W°. 43 !£attirdag 30 Mei* 1863 WOENSDAGENZATURDAG. Besturen en Administratiên Bekendmaking. Bekendmaking. Biimealandsche Tijdingen Pit IJS DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'/s cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 6 regels if 1 behalve hel xegelregi. VERSCHIJNT. ABONNEMENT S-P T. I J S Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Aduertentiëndaagstevoren, voor 10»re'smorg ■Inspectie WerioIjfHiigers. Burgemeester en Wethouders van rI.k* rikzee. Gezien In t besluit van tien Commissaris des Konings in deze provincie dato 16 dezer maand (Provinciaal blad no. 70 Brengen ter kennis der verlofgangers van do militie te land die zich in deze gemeente be vinden en behooren tot fle ligtingen van 1859, 1 860 186! en 1862 voor zoover zij \óór den lsten April jongstleden in het genot van onbe paald verlof zijn gesteld dat het onderzoek van hen te houden door den Militie-commissaris al hier, zal plaats liebben op vrijdag den 12 Juni] 1863 nes voor middags (en 10 ure vóór het Stadhuis en oepe" Imn mitsdi' n op om op gezegden dag en uur ter aangewezen plaats tegenwoordig te zijn, met herinnering aan de volgende bepalin gen der wet op de nationale militie van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72 1. <le verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemees ter zijner woonplaats aan ten einde deze zijn verlofpas voor gezien veelcene. (Art 1.3%; 2. de verlofganger die zich in eene andere gemeente gast vestigen geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag waarop hij komt in de gemeente waarin hij zich vestigt meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134)', 3. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lauds begeven (Art. 136.) 4. de verlofganger die art. 133, 134 en 13(5 niet naleeft wordt in werkelijke dienst geroepen en gedurende drie maanden gehonden. (Art. 137); 5. de verlofganger van de militie te land, die bij openbare keunisgeving is opgeroepen om door den Militie-commis saris te worden onderzocht, verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding-en uitrus tingstukken hem bijzijn vertrek met verlof medegegeven van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Art. 138, 139 en 140) 6. de verlofganger van de militie le land is aan de militaire regtspleging en tucht ouderworpeu onder anderen gedu rende den tijd dien het onderzoek voor den Militie-com missaris duurten in het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130) 7. behoudens het bepaalde bij art 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den Militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: 1. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek ver schijnt 2. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen 3. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander be- hoorende als de zijne vertoont. (Art. 141); 8. onverminderd de strafiu het voorgaand artikel vermeld is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den Mi litie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijzevoor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143) 9. de verlofganger die zich bij herhaling schuldig inaakt aan het feit, sub 4. van art. 541 bedoeld of niet overeen komstig art. 143 voor den Militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijude, in het geval verkeert sub en 3. van art. 541 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. (Art. 144); 10. de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor (de werkelijke dienstwordt als deserteur behaudeld. Art. 145) 11. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbij is ingelijfd kan'overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften tot eene vrijwillige verbindtenis, voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeeraagthet korps mariniers hieronder begrepen bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in Js Rijks over- zeesche bezittingen, plaatsvervangers echter niet bij de zeemagt of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 en 74) 12. aan de hij de militie te land ingelijfden, die verlangen na volbragte oefeningstijd minstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden wordt zulks vergund (Art. 126.) En opdat niemand hiervan onwetendlieid voorwende zal deze worden afgekondigd aan geplakt en in de courant geplaatst. Zierikzee, den 22 Mei 1863. De Burgemeester C. J. FOKKER, Welh. I. B. De fang. Secretaris LOEWER. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzeebrengen ter kennis van de daarbij be langhebbende veehouders en veerschippers dat door beeren Gedeputeerde Staten dezer pro vincie bij hun besluit van den 8 dezer hou dende tijdelijke uitzondering opeenige bepalingen van het reglement tot voorkoming van de ver spreiding der longziekte onder het rundveeis bepaald 1. dut het voor de aanstaan le tentoonstelling van de Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt welke op den 15 16 en 17 Junij eerstkomende te (dons zal gehouden worden bestemde vee vrij en onverletderwaarts over de veren in deze provincie zal mogen vervoerd worden met een bewijs van den Burgemeester der gemeente in de provincie alwaar de eigenaar of bruik-t woonachtig is, waaruit'blijkt dat hut bewuste'vee aldaar te huis behoort en werkelijk voor die tentoonstelling bestemd is 2 dat het alzoo aangebragte vue, terstond na de aankomst te Goesdoor den provincialen veearts der 2de kla -se den heer B. J VER MANDE, va\\ worden onderzocht en door dezen voor elk stuk vee dut'door hein gezond wordt bevonden eene verklaring deswege aan den eigenaar of bruiker zal worden uitgereikt, zullende zoodanig gezond verklaard vee alleen met ander in aanraking mogen worden gebragt terwijl daarentegen liet vee hetwelk ziek zal bevonden worden dadelijk in een volkomen staat van afzondering zal moeten gehouden worden, en geheel aan cle bepalingen van liet bovengenoemd reglement onderworpen zal zijn; 3. datna den afloop der veeschouwing het bedoelde vee, voorzien van het gemelde ge- zondheidsbewijswederom zonder aan eenige verdere formaliteiten onderworpen te zijn naar alle gedeelten dezer provincie zal mogen worden vervoerden 4. dat het evengemelde gezondsheidsbewijs tot het voorgestelde doel echter niet langer dan vijf dagen te rekenen van den dag der voor schreven tentoonstelling en mitsdien slechts tot en met den 22 Junij zal geldig zijn Eindelijk, dat bij en na den tijd voor de ten toonstelling bepaald meer dan gewoonlijk de beweging langs de overzetveren zal worden in het oog gehouden op dat van hetgeen in dezen is bewilligd, geen misbruik worde gemaaktom de bestaande bepalingen tot voorkoming van het inbrengen en verspreiden der longziekte te ont duiken of te veronachtzamen /Aerikzeeden 27 Mei 1863. De Burgemeester B. O. CAU De fung. Secreten is, LOEWER. Zierikzee 27 Mei. Heden zijn alhier in het openbaar volgens jaarlijksche gewoonte aanbe steed het doen van eenige vernieuwingen aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente met het gewoon onderhoud daarvan Al de per- ceelen zijn gegund en wel bet 1ste perceel openbare gebouwen waaronder de torens en poorten, de vloerlplanken stads brand- en vroonpaden aan F. Brandenburgvoor f 2564 2de perceelkaaimuren, aan M. van den Ende, voor 11503de perc beschoeijing en paal werken, aan C. Vermunt, voor ƒ813; 4de perc. bruggen enz aan J. Lammers, voor/ 790; 5de perc.schoolgebouwen, denzelfde, f 1099 6de perc.riolenslooten enz denzelfde, 300 7de perc., wegen voetpaden enz aan J. van der Linden, voor f 1238 8ste perc.bet ver nieuwen van een gedeelte kaaimuur aan de Engelsche kaai, denzelfde f 2540. Zierikzee 27 Mei Door burgemeester en wethouders is tot gemeentebode alhier benoemd H. de Vos, thans agent van policie alhier, en zulks in plaats van C. Chivat, opzijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen te rekenen met 1 Junij o k. -Te Zaamdag is tot hoofdonderw ijzer aan de openbare lagere school benoemd de heer AH. de Vri-shoofdonderv\ ijzer te Kllemeet. Tot de synode der Ned. Herv. kerk voor dit jaar zijn nog afgevaardigd door de godge leerde faculteit te Leiden, de hoogleeraar L VY. E. Rauvvenhofï, secundus de hoogleeraar J. H. Scholten; door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant de heer G. J. O. IJarmsen, pred. te Valkenswaard sec. de heer J. Westhoff, pred. te Dussen. De hofstede van den landbouwer P. de Schepper, in den Kruispolder, (Montenisse) is door cle longziekte besmet. In cle eerste dagen der verloopene week is een rund afgemaakt en daaruit de zi kerheid van het bestaan der ziekte bewezen. Gisteren is eene koe bezwekendie bij de opening bleek in erge mate aangetast te zijn. Onder het opschrift „Frankrijk en Polen. De motie van mr. G. Groen van Prinsterer" heeft de hoogleeraar G W. Vreede in het Utr. dagblad een artikel geplaatstwaarin hij warme hulde brengt „aan die wakkere leden derstaten- generaaldie met den lieer Groen aan de spits, liet vaderland tegen de onberekenbaar nood lottige gevolgen van onze aansluiting aan de Fransche politiek pogen te behoeden in zeer heftige bewoordingen trekt de schrijver te velde tegen wat hij noemt „een even onhandig als onbezonnen bewind" „een kabinet, dat binnenslands met onlijdelijk Napoleontisch ge- zaghetoou het huishoudelijk zelfbestuur der ge meenten en der provinciën ieder oogenblik krenkt, terwijl het naar huiten met de meest gedwee onderwerping voor den vreemdeling, voor den nieuwen drager der kroon van Napoleon zwicht." „W ie in Nederland vraagt de heer Vreede verder kan den heer de Sombreff, den tegen- woordigen zaakwaarnemer van de Kathnïijke eerertienstde bevoegdheid geven om eensgezind en geestverwant met den leider der diplomatiek te Parijs, onze nationale herinneringen van nu bijna drie eenwen te verloochenen?" „En watis ooit of immer te Parijs ten behoeve der deernis waardige Polen gedaan niettegenstaande hunne helden stroomen bloeds voor Frankrijk hebben vergoten Wat anders dan holle klanken?" De heer Vreede besluit zijne opmerkingen welke wij belangrijk genoeg achten om ze onder de oogen onzer lezers te brengen ofschoon het geen betoog behoèKglat wij ze geheel voor zijne rekening laten met te verwijzen naar het oordeel van sir Robert Adair„met Frankrijk zijt gij reddeloos verloren." (Bolt. Cl.) Indien men geloof mag slaan aan geruch ten welke in doorgaans goed onderrigte kringen zijn verspreid dan zouden de drie mogendheden het eindelijk eens zijn geworden over den grond slag waarop men aan Rusland voorstellen zal doen tot definitieve regeling der l'oolsche quaestie. Bij koninklijk besluit van 11 Mei jl. is op de voordragt van de ministers van bin- nenlandscbe zaken en van oorlog verleend ont heffing van de werkelijke dienst aan Jacob Speelman, loteling der nat. militie uit de ge meente Amsterdam, die dit jaar overeenkomstig de wet van den 19 Aug 1861 (Staatsblad n. 72), voor de dienst is aangewezen. Dit besluit is ge grond op cle volgende overwegingendat de adressantgeboren den 21 Junij 1843 na zijn achttiende jaar te hebben volbragt, den 26 Junij 1861 toen de vorige militiewetten nog in werking waren en de tegenwoordige militiewet nog niet tot stand was gekomen in het huwelijk is getreden, dat, volge is die vorigo wetten geenedienstpligtiglteid rustte op hem diegelijk de adressant, vóór den 1 Jan. van het jaar zijner inschrijving voor de militie gehuwd wasdat daarentegen de tegenwoordige wet overeen komstig art. 1 81 der grondwet aan het gehuwd zijn geene vrijstelling van de militie toekent; dat derhalve, toen de adressant onder de werking der vorige militiewetten huwde, dit geschiedde in het voofuitzigtdoor zijn huwelijk van de militie bevrijd te zullen blijven, en hij toen niet kon voorzien van bet regt op die vrij- telling door de latere wet verstoken te zullen geraken dat hij dus met opzigt tot de thans op hem ge- bragte dienstpligtigheid in een bijzonder geval verkeert, zeer verschillende van dat van hem, die vóór liet bereiken van den dienstpligtigen leeftijd onder de tegenwoordige wet een huwelijk aangaat en wien het vooraf bekendis, dat het huwelijk hem niet van de militie zal vrijstellen dat het derhalve billijk is, den adressant niette onttrekken aan de verzorging van zijn gezin. Uit 's Gravenhage meldt men van 26 dezer. Wij vernemen met leedwezen dat een der hier ter stede gevestigde Rooinsch-Catholieke geestelijken een man die om zijne weldadigheid algemeen bekend en bemind is de eerw. heer IV. v. d. L. door een hersenziekte 's aangetast en heden morgen in eene vlaag van ijlhoofdigheid een sprong uit het venster der tweede verdiepino- zijner woning gewaagd heeft. Hoewel niet doodelijk gekwetst, bevindt de lijder zich toch in zeer zorgelijken toestand. Een persoon, genaamd P. J. de Jong, laatst verblijf gehouden hebbende te Rotterdam, die zich van Amsterdam naar Zwolle had be geven met oogmerk om door bedelen naar de kolonie Ommerschans te geraken beeft te 's Hage een plotselingen dood gevonden. Don derdag avond per stoomboot arriverendebe vond hij zich in beschonken toestand hetgeen hem evenwel nog niet geheel buiten staat stelde om eene slaapstede op te zoeken. Aldaar aange komen werd hem tot ontnuchtering een kop warme koffij aangebodendoch naauwelijks bad hij daarvan iets genuttigd of hij zakte ineen en was een lijk. Uit's Hage meldt men van 26 dezer. Gedurende de twee Pinksterdagen is de toevloed van vreemdelingen alhier zeer groot geweest. Men berekent datniettegenstaande den kouden en scherpen windScheveningen gedurende die twee dagen door ruim 20,000 personen van buiten de stad is bezocht. De wegen wemelden allerwege van voetgangers en rijtuigen waar onder men een groot aantal sierlijke Hollandsclie chaisen heeft opgemerkt. Ook landlieden van de onderscbeide dorpen in het Westland hebben met hunne echtgenooten of aanstaandendie allen rijkelijk van gouden hoofdtooisel waren

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1