N°. 48 Woensdag li Junij WOENSDAG ENZAÏURDAG. Besturen en Administration Publicatie. Bekendmaking. Bekendmaking. Publicatie. Bekendmaking. Bi nnenlandsche Tijdingen t Qft- PRIJS DER AD VERTEN TIEN. Gewone 12'/s cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve het zegelregt. V ERS C HIJ NT. AD O A' A E M E A T i,-I' D IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlcntiëndaagstevoren, voor lOure'smorg j.oiiug: voor de schutterij. Burgfmkestkr en Wktiioudfrs van Zierikzee, maken bij deze aan de belanghebbenden bekend dal de a'phabetische naamlijsten van de ingeschrevenen voorde Schutterij ter inzage van een iegelijk zullen liggen op het Raadhuis dezer gemeente van vrijdag den 12 Junij tot vrijdag den 19 Junij daaraanvol gende, ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem eenige personen of omstandigheden mogten bekend zijn, die op dezelve nogzouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelatenzulks aau het bestuur kennelijk te maken. Hat de loting voor de Schutterij t«6sehen de ingeschrevenen van dezen jare klasse 1863 en zal plaats hebben onder toezigt cener commissie uit het Bestuur ten lïaadhuize dezer gemeente, op Zaturdag den 20 Junij 18(>3 des namiddags ten 7 ure precies wordende de belanghebbenden hij deze gelast zich ter plaatse en op Jato voormeld te lateu vinden ten einde aldaar voor de dienst der Schutterij te loten of zulks door behoorlijke bij de gedacrh.te commissie bekende gemagtigden te laten doen zul lende voor hen, die persoonlijk afwezend mogten blijven en zich niet op\vorcnstaande wijze, hebben doen vertegenwoordigen, door één oer leden van de commissie worden getrokken. Dat dadelijk na den afloop der loting op voorschreven wijze, ocne naloting zal plaat3 hebben, ten behoeve van diegenen Welke tot dc loting verpligt zijnde buiten hun toedóen niet onder dezelve mogten zijn begrepen geworden, alsmede ten behoeve dergenen welke, ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatstvoorgaande inschrijving, in de gemeente zijn komen inwonen, en der vreemdelingen, welke sedert die inschrijving inde termen zijn gevallen om als ingezetenen Ie worden aangemerkt. Kn dat eindelijk de belanghebbende personen, bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld otn de redenen van vrijstel ling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken ter kennisse van de genoemde commissie te brengenmet aandui ding van het artikel der wet en het onderdeel van dien waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kun nen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden 10 Junij 1863 En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het be hoort den 10 Junij 1863. De Burgemeester B. C. CAU: De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van belanghebben den dat lieeren Commissarissen over de Ar menschool in deze gemeente eene zitting zullen houden in het Hervormd Diaconie Armen Gestichtop Zaturdag den 20 dezer maand des avonds 7 ure tot het ontvangen en beoor- deelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school en worden ouders of voogden dia hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zïerikzeeden 1! Junij 1863. De Burqemeesler B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen: dat de gewone J aarlij ksche collecte ten behoeve van liet fonds Ier ondersteuning en aanmoediging van de gewapende dienstin Nederland alhier zal plaats hebben op Vrijdag den 19 dezer maand des middagsaan de huizen der ingezetenen met uitnoodiging aan een ieder om door milde bij dragen in die collecte het vaderlandsch fonds te helpen stijven dat steeds krachtige en alge- meene medewerking behoeft om in den nood van zoo vele verminkte strij iers ter verdediging van den vaderlandschen grond of hunne nage- latene betrekkingen te blijven voorzien waartoe deze collecte mitsdien dringend wordt aanbevolen. Zierikzee, den 10 Junij 1863. De Burgemeester B. C. CAU. l>e Secretaris J P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van luie rikt ee. Gelet op liet Koninklijk besluit van den 1 Augustus 1831 no 72, houdende bepaling dat de dankdag of godsdienstige viering der over winning bij Waterlooop den derden zondag der maand Junij van ieder jaar zal plaats hebben. Herinneren bij deze de ingezetenen aan de plegtige viering van Zondag den 21 dezer maand met uitnoodiging om Wlien dag in eerbiedige stilte door te brengen zullende op denzelven alle herbergen en koffijhuizen moeten gesloten blijven en geene openbare vermakelijkheden mogen plaats hebbenten einde dien dag in betamelijke afzonderingaan godsdienstige over denkingen en dankbare herinneringen toe te wijden. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en in de courant geplaatst. Gedaan ten Raadliuize van Zierikzee den 10 Junij 1863. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Overwegende dat de voorzorgen tegen brand gevaar krachtdadig behooren te worden gehand haafd. Gelet op de bepalingen der verordening tot voorkoming en blusschiug van brand in deze gemeente, door den Raad vastgesteld den 21 Julij en 5 November 1855. Op het voorstel van de Directie der brandweer, hebben goedgevonden: 1. Tot keurmeesters over het opgeslagen hooi of veldgewassen in deze gemeente te benoe men de heeren O. L KLOEK, D van der MAAS, c. van den BOUT, j P. GERADTS, aan welke keurmeesters bij deze de zorg wordt opgedragen om naar aanleiding van art. 21 der verordening tegen het broeijen van opgeslagen hooi behoorlijk te waken en zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspectie bij de in- en opgezetenen te verstaan met de Directie der brandweer. 2. De in en opgezetenen te beriniferen aan de voorschriften van meergemeld art. 21 lui dende „Die in de bebouwde kom der gemeente of op de beide dijken tot aan het Sasin eenig gebouw, hooi of veldgewassen opslaan moeten gedoogen dat een of meer ijzers ter lengte van twee ellen of naar gelang der localiteitdaarin gestoken worden die zonder toestemming van brand- en brandspuitmeesters der wijkniet mogen worden verwijderd en ten allen tijde voor hen toegankelyk moeten zijn. Indien bij broei- Jing, naar meening van deze gevaar voor brand bestaat, is men gehouden hunne bevelen tot verwerking als anderzins op te volgen." Weigering of overtreding van een of ander wordt gestraft met eene boete van tien gulden behoudens bevoegdheid van Burgemeester en Wethouders, om ten koste van den weerstrevigen eigenaardes noods, met geweld te doen ver- rigten wat zij in liet belang der algemeene veiligheid noodig oordeelen. En zal deze tot een ieders informatie en narigt worden geplaatst in de Courantterwijl afschrif ten zullen worden gezonden aan ieder der benoemde keurmeesters, mitsgaders aan de Directie der brandweerrespcctivelijk tot aan stelling en uitvoering en aan den heer Commis saris van Policie, met last om de naleving dezer bepalingen te handhaven daartoe uitgenoodigd de keurmeesters op derzelver rondgangen te vergezellen en tegen Je ovei treders te verbaliseren Gedaan ten raadhuize, te Zierikzeeden 10 Junij 1800 drie en zestig. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Voorzitter B. C. CAU. De Secretai is J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee maakt be kend dat het primitief kohier der belasting op het personeel no. 1 van deze gemeente, dienst jaar 18°yo4 den 11 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard op heden wordt gesteld in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen in deze gemeente ten fine van in vordering ingevolge de wet. Zierikzee, den 16 Junij 1863. B. C. CAU. Zierikzee, 12 Junij. Heden werd alhier eene vergadering gehouden van het alhier ge vestigd departement der Maatschappij tot be vordering van Nijverheid welke door 27 leden werd bijgewoond. Ouder de ingekomen stukken was eene mi>sive van den algemeenen secretaris der Maatschappij houdende mededeeling dat één der departementen wenscht op te rigten eene vereeniging van han Iwerksüeden met het doel om door eene kleine periodieke bijdrage op den huden dag in staat te zijn in hunne be hoeften te voorzien en dat het bedoelde depar tement nadere inlichtingen wenscht, verzoekende opgave wat van zulk eene vereeniging alhier bekend is. Die missive wordt gesteld in handen der commissie voor algemeene /.aken. 2. eene missive van het departement Hel mond, verzoekende ondersteuning eener loterij ten behoeve van fabriekarbei Iers. De voorzitter deelt mede, dat alhier 180 loten geplaatst en 3 prijzen ingezonden zijn Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering worden benoemd de heeren LI. A. van IJsselsteijn jr. en mr. J. P N. Ermerinsen tot plaatsvervanger de heer M. Locker de Bruijne. Worden voorgelezen 2 stukjes uit een Duitsch tijdschrift vertaald: 1. over Coatchou-kussens tot voetwermers en 2. over Cantulicum strek kende tot bekleeding van vloeren. In de vraag- bus is eene vraag gevonden betreffende petroleum, welke in handen eener bijzondere commissie is gesteld De heer Capadose is van zijne zending van Madrid in de residentie teruggekeerd. De familie Matamoros is nog in Engeland verbleven, maar zal eerlang herwaarts komen. Uit het adres aan de koningin van Spanje tenvoordeele van Matamoros ingediend', bljkt, dat door de Nederlandsche afgevaardigden daarbij is gevoegd eene petitie van onderschei dene aanzienlijke Nederl. Ka'holieken. Een drietal van de Japansche marine officieren zijn onder geleide van jonkheer Pompe van Meerdervoort naar 's Huge vertrokken om d «ar voorloopig in eene voor hen gehuurde woning te worden gehuisvest. Ook de twee aan het detachement toegevoegde, studenten in de geneeskunde zijn mede vertrokken deze zullen echter spoedig naar Leiden terugkeeren om overeenkomstig de bedoeling van hun gouver nement en zooals zij zei ven wenschen, te Leiden te studeren welks hoogeschool één jaar geleden door het gezantschap van Japan meteen plegtig bezoek vereerd werd. Twee studenten in de regten blijven hier voor goed gevestigd terwijl bet de wensch van den chef des detachement-* is dat één bootsman en één matroos op de bloei- jende kweekschool voor zeevaart alhier, die hij bezocht heeft mogen worden toegelaten. Vier werklieden, te weten één instrumentmaker één gieter, één smid één scheepstimmerman zullen vooralsnog tot nadere bepaling liicr vei blijven, Ue4 laatstgenoemden verstaan geen Hollandsch. Uit Leiden meldt men het volgende. Men verneemt dat de sedert eenigen tijd bestaande vereeniging tot overname van het landbouw kundig gesticht voor verwaarloosde kinderen te Montfoort is ontbonden en een groot deel van hét daarvoor beschikbaar gesteld en nu losge maakt kapitaal door sommige aandeelhouders is verwisseld in aandeden in de vereeniging van de Kweekschool voor Zeevaart alhier. Door den schuttersraad der dienstdoende schutterij te 's Hage is de korporaal N.ter zake van weigering van het opvolgen van beve len hem door meerderen in rang gegeventot den rang van artillerist teruggebragtmet ver oordeeling in de kosten ten processe gevallen. Te Delfshaven beeft een 2 a 3jarig kind op een oogenblik dat de moeder het oog elders henen wendde de trekpot aan den mond gezet en van het kookend vocht gedronken zoo Jat, het den volgenden dag overleden is. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 12 dezer. Gisteren werd voor de afrondissements- regtbank alhier in tegenwoordigheid van een talrijk publiek behandeld de zaak tegen den zaakwaarnemer en candidaat-notaris te Tilburg, .1. Lommen, beklaagd van laster in gedrukte geschriften en liet verspreiden daarvan zonder vermelding van den naam van den drukker. Het openbaar ministerie had 18 getuigen gedag vaard en eischte na afloop van het verhoor tegen den beklaagde eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden, eene geldboete van/ 500 en ontzetting gedurende 5 jaren van de burger- schapsregten. Mr. N. F. Sassen trad als verde diger op. De uitspraak is bepaald op a s. donderdag. Sedert den aanvang dezes jaars hebben zich te Meppel drie paren ten huwelijk doen inschrijven, maar daarna, omdat zij berouw gevoelen, hunne namen doen schrappen. Dezer dagen had te Harlingen een droevig ongeluk plaats. Bij het vertrekken der stoom boot Nora, gooide men de tros los, en bleef in de fin of schroef der boot vastzitten waardoor eenige koebruggenwelke op den wal lagen omver geworpen werdenzoodat er 4 man enderraaktendie zich allen zwaar bezeerd hebben; er was een man van 72 jaren oud, bij wiens beide beenen verbrijzeld zijn. Te Kampen wordt brood aangevoerd uit

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1