaaronder verscheidene die in bedenkelijken toestand verkeeren. Door de aan- gebragte reddingstoestellen waren vóór midder nacht al de Werklieden uit den put gehaaid. DÜITSCHLAND. Uit Frankfort meldt men van 21 dezer. De verwerping van het Nederiandsch-Zwitsersche handelsverdrag door de Tweede Kamer der Nederl. Staten-Generaal maakt in Zwitserland een diepen indruk. In liberale kringen meent men, dat deze zedelijke pressie op Zwitserland om zijne wetgeving op de Israeliten te wijzigen hare werking niet zai missen. In de laatste dagen heeft het in Zwitser land zoo hevig geregend, dat de Rhone in Opper-Wallis buiten hare oevers is getreden en veel schade heeft aangerigt. De Grieksche deputatie, die zich naar Kopenhagen had begeien om prins Willem den Griekschen kroon aan te biedenis weder te Athene teruggekomen. Het voorloopig bewind heeft bevel gegeven het, paleis voor den jongen vorst gereed te maken. In Pruissen gaat de constitutionele crisis steeds langzaam voorwaarts. Het gouverne ment schijnt het meest ongerust over de houding van een aantal gemeenteraden der voornaamste stedendie petitien aan den koning zouden wenschen te zenden. De regering zal echter de overtredingen der voorzitters gestreng straffen en in ieder geval beletten dat Wilhelm I eenige deputatie of petitie zal ontvangen. Deze staat van zaken zal welligt voortduren tot dat de

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1