Afschaffing der Tienden, een Hoefje, Ad verteritten. Strandgoederen Burgerl.StandteZierikzee. Zeetijdingen iJeurs- en JSarktberigten Vervoer-Sfiddelen. sommigen hunner gevangen genomendoor de Franschen erkend en onmiddelijk gefusilleerd. Nu de overigen liet lot weten dat hun te wachten staat, vechten zij natuurlijk met de woede van de wanhoop. Een ander niet minder belangrijk feit'als het zich bevestigt, zou dit zijn dat de Fran schen zich tot Puebla gewend hebben vóór dat zij het f>rt Guadalupe bemagtigden hetwelk op een 300 voet hoogen rots ligt en met 180 vuur monden gewapend is. Zoo de Franschen dus al eenmaal in Puehla gevestigd zijnkunnen zij daarin gebombardeerd worden uit dat fort. De aanstaande afzendingen van troepen naar Mexico zal uit detachementen infanterie en voornamelijk uit batterijen artillerie, met haar materieel en eene groote hoeveelheid am munitie bestaan. De artillerie zal vertrekken zoodra de met het overbrengen daarvan belaste schepen gereed zullen zijn om zee te kiezen. Een landbouwer uit de omstreken van Amiens kocht op de markt een zwart paard, dat er uitmuntend uitzag, 's Avonds laat te huis komende, waschte hij het dier in het donker en bragt het op stal. Des ochtends stond hij uiterst verwonderd, toen zijn zwart ros in een bont was veranderd. De boer zag echter niet op de kleur daar het dier andere goede hoedanigheden had. Toen hij het den zelfden dag in het wed liet baden, kwam hij m^t een schimmel te huis. Dezer dagen deed hij een rijtoer met zijn nieuw koop: voor eene hoeve gekomen, rende het dier eensklaps het hek in en bragt zijnen nieuwen meester tegen wil en dank op het voorplein. Een kleine jongen begon eensklaps te roepen „Vader, vader, kom gaauw; Coco is uit het graf opgestaanDe bewoner van de hoeve kwam toesclreten en vraagde hoe hij aan dat paard kwam. i)e landbouwer vèrhaal :e wat er gebeurd was en het bleek toen dat de bewoner der hoeve het paaid bij een paardenarts had besteeddaar het ziek was. De arts schreef na een paar weken dar het dier was overleden, en zond eene vrij hooge rekeningwaarvan echter de opbrengst van de huid was afgetrokken. Er werd aangifte gedaan en de paardenarts bekende het paard genezenzwart geverwd en verkocht te hebben. 11ij is in hechtenis gehouden en deze nieuwe paardenschilder zal binnen kort teregt staan omdat hij zich als concurrent van wijlen den beroemden Horace Vernetheeft opgeworpen. Met de laatste paketboot uit Algerië is een man die aldaar een grooten naam gemaakt heeft, in Frankrijk teruggekeerdnamelijk de beroemde pantherdooder Bombonnel. Zijn laatste winterjagt heeft buitengewoon merk waardige feiten opgeleverd. Onder anderen velde hij eens in denzelfden nachtweinige minuten na elkander, twee ontzettend groote leeuwen neder, om welke uitkomst te verkrijgen, die onverschrokken en onvermoeide jager vier en vijftig nachten achtereen zijnen buit bespied had. Een Algerijnsch dagblad vraagt of twee mannen als Bombonnel en Chassaingdie met zooveel moed zulke wezenlijke diensten bewijzen, niet behoorden gedecoreerd te worden. Bijzondere brieven uit Home maken mel ding van het volgende feit. Dezer dagen was eene R C. knaap van 13 jaren spoorloos ver dwenen. Na langdurige uasporingen ontdekte de vader, dat zijn zoon zich in het klooster van de HH. Johannes en Paulus bevond. Daar gekomen werd hem door den superior medege deeld dat het kind naar elders was vervoerd. De vader vernam eindelijk na nieuwe nasporin gen dat het knaapje op bevel van het H. officie in het gesticht van den H. Verlosser te Larina was opgesloten. Hij wendde zich daarop tot dat collegie, maar ontving ten antwoord, dat hij zijn zoon niet kon wederzien, vermits de vrijzinnige beginselen des vaders het nood/g hadden gemaakt het kind aan zijnen invloed te onttrekken. Te Magenta is de verjaardag van den terijare 1859 aldaar geleverden veldslag pleg'ig gevierd. Des morgens werdin tegenwoordig heid van de burgerlijke autoriteiten eene groote mis gezongenen des namiddags bragt een pleiziertrein een driehonderdtal personen uit Milaan over, om het feest luister bij te zetten. Des avonds werden verschillende concerten gegeven en had eene schitterende algèmeerie illuminatie plaats. GROG T-B RITTA NNIE N Londen, 10 Junij. Het verbruik van visch alhier is zeer aanzienlijk. Onder anderen werd er in een jaar genuttigd anderhalf millioen ka- beljaauwen, 25 mill, makreelen 200 mill, ton gen, 35 mill, schollen, 200'mill. haringen een onnoembaar getal spieringen. Wat schelpvisch betrof, daarvan werden 40,000 stuks daags ver bruikt. Gedurende één jaar zijn 500 mill, oesters verbruikt waarvan één vischkooper alleen 50 mill leverde behalve dit alles werden 125 mill, mosselen en andere schel pvis^chen verorberd henevens 300 mill, zoogenaamde periwinkels (een kleine schelpvisch die gekookt zijnde met een speld uit de schelp of het huisje gegeten wordt). Het kapitaal dat in den vischhandel wordt omgezet beloopt tien millioen p. st. (120 mill. Holl en het getal visscherlieden 245,000. Het van Londen naar Montreal bestemde nieuwe ijzeren schip Canada is op 27 Mei door ijsbergen vergruisd gewordenaan het niet ver van daar zich bevindende schip Able Seaman gelukte het de schipbreukelingen te redden. Zekere Marsh-Allen, wonendete Wilough- ton, moest zich naar een geneesheer te Huil begeven en liet eene jonge kat van welke hij zeer veel hield achter Lenige weken in Huil vertoefd hebbende meende hij op zekeren dag zijne kat op een muur te zien zitten. Hij riep het dier bij zijn naam en eensklaps sprong het op zijne schouders en streelde hem LNe kat had om streeks zestig mijlen afgelegd en de nagels waren door het loopen geheel afgesleten. Men weet niet hoe het dier over de Humber-rivier is gekomen. JONGSTE TIJDINGEN Parijs, 11 Junij. De Moniteur berigt dat de minister van buitenlandsche zaken van den consul-generaal te New-York eene depêche dd. I dezer heeft ontvangen, inhoudende dat Puebla in onzemagt is, en Ortega zich met zijn leger, groot 18,000 man, onvoorwaardelijk heeft overgegeven Eene particuliere depêche meldt dat de inname van Puebla heeft plaats gehad op den 17 Mei. De Archives du Chri&tianiame over het legisgeding U Granada. Om den dagbladen de gelegenheid te benemen van aan het volk van Granada den dag van de behandeling der zaak van Matamoros en zijne medegevangenen te berigten werd eerst den 21 April bekend gemaakt dat de openbare zitting der regtbank den 22 z< u plaats hebben ofschoon de wet zegt dat voor gewigiige zaken de zitting minstens 4 dagen te voren moet aangekondigd worden. Desniettegenstaande was de geregts- zaal vol advokaten geestelijken en personen van allen rang en stand. De zitting werd niet gelijk gewoonlijk geleid door den voorzitter van de regtbank of door dien van de kamer, maar, hetgeen zelden of nooit gebeurt, door den regent en het hoofd der geheele Audiencia. Dit had eene onheilspellende beteekenis, want deze re gent is een oud verdediger van den gewetens dwang en zijne onverdraagzaamheid algemeen bekend De zitting van den 22 werd geheel en al besteed aan het hooren van den advocaat van Alhama. Den 23 was cle beurt aan den verdedi ger van Matamoros. Zijne pleitrede werd om den indruk zijner woorden weg te nemen en hem zeiven te verwarren herhaaldelijk op ruwe wijze en zonder eenige reden afgebroken door den regentals wanneer deze de onbevlekte ontvan genis van Maria ging verdedigen tpgen de verdraagzaamheid razen en Matamoros beleodi- gen. „Matamoros," zeide hij onder anderen „is degenedie in den door de Protestanten verzonnen Christus gelooftzijn geïoofsregel is hun onvolledige bijbel Matamoros is een vijand van Spanje een afvallige een Protestant." De advocaat van Matamoros bleef waardig en kalm. Hij verklaarde dat Matamoros van den beginne af beleden had Protestant te zijn maar dat de regtbank hem niet straffen kon, omdat hij zich van openbare daden tegen de Roomsche gods dienst bad onthouden welke alleen onder het bereik der wet vallen. „Matamoros mag een groot zondaareen schuldige voor God zijn maar hij is niet verantwoordelijk voor de men- sclien." Nadat nu de fiskaal op ruwe harde en onbarmhartige wijze zijn eisch had volgehouden werd het woord gegeven aan den verdediger van Trigo welke ook verscheidene malen door den woedenden regent in de rede werd gevallen. Nu vroeg Matamoros zelf het woord om zich tegen de beschuldigingen en lasteringen van den regent en den fiskaal te verdedigen. Naauwelijks was hij daarmede begonnen of de regent wilde hem liet zwijgen opleggen Hij beriep zich op zijn regtmaar de regent, buiten zich zeiven van gramschap verbood hem te spreken verklaarde de verdediging voor geëindigd en hief de zitting op. Eenige oogenblikken nadat Matamoros in zijn kerker was wedergekeerd kwamen zeer vele vrienden hem bezoeken. Zeven beroemde advocaten wenschten hem geluk gaven hem de hand en betuigden dat die dag een gewigtige dag voor de vrijheid van godsdienst en geweten in Spanje was geweest.en dat de regent niet alléén zijn pligt was te buiten gegaan, maar ook een schouwspel had geleverd der 16de eeuw waardig toen cle brandstapels rookten op de openbare plaatsen van Spanje. Aan de dagbladen heeft men verboden één woord over het voor gevallene in de zitting der regtbank mede te deelen. de Bazuin. Heden overleed na eene kortstondige ongesteldheid, ten mijnen huize, tot onzegroote droefheid mijn geliefde Broeder de Heer WILLEM HENDRIK KAM, Orgelfabrie- kant te Rotterdam in den ouderdom van ruim 56 jaren nalatende eene diep bedroefde Weduwe en drie Kinderen, te jong om hun groot verlies te beseffen. Oost-Souburg C. A. KAM. den 5 Junij 1863. Eenige kennisgeving ook voor Vrienden en Bekenden. De PLAATSELIJKE COM MISSIE voor GENEESKUNDIG ONDERZOEK te Zierikzee berigtbelang hebbenden dat er in den handel Theesoorten voorkomen die met Berlijnsch blaauw en Curcuma geverwd zijn. Z ieriiczee i 11 Junij 1863. F. KELLERVoorzitter S. G. NAUTA VAN DER GRIJP, Secretaris. Het BESTUUR van het BEGRA FENISFONDS de zinspreuk voe rende Tot Aut van 't Algemeen, gevestigd binnen deze Gemeente, geeft door deze aan de daarbij belanghebbenden kennis, dat de gewone wekelifkxche Contributie, zoomede voor het onder hun beheer staande Begrafenis- Fonds voor Kinderen die gesloten is ge weest van af twintig October a. p.als nu weder zal geopend worden op vijftien Junij e. k. Zierikzee12 Junij 1863. Namens het Bestuur Pe Boekhouder HOOGSTRAATE. De Curator in het Faillissement van JOHANNES COMIJN, Win- keiier in Gouden en Zilveren Werkente Tholenroept alle zoo bekende als onbekende Schuldeischers opom te verschijnen in de eerste bijeenkomst ter verificatie hunner schuld vorderingen, welke zal gehouden worden in de Raadzaal der Regtbank op het Stadhuis te Züiikzeeop Zaturdag 20 Junij e. k. des voormiddags ten 10 ure. De Curator voornoemd J. MOOLENBURGH. Te Brouwershaven zijn aangebragt de navolgende in zee opgevischte 572 stuks PIEK- of GIET-IJZER, meest gemerkt almonte; een SCIIEEPSKET- TING lang p. m 45 vadem, ongemerkt; een vat PALV1-OLIE, gemerkt A no. 102, en enkele stukken WRAKHOUT, ongemerkt. Zij die vermeenen daartoe geregtigd te zijn worden voor de vierde maal opgeroepen tot reclame. Brouwershaven 12 Junij 1863. De Burgemeester, J. M. LOCKER de BRUIJXE. EENVOUDIG MIDDEL TOT door Jhr. W. X>. ÜE JONGE, ontworpen naar de jongste overwegingen in de beide Kamers der Staten-Generaal. Verkrijg baar a 15 cents bij den Boekhandelaar J. K. de GRAAFFte Zienkzee De Notaris Mr. C. van der LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke van de Weduwe en Erven wijlen JACOBUS SMALLEGANGE, op Woensdag den 8 Julij 1863des namiddags ten 2 ure in de Herberg Je Wereldonder Nieuwer kerk, publiek verkoopenna verkregen Regterlijke magtiging met 10 Bunders 22 Roeden 28 Ellen, onder 'Nieuwerkeri-en 11 Bunders 40 Roeden 20 'Ellen LANDERIJEN, onder Ouwerkerk, in verschillende perceelen bij billetten te om schrijven. VAN 5 TOT EN MET 12 JuNtJ 1863. Geboren. Eene dochter van J. Kramer en J. Rodoe. Een zoon van H. M. Kraineren M.den Bleijker. Een zoon van S. E. Giljamse en J van Westen. Gehuwd. A. Schuiling en A. Corbeel. Overleden. G. J. Janse oud 25 j jm. Brouwershaven, gearriveerd 8 Junij. Enea, L. Consilich, EnosSchiedam. 10 Columbine, E. J. KokRotterdam Melbourne. 10 Belinda, Josepa Randell. Poole, Dordt. 10 Uitgez.Adriana Petronella, S. v. d. Velde, Rotterdam, Cardiff. Prijz-Mi der Effecten te Amsterdam, den 11 Junij 1863 ^o.leilaud Werkelijke Schrijd ü'/^pcl., f33 dito dito dito dito Amortis. syndic. (■island, bij Hope 1798/1816 dito 1828/1829 bij Stieglitz. 5de leen. dito 6de leen. 1855 Leening 1859 Leeniug 1860 dito bij Hope Oert van as9. PoolscheschalkiM oblig. Aandeel groote Ituss spoorweg a f 286 volgefourn Oostenrijk Weenerbank bij Go]).en f'o dil 0 dilo Mstaliek dito dito, rente Amsterdam dito nationale 5 Wecner-aanila 6 500 ,L. 186(1 5 Portugal Buitenlandsch van 853 3 dito van 1856 a 1*60 3 Spanje Buitenlandsch 3 BinnenlandscK 3 Buitenlandsch 3,l/„ nn 2 5 5 1 5 2'- 5 K "he I 997 lö I J0I38 100*,g I 84% I 9"% -90 78 78'/,, 53 i, 75% 205 M 6313/,, 32W,a 83% 67'/8 t 520 4?% 53% 50W„ 4?S/8 MiJtlenprijzan van de volgende artike'en te Zierikzee, van den 11 Junij 1863. Dp led. Mudde. Oudo Tarwe 1861 Nieuwe dito 1862 Afwijkende dito 2.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver De Ned. Mudde. Paardeboonen Witte dito Bruine dito Gr aan we Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad 0,00 10,00 0,00 0,00 0,00 7,00 5,00 5.00 3,00 Slag-Lijnzaad 6,00 8,00 8 00 0,00 7,00 0,00 0,00 0,00 0.00 Stoombootdienst tusschen M i d '1 e 1 b u r g en Hotterda m. van Middelburg bondag 11, 'smorg 10,30 Maandag 15, 11,30 Dingsdag 16, 's midd. 12, van Hotter dam Zondag 14, 's morg. 6, Maandag 15, 7, Dingsdag 16, 7, De diligence zal var. Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar llottefdameenhalf uur na de afvaart der stoomboot rijden dienst tusschen Goes en Rotterdam. Van Goes: Van Hotter dam Maandag 15, 'smorg. 11, Zaturdag 13, 's raorg. 5, Woensdag 17, 4, Dingsdag 16, 7, dien tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen (les maandagswoensdags rijdags 'smorg. ten Sure Vc.n Roti er dan, desdingsdags donderdags en zaturd'smorg ten 10 lire. De, afvaart der stoomboot van Rotterdam is zooveel mogelijk in verband 'met de aankomst van den Rijn-spoortrein De Diligence rijdt van Zierikzee des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten 12 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 2