46 Woensdag 10 Junij WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administratief! Schouwing op de Wegen. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen iliiitenlandsche Tijdingen [O mum PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dooclberigten van 16 regels af 1 behalve hel zegelregl. V E RS C HIJ NT. ABONNEMEN TS-P HIJS. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiën daags tevoren, voor 10 ure'smorg Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee maken bekend: dat op Woensdag den 17 ilezer maand, eene algctneene schou wing z.il plaats hebben over al de Buurtwegen en Voetpaden in deze gemeente, en worden de wegpligtigen of gelanden mitsdien aangezocht omieder voor het zijne te zorgen dat op den bepaalden dag, de wegen, voetpaden, slooten ln ulen en duikers in behoorlijken staat van onderhoud bevonden wordenovereenkom stig de bepalingen van het reglement op het helleer onderhoud en de policie der buurt wegen en voetpaden in deze provincie goed gekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Au gustus 1838, no. 106. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd, aan geplakt en in de courant geplaatst. E.ienkzee, den 3 Junij 1863. lie Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERIN'S. De Burgemeester \an 7-ierikzee maakt bekend dat liet kohier voor de belasting op het personeel, (drie maanden regt no. 7), dienstjaar 186% van deze gemeente, den 30 Mei jongstleden, door den lieer Commissaris des Konings in deze provincie executoir ver klaard op heden wordt gesteld in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen alhierton fine van invordering ingevolge de wet. Zicrikzee, den 8 Junij 1863. B C. CAU. Ouwerkerk, 8 Junij. De 5 Junij was voor Ouwerkerks ingezetenen een ware feestdag. Aan Pieter Kuijper, Hz. en Maria de Does viel het hoogst zeldzaam voorregt ten deel hunne 60jarige echtvereeniging te vieren. Zij deden dit in liet vreugdevolle bezit van 7 kin deren 31 kleinkinderen en 26 achter-klein kinderen. De vaderlandsche driekleur zoowel van den toren als van onderscheidene huizon der inge zetenen woei lustig uit en wedijverde met groen en bloemen, om de harten der echtelingen tot vreugde te stemmen. Eene commissie uit den gemeente- en kerke- raad bragten den jubelarissen de gelukwensclien dier collegiën over, terwijl later onderscheidene particulieren het oud echtpaar met een bezoek vereerden, hun felicitation deden toekomen, en getuigen waren van de hartelijke vreugde der feestvierenden. Eene schitterende illuminatie voor het ge bouwhun voor deze gelegenheid goedgunstig afgestaan, verhoogde dit feest, hetwelk onder j gepaste vrolijkheid tot laat in den avond voort duurde. Buitengewone bijdragen i:i geld en levens middelen zullen den jubelarissoiJnog langen tijd onbekommerd en dankbaar dien heuchelijken dag herinneren. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer I). J. Vleugels Schutter uit zijne betrek king van ontvanger der directe belastingen en accijtisen te Nieuwerkerk o. a. behoudens aan spraak op pensioen. Men schrijft uit Middelburg van 5 dezer. Het bestuur van het ten vorigen jare alhier ge houden landhuishoudkundig congres werd dezer dagen aangenaam verrast door de ontvangst van eene aanzienlijke hoeveelheid boekwerken over landbouw en veeteeltdoor tusschenkomst van den minister van Imstenlandsche zaken aan hetzelve ten geschenke aangeboden door de- Franscbe regering Onder dezen bevinden zich processen verbaal van al de sedert 1850 in Frankrijk gehouden tentoonstellingen van vee en landbouwwerktuigen, met belangrijke aan- teekeningen over de bekroonde rassenen voorzien van honderde door de daguerréotype overge- bragte afbeeldingen Dit geschenk is een gevolg van de bij wijze van ruiling door het congres bestuur toegezonden werken over Nederlandschen landbouw, verslagen der congressen enz. Een en ander zalnaar wij vernemen dezer dagen opgezonden worden naar hétcongres te Leeuwar den, ter inzage van de congres-leden, om daarna geplaatst te worden in de voor ieder beschikbare bibliotheek te Utrecht. Uit Zuid-Beveland schrijft men van 1 dezer. „X'oor liet maken van de liavendammen en buitenhaven aan den zuidelijken mond van het kanaal door dit eiland, dat, zoo als bekend is, op den 2 April 11. aanbesteed werd, was minste inschrijver de heer J. van Haaften voor de som van 287,000. Deze aanbesteding is sedert geruimen tijd goedgekeurd; reeds waren twee schepen met materialen aangekomen en gelest, en was met de uitvoering een begin gemaakt. Dezer dagen echter is de aannemer door het ministerie van al zijne verpligtingen dat werk betreffende, ontslagen, en zulks zegt men en ik heb geen reden dit gezegde te betwijfelenop grond van eene aanzienlijke misrekening ten nadeele des aannemers, liet werk is onmidde- lijk daarop gestaakt, en twee voor den wal liggende vaartuigen die met rijshout voor dat werk geladen waren hebben ten gevolge daar van liet anker geligt, om ongelost te vertrekken. „Waarschijnlijk, en wij wenschen het innig zal de Staats-Courant door de aankondiging eener herbesteding, spoedig den onaangenamen indruk dezer tijding uirwisschen Intussehen is zij niet streelend voor de zoo dikwijls teleurge stelde hoop die door de besteding en den aan vang dier werken bij velen helder bij anderen flaauw weder begon te flikkeren. Geen wonder dat men hier, het wachten moede, naar krachti ger handelingen, naar uitvoering verlangt. „Aan de herbedijking van den tweeden Kngelschen polder, onder Krabbendijke, zijn nagenoeg 400 man bezig. In de afgeloopen week is reeds het leggen der voorkade, die gedeeltelijk van den overgebleven dijk gemaakt is, voltooid. De dijk wordt meer binnenwaarts gelegd en zal, ten gevolge van de opgedane ondervinding, steviger dan de vorige zijn. De uitvoering dier werkzaamheden geschiedt thans door de Maatschappij zelve." De Eerste Earner der Staten-Generaal is tegen 16 dezer ter hervatting harer werkzaam heden bijeengeroepen. Uit Leiden schrijft nv n van 5 dezer. Gisteren arriveerden alhier met den laatsten trein uit Rotterdam de verwachte zestien Japan- nezenwaarvan enkelen onder lei ting van prof. Hoffmann „zich op het verder aanIeeren van het Hollandsch zullen toeleggen. Zij zijn tusschen de 20 en 30 jar< n oud en spreken alle onze taal hoewel zeer gebrekkig Behalve het opperhoofd, zijn er twee doctoren en vier officieren verder onder-officieren en bedienden Prof Hoffmann heeft hen van Hellevoetslnis afgehaald. Gelijk men denken kan had zich zoowel aan het station als voorliet logement de Zon waar zij zijn afgestapt, een talrijke volksmenigte ver zameld. 't Geeft een ongewone drukte in het stille Leiden, 't Is nog onbekend waar de meeste hunner zich zu'ler. heen hegeven." Terwijl 11. donderdag morgen de te Haarlem in garnizoen liggende infanterie in de duinen naar de schijf schoot, kwam e«n l ogel met zoodanige kracht op de ijzeren banden of hoepels, die om de schijf bevestigd zijn te regt, dat zij aan stukken sprong en een dezer stukken langs liet oog in het hoofd van een militair drong, die zich als gewoonlijk in eenen nabij zijnden kuil bevond, zoodat de zwaar gewonde onmiddclijk naar het militair hospitaal te Haar lem is vervoegd geworden. Te Jreei'ijneneen goed half uur van Zalt-Bommel, is een melkster, vergezeld van een 6jnrig kind, door de koeijen zoodanig ver wond dat zij aan de gevolgen reeds overleden is. liet kind is door onder een heining (afslui ting) heen te kiuipen, het gevaar ontkomen. Het rood van een boezelaar zou de woede der dieren hebben opgewekt. Uit Vlaardingen meldt men Naar men verneemt bestaat bij heeren reeders en boek houders van haringschepen het voornemen de aloude v^t. «lansdagzijnde 24 Junij, waarop vroeger het eerst de haringnetten in zee werden geworpen, dit jaar plegtig te vieren en daarbij tevens te herdenken de herstelling der nationale visscherij in 1813. Men schrijft uit Ommen van 5 dezer. Heden morgen gebeurde hier een treffend ongeluk, hetwelk tot waarschuwing moge die nen. Terwijl eenige jongelingen van den veehoudenden stand bezig waren in de rivier de Vecht schapen te wasschenbegaf zich een braaf oppassend jongeling, de zoon eener weduwe, op nieuw in de diepte om te zwemmen met dat gevolg dat hij jammerlijk verdronk. Geen der aanwezigen kon zwemmen, zoodat tot redding geen mogelijkheid bestond. Het lijk werd een uur later gevonden, en geneeskundige hulp was vruchteloos. Voor het provinciaal geregtshof in Gelder land stond II. donderdag teregt Engelina Vos oud 21 jaren, geboren en wonende te Ruurlo beschuldigd van het kind waarvan zij op 4 April jl. bevallen was gewelddadig van het leven te hebben beroofd en dus van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. De omstandigheden waaronder deze misdaad had plaats gegrepenwaren zoo treffend, dat, hoe schrikkelijk de misdaad anders ook zij, in dit geval ieder zich met de ongelukkige bewogen moest gevoelen. Engelina Vos verkeerde met den zoon van den boer bij wien zij in dienst was, die haar ook gehuwd zou hebbenindien tot nog toe de pastoor der gemeente dit niet had tegengewerkt daar hij voorgaf dat de graad van bloedver wantschap waarin zij tot elkander stonden (zij waren neef en nichts kinderen) dit niet gedoogde. Zij wistja dat zij zwangermaar niet dat de tijd barer bevalling reeds zoo nabij was, als zij tot hare groote ramp heeft moeten ondervinden. Op den bevvusten 4 April begaf zij zich dan ook nog naar liet 1 '/2 uur verwijderde Lichtenvoorde op weg, beladen met eene mand waarin boteej_ was om die aldaar te verko )p ;n. Ouder weet_ echter werd zij zoo ongesteld dat zij niet ven lei- kon gaanzij gaat aan den kant van den weg in eene drooge sloot zitten en bevalt daar van een meisje. Radeloos van angst drukt zij het schreeuwende wicht m«-t den mond in den modder tot dat het leven geweken was. Zij staat daarna op vervolgt nog haren weg naar Lichten voorde, verkoopt de boter, keert des avonds in gezelschap van haren beminde en nog een be kende huiswaarts, die echter zeer veel moeite hadden haar te huis te krijgen melkt nog eene koe en wil nog boter gaan karnen hetgeen haar echter onmogelijk was, zoodat zij zich te bed moest begeven. De ongelukkige beeft alle omstandigheden berouwvol en gul aan bare regters geopenbaard en liet hof beeft ten haren opzigte dan ook het mi limum der bij de wet bedreigde straf, zijnde tuchthuisstraf van 5 jaren toegepast. Men schrijft uit Veghel van 5 dezer. In den vroegen morgen van heden is alhier per rijtuig gepasseerd een pater uit het K ruisheeren- Klooster van het naburige dorp Uden, verge zeld van den brigadier, commandeur der maréchausée aldaar Naar wij vernemen moet die pater den vorigen nacht uit het klooster zijn w.eggeloopen en zich bij genoemden brigadier hebben vervoegd, om, vreezende voor mishan deling wegens zijne vrijzinnige gevoelens zich onder zijne bescherming te stellen. Naar het schijnt heeft meervermelden brigadier zich naar 's Hertogenbosch begeven om deze zaak ter kennis van den officier van justitie te brengen. Men meldt uit Hoorn van 4 dezer. Heden werden met de jaarlijks verleend wordende gratie uit de gevangenis alhier ontslagen 5 ge vangenen, terwijl aan een getal van 36 zes en drie maanden afslag van hunnen straftijd werd geschonken. Wenschelijk ware het, dat die gratie wat vroeger in het voorjaar werd gegeven, dewijl de begenadigden dan beter werk zouden kunnen vinden. Als een middel om spreeuwen en ander gevogelte van de kersen en peulvruchten af te nouden wordt te Kuilenburg het volgende ge daan. Men spant een aantal paardenharen in den kersenboom hetzij van tak tot tak zoo digt doenlijk is hetzij dat men ze aan staken hinde en die daarna oprigte terwijl liet bij de peul vruchten gemakkelijk tusschen de rijen kan ge schieden. De vogels zijn daarvoor zoo schichtig, dat ze zich niet bij de kersen of erwten wagen. ÜU1TSCHLAND. Uit Wurzburg meldt men dat voor een paar dagen aldaar het volgende ongelukkige voorval heeft plaats gehad. De jeugdige dochter eener welgestelde logementhoudster bad eene teedere betrekking aangeknoopt met een onder officier der artillerie, tot de bezetting behoorende. De moeder weigert hare toestemming tot een huwelijk waarop beide jonge lieden het besluit nemen om zich te verdrinken. Des daags nadat de moeder ten stelligste had te kennen gegeven dat zij nimmer een huwelijk barer dochter met bedoelden militair zou goedkeuren begaven beide gelieven zicb naar den Main en verdronken zich. Toen zij werden opgehaald hielden de lijken elkander nog vast omstrengeld. Volgens eene correspondentie uit Kopen hagen aan de Frankfortsche L' Europe gerigt, betrekkelijk het groot staathuishoudkundig

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1