T N°. 49. WOENSDAG ENZ AT URDAG. Zaturdag 20 Juiiij Besturen en Administratiën Kennisgeving. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Zie- rilczee, brengen ter kennis van belanghebbenden: dut heeren Commissarissen over de Tisschenschool in deze gemeente, eene zitting zullen houden in liet locaal dier school, Hoofd-Oncler wijzer L. k arkeman op Vrijdag den 26 dezerdes avonds ten 7 uretot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die I schoolen worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opge- I roepen om zich daartoe aan te melden, aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kun nen worden toegelaten. Birmenlandsche Tijdingen Zierikzke, 18 Junij De vijf en veertigste verjaardag van H. M. dekoningin werd gisteren alhier op de gewone wijze gevierd. Buitenlandsche rij dingen PRIJS DER ADV ERTEN TIEN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van i6 regels af 1 behalve liet zegelregt. V ERS C HIJ NT: ABON NE iU E N T S-P BIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertcntién daags tevorenvoor 10ure*smorg De Burgemkesteli van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenendat er op Maandag den 22 dezer maand, des namiddags ten één ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Z ierikzeeden 17 Junij 1863. B. C. CAu. '/Aerikzeeden 17 Junij 1863. De Burgemeester B. C. OAU. Be Secretaris J. P. N. ERMEKIXS. Ter (Niet officieel gedeelte.) Openbare llaads vergadering gehouden Ce ïierikzee, den 16 Jisnij 1863, Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris mr. J. P. N. Ermerins. Afwezig de heeren mr. de Olercq, mr. de Crane, jhr. de Jonge, van der Grijp, Landsknegt cn Ochtman. I)e notulen der vorige zitting worden na lezing goedgekeurd. Zijn ingekomen en voor notificatie aangenomen eene missive van Gedeputeerde Statenbevittendedat door hen wordt berust in het raadsbesluit tot verhooging der subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur en eene dito goedkeurende het raads besluit lot het doen van af- en overschrijving. Wordt gelezen eene missive van Burgemeester eu Wet houders van Middelburg, houdende kennisgeving, dat ook de gemeenteraad aldaar de benoeming van een tweeden beurt schipper niet noodig oordeelt. Wordt dien ten gevolge besloten afwijzend te beschikken op het vroeger ter tafel gebragte adres van schipper A. Ver doorn en daarvan aan den adressant keunis te geven. m Secretarie wordt ter visie van de leden gelegd het l der Industrieschool over 1862/3. handen der heeren dr. GoemanBvan der Vliet eu Houwer wordt ten fine van onderzoek en rapport gesteld de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1862. Wordt medegedeeld dat in plaats van C. Chivat door Burgemeester cn Wethouders tot gemeente-bode is benoemd H. de Vos, agent van policie en door den Burgemeester tot agent van policie en lid der nachtwacht is benoemd W. Meesters, thans veldwachter to Ouwerkerk Voor keuuis- geving aangenomen en besloten om uit den post van onvoor ziene uitgaven behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten te voldoen 87,50, voor gratificatie aan O. Chivat, voor dit jaar. Tot brugophaalderin plaats van R. O. Bouman (overleden) is bcuoemd A. de Waardt. De raadsleden Landsknegt en van der Vliet worden na herhaalde stemming benoemd om de commissie voor het fonds van de gewapende dienst te assisteren bij het doen der col lecteop vrijdag den 19 dezer. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van raadsleden op 7 Julij e. k.bij hetwelk mr. Fokker zal presideren daar de Burgemeester alsdan uitlandig zal zijn worden ge kozen de heeren mrs. de Crane en van Dongen en alle overige leden als plaatsvervangers. Overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethou- In Houwer dors wordt besloten de jaarwedde van den tweeden hulp onderwijzer op de school voor minvermogenden te verhoogen van f 250 op 275. Tot tweeden hulp-onderwijzer op gemelde school wordt benoemd P. A. de Braai, met algemeene stemmen waarvan de noodige kennisgeving zal worden gedaan. Namens Burgemeester en Wethouders stelt de Voorzitter voor het verkoopen van vroonaardehetzij in het openbaar hetzij onder de hand. Mr. van Dongen geeft de voorkeur aan een publieken verkoop. De Voorzitter geeft hierop eenige inlichting, waarna wordt besloten den verkoop op zoodanige wijze te doen plaats hebben als Burgemeester en Wethouders zullen goedvinden. Overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving uit den post van onvoorziene uitgaven op IT. 3, afd. 2, art vernieuwing van een gedeelte kaaimuur voor de som van ƒ117,19, waartoe bij de begrooting casu quo magtiging is verleend. De Voorzitter brengt ter tafel een adres aan Z. M tot het erlangen eener rijks subsidie, voor de verbetering der wegen in Schouwen. Hij deelt mede, dat de raad van Haamstede zich had onttrokken en de commissie nog pogingen heeft aan gewend om Haamstede tot andere inzigten te brengen, doch dat tot nu toe hierop geen berigt is ontvangen. Voor het geval Haamstede toetreedt zou hij wenschen dat het adres onveranderd wordt opgezondeu waarom hij voorstelt dat de raad voorwaardelijk besluite tot de indiening van dit adres hetwelk hij voorleest. De heer van der Vliet vraagt, of, ingeval Haamstede zich blijft onttrekken de zaak vervalt. De Voorzitter beantwoordt dit ontkennend doch meent dat dit veel vertraging zou ver oorzaken. Mr. van Dongen vraagt inlichtingof, indien Haamstede zich onttrektdit al of niet van invloed zou zijn op de door de gemeente te verleenen bijdrage. De Voorzitter gelooft niet dat dit van beteekenis zal zijn, daar de weg van Haamstede dan vervalt en dus daarvoor dan geene bijdrage noodig is. Wordt alsnu voorwaardelijk besloten tot het indienen van gemeld adres- Ter inzage van de leden wordt gelegd een ontwerp eener verordening op het bewaren en gebruik van petroleum welke in eene volgende vergadering zal worden behandeld. Wordt vastgesteld de staat van oninbare posten voor den Hoofdelijken Omslag ad ƒ313,115 en der Hondenbelasting ad 17. Bij monde van rcr. Fokker wordt namens de commission ad boe rapport uitgebragt betrekkelijk de wijziging der begrooting van het Burger Weeshuis 1862; 1 betrekkelijk de bcgrooting van het Burger Weesbuis voor 1863; betrekkelijk de rekeningen van het Roomsch Catholiek en van het Luthersch armbestuur van den straatweg naar Brouwers haven; van het Harmonie Gezelschap Kunst en Eer, over 18b2, allen strekkende tot goedkeuring, met opmerking, dat, wat die van het Luthersch armbestuur betreftop sommige posten in uitgaaf de begrootiug te boven gaat. Dien overeenkomstig is besloten. betrekkelijk bet verzoek van den rendant der rekening van het Harmonie Gezelschap Kunst en Eer tot verhooging der subsidie van 100 op ƒ200 strekkende tot afwijzing. De heer Houwer vraagt verhooging voor één jaar. De Voor zitter zegt zich hiermede niet te kunnen vereenigen dit voorstel in omvraag gebragt zijnde wordt verworpen en alzoo besloten coniform de conclusie der commissie. Het verslag betrekkelijk de rekening der Bank van Leening is aangehouden omdat de Voorzitter rendant van rekening is en de vergadering bij verwijdering des Voorzitters niet voltallig meer is om eeu bes'uit te nemen om dezelfde reden wordt het verslag der rekening van de commissie over de bouwvallen aangehouden daar de lieer van der Vliet rendant van rekening is. Mr. van Dongen brengt namens de commissie ad hoe verslag uit betrekkelijk de rekening der 'gazfabriek over 1862, strek kende tot goedkeuring en eenige opmerkingen betrekkelijk de balans Die opmerkingen worden door den Voorzitter weder- legd waarna de rekening wordt goedgekeurd. Hierop is de vergadering met gesloten deuren voortgezet. Na heropening zegt de Voorzitter, dat dc vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag is verdaagd tot eene vol gende vergaderingwaarna hij de zitting sluit. Benoemd tot procureur bij de arrondisse- ments-regtbank te Amsterdam de beer H. J. de Blaauw, thans procureur bij dearrondissements- regtbaok alhier. In de Goesche courant leest men Het hoijen met stoom, voor de schutsluis aan bet kanaal te Hansweert, is gedurende dégeheele afgelooppn week geregeld voortgezet, en gaat goed vooruit. De daarvoor, gebezigde machine is eenvoudig. De cylinder vorm ige stamper drukt ruim 120 maal in eene minuut de paaldie dan ook in betrekkelijk korten tijd ingeheid is. Ook te Wemeldingen is men met heijen bezig doch niet met stoom. Het door den heer Bolter aan genomen bagger werk aan het kanaal in de nabijheid van den postwegis mede begonnen. Uit Botterdam meldt men van 15 dezer. Heden namiddag is de onder-cipier van de ge vangenis te Middelburg alhier met de stoomboot van daar aangekomen, om naar liet krankzinni gengesticht te Delft te worden overgebragt Men heeft eerst zijne verstandsverbijstering ont dekt, toen bij in de vorige week de cellen van alle gevangenen ontsloot en hun allen de vrijheid wilde schenken. Hij werd daarin alléén ver hinderd doordien bij den sleur» 1 van de buiten deur niet had Men heeft den ongelukkige tijdens den overtogt in bet ruim aan den ma>t moeten binden, daar hij anders niet te be handelen was. Door de Ned<-rl. Handel-Maatschappij zijn beviacht 19 schepen als: voor Amsterdam 11 voor Botterdam 7 en voor Schiedam 1. l it het Westland word-n buitengewoon veel aardappelen naar Engeland gevoerd Het aantal mudden dat is uitgevoerd bedraagt reeds eenige duizenden. De prijs is gemiddeld 4 per mud. Gepasseerde vrijdag had te Sleen een zeer treurig ongeluk plaats. De vrouw van AB arbeider, zette baar jongste kind een zuigeling van 16 weken op eon stoeltje in baar woonvertrek neder, en bond het aan het stoeltje met een doek vast om bet vallen te beletten. Daarna begeeft zij zich huiten 's huis laat de kleine alleen en staat een tijd lang niet haie buurvrouw te praten. i oen zij in huis terug kwam, vond zij haar lieveling voorovergevallen op het vuur liggen met het hoofdje in de viani. In alle haast grijpt zij het k ndje van liet vuur doch helaas te laatbet is aan de gevolgen overleden. Uit Ambt-Hardenberg meldt men 14 dezer. Spreekt men elders van verlaagde turfprijzen ook van hier kui nen wij mededeelen dat zoo genaamde sponturf aan het nieuwe kanaal wordt verkocht tegen f2 per 1000. Dat de veenen werkelijk in waarde lager worden zou men ook opmaken daaruit da; reeds door een voornaam verveener eeu perceel aldaar, hij onderhandschen koop gekochtdoor rouwkoop te vergoeden weder is teruggegeven. Voor een paar dagen is door iemand uit Hoogeveen in het tiende veenturf gravende ongeveer vier voet onder «le oppervlakte bet lijk van een manspersoon gevonden dat nog niet geheel vergaan was. Men kon aan de kleederen geene merkbare teekenen meer ontdekken; echter kon men nog bespeuren dat de persoon barrevoets geweekt was. Ilij bad nog een slok in de hand en onderscheidene lapjes linnen zoo als de bijenhouders voor de korven binden, deels onder den arm en deels om bet boofcl gewonden. Men schrijft uit Sneek: Men meent in de voornaamste boterstroken van Friesland tot de ontdekking te zijn gekomen waarom de puike soorten op de Engelsehe markten zoo weinig gezocht werden. Deze oorzaak zou bestaan in een verderf aanbrengende plantdie zich in de landen en het hooi zou bevinden en later als schadelijk zich in melk en boter openbaart. De natuur- en plantkundigen beijveren zich dan ook om de vereischte onderzoekingen te bewerk stelligen. Men schrijft uit Zwolle van 16 dezer. Gisteren had alhier een ongeluk plaats, hetwelk treurige gevolgen had kunnen hebben. Aan den stoomhoutzaagmolen van de heeren Eindhoven was men met den opbouw van een meer clan 100 voethoogen schoorsteen, zoover gevorderd, dat de werklieden het voornemen haddenom eene ijzeren plaat van aanmerkelijke zwaarte, die strekken zou om door drukking meerdere vast heid aan den schoorsteen te geven ter plaatse barer bestemming te brengen. Ten einde een grooter vlak voor de ligging der plaat te hebben, was de schoorsteen met een breeden zwaren rand gemetseld. Daarop bevonden zich twee metsel aars, met name J Eiiert en G. Akkers. Onverwachts stortte deze rand in. Eiiert viel op de hoogste der om den schoorsteen aan- gebragte steigers met dezen op den volgenden en zoo verder, totdat hij met en onder eene aanzienlijke massa hout beneden kwam. Akkers viel in de schoorsteen en had het geluk in zijnen val een uitstekende staaf te grijpen waardoor zijn val werd gebroken. Met behulp van die staaf klom bij naar beneden en bad zich zoo weinig bezeerd dat hij dadelijk met zijne mak kers aan den arbeid ging oin Eiiert van onder balken, ribben en planken tevoorschijn te halen. Deze was er met eene schouderkneuzing of ont wrichting afgekomen en denkt na een paar dagen zijn werk te hervatten. DUITSCI1L A.N D, Uit Kopenhagen wordt gemeld dat de Deensche regering het' voornemen heeft opge vat om, ingeval tot eene honds executie tegen baar werd overgegaan de 1'uiïscbe havens te blokkeren. Uit Kopenhagen wordt aan de Kölnische Zeitung gemeld dat de uitstekende voormalige Deensche minister van finantien,graaf Sponneck, koning George naar Griekenland zal vergezellen en daar vijf jaren zal verblijven. Dit berigt wordt door Berlingske Tidende bevestigd. Eenige dagen geleden bad eene boerin in de omstreken van Körös woonachtig, tengevolge van een kuiselijken twist liet voornemen op gevat om zich van bet leven te berooventot welk einde zij zich nabij Pesth op den spoorweg neerlegde, kort voor het veitiek van den trein. Gelukkig ontwaarde de conducteur een vreemd voorwerp op de rails eu deed hij den trein stil staan. Men begaf zich naar de plaats waar bet bedoelde voorwerp was gezien en vond tot niet geringe verbazing van de toegesnelde personen eene jonge vrouw die hardnekkig weigerde de gevaarlijke plekte verlaten Zij wilde haar leven eindigen en daarmede verklaarde zij bad geen baar vreemd persoon zich te bemoeijendewijl zij oud genoeg was om te weten wat zij doen en laten moest. „Indien gij behoorde tot mijne bloedverwanten, dan bad ik niets daar tegen in te brengen maar nu raakt bet u niet/' Met ge weld moest men baar verwijderen en werd zij in banden der plaatselijke autoriteiten gesteld. Dezer dagen is een bakker, die uit Szrenks, in het district Mlawawas gevlugtten einde door de revolutiounaire regering ten bate van de opstandelingen niet te worden geruïneerd te Lautenburg in West-Pruissen aangekomen. De revolutiounaire regering heeft daarop den man vogelvrij verklaard, ten gevolge waarvan hij door een agent der geheime regering in een boschje is gelokt en aldaar opgehangen. Dit heeft op Pruisisch gebied plaats gehad. De - Breslauer Zeitung deelt berigten uit Warschau mede volgens welke de aartsbis schop en het kapittel geprotesteerd hebben te gen bet ophangen van een priester vergezeld van den eisch dat bet lijk aan ben zou worden uitgeleverd. Van dit protest en den daarmede gepaard gaanden eisch is - per telegraaf berigt naar St. Petersburg gezonden waarop de regering beeft geantwoord door een bevel aan den aarts- Mg

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1