W°. 50 Woensdag 24 Junij, 1863 WOENSDAGENZATURDAG. Bestureneti Administratie!) Bekendmaking. kennisgeving. Bmnenlandsche Tijdingen ZIMKZEESCHEfiOlIANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/, cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1—6 regels af 1 behalve hel zegelregt. VERSCHIJNT. ABONNE M E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertcnliën daags tevoren, voor 10 ure 'smorg V burgemeester en Wkthoudkrs van Ae- t ikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden: datheeren Commissarissen over de Tusschenschool in deze gemeente, eene zitting zullen houden in het locaal dier school, Ilootd-Ondenvijzer L. Karreman op Vrijdag den 26 dezer, des avonds ten 7 ure, tot liet ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die schoolen worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opge- roepen om zich daartoe aan to melden, aangezien tussehentijds geene kinderen op de school kun nen worden toegelaten. '/Aerikzeeden 17 .funij 1863. De Burgemeester B. C. CA IJ. De Secretaris J. P. N. ERMEKINS, Burgemeester en Wethouders van /Ae rikzee brengen ter openbare kennis: dat het kohier der hoofdelijke belasting van deze ge meente over het loopend dienstjaar door den Raad is vastgesteld en van heden af, gedurende acht dagen op de Gemeente-Secretarie ter lezing ligtingevolge de wet. 'Aerikzee, den i'i Junij 1863. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J.P. N. ERMERINS. Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering- gehouden te Zierlkzee, den 22 Junij 1803. Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris mr. J. P. N. Ermerins. Afwezig de heeren dr. Keller, mr. van der Lek de Clercq, van der Vlietvan der Grijp en Ochtraan de twee laatsten wegens ongesteldheid. De notulen der vorige zitting worden na lezing goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat van het medelid den heerOchtman een brief is ontvangen betrekkelijk de ter visie liggende con ceptverordening op de petroleum en stelt voor deze mede ter visie van de leden te leggen hetwelk wordt goedgekeurd. In handen van de heeren mr. van Dongen, dr. Goemaus en Landsknegtwordt gesteld de rekening der Teekenschool over 1862, ten fine van onderzoek en rapport. Het verslag der commissie ad hoe over de rekening van de Bank van Leening over 1862, wordt tot eene volgende vergadering aangehouden daar twee der tegenwoordige leden rendanten van rekening zijn en alzoo de vergadering niet vol tallig zou zijn tot het nemen van een besluit te dier zake. Bij inonde van mr. Fokker wordt rapport uitgebragt namens de commissie ad hoebetrekkelijk de rekening vau de com missie voor de bouwvallen 186,/6.2 strekkende tot goedkeuring; aldus besloten. Worden gesteld in handen der heeren van der Vliet Houwer en Goeman9de concept-verordening voor den openbaren afslag van visch het concept-besluit tot het heffen eener be lasting op den openbaren afslag van visch en eene concept verordening op de invordering dier belasting, ten fine van onderzoek en rapport. De Voorzitter geeft te kennen, dat bij vergissing in de vorige vergadering de verkiezing van Raadsleden is bepaald op den 7 Julij e. k. (1ste dingsdag in Julij) hetwelk moet zijn 2l Julij e. k. (3de Dingsdag in Julij). De openbare vergadering wordt alsuu gesloten en de zitting met gesloten deuren voortgezet Bij heropening wordt het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1863 ad 9320,85 vastgesteld .zullende alsnog gedurende 8 dagen ter visie worden gelegd en daarna aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring worden opgezonden. De Voorzitter sluit hierop de Vergadering. In de eerste dagen der vorige week werd de jaarlijksche algemeen© vergadering te Goes gehouden van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Zij werd des ipaaipjags vqqrmjddags geopend door eene toecpraak van den voorzitter mr. C. J. Pioké waarin deze aantoonde dat de maatschappij se dert haar 20jarig bestaan op de verbetering van den landbouw in Zeeland een gunstigen invloed iieeft uitgeoef' nd hoe wed het niet te ontkennen valt, dat laauwheid en onverschilligheid vaak het verkrijgen van gewenschte resultaten belemmerd hebben. Het woord van opwekking tot meerdere belangstelling zal dan ook naar wij hopen niet vergeefs gesproken zijn Het verslag omtrent den toestand van den landbouw en de veeteelt in Zeeland hetwelk vervolgens aan de vergadering werd medege deeld bevatte een overzigt van het belangrijkste uit de verslagen der afdeelingen. Wij vernemen daaruit o. a. dat1)et getal leden der maatschappij sedert 1860 met 58 is toegenomen en thans 869 bedraagtdat de geldmiddelen in goeden staat zijn niettegenstaande de vele doch geenszins onvruchtbare uitgaven voor de in het vorig jaar gehouden tentoonstelling te Middelburg dat de oogst in 1862 middelmatig was en de toestand van den veestapel niet ongunstiger moet worden geacht dan in vorige jaren dat vooral de afdeelingen Hulst, waar een Iandbouw-socie- teit met leesbibliotheek is opgerigtmet ijver werkzaam is; dat bet overigens bij de Zeeuwsche landbouwers zeer ontbreekt aan lust tot lezen en onderzoeken evenzeer als tot naauwkeurig boek houden. liet landhouwstelsel was volgens het verslag over liet algemeen niet veel veranderd. Het zaaijen met ni uwe graansoorten werd voortge zet en de mangel- en beetwortel-cultuur belang rijk uitgebrei'lde laatste ook in verband met de voeding van het vee waarvan niet onbelangrijke resultaten uit Walcheren worden medegedeeld. Overigens betreurt de maatschappij, dat som mige landbouwers zich tot de uitbreiding van die cultuur te veel laten verleiden, daar het ge bleken is dat de teelt van beetwortel twee of drie jaren achtereenvolgend voortgezet het land uitput en dus een kort en daarom eigenlijk ingebeeld voordeel oplevert. De drainage is in 1862 nagenoeg alleen in den Wilhelmina-polder voortgez et. Uit liet proces-verbaal van de commissie voor de beoordeeling der tentoonstelling blijkt dat de volgende onderscheidingen zijn toegekend: Voor paarden Een zilveren medaille voor een Njarigen dekhengst aan Jacob op't Hofte Borsselen een prijs van 50 voor een 3jarigen bruin dito aan F. V. Lemson te Oosterland een prijs van 30 voor een 3jarige zweetvos aan J. P. Kakebeeke, te Goes een zilveren medaille voor een bruin vos aan I. Rotierte Borsselen en een dito voor een 2jarige vos bles, aan Govert Otte te 's Heer-Arendskerke; een prijs van 20 voor een ^jarig merriepaard aan A. van Hatteg^m te Kruiningen; en een zil veren medaille voor een span ploegpaarden aan I. Caboort, te Kloetinge Voor runderen Een prijs van ƒ50 voor een rood bonte springs tier van Durham ras boven de 2 jaren oud, aan I. G. J van den Bosch te Wilhelminadorpeen. zilveren medaille voor 3 melkkoeijen van 36 jaren aan J. M. Kake beeke te Goes een prijs van ƒ25 en een zil veren medaille voor vaarzen van 23 jaren, aan I. G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp; een zilveren medaille en een prijs van 15 voor vaarzen beneden de 2 jaren aan den zelfden. Voor schapen: Een prijs van 25 voor ge schoren springrammen van gekruist imans ras en een zilveren medaille en een prijs van 20 ?*voor drie stuks geschoren eenjarige ooijen aan I. G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp een zilveren medaille -svoor drie stuks geschoren springrammen van gekruist imans ras aan J. C. Kakebe- ke te Goes. Voor varker.s Emi prijs van ƒ10 voor heeren van vreemd ras (volbloed Yorkshire) aan O. A. L. Danckaerts te Nisse een bronzen medaille aan Ant. van de Perel te 's Gravenpoldervoor beeren van vreemd ras, Engelsch ras en een prijs van ƒ10 voor beeren van inlandsch ras, oud Zeeuwsch ras, aan den zelfden. Verder zijn toegekend Een zilveren medaille aan I. G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp voor een drie paards verbeterden arendsploeg; een prijs van 50 aan G. Stout te Tiel voor een Amerikaanscli ver beterd dorsch werktuig met zeef en spoor voor twee paarden; een dito aan J. M. Kakebeeke te Goes voor een zaaiwerktuig van Garrett geschikt om alle zaden te zaaijen op reijen van een ond< Hingen afstand van 17 Ned. duimen, met het lot tegen een zaaiwerktuig van R. Hornsby Sons, ingezonden door I. G. J van den Bosch een prijs van 40 aan I G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp voor een man- gelpasper met stroosnijder en boonenbreker een prijs van 20 aan dr. E. Vogelvanger voor een verbeterde egge een prijs van ƒ15 aan C. Blaeij te Nisse vooreen verbeterden arendsploeg en een p; ijs van ƒ8 aan I. G. J. van den Bosch te Wilhelminadorpvoor eentwee paards ver beterden arendsploeg eene eervolle vermelding werd toegekend aan 1. G. J. van den Bo?ch te Wilhelminadorp voor een zaaikrniwagen geschikt voor het gelijkmatig zaaijen van gras en klaverzaad, en aan J. Q. 0. Peman Kakebeeke te Kloetinge voor werktuigen ter bewerking der te velde staande meekrapeen prijs van f 20 aan I). I. Ampt, te Oud Vossemeer, voor een monster blaauw vlas; een prijs van ƒ10 aan J. H. L. Vader, te issekerkevoor een monster wit Zeeuwsch vlas; eene eervolle ver melding aan A. Geluk te Tholen voor een verzameling tarwesoorten en aan Oudesluis co., te Haamstede, voor monsters kunstmest. Men meldt uit 's Gravenhage van 19 clezer. Door den heer Capadose werden gisteren avond, in het bedehuis der Duitsch-Evangelische ge meente alhier, de beloofde medede lingen omtrent zijn verblijf in Spanje gedaan. Op populairen toon en met jeugdig vuur wist de spreker zijne verrigtingen in den vreemde te verhalen, waarbij hij vooral deed uiikomen, hoe hij en zijne mede-afgevaardigden door hooger hulp merkbaar waren ondersteurd De gelukkige vrijstelling uit kerkerbanden van Matamoros en de zijnen, waarvan de morele invloed van liet aanwezig zijn der deputatie in Madrid wel niet vreemd zal zijn gebleven, werd dankbaar herinnerd. Aangenaam was het uit den mond van den waardigen voorganger die lof verdient voor den moed om op zijne gevor derde jaren nog eene zoo moeijelijke reis te ondernemen, te hooren, dat Nederland in de schatting van het buitenland hoog staat aange schreven als handhaver van liet edel beginsel der gewetensvrijheid, zoodat aan de afgevaar digden van ons land blijken van bijzondere sympathie waren bewezen. Men meldt van Krimpen a,/d Lek: Als eene bijzonderheid kan vermeld worden dat liet barkschip Krimpen aan de Lek na aan de werf alhier van het koper tot aan het water ontdaan te zijnop woensdag den 10 dezer in het dok te Slikkerv eer gebragt is. In 23 werkuren is aldaar liet verder koper afgenomenlief schip geheel gekalfaat en op nieuw gekoperd. Vrijdag morgen oin 3 ure naar Rotterdam gesleeptis daar de verdere hallast alsmede de provisie enz. ingenomen en volledig uitgerust voor eene reis naar Australië, is het schip zalurdag middag ten 1 ure van Rotterdam naar Hellevoetsluis vertrokken. Indien zulk een spoed niet voor beeldeloos is zal hij toch wel tot de zeldzaam heden belmoren. Naar het getuigenis van bewoners uit het Westland is de uitvoer van aardappelen naar Groot-Brittanje dit jaar schier zonder voorbeeld. Bie uitvoer, reeds voor verscheidene opvolgende dagen zeer aanzienlijkis deze week vooral verbazend als blijkt uit hetgeen o. a.j 1. dingsdag morgen door Delft naar Rotterdam is afge scheept, zijnde een bedrag van p. m. 13,(100 halve mudden. Bijna op gelijke werd de vol gende dagen met de verzending voortgegaan die daardoor dan ook naar Amsterdam en an dere plaatsen in het oog loopend verminderd is. Te Londen wordt thans óp groote schaal met dit Ilollandsche product handel gedreven en liet heinde en ver door Engeland verzonden. Te Schiedam had dezer dagen een vreese- lijk ongeluk plaats. Een jongelingwerkzaam in den stoompelmolen van de heeren C. en A. Nolet, kwam in aanraking met de machine, waardoor hem bijna de geheele arm van het ligchaam gescheurd werd Men vreest voor het behoud van zijn leven. Uit Zutphen schrijft men van 18 dezer. Een werkman kwam dezer dagen beschonken te huis, en begaf zich naar den zolder zijner woning. Daar hij langer dan gewoonlijk wegbleef en zijne huisgenooten hadden opgemerktdat hij een touw in de hand hield, kreeg men vermoeden dat er iets ongewoons gaande was, en toen men op den zolder was gekomenbevond men dat de ongelukkige dronkaard zich had opgehangen. Door aangebragte hulp heeft men hem nog bijgebragt. Reeds voor t.vee jaren luid dezelfde man getracht zich door verdrinken het leven te benemen. Ook toen was de jenever' de aanlei- dende oorzaak van zijne dwaze daad. Men schrijft uit Hardenberg van 19 dezer. Gisteren was de landbouwer Brinks in het naburig Dutten met nog eenige andere boeren bezig met het graven van turf, en verhaalde, dat men dezer dagen bij Hoogoveen een lijk in het veen had gevonden. Naauwelijks had hij uitgesproken of men ontdekte insgelijks een lijk ter diepte van ongeveer een half voet in eene eenigzins gebogen houding. De haren waren zoowel op het hoofd als op de borst nog duidelijk zigtbaar. Men zegt, dat voor omstreeks jaren een zekeren R.die krankzinnig was en gewoon nachtwandelingen te doenop een zekeren morgen was verdwenen, zonder dat men tot dus ver, iets van hem had vernomen. Het is zeer waarschijnlijk dat men thans het lijk van dien persoon heeft gevonden. lijdens twee boeren in de gemeente Ulsen bij Hardenberg jl. vrijdag bezig waren zoden te steken, kregen zij zulk een heviger, twist, dat de een den anderen met de scherpe spade zulke gevaarlijke wonden op het hoofd toebragtdat men voor zijn behoud bevreesd is. De dader is onmiddelijk gearresteerd. Men schrijft uit Ambt-Ommen van 19 dezer. Door een Limburgschen handelaar zijn dezer dagen bij een zeker veehandelaar alhier twintigstuks zoogenaamde laugstaartige Twenth- sche schapen opgekocht voor f 300 min een rijksdaalder. Hieruit zal men kunnen opma ken de prijzen van deze diersoort. De ondervinding heeft bewezen dat wan-

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1