m°. 42 Woensdag 27 Mei, 1863 WOENSDAGENZATURDAG. Besturen en Adrninistratiën Publicatie. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlanclsche Tijdingen PRIJS DER ADV ERTENT1EN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a/1 behalve het zegelregl. VERSCHIJNT A R O N N E M E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending derAdvertenli'éndaagstevoren, voor 10 ure'smorg. Inschrijving' voor <le Schutterij. Hu kg km bh STi-.it en WtTHOUiiKKS tier gemeente 'Lierikzee Gezien de wet op de Schutterijen van den Hden April 1827 ow speciaal gelet hebbende op die artikelen derzclve wetdie in heirekking staan tot de jaarlijksehe inschrijving zoo tot do bereids daargestelde registers van vroegere jaren als lot de in schrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengeu bij deze ter kennis van de belang hebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij, van de geborenen in de jaren 1829 tot 1838 ingesloten zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen welke tot het laatstgem-lde jaar behooren alsmede van hen,, welke in de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrijvingzich alhier meter ivoon hebben nedergezet waaronder ook begrepen zijn de militairen welken na dien tijd gepasjWrteerd en de vreemdelingen welken sedert dezen tijd 'van buiten het Rijk zijn Kekomen en zich alhier hebben geves tigd voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegdhetzij door eene ■uitdrukkelijke verklaringhetzij door de werkelijke overbren ging. van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan naar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoef e ning van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking a/s zoodanig voornemen wordt aangemerkt Allen zullen worden ingeschreven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat vnti de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd maar dat allen zonder onderscheid daarin begrepen zijn al ware het ook dat zij zouden mogen ver- mteneu volgens de wet tot de vrijgestelden of -uitgestotenen tc behooren en dien ten gevolge ook zij niet die hun ont slag uit de schutterlijke dienst reeds hebben bekomen zullen dei halve al de bovengeineldeu als daartoe bij deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadhuize dezer ge meente, op Vrijdag den 15 Mei e k en volgende dagen, ten einde zich te laten inschrijven ieder in dal register waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den lsten Junij 1863 finaal worden gesloten. Dat de studenten geëmployeerden in huizen van negotie klerken van notarissen advokaten enz. bediendeD en werk- boden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienst baar zijn de ambtenaren en geemplooijeerdeo bij het gewes telijk bestuur en alle auderen al wonen zij ook elders, in 'de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen; die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de gemeeuleu hunner vorige woonplaats de buitenlandsche zeevarende in de plaalsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel personeel en mobilair of wegen9 hun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. ue vorenstaande opgeroepeuen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen voor- en bijna men van de plaats eri den tijd hunner geboorte, hunne woon plaats met aanduiding van wijk en tiommcr, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf of zij zijn gehuwd ongehuwd of weduwnaars, van het getal zijner kinderen van beider sekse (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met eeu schriftelijk bewijs, afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgelijken stand)sedert wanneer zij Ingezetenen der geraeeute zrn en van waar zij alhier zijn komeu inwonen en eindelijk van de redenen die zij zoudeu vermeeuen, dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrijstellenof daartoe onbevoegd maken naar aanleiding var art. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel, en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geboren, aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien, en zich a'zoo van zijnen ou-levdom te verzekeren ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiede en om .voor te komen dal niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester eu Wethouders een ieder hierin betrok- keu willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van deszelfs verpligting in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van 2ijner aj.es t ei tg besluit van 21 Maart 1828 al degenen die zich voor het slui'en dei registers op I Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijven, alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven en dat dezelve dien ten gevolge zullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er ..tijdens de verzuimde inschrijving, geene re denen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunne aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden ,zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, daar waar zulks te doen gebruikelijk is. Tc Zierikzee den 4 Mei 1863. En is hiervan afkondiging geschiedt ter. plaatse waar het behoort den 4 Mei 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAUVoorzitter. J. P. N. ERMER1NS, Secretaris. Inspectie Verlofgangers. Dükgi.mekstki: en Wethouders van Zie- rikèee. Gezien li«'t beGuir' van den Commissaris des Konings in cDz" provincie dato 16 dezer maand (Provinciaal blad no. 70) Brwno-en ter-kennis der verlofgangers van de militie te land die zich in deze gemeente be vinden en behooren tot de ligtingen van 1859, 1860, 1861 en 1862. voor -zoover zij óór den l.-ten April jongstleden in het genot van c.nbe- paald verlof zijn gesteld dat het onderzoek van hen, te honden dóór den Militie-commissaris al hier, zal plaats hebben op vrijdag den 12 Junij 1863 'les voormiddag* feu 10 ure. vóór het Stud hui* en roepen li n imt-di- n op om op gezegden dag en uur ter aangewezen plaats tegenwoordig te zijn, mjt lierinn-ring aan de volgende bepalin gen der wet op de nationale militie van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72 1. de verlofganger- meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereiktbij den Burgemees ter zijner woonplaats aan ten eiude deze zijn verlofpas \oovgezien leekene. (Art 131); 2. de verlofganger die zich in eene andere gemeente gaat vestigen geeft daarvan kennis aan den Bnrgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag waarop hij komt in de gemeente waarin hij zich vestigt meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134); 3 de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven (Art. 136) 4. de verlofganger die art. 133, 134 eu 136 niet naleeft wordt in werkelijke dienst geroepen eu gedurende drie maanden gehouden. (Art. 137); 5. dc verlofganger van de militie te landdie bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-commis saris te wordeu onderzocht, verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleeden voorzien van de kleeding- en uitrus tingstukken, hem bijzijn vertrek met verlof medegeKeven van zijn zakboekje'en van zijn verlofpas. (Art. 138, 139 en 140) 6 de verlofganger van de militie te land is aan de militaire regtspleging en tucht onderworpen onder anderen gedu rende den tijd, dien het onderzoek voor den Militie-com missaris duurt.en in het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130); 7. behoudens hel bepaalde bij art 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te óndergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewariug of arrest, door den Militie-oommissaris wordeu opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek ver schijnt 2. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien is van de bij art. 110 vermelde voorwerpen 3. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4 die kleeding- of uitrustingstukken aan eeu ander be- hoorende als de zijne vertoont (Art. 141); 8. onverminderd de strafin het voorgaand artikel vermeld is dc verlofganger verpligt, op den daartoe door den Mi litie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143) 9 de verlofganger die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4. van art. 141 bedoeld of niet overeen komstig art. 143 voor den Militie-commissaris verschijnt, of, aldaar vcrscheuen zijnde, in het geval verkeert sub 2. en 3. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. (Art. 144) 10. de verlofgangerdie niet voldoet aaii eene oproeping voor de werkelijke dienst wordt als deserteur behandeld. (Art. I4ó); 11. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbij is ingelijfd kan overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften tot eene vrijwillige verbindtenis voor den tijd vau zes jaren of langer worden toegelaten bij de zee raagthet korps mariniers hieronder begrepen bij het Jeger hier te lamle of bij het krijgsvolk in 's Rijks over- zeesche bezittingen, plaatsvervangers echter niet bij de zeemngt of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art.. 9 en 74); 12. aan de hij de militie te land ingelijfde»-, die verlangen na volbragte oeféniiigstijd minstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden wordt zulks vergund (Art. 126.) Rd opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd aan- oeplakt en in de courant geplaatst. Zierikzeeden 22 Mei 1863. De Burgemeester C. J. FOKKER, Weth.I. B. De f'mg. Secretaris LOEWER. De motie van den heer Groen van Prinsterer, strekkende om de kamer te doem verklaren dat de regering bij het zenden der nota aan Rusland er niet op gelet heeft dat zij daardoor afweek van het beginsel van onzijdigheid is met 40 tegen 25 stemmen verworpen en vervolgens de motie van den lieer van Bosse waarhij de kamer de wenschelijkheid zou uitdrukken dat Nederland geen verder deel nam aan eene tusschenkomst in de Poolsche aangelegenheden, insgelijks verworpen met 5 4 tegen 11 stemmen. Vroeger is reeds melding gemaakt van de vreemdsoortige procedureaanhangig bij de arrondissenients-regtbank te Middelburg en waarbij de lucht reizigster Cecily Strasburger van den burgemeester van Sint Kruis schade vergoeding eischt voor de vernieling barer luchtballon die aldaar was nedergekomen. Thans heeft de procureur van dien burgemeester bij conclusie van antwoord geöischt dat de regt- bank zou bepalen dat de eischeres zekerheid stelde tot een bedrag van 1500. De regtbank beeft liet beloop daarvan echter bepaald op f 400. In de reeds meermalen besprokene testa mentaire kwestie„of de verklaring door den testateur afgelegd van niet te kunnen schrijven doo>' tegenbewijs kan worden krachteloos ge maakt" heeft liet prov. hof in Noord-Holland, overeenkomstig het aangevallen vonnis van de arrondissements-regtbank te Amsterdam, bij arrest ontkennend beslist. De bekende Spanjaarden Matamoros, Alhambra en Turgos, welke veroordeeld waren tol dwangarbeid wegens het lezen en versprei den des hijbeis, en wier lot ook hier te lande de deelneming van velen opwekte, zijn in vrijheid gesteld doch voor altijd uit hun vaderland ver bannen. Als een voorbeeld hoe diep de dronken schap den menscli kan verlagen, diene het vol gende Het kindje van zekeren R S. te N'oord- wolde was overleden. Toen de buren kwamen om het lijkje grafwaarts te brengen was de vader afwezig, die echter, niet ver van huis den lijkstoet tegenkwam zoodanig beschonken dat hij naauwelijks kon gaan en zonder eenig gevoel, slingerde hij voorbij. De redelijke menschhoe ver ook verheven boven het rede- looze vee, staatals hij zoo diep gezonken is ver beneden het dier. Te Dordrecht heeft een man van 70 jaren eerst eene hoeveelheid vitriool gedronken en daarna zich in het water geworpen met den door hem gewenschten uitslag dat bijschoon spoe dig uit het water gered s na weinige oogen- blikken overleden is Uit Wij he meldt men van 21 dezer. Niet tegenstaande de aardappelen voor eenigen tijd bijna onverkoopbaar waren f worden deze thans tegen f 2 a,/2,50 per Ned. mud vlug van de hand genomen de voorraad is bijna geheel op geruimd. Men schrijft uit Gouda van 22 dezer. Gisteren werd alhier eene vergadering gehou den van gazverbruikers die vrij talrijk bezocht was. Met het oog op de hooge prijzen van het gaz, die hier de kleine verbruiker moet beste den (2 2'/2 cent Per kubiek el), werd besloten naar aanleiding van de meer en meer in gebruik komende verlichting met petroleum om de di rectie der hier bestaande gazfabriek voor te stellen de prijzen van het gaz te verlagen tot op 15 cent per cub elterwijl zich een groot aantal gazverbruikers heeft verbonden om wanneer de directie der gazfabriek daartoe niet mogt willen besluiten, geen gebruik meer te maken van de gazverlichting. -."X Naar aanleiding van hetgeen in d j An»- hemsche courant omtrent het kasteel te Wtjehen gezegd is wordt eene bijzonderheid omtrent dit kasteelmedegedeeld door mr A. W. Engelen, in zijne „Wandelingen door Gelderland enz. bi- 289 in herinnering gebragt, namelijk: dat het vroeger zoo-men wil even veel kelders had als er maanden even veG vertrekken als er weken even veel vensters als er dagen en even veel glasruiten als er uren in het jaar zijn. Op de kf rmis te St. Joh kregen twee slecht bekende personen twist. De een lokte den ander in-een afgelegen straat en stootte hem een mes in de borst. Op het geroep eener vrouw-, die de misdaad gezien had, kwam de policie maar als zij den moordenaar wilde gevangen nemen stak deze zich zei ven het nog bloedige mes in het onderlijf en stierf op dezelfde plaats waar hij zijn makker had gedood. In de vorige week hield eene vigelante stil voor een winkel te Antwerpen. Eene dame steeg daaruit en kocht in den winkel voor eene som van 4 0 frs. Na haar vertrek miste men een stuk zijde van 300 a 400 frs. en eene shawl onmiddelijke nasporingen deden de dame nog in bet bezit van het L-estolene vinden en wel in een estaminet waarheen zij zich had laten brengen. De policie bragthaar in een voor haar meer passend hotel. Het hof van assises in Henegouwen heeft den persoon van Louis Cérisierbediende uit Blaregnies, veroordeeld tot levenslangen dwang arbeid, tepronkstelling en teruggave der ge stolen voorwerpeh. Hij had zich schuldig ge maakt aan liet stelen van twee bot ei hammen, op den openbaren weg ten nadeele van twee kin deren. Onmiddelijk na de veroordet-ling heeft de jury een request om gratie voor den veroor deelde onderteekend. DUITSCHLAND. Ken bakker uit Baclen kwam des avonds laat te Hamburg aan met zijne dochter die aan eenen collega op een dorp aan den oever van de Elbe zon worden uitgehuwelijkt. Om de woning van dezen laatslen te bereiken moest men met een klein bootje overvaren. Bij het instappen viel de bruid door eenen mispas in het water. L>e bruidegom sprong onmiddelijk in het water om haar te redden maar door de duisternis mogt het hem alleen niet gelukken hij vond met zijne bruid in de Elbe den dood. Een schoenmaker te Berlijn werd nu ten derden male op den 10 Mei een zoon geboren, en we] ten 3 ure des morgens terwijl de tweede zoon, nu drie jaren geleden, ten 2 ure de eerste vier jaren geleden ten 1 ure het eerste levenslicht aanschouwde. Drie kinderen in hetzelfde huisgezin die op denzelfden dag ver jaren zonder dat daarbij tweelingen zijn is wel eene groote zeldzaamheid. Als een voorbeeld van ware en bij uit nemendheid Christelijke humaniteit wordt door den Courrier du Bas-Rhin het volgende gemeld. Inde kleine stad Edenkoben in Ifhijn-üeijeren, overleed dezer dagen een jong meisjejuist op den dag dat zij in het huwelijk zou treden. Hoe wel zij tot de Israëlitische gemeente had be hoord, werd zij naar hare laatste rustplaats ge bragt door een aantal personen waaronder be halve den joodschen rabijn ook de twee Pro- testantsche en Roomsch-Katholieke geestelijken dier plaats zich bevonden. De bevolking van

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1