45 Zaturdag 6 Junij. 1863 W0ENSDAGENZATURDAG. c Schouwing op de W egen Binnenlandsche Tijdingen Besturen en A dministratiën Geburen-V erhoor lood IkZKHSCH kCill ft i NT PRIJS DER ADV ERTENT1EN. Gewone 12l/s cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1—6 regels af 1 behalve het zegelregl. VERS C HUMT. A B O iV i\ E /tl E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenliën daags tevoren, voor 10 ure'smorg I «UÏ I IDl',8 lOO-Vs 8 Ö0»/H 5'ia'« iUI'Ic 77'4 .w. 21'3'/4 f'3'4 «l'/4 W/i« 82'<4 s3vs 317 I if V, I 31 14-7 Va HuKGKMEESTF.K eil WETHOUDERS van 'Lie- rikzee maken bekend dat op Woensdag den 17 dezer maand, eene algemeene schou wing zal plaats hebben over al de Buurtwegen en Voetpaden in deze gemeente, en worden de wegpligtigen of gelanden mitsdien aangezocht om ieder voor bet zijne te zorgen dat op den bepaalden dag, de wogen, voetpaden, slooten heulen en duikers in behoorlijken staat van onderhoud bevonden worden, overeenkom stig de bepalingen van het reglement op het beheer onderhoud en de policie der buurt wegen en voetpaden in deze provincie goed gekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Au gustus 1838, no. 106. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd, aan geplakt en in de courant geplaatst. Zierikzeeden 3 Junij 1863. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J.P. N. ERMERINS. Middelburg 3 Junij. LI zaturdag werd alhier de 17de algemeene vergadering gehou den van de Gewestelijke vereeniging Zeeland van liet Ned. onderwijzers-genootschap. Behalve de vertegenwoordigers der verschil lende districts-vereenigingen en nog eenire leden, waren daarbij met het uitvoerend bestuur ook tegenwoordig de provinciale inspecteur, de schoolopziener van dit district en twee leden der plaatselijke schoolcommissie van Middelburg. De vergadering werd geopend met eene toe spraak door den voorzitterden onderwijzer W. Auer, onder wiens leiding de vastgestelde werkzaamheden vervolgens plaats hadden. Daar na trad de heer H. J. Bastmeijer, hoofdonder wijzer te Zierikzeeop en hield eene allezins gepaste redevoering, ten onderwerp hebbende: de ondervinding is de beste leermeesteres. Het verslag door den secretaris van wege liet Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee roepen bij deze op allen, die eenig bezwaar mogten hebben tegen de daarstelling van een Bakoventje voor eigen huishoudelijk gebruik, dat MARINÜS van "WESTEN, landbouwer, in zijn woonhuis wijk B no. 200, Verrenieuw- straat alhier verzoekt te mogen doen bouwen om op Woensdag den 10 dezer maanddes mid dags 12 ure op het Raadhuis te verschijnen, ten einde hunne bezwaren in het alsdan te hou den gehureu-verhoorkenbaar te maken Zierikzeeden 3 »Iunij 1863. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. gewestelijk bestuur des genootschaps uitgebragt, gaf ruime stof van tevredenheidzoo over den bloeijenden toestand der gewestelijke vereeni ging als over de ijverige werkzaamheid der districts-vereenigingen en hare afdeelingen. Op de prijsstof in het schoonschrijven ten verleden jare door liet gewestelijk bestuur voor de hulponderwijzers uitgeschrevenwaren acht stellen schriften ingekomen, waarvan, op grond der beoordeeling, aan het stel geteekend H. den eersten prijs, en aan dat, aangewezen door het woord Middelburg, den tweeden prijs was toegekend. Bij de opening der naambriefjes bleek dat van het eerste stel schrijver was de hulponderwijzer J. Buis te Axel en van het tweede de hulponderwijzer K. Fret te Vlissingen. Tot afgevaardigde voor de-gewestelijke ver eeniging bij de algemeene vergadering van het genootschap, dit jaar te Amersfoort.te houden, werd benoemd de heer J. Reijers te Yzendijke. Tot de voorgestelde werkzaamheden behoorde ook het spreken over de schrijfleeiwijzo van de heeren gebroeders Callewaert. Veel werd voor en tegen deze schrijfmethode aangevoerd en men kwam tot het besluitdat eerst later, wanneer door ondervinding nog meer resultaten zullen verkregen zijn eene gunstige of ongun stige beslissing kan worden genomen. Evenzoo werd gesproken over de invoering van de school- of leerpügtigheid hier te lande mede door de Maatschappij Tot Nut van 't Alge meen reeds vroeger ter sprake gebragt Het oordeel der .vergadering was, dat bij al de moeije- lijklieid en de bezwaren om de ouders te nood zaken hunnen kinderen het noodige onderwijs te doen geven, het toch zeer wenschelijk zou zijn, dat door de regering maatregelen konden genomen worden om het geheele of gedeelte lijke schoolverzuim van loerpligtige kinderen eens te doen ophouden. Over liet schoolver zuim toch valt-ook in dit gewest in verschillende streken nog zeer te klagentot bew ijs waarvan de afgevaardigde uit het zesde district belangrijke en treurige mededeeJingen deed betreffende dat district en zijne gemeente. Daarna werd ter sprake gebragt de vraag of het nuttig zou kunnen zijn de scholen te splitsen in afzonderlijke jongens- en meisjes-scholen vooral in gemeenten die d jof hare bevolking daartoe in de gelegenheid zouden zijn. Tot veel en zeer verschillende beschouwingen gaf de behandeling van dit onderwerp aanleiding. L)e oveituiging van het wenschelijke en nuttige was in dit geval de slotsom der overwegingen vooral wanneer aan de meisjes-scholen ook tevens geëxamineerde onderwijzeressen konden worden toegevoegd, die, behalve het wetenschappelijk onderwijs ook omlerrigt konden geven in de voornaamste vrouwelijke handwerken. Nog over andere onderwerpen werd gesproken zoo als over eene door het genootschap opgerigte maatschappij van levensve zekering en lijfrente ter verzorging van onderwijzers weduwen en weezen over de werking der schoolwet van 1857 over het nog blijven volgen der spelling van den hoogleeraar Si genbeek bij het taal onderwijs op de scholen zoo lang het nieuwe Nederlandsche woordenboek nog mogt ontbre ken enz. ten en ander gaf ruime stof om ver schillende mededeelingen te doen en nuttige denkbeelden aan te geven. -Door medewerking van het Xederl. onder wijzersgenootschap zullen de noodige maatrege len worden beraamd, ten einde de Nederlandsche schooljeugd zoo algemeen mogelijk op te wekken tot en te doen blijken geven van ingenomenheid en belangstelling voor de zegenrijke gebeurtenis welke het Nederlandsche volk in November aan staande zal herdenken, als de herstelling zijner onafhankelijkheid bij den terugkeer der geliefde vorsten uit het huis van Oranje. Op de punten van 1 eschrijving voor de algemeene vergadering der Maatschap pij tot Nut van 't algemeen die den 11 Augustus a. st. zal plaats hebben, komt o. ai voor: beraadsla gingen over het wenschelijke van zich tot de regering te wenden in 't belang van de afschaf fing der doodstraf; van pogingen aan te wenden ter bevordering van de zedelijke belangen van den dienstbaren standvan te beproeven een patronaat over de armen te vestigen of door degelijke midi leien hun toestand te verbeteren en over liet belang dat de Maatschappij dient te stellen in de zaak der volksvermaken. Een buiten de Dampi ort te Middelburg woonachtige jongen bood op een der dagen van de vorige week volgens gewoonte aan de huizen der ingezetenen gtudvisch te koop aan. Bij een der ingezetenen aajibellende schijnt hij van de afwezigheid der dienstbode gebruik te hebben gemaakt om uiteen kamer een dames-werkdoosje weg te nemen. Van de vermissing bij de policie aangifte gedaan zijnde werd de jongen onder vraagd en weder op vrije voeten gesteld. Eer gisteren heeft hij getracht zich onder de gemeente K oudekeike door ophanging van liet leven te- b-rooven: de voorbijgangers hebben hem even wel ontdekt en na eenige inspanning is het' gelukt hem uit zijn bewusteloozen toestand bij te brengen. Hij is voorloopig naar het gasthuis overgebragt en is thans buiten gevaar. Wij vernen.en dat vrees voor verdere vervolging hem tot deze daad gebragt heeft. LI. zaturdag namiddag, ongeveer ten half drie ure, is de veerboot van's Gravendeel op de Middelb. boot no. 1 gezagvoerder Corneius welke boot geroeid werd door schipper Pieter Verkerk en waarin zich 16 personen bevonden zoo men zegt door liet terugslaan van.de rade ren, omgeslagen. Alle passagiers geraakten daardoor in den diepen stroom. Sommigen gelukte het zich aan de bout vast te houden doch een knaap was reeds een eind van de boot weggedreven. Desniet egenstaande is deze het eerste en later de overige passagiers gered. Men schrijft uit Rotterdam van 1 dezer. Men verneemt, dat aan het verlangenuiige- drukt op de algemeene vergadering van deel hebbers en belangstel enden in liet Zeemanshuis op 22 April jl.dat liet namelijk.zeer wensche lijk. zoude zijn, een orgel tot begeleiding der godsdienstoefening te hebben, raet de meeste heuschheid door Z. I\. 11. prins Hendrik, be schermheer dier inrigting, is voldaan en dat een instrumentzijnde een fraai seraphine orgel door Z. K. H. geschonken, bereids is ontvangen en geplaatst. Blijkens den Franschen Mohiteur hebben keizer Napoleon III en keizerin Kugenia, koning Ferdinand van Portugal en Z. K. H. den prins van Oranje ontvangen ,11. zaturdag gaf de hertog van Braband den prins een diner waarop ook de heer de Lightenveldeonze gezant te Parijs en du officieren van 's prinsen gevolg ge- noodigd waren. Volgers den Parijschen correspondent van den Times is het niet onmogelijk dat de koning van Zweden en Noorwegen in den loop van dezen zomer aan de koninklijke familie te 's Gravenhage een bezoek komt brengen. Men weet dat Z. Iv H. prins Frederik der Neder landen de schoonvader van genoemden sou- verein is De beroemde ingenieur Bonelli heeft een toestel uitgevonden om door middel van een el'ecJrisehen stroom een wagentje, geschikt om er brieven en kleine paketten in te bergen, met eene tot lieden ongekende snelheid van dtgcepo plaats naar de andere over te voeren. De lijn van de staatsspoorwegen Breda- Tilburg nadert hare vqltooijing de .velschillende etablissementen en het siation :e Tilburg zullen binnen eenige dagen gereed zijn. Men is thans bezig met het opstellen der groote draaischijf dat een kolossaal werk is. Met de lijn op Boxtel hoewel reeds aanbesteed, kan men nog niet beginnen (laar er nog geen bunder grond ami den geheelen weg onteigend is Gedurende de maand Mei zijn door Breda naar Belgie en Frankrijk (via Ostende) ver voerd 375 paarden, meest voor Fransche reke ning 293 kalveren lioofdzn.k» lijk voor Pruissen en 744 runderen van uitmuntende soortzoowel melk- als kalfdragend vee. Op de Hollandsche markten was de handel stil, het dragtig goetl werd echter nog steeds gekocht. Als zeldzaamheid verdient melding, dat in' de. gemeente Almkerk eene kat een jong heeft geworpen met. acht pooten en twee staarten, ook de gewrichten waren daarbij dubbel. Het was zeer goed levensvatbaar geboren en heeft dan ook onderscheidene uren geleefd. Had men daartoe lust gevoeld, het zou vermoedelijk zeer goe l opgekweekt hebben kunnen worden. Ut Berhkum meldt men van 1 dezer. Reeds zijn van hier eenige manden nieuwe aard appelen ter markt gezonden. Deze staan hoewel door geringe nachtvorsten zeer verachterd vrij gunstig. De haver is niet best en het vlas laat veel te wenschen over. Zoawel hier als in den omtrek v ordt zeer naar regen verlangd. Uit Nijmegen meldt men van 31 Mei. In de afgeloopen week had in het naburige dorp Leut, tegenover deze stad gelegen een droevig ongeval plaats. Lven als in vorige jaren ge schiedde ook wederom dit jaar het wasschen der schapen aldaar op de zoogenaamde Zandplaat in de Waal en ook wederom kenmerkte zich dit c-ven als'altijd, door een overmatig gel.ruik van geestrijken drank, zoodat het bij zulk eene gebeurtenis eene aangenomen gewoonte schijnt te zijn dat bijna allen in een beschonken toestand moeten huiswaarts keeren. Terwijl eenige kinderen al spelende hiernaar waren gaan zien werd aan een van d^zen brandewijn gegeven om het kind dat 9 jaren oud was eens in een beschonken toestand te brengen. De uitwer king hiervan was echter zoo lievig dat het kind in zijne dronkenschap «poe.lig in een bewuste loozen toestand geraakte en korten tijd daarna overleed. De officier van justitie dezer stad liet terstond een regterlijk onderzoek in loco in stellen en naar men verneemt is het bewaarheid geworden dat de dood van voornoemd kind door alcohol vergiftiging is veroorzaakt. Lenigen tijd geleden verloor een rijk grondeigenaar X. in eene sociëteit in zekere Belgische stad 100,000 fiancs aan een jong- mensch. Den volgenden dag bragt deze het geld De ander telde liet, bedankte, bood hem een sigaar aan en praatte wat over koetjes en kalfjes. Dadelijk nadat de verliezer zich verwijderd had begaf de winner zich met het geld nan r een notaris, uien hij de 100,600 fr. ter hand stelde, met last om zete doen inschrijven op het'*rootbo~k en de renten uit te keeren aan de vrouw van X., terwijl het kapitaal bij over lijden op de beide kinderen moest overgaan. Niet lang daarna overleed X., die een liaitstog- telijk speler was-, geheel gerailleerd. Dankzij de 5000 fr. rente kan de moeder nu hare kinderen eene goede opvoeding geven en op fatsoenlijken voet blijven leven. Een dienstmeisje te Antwerpen op wier gedrag vrij wat viel aan te merkenverzocht aan hare meesteres, bij het verlaten van haar

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1