ff°. 41. Zaturdag 13 «lunij 1863 WOENSDAGENZATURDAG. en Besturen en Administratiën Publicatie. Bekendmaking. Kennisgeving. Biiinenlandsche Tijdingen Sïuitenlandsche Tijdingen aauw panjoe- York 3 Vóog'd P R IJ S DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12'/« cenls cle regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1—6 regels a f 1 behalve hel zegelregt. V E RS C HIJ NT AB ON NE M E J\ T S-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlentiëndaagstevoren, voor 1 Oure'smorg |l, allen schip 9>V/„ 57% 91 I 77 77% 205 >/4 xi 637/B 32% 83% 07% t 520 tl"1" «v.» S35',. 50% *7'%, LoliiiK voor «Ir Stcliutterij. Burgkmkestfr en Wethouders van Zierikzec maken bij deze aan de belanghebbenden bekend dat de a!phabe(i"sche naamlijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij ter inzage van een iegelijk zullen liggen op het Raadhuis dezer gemeente van vrijdag den 12 Junij tot vrijdag den 19 Jnnij daaraanvol gende, ten einde een ieder in staat zoude.zijn om imreval hem eenige personen of omstandigheden mogten bekend zijn, die op dezelve nog zonden belmoren te worden aan'geteekend of daarvan moeten worden weggelaten zulks aan het bestuur kennelijk te maken. Dat de loting voor de Schutterij tneschen de ingeschrevenen van dezen jare, klasse 1863 en zal plaats hebben onder toezïgt eener commissie uitliet. Bestuur.ten Raadhuize dezer gemeente, op Zalurdag den 20 Junij 1K63 des namiddags ten 7 ure precies wordende de belanghebbenden bij deze gelastzich ter plaatse en op dato voormeld te laten vinden ten einde aldaar voor de dienst der Schutterij te loten of zulks door behoorlijke bij de gedachte commissie bekende gemagtigden te laten doen zul lende voor hen, die persoonlijk afwezend mogten blijven en zicH niet op vorenstaande wijze, hebben doen vertegenwoordigen, door één der leden-van de commissie worden getrokken. ..i_ Dat dadelijk na den afloop der lotingop voorschreven wijze, eene nnloting zal plaats hebben ten behoeve van diegenen welke tot de loting verpligt zijnde buiten hun toedoen niet onder dezelve mogten zijn begrepen geworden, alsmede ten behoeve dergenen welke, ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatstvoorgaande inschrijving, in de gemeente zijn komen inwonen, en der vreemdelingen, welke sedert die inschrijving inde termen zijn gevallen om als ingezetenen te worden aangemerkt. En dat eindelijk de belanghebbende personen bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld om de redenen van vrijstel ling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken ter kennisse van de genoemde commissie te brensenmet aandui ding van liet artikel der wet en het onderdeel van dien waarop zij hnune reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kun nen voorwenden zal deze worden afgekondigd en anngeplakt, waar zulks'te doen binneu deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Zierilczeeden !0 Jnnij 1863 En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het be hoort den 10 Junij 1863. lie Burgemeester B C. O'AÜ: De Secretaris J. P. N. ER.M ER IN 8. Vos. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 7Je- rikzee brengen ter kennis van belanghebben den dat lieeren Commissarissen over dé'Ar menschool in deze gemeente eene zitting zullen houden in het Hervormd Diaconie Armen Gesticht, <>p Zaturdag den 20 dezer maand des avonds 7 ure tot het ontvangen en beoor- deelen der aanzoeken om plaatsing van kindêrén op die school en ivorden ouders of voogden die hunne kinderen daar vvenschcn geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierilczeeden 11 Junij 1863. Je Burgemeester B. C. CAU. T)e Secretaris J. P. N. ERMERIN'S. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dingsdag den 16 dezer maand, des namiddags ten zes ureop het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 12 Junij 1863. B. C. CAU. Zïkuikzke 12 Junij Z. M. 'heeft met in gang van 1 Julij o. a. bevorderd tot adjunct administrateur, de scheepsklerk J. J. van den Berge. In den grooten vijver in het bosch te 's Hage zal bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin een prachtige Moorsche tempel worden opgerigt, met sierlijke koepels plafond enz. I >ie tempel zal met duizende lampions van verschillende kleuren worden ver licht. Het geheel zal een prachtig gezigt opleveren. Ook in de lanen, die derwaarts leiden, is men druk bezig met toebereidselen voor dat feest te maken. Men schrijft uit Groningen aan de Arn- liemsche Courant „Zoodra de parlementaire vacantie het ver oorlooft, zal de heer Thorhecke de provincie Limburg bezoeken ook om aldanr-het werk van den aanleg der staatsspoorwegen in oogenschouw te nemen. Men hoopt in het noorden des rijks dat de minister het landhnishoudkundig congres te Leeuwarden met zijne tegenwoordigheid zal veroeren als wanneer z. exc. levens kan zien hoe ver het met het spoorwegnetin die oorden is. Van een bezoek des ministers belooft men zich aldaar, ook in andere opzigtmiveel goeds Een voornaam Rotterdamsch graanhande laar stond jlmaandag voor de regtbank te 's Hage te regt, aangeklaagd van ontduiking van plaatselijke belasting, en wel doordien hij in de maand April jl. binnen die gemeente zou hebben laten invoeren zes zakken, bevattende eene hoeveelheid van 445 Ned. pond tarwemeel. zonder daarvan de verschuldigde belasting te voldoen. De beklaagde beweert deswege geene belasting verschuldigd te zijn 'geweestop grond dat die zakken geen tarwemerlmaar wel tnrwegrind (afvalj inhielden. Dit liet ingestelde scheikundig raikroskopisch onderzoek, bewerk stelligd door de lieeren ^tuttërheim en Vorstman aldaar bleekdat gemeld meel voor 54 pc. grind bevatte, dus onbelastbaar, eiï voor 46 pc tarwe, dus belastbaar meel. Zeven getuigen a charge. waaronder de twee voornoemde scheikundigen mitsgaders drie getuigen a déchargewaaronder insgelijks twee deskundigen, werden ten deze gehoord, waarna de substituut-officier van justitie, de heer mr Readt van Oldenbarneveldt, de aanklagt volhield en veroordeeling tot geld boete rekwireerde. Zoowel de beklaagde zelf als diens raadsman, de advocaat mr. II. A. van Andel, hebben daarentegen de aanklagt be streden eh tof vrijspraak geconcludeerd. Den 15 dezer zal de regtbank uitspraak doen. Het is bekend dat bij de tegenwoordige wijze van graanmeten een groote onevenredig heid kan plaats hebben. Om dit bezwaar weg te nemen heeft men te Alkmaar en ook te Tiel een eenvoudig werktuig bestaande uit een vierkan ten bak met schuif of klep in den bodem even als tnen die op de wanmolens vindt en op- én nederwaarts beweegbaar is langs een paar stijlen. Het koren w< rdï in dien bak gegoten en de maat onder de klep of opening geplaatstwaar door de snelheid vaningieten onafhankelijk wordt van de personen die het meten verrigten terwijl op de stijïeirwaar langs de bak op- en neder waarts beweegbaar is, de hoogte aangeduid is, waarop voor iederé graansoort de kaaf moet gesteld worden om zoo doende de snelheid van den val te bepalen. LTit Rotterdam meldt men van 10 dezer. In den afgeloopen nacht is de huisvrouw van J. den Hoed, wagen knecht bij de heeren A. van Stok Zonen op de Scbiekade alhier, bevallen van drie welgeschapen kinderen, zijnde twee 'zoons en ééne dochter Moeder en-kinderen zijn zeer welvarende. De kraamvrouw werd geadsisteerd door den heer H. Visser, chirurgijn te Overschie; zij is woonachtig aan den Kleiweg, onder de gemeente Overschie Men meldt uit Soeterwoude: „Ten gevolge van de toenemende- schaarschte van katoen en het vooruitzigt flat deoorlog in Noord- Amerika nog niet spoedig zal geëindigd zijn wordt thans allerwege en bijna uitsluitend voor Fransche rekening de wol tegen buitengewoon hoogen prijs opgekocht Fransche kooplieden boden «lezer «lagen houders van schapen 1.70 en hooger voor het pond. Voor 2 a jaren bragt de wol naauwelijks de helft van genoemden prijs op. Het is te denken dat dientengevolge thans geen schaap de handen des scheerders ontkomt. Men schrijft uit Utrecht van 10 dezer. M ij vernemen dat gisteren aan het kanton- geregt door iemand is aangeboden, met jdeg- tigen eed te bezweren dat hij aan zijn verwer, die hem tot betaling dagvaar«!de, geen last had gegeven om zijn voordeur te schilderen ofschoon liet onbet wist baar was, dat zijn voordeur ge schilderd was door dien \erwer. Men verhaalt ons daarbij, dat de tegenpartij verklaarde, dat hij er niet op gesteld was als iemand zoo dadelijk klaar w as met het doen van een eed in zoo een zaak, en dat hij daarom liever nog eerst wilde proberen of hij ook de boodschap van gedag vaarde. naar de wet kon bewijzen. De kanton- regter moet aan den huisschilder daartoe tijd hebben gegeven tot a s. dingsdag 10 ure. Het l'i geval is zeker e«jnig in zijn soorten zal dit waar schijnlijk vooreerst nog wel blijven. Anders zou het wenschelijk wordendat schilders en andere werkbazen schriftelijke orders gingen vragen, alvorens eene huisdeur te schilderen of iets anders van die soort van «erk te doen. Men meldt uit Veghel van 7 dezrjr. Als een vervolg op het berigt, ropens den uit het Kruishe-ren-K looster te Uden ontvlugten pater T.stiekt: dat die pater met den brigadier der maréchfuisèe naar Uden is teruggekeerd, en naar aanleiding van het gesprek met den officier van jus'itie te 's Hertogenbosch gehouden zich niet naar h,jt Klooster heeft begevenmaar in een logement zijn intrek heeft genomen terwijl hem de bescherming van de brigade maréchausée is toeg"zegi'l. Zijn wij wel onderrigtdan zou bedoelde pater van liet klooster teruggave zijner daarin gebragte eigendommen vragennaar aanleiding van het bekende werk van den advocaat-generaal Hugenpoth tot den Beren- claauw, welk werk in het klooster gelezen en sterk is gelaakt, doch waaromtrent pater T. een ander gevoelen had uitgesproken DUITSCHLAND. IVeeren", 6 Junij. De hier ontvangen berigten uit St. Petersburg luiden niet gunstig voor bet behoud des vredes. Wel bestaat er eene partijdie met den baron Secbach in verbinding staaten tot toegevendheid aan spoort maar deze schijnt de minderheid uit te makent'-rwijl de uitsluitend Russische partij van geene inschikkelijkheid hoegenaamd hooren wildie zij als een verraad jegens het vaderland aanmerkt. Eene derde partij hooptmaar denkelijk te vergeefs, den keizer nog tot het verleenen eener vrijzinnige staatsregeling aan Polen te bewegen. De grootvorst Kon°tantijn zou bepaald den oorlog aanraden. Bij de bewuste verklaring der z-s Ber- lijner dagbladen hebben zich nu ook de Barnier Bergischer, Bromberger. Danziaer, Hussel - dorfer, Elberfelder, Magdeliurger, Neue Stet- tiner, Ostdeutsche, Ostzee, Pommersche Posener, Thuringer en Westfalische Zeitungen aangesloten. Van al die talrijke dagbladen is de DusseR dorfer Zeitung het eenige dat blijft weigeren zich het stilzwijgen te laten opleggen en hare lievige uitvallen tegen de maatregelen der regering voortzet. Zij schroomt 11 iet den tegen- woordigen toestand van Pruissen met dien van Jeruzalem te vergelijkenzoo als de profeet Jeremia dien in zijne Klaagliederen afschildert. Ook thans, zegt zij, mag men het den profeet nazeggen: Onze dag en zijn vervuld, en ons einde is gekomen. Onze vervolgers zijn sneller geweest dan de arenden (les hemels; op do bergen hebben zij ons bittiglijk vervolgd, en in de woestijn hebben zij ons lagen gelegd." Wij hebben, zegt het blad verder, de tactiek der zwijgende en duldende bladen niet gevolgden wil len ook over het gepa-te en met der. tijd strookende van een zoodanig krijgsplan niet twisten het moge zijne groote voordeelen hebben, het heeft echter ook dit bepaald nadeel dat men aan de Kreuzzeitung het uitsluitend privi legie gunt een redenerend blad te zijn. Men schrijft uit Berlijn van 8 dezer. De heer v. Pannewitz, die voor eenigen tijd spoor loos uit de hoofdstad was verdwenen is terug gevonden in de nabijheid van Praag. Door zelfmoord had hij een einde aan zijn leven ge maakt. - De Tilsit. Zeitung deelt het volgende mede: Eenige dagen geleden lag eene groote snoek in eene vliet nabij Koningsbergen zich te koesteren in de zonnestralenwaarbij zijn breede rug boven de oppervlakte van het water zich verhief. Eensklaps schiet met pijlsnelle vaart een roofvogel uit de lucht, valt op den snoek, slaat zijne scherpe klaauwen in diens vleesch en poogt zich met zijn buit te verwijderen. Deze was echter te zwaar voor zijne krachten. De snoek duikt onder en neemt den roover met zich in het v0or den gevederden bewoner der lucht zoo vreemde element en blijft een gertii- men tijd met hem onder water. De strijd was echter voor beiden noodlottig want het duurde niet lang oft wee dooden dreven op de oppervlakte van het water. De snoek bleek een gewigt te hebben van ruim 20 pond. FRANKR IJK, De Spectator bevat, onder het opschrift: Mene; Mene; Thekel, Upharsin, een artikel over de verkiezingen in Frankrijken begint het met de woorden: De Moniteur heeft van de Parijssche kiezers eene eerste waarschuwing ontvangen. Met betrekking tot de beruchte Mexi- kaansche expeditie verneemt men het volgende: Toen de Spaansche generaal Prim zich namelijk eerst naar Mexico begaf, had hij een legerkorps van 2500 man; toen Spanje zich wijselijk onttrok aan de verdere deelneming, begaf hij zich met deze manschappen naar Havanna Nu wil men weten dat omstreeks 2000 van die Spaansche soldaten zich op nieuw inscheepten naar Mexico, zonder dat de gouverneur-generaal van Havana zulks belette, daar hij stilzwijgende goedkeuring had van het hof van Madrid. Die manschappen namen dienst in het Mexikaansche legerzij spreken de taal der inlanders zijn goed gedisciplineerd en hebben de Mexikanen onderwezenkortom zij zijn het die Puebla geheel hebben ingerigt tot een zoo krachtigen wederstand. In vroegere gevechten werden

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1